Jump to content
v3ctor

The Lucifer Principle

Recommended Posts

Am lasat niste commenturi la tine pe blog.

Daca crezi cu adevarat in Biblie si Dumnezeu si o sa poti demonstra ca nu e asa cum am spus eu, atunci asta iti va intari credinta.

Altfel, nu mai incerca sa convingi pe altii cu ceea ce nu crezi nici tu.

Link to comment
Share on other sites

Poti spune ca desi Dumnezeu ne da liberul arbitru si ne spune ca exista iad si rai si ne spune sa alegem de fapt nu ne da nimic de ales.

Cat de prost sa fii sa alegi iadul? (no offence pentru nimeni)

Poti spune ca vrea sa ne sperie cu felul in care arata iadul si sa ne oblige prin faptul ca noi am fost prosti si l-am crezut sa facem asa cum zice El.

De fapt vrea ca daca suntem slabi sa ne controleze. Nu vezi ca Becali si altii se folosesc de religie?

EDIT:

Adica de fapt alti oameni (de cand a fost creata aceasta religie pana acum) se folosesc de cei care cred.

Ce trebuie subliniat este ca in toate religiile si in tot este vorba in majoritatea timpului de oameni si numai oameni.

Sper ca intelegi punctul meu de vedere. :)

Link to comment
Share on other sites

Poti spune ca desi Dumnezeu ne da liberul arbitru si ne spune ca exista iad si rai si ne spune sa alegem de fapt nu ne da nimic de ales.

Cat de prost sa fii sa alegi iadul? (no offence pentru nimeni)

Poti spune ca vrea sa ne sperie cu felul in care arata iadul si sa ne oblige prin faptul ca noi am fost prosti si l-am crezut sa facem asa cum zice El.

De fapt vrea ca daca suntem slabi sa ne controleze. Nu vezi ca Becali si altii se folosesc de religie?

EDIT:

Adica de fapt alti oameni (de cand a fost creata aceasta religie pana acum) se folosesc de cei care cred.

Ce trebuie subliniat este ca in toate religiile si in tot este vorba in majoritatea timpului de oameni si numai oameni.

Sper ca intelegi punctul meu de vedere. :)

Dumnezeu ne lasa sa alegem intre a crede si a nu crede in El,nu cred ca s-a pus problema de a alege dintre rai si iad asta e cu totu altceva

Da... si tu ai o parere buna despre Becali ?

Link to comment
Share on other sites

Nu am o parere buna despre Becali.

Atunci sa zicem ca vrei sa crezi in Dumnezeu. Si Dumnezeu a zis prin Mantuitorul ca poruncile au fost date de EL lui Moise pe muntele Sinai.

Printre porunci se afla sa nu minti. Si cunosti un om pe moarte pentru care poate ca ar fi mai bine sa nu stie ca va muri si sa moara fericit, pe cand altfel va putea muri disperat, fricos, speriat de moarte si de faptul ca a trait putin. Adica mai bine minti oamenii atunci cand e nevoie. Adica contrazici poruncile, Biblia, cuvantul Domnului pentru a face un bine.

Deci nu exista.

Iar cu ce era inainte era pentru ca poate tu nu ai de ce sa crezi in Dumnezeu, dar poate crezi in posibilitatea sa existe rai si iad.

Si te "obliga" sa crezi.

Link to comment
Share on other sites

Nu am o parere buna despre Becali.

Atunci sa zicem ca vrei sa crezi in Dumnezeu. Si Dumnezeu a zis prin Mantuitorul ca poruncile au fost date de EL lui Moise pe muntele Sinai.

Printre porunci se afla sa nu minti. Si cunosti un om pe moarte pentru care poate ca ar fi mai bine sa nu stie ca va muri si sa moara fericit, pe cand altfel va putea muri disperat, fricos, speriat de moarte si de faptul ca a trait putin. Adica mai bine minti oamenii atunci cand e nevoie. Adica contrazici poruncile, Biblia, cuvantul Domnului pentru a face un bine.

Deci nu exista.

Iar cu ce era inainte era pentru ca poate tu nu ai de ce sa crezi in Dumnezeu, dar poate crezi in posibilitatea sa existe rai si iad.

Si te "obliga" sa crezi.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cele_zece_porunci

Exista "Sa nu minti" ?

Nu cred ca sti despre ce vorbesti,ai ramas cu acel "sa nu minti" pe care ti-l spun parintii ?

