Jump to content
v3ctor

The Lucifer Principle

Recommended Posts

Nu stiu daca am inteles , dar mi se pare o tampenie mai mare decat sa crezi in Dumnezeu , sa crezi in Satana ... Eu nu cred in nimic ... Dumnezeu inceapa sa isi piarda din puteri . Adica nu mai aduce Dumnezeu ploaia , o aduc diferentele de presiune dintre masele de aer si asa mai departe . Incet , incet sa gaseste o explicatie logica pentru orice . Dar nu ma astept de la cineva care a fost educat toata viata sa creada in Dumnezeu sa nu mai creada . Iti trebuie putin creier pentru asta . E la fel ca Mos Craciun . Cat timp nu sti de unde vin cadourile gasesti explicatia de kkt : "a venit mosu" . Cat timp nu poti sa iti explici cum s-a format Pamantul, gasesti o explicatie de kkt: "Doamne Doamne a batut din palme si asa a aparut", explicatie pe care o poate intelege un copil de 5 ani , explicatie la mintea coosului .

Link to comment
Share on other sites

depinde cum pui problema,daca te duce mintea,poti sa faci unele conexiuni care sa iti intareasca credinta.

Banuiesc ca nu te-ai informat,si ai ramas la stricta citire si interpretare proprie a bibliei.Daca spunea dumnezeu acu 2000 de ani cum s-a format pamantul,cine crezi ca intelegea?=))

Dabea intelegem acum,si asta foarte greu,apoi in vremurile alea.Tot ce e scris in biblie are sens metaforic,si biblia a ramas pana in momentul de fata NEDESCIFRATA,chiar daca multi incearca sa nege biblia,din acest motiv.

Link to comment
Share on other sites

exact din cauza ca stam prea mult la calculator si trami intr-o lume virtuala si avansata incat nu mai are rost sa credem in D-zeu ca toate se intampla la fel

Si inca ceva..bine zice nytro toat ce se intampla are o explicatie logica

dar toate se intampla cu voia lu D-zeu..

cam atat am avut de zis..mai bine faceti un topic cu dzeu si versus sau continuam in asta ? :D

Link to comment
Share on other sites

stii ce ma enerveaza pe mine la crestini, nu te lasa in pace sa iti vezi de ateitatea ta, ei trebuie sa incerce sa te convinga

Cine ti-a spus asta nu e crestin adevarat,scrie negru pe alb ca nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu,ai dreptu sa alegi

Link to comment
Share on other sites

stii ce ma enerveaza pe mine la crestini, nu te lasa in pace sa iti vezi de ateitatea ta, ei trebuie sa incerce sa te convinga

Nu generaliza. Daca e, pot s-o fac si eu: sti ce ma enerveaza la atei ? Ca incearca tot timpu sa-i faca de kkt pe crestini si sa dea ei mari smecheri si atotputernici. Ca au si cu ce sa mandreasca, c-a si prosperat planeta asta in ultimii 2008 ani... vai de mama ei.

Si cand doi se cearta, al treilea castiga. Daca tot isi dau in cap ateii cu crestinii, castiga satanistii. Poate ala e si planul...

Semi Offtopic: Ma bucur sa vad multi crestini intr-un loc ca asta. Ca m-am saturat sa dau de ei numai in forumuri d-alea pline de fanatici nemancati care te inchid 3 luni intr-o hruba ca ai f***t o persoana fara sa casatorit fi cu ea. Mi-a dat o speranta pentru omenire :).

Cine ti-a spus asta nu e crestin adevarat,scrie negru pe alb ca nu te obliga nimeni sa crezi in Dumnezeu,ai dreptu sa alegi

Foarte corect.

Just my two cents.