Daca ti intradevar la cineva nu poti sa-l/o minti,dar daca o faci esti las si ceea ce faci te arunca pe tine in tristete,iar pe el/ea nu-l/o ajuta cu nimic(bine ... poate pe moment dar pana la urma se afla adevarul)

Apropo tu ce intelegi prin moarte ?

Daca ai sti ca peste 50 de ani ai sa mori cum ai gandi ?

Link to comment
Share on other sites

Nu m-ar deranja sa mor nici acum. Singurul meu regret este ca i-as face pe cei care tin la mine sa sufere (nu o sa mai fiu) si ca am lasat unele lucruri neterminate.

Dar nu ma deranjeaza. Si nu ca vreau sa mor, ci doar sunt impacat cu moartea. Cred ca indiferent ce va fi dupa va fi la fel de bine daca nu mai bine. Daca nu este nimic atunci tot bine e, pentru ca macar un pic am ajutat oamenii in viata mea.

Apropo, nu cred ca daca nu crezi in Dumnezeu trebuie sa fii rau, ci sa fii bun.

EDIT:

Si de fapt cred ca nu toti pot fi fericiti atunci cand stiu a vor muri intr-o perioada scurta de timp, si daca as sti ca cineva va muri intr-o perioada de timp i-as spune.

Dar ideea este ca de multe ori poti considera minciuna un lucru bun. Nu ai de unde sa stii cum va reactiona si iti poate parea rau.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai alege sa crezi in Dumnezeu (al crestinilor ortodocsi) si nu in alta religie? Asta e intrebarea.

Si mai toti oameni din alte timpuri au crezut in zei. De ce sa nu se repete.

Si stii ca intr-un timp erau mai multi budisti decat crestini, si poate la fel este si acum. De ce sa alegi crestinismul? Normal ca sunt crescut si obisnuit cu el, dar nu este cea mai buna optiune, ci asa mi se poate parea mie pentru ca sunt aici, asa cum li se poate parea si celor din Occident budismul.

Nu conteaza numarul celor care cred intr-un lucru sau Dumnezeu, ci conteaza ca tu crezi.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai alege sa crezi in Dumnezeu (al crestinilor ortodocsi) si nu in alta religie? Asta e intrebarea.

1.Pentru ca toti suntem creatia lui.

2.Pentru ca in unele momente i-am simtit prezenta

3.Pentru ca sunt de acord cu tot ce a facut,spus(prin altii)

"Si mai toti oameni din alte timpuri au crezut in zei. De ce sa nu se repete."

Pentru ca ar trebui sa evoluam si sa gandim inainte de a alege.

"Si stii ca intr-un timp erau mai multi budisti decat crestini, si poate la fel este si acum. De ce sa alegi crestinismul? Normal ca sunt crescut si obisnuit cu el, dar nu este cea mai buna optiune"

Pentru ca m-am nascut crestin si nu are rost sa devin budist pentru simplu fapt ca mi se pare ca 'aia' sunt mai cu mot si au dreptate in unele privinte,pana la urma si budistii cred in Dumnezeu ,au alte opinii dar baza e tot aceiasi

Link to comment
Share on other sites

1.Pentru ca toti suntem creatia lui.

2.Pentru ca in unele momente i-am simtit prezenta

3.Pentru ca sunt de acord cu tot ce a facut,spus(prin altii)

"Si mai toti oameni din alte timpuri au crezut in zei. De ce sa nu se repete."

Pentru ca ar trebui sa evoluam si sa gandim inainte de a alege.

"Si stii ca intr-un timp erau mai multi budisti decat crestini, si poate la fel este si acum. De ce sa alegi crestinismul? Normal ca sunt crescut si obisnuit cu el, dar nu este cea mai buna optiune"

Pentru ca m-am nascut crestin si nu are rost sa devin budist pentru simplu fapt ca mi se pare ca 'aia' sunt mai cu mot si au dreptate in unele privinte,pana la urma si budistii cred in Dumnezeu ,au alte opinii dar baza e tot aceiasi

Sa stii ca si tu ai dreptate, dar motivele sunt pentru tine. Adica eu aleg tot cum am fost inainte, sa nu cred in Dumnezeu. :)

Link to comment
Share on other sites

Deci sa mai zic si eu ceva

Gaditi-va putin asa :

Cateodata ca si voi imi vine sa cred ca D-zeu nu exista din cauza lumii in care traim si ne indeamna la alte lucruri facandu-ne sa uitam de D-zeu

Dar dar...ganditi-va totusi ca voi gresiti si pana la urma exista D-zeu ..

imaginati-va doar o CHINUiRE vesnica ..si nush o imagine foarte urata unde oameni se chinuie si etc citit in apocalipsa

este foarte infricosator

Biblia nu indeamna oameni decat la lucruri bune chiar daca e adevarata sau nu..te invatza sa fi bun si sa nu fi ca altii care fac prostii si dezerteaza asa ca de ce sa nu o asculti ce ar fi rau in asta ? .. Daca unu te injura tre sa il injuri neaparat si tu ? Nu , poti sa il si ignori ..te invtaza ceva bun deci !

Daca religia ortodoxa nu e buna credeti ca nu va invatza destul stiu eu nu va simtit bine ...incercati alte biserici alte religii poate o sa va placa ..

desigur daca o sa va intereseze putin chesti asta va veti da sema si singuri ce e gresit si ce nu..

Daca nu macar cerectati bine sa fiti siguri ca nu ajungeti in iad..

Link to comment
Share on other sites

CODEX, unul dintre motivele pentru care am ajuns la concluzia ca nu merita sa crezi in Dumnezeul ortodox se regaseste in ceea ce ai spus tu .

Cata bunatate ar mai avea un Dumnezeu care isi pedepseste "copii" in asa zisul Iad ?

Daca citesti Biblia o sa vezi ca Iadul este descris extrem de ingrozitor, infricosator, aproape simti durerea cand il citesti, ti se vede teama in ochi .

Oare asta nu e cumva un fel de inginerie sociala folosita pentru manipulare ?

Ia uite niste exemple :

1. SUA detoneaza WTC, oamenii se sperie iar ei invadeaza in liniste Iraq-ul .

2. Un parinte ii spune copilului "nu mai plange ca vine bau bau" ... copilul se linisteste.

3. Un parinte ii spune lui fius-o "Sa nu mai vi acasa la ora 23 ca te bat cu cureaua din nou si de data asta mai tare". Ala stie cat de rau a fost batut data trecuta iar acum vine la ora fixa .

Ceea ce vreau sa subliniez este ca Biblia se foloseste de una din slabiciunile umane pentru a se face autoritara .

Daca Dumnezeu e atat de liber arbitru si de iubitor ... de ce vrea sa ne influenteze , de ce ne sperie ?

Dumnezeu nu e liber arbitru, in trecut a mai intervenit sa ii pedepseasca pe oameni. Ex : potopul .

Satan de ce este descris atat de teribil ? Coarne, coada ... si alte prostii .

Biblia se foloseste de una din slabiciunile umane pe care le exploteaza foarte mult pentru a isi asigura suprematia.

Omul cuprins de frica e la fel de bland ca un iepure

Gandeste-te apoi ca Marii Conducatori au acces la tot ce inseamna informatie, nu numai la cea publica ca noi.

Ex. Primul presedinte al SUA, George Washington, a fost mason. Masonii il slavesc pe Jahbulon alias Lucifer/Satan . Unul dintre simbolurile lor este si Veverita ( vezi pe bancota de 1 dolar ) .

De ce ar face oamenii acestia astfel de greseli ?

Cand ai atata putere, atata informatie, cand stii ca exista Dumnezeu, exista Iad, durere vesnica etc. ... cum sa fi atat de prost sa accepti asta ?

Link to comment
Share on other sites

Biserica Ortodoxa si cea Budista sunt cele mai apropiate de adevarata natura a lui Dumnezeu, iar satanismul cea mai apropiata de natura lui satan.

Biserica Catolica a avut o istorie extrem de violenta, cu multe abuzuri din partea preotilor (ex vezi Inchizita), abuzuri care aveau origine politica, economica si care n-aveau nicio legatura cu religia.

Protestantii si alte biserici "anexe" au fost create tot asa, datorita unor cauze politice.

Despre Musulmani nu stiu prea multe deci nu ma bag.

Sectele sunt... secte. Niste predicatori auto-proclamati "Guru" care tin pe langa ei niste fraieri care inghit cacatii lor (uneori chiar la propriu nu numai la figurat)

Biserica Ortodoxa arata legatura dintre vechile traditii si religia actuala, dintre om si D-zeu cat si modul cum trebuie perceputa aceasta. Dumnezeu nu "pedepseste" omul sa ajunga in iad, pentru ca D-zeu si satan nu sunt unul si aceleasi, deci D-zeu nu are autoritate asupra raului cum satan n-are autoritate asupra binelui.

Altfel spus, daca faci rau, de dai pe mana diavolului, care face ce vrea cu tine, iar daca faci bine esti rasplatit de catre Dumnezeu.