Link to comment
Share on other sites

Relativ ramanand on-topic... Banuiesc ca ati vazut Zeitgeist. Probabil ca o explicatie la adresa religiei mai buna ca aia nu o sa gasiti niciunde. Problema majora e ca oamenii au nevoie sa creada in ceva, cum spunea cineva un pic mai sus. Si probabil asa suntem majoritatea... Nu neaparat ca ii zicem 'Dumnezeu', 'Allah', sau... ce-o fi, dar credem intr-o entitate superioara. Si daca tot ne-a fost pus crestinismul sub nas, macar sa-i zicem 'Dumnezeu', right? ;)

Link to comment
Share on other sites

Bun, as vrea sa stiu si eu ce a practicat nullbyte daca se poate, un blog , un post pe forum ceva , daca a publicat pe undeva . Daca nu il invit pe el la sectiunea Offtopic si sa'mi spuna si mie ceva , caci sunt curios .

Am avut blog, poate ai auzit de Axerthon. Nu fi curios. Curiozitatea te ucide.

Despre Zeitgeist... http://www.gardianul.ro/2008/05/05/arhivele_gardianul-c57/documentarul_zeitgeist_nu_are_acoperire_in_realitate-s113418.html

Link to comment
Share on other sites

Zicea unu ca de ce sa nu crezi in ceva... decat sa stai 10 minute pe zi rugandu-te fara nici un rost, cu speranta ca o sa te asculte dumnezeu.. mai bine faci ceva util. Decat sa zici :" hmm nu invat pentru examenul asta dar in schimb stau 24/24 si ma rog ca o sa ma ajute dumnezeu.." mai bine inveti pentru examen :).

Pana prin clasa a 7-a am fost crestin practicant de ma duceam la biserica in fiecare duminica, tineam post si alte cacaturi pana mi-am dat seama ca "shit happens" ori ca te rogi la dumnezeu, la satana, la univers (Law of attraction) ori la osu meu.

Voi care ziceti ca sunteti crestini.. va duceti la biserica? va rugati dimineata, seara, inainte de mese? Respectati poruncile? In schimb credeti in povestile alea de adormit copii cu "metafore". Pun pariu ca nici nu va ganditi la cate "pacate" faceti intr-o zi. Dar cand te vezi intr-o situatie nasoala in care nu crezi ca TU poti face ceva, imediat te-apuci si te rogi. Daca iesi bine din situatie, atunci esti foarte fericit ca esti crestin si ca are cine sa te scoata din cacat. Daca nu, atunci ai de unde alege :

1.dumnezeu are caile lui;

2.esti pacatos si d-aia nu te-ajuta;

3.a fost un test de credinta;

etc. Adica te-a influentat asa mult societatea incat te prostesti singur.

Fiecare isi poate inventa dumnezeul lui .. care-i da bani, sanatate, femei si el sa nu se roage, sa n-aibe simboluri sau alte cacaturi, doar sa fie convins ca exista cineva care-i asigura. Tu ce-ai sa zici? Ca este falsa? Eu pot sa zic si de crestinism ca-i o religie falsa, ca nu se bazeaza pe nimic. Ma poti contrazice?

Daca te-ai fi nascut intr-o societate budista te faceai budist, daca erai intr-o societate musulmana erai musulman. Daca te nasti intr-o familie de atei , care-ti explica care-i smecheria chiar crezi ca o sa te duci pe religie?

Link to comment
Share on other sites

Zicea unu ca de ce sa nu crezi in ceva... decat sa stai 10 minute pe zi rugandu-te fara nici un rost, cu speranta ca o sa te asculte dumnezeu.. mai bine faci ceva util. Decat sa zici :" hmm nu invat pentru examenul asta dar in schimb stau 24/24 si ma rog ca o sa ma ajute dumnezeu.." mai bine inveti pentru examen :).

Pana prin clasa a 7-a am fost crestin practicant de ma duceam la biserica in fiecare duminica, tineam post si alte cacaturi pana mi-am dat seama ca "shit happens" ori ca te rogi la dumnezeu, la satana, la univers (Law of attraction) ori la osu meu.