Budismul descrie mai "stiintific" niste lucruri adevarate, cum ar fi campurile biologice, cheakrele, modul cum mintea si sufletul afecteaza materia vie/nevie etc. Chiar daca budismul nu il recunoaste pe Dumnezeu direct, vei obs ca multe lucruri se leaga cu biserica Crestina, si gasesti multe explicatii unind cele doua filozofii/doctrine (inclusiv cea cu mai multe vieti, dar asta e alta discutie).

Uneori Biblia (care, reamintesc, este scrisa de catre oamnei si re-scrisa de- lungul timpului, si nu mai contine tot adevarul ca originala) nu trebuie citita ad-literam. Adica D-zeu nu este un batran cu barba alba care sta pe un norisor cu bagheta magica in mana si se uita la tine, iar satan nu este un tap cu copite si coarne. Astea sunt pur si simplu imagini scrise pentru a fi intelese si de catre oamenii de pe vremurile cand nu se cunoaste cat se cunoaste acum.

Dumnezeu nu vrea sa ne sperie descriind Iadul (care btw in caz ca nu stiai nu e un loc fizic cu cazane cu zmoala in care-ti ard aia poponetu) ci ne arata pur si simplu cum va fi daca diavolul va castiga, si cata suferinta, rautate, nenoriciri vor veni asupra oamenilor (si nu numai).

Oricum nu mai incerc explic, cum am zis : Cine simte ca exista Dumnezeu, simte si stie. Cine nu... poti sa incerci oricat, ca tot fiecare crede ce vrea.

Link to comment
Share on other sites

Biserica Ortodoxa si cea Budista sunt cele mai apropiate de adevarata natura a lui Dumnezeu, iar satanismul cea mai apropiata de natura lui satan.

Budha a atins nirvana, nu e Dumnezeu pentru ei, ci doar primul om care a trecut prin niste "teste" si a ajuns la nirvana.

Deci nu prea vad legatura dintre natura lui Dumnezeu si religia budista.

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca daca tu vrei sa crezi in Dumnezeu, nu-ti trebuie argumente... si nu crezi in spusele altor oameni care cred sau nu in Dumnezeu

Cred ca asta e cea mai tampita afirmatie pe care o putea cineva spune,e ceva de genu "daca tu vrei sa crezi ca rockerii sunt satanisti nu-ti trebuie argumente si nu crezi in spusele altor oameni care iti zic ca nu ai dreptate"

Eu cred ca ideea e alta [...] daca iti deschizi inima catre Dumnezeu El "iti va demonstra" ca exista .

Link to comment
Share on other sites

dc sa crezi in dumnezeul crestin?Pentru ca daca te documentezi,ajungi la concluzia ca el este cel adevarat.Eu am incercat sa iau toate religiile lumii si sa le impart in 2 tabere:religii ce promoveaza pe dumnezeul sfant,"bun" si pe satan,sub forma de zeitati,"Dumnezei" falsi,etc. si nu am reusit,oricat m-as fi gandit.Dar stiu sigur,ca dumnezeul in care eu cred exista.Eu sunt crestin,botezat in rit ortodox,dar mi-am format propria mea conceptie despre crestinism.

Inca ceva ce ma face sa fiu sigur ca Dumnezeu si satan exista,sunt gandurile pe care le am.De la o vreme(1 an),am niste ganduri foarte negre si foarte sumbre,pot sa zic perverse si diabolice,de care nu pot sa scap.Cand asociez unele lucruri,se formeaza niste legaturi continue si cu greu reusesc sa scap de ele...am bagat de seama ca au aparut de cand am inceput sa studiez adanc occultismul si alte religii in afara crestinismului,si asta imi da de gandit...Recomandat ar fi sa ma rog si sa meditez,dar eu ca om sunt prea ocupat si prea ignorant sa fac asta,si vreau sa gasesc o explicatie...

Voi credeti ca ar fi correct ca Dumnezeu sa ma pedepseasca pentru ganduri de care SUNT SIGUR ca nu mi le impun singur,ci imi sunt impuse cu forta?....hmmm

Link to comment
Share on other sites

de ce crezi ca D-zeu te pedeseste ? sau ca te trage la raspundere pt ce citesti ?

1 Putem zice ca cea ce citesti te face sa gandesti asa .e ca si cum daca ai incpeut sa urmaresti filme multe cu crima si oameni cruzi visezi urat nopatea sau ceva de genu

2. Sau pot sa zic ca Satana te atrage de partea lui

3. Problema e ca traim intr-o lume foarte avansata din punct de vedere tehnologic si etc si acum oameni care nu cred in D-zeu gasesc o xplicatie logica aproape la orice si te face sa crezi ca nu mai exista ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...