Voi care ziceti ca sunteti crestini.. va duceti la biserica? va rugati dimineata, seara, inainte de mese? Respectati poruncile? In schimb credeti in povestile alea de adormit copii cu "metafore". Pun pariu ca nici nu va ganditi la cate "pacate" faceti intr-o zi. Dar cand te vezi intr-o situatie nasoala in care nu crezi ca TU poti face ceva, imediat te-apuci si te rogi. Daca iesi bine din situatie, atunci esti foarte fericit ca esti crestin si ca are cine sa te scoata din cacat. Daca nu, atunci ai de unde alege :

1.dumnezeu are caile lui;

2.esti pacatos si d-aia nu te-ajuta;

3.a fost un test de credinta;

etc. Adica te-a influentat asa mult societatea incat te prostesti singur.

Fiecare isi poate inventa dumnezeul lui .. care-i da bani, sanatate, femei si el sa nu se roage, sa n-aibe simboluri sau alte cacaturi, doar sa fie convins ca exista cineva care-i asigura. Tu ce-ai sa zici? Ca este falsa? Eu pot sa zic si de crestinism ca-i o religie falsa, ca nu se bazeaza pe nimic. Ma poti contrazice?

Daca te-ai fi nascut intr-o societate budista te faceai budist, daca erai intr-o societate musulmana erai musulman. Daca te nasti intr-o familie de atei , care-ti explica care-i smecheria chiar crezi ca o sa te duci pe religie?

eu am zis ca nu merita sa nu crezi in nimic.Eu imi fac 1 rugaciune 1 data pe saptamana,nu am stat niciodata in vaiata mea sa imi fac rugaciuni de 10 minute.Nu m-am bazat niciodata numai pe Dumnezeu,am stiut sa influentez eu singur rezultatele dorintei mele.Nu m-am spovedit de 2 ani,post n-am tinut niciodata in viata mea.

Am studiat foarte multe religii,si dupa lungi cercetari si nopti pierdute gandind si meditand,am ajuns la concluzia ca dumnezeu exista.

Si da,te pot contrazice,dar nu sunt idiot sa o fac.Ar trebuii sa scriu,si sa imi bat capul degeaba,cum fac cu majoritatea ateilor.

Eu nu am fost indoctrinat,am ajuns la conlcuzia asta singur.

Link to comment
Share on other sites

De 2279 de ani adeptii lui Dumnezeu nu au putut sa raspunda la o intrebare.

Epicur a zis asa :

"Avem trei posibilitati :

1. Dumnezeu poate sa opreasca raul din lume si NU VREA .

2. Dzeu poate sa opreasca raul si VREA .

3. Dzeu nu poate si VREA/Nu VREA .

Solutii :

1. El este insusi Raul .

2. De ce mai exista raul ?

3. Dzeu nu e atotputernic.

Link to comment
Share on other sites

De 2279 de ani adeptii lui Dumnezeu nu au putut sa raspunda la o intrebare.

Epicur a zis asa :

"Avem trei posibilitati :

1. Dumnezeu poate sa opreasca raul din lume si NU VREA .

2. Dzeu poate sa opreasca raul si VREA .

3. Dzeu nu poate si VREA/Nu VREA .

Solutii :

1. El este insusi Raul .

2. De ce mai exista raul ?

3. Dzeu nu e atotputernic.

Incearca sa gasesti alte solutii,solutii care sa fie impotriva declaratiilor lui Epicur.

"sa raspunda la o intrebare"

Intrebare ? unde ? =) /am impresia ca te-ai grabit sa postezi crezand ca ai gasit "adresa vulnerabila" daca e asa esti doar un ratat precum Nytro

edit: De Nytro nu mai zic nimic [...] oricum el citeste printre randuri

merci :-* . te-ai epilat la anus, sti ce te asteapta maine nu ?

^^,tu sti ? daca da spune-mi si mie

Link to comment
Share on other sites

Bag pula, am ridicat toate banurile si nu mai dau nici unul. xZu, banul nu era numai pentru acel post.

Nu am zis niciodata de tine ca esti ratat

Si care e problema ? =) asta inseamna ca eu nu pot sa zic asta ... [edited] =)

Aici aprobi ca nu sunt ratat. Bine, nu am inteles niciodata de ce tot spui asta, de oftica cred. Cel putin eu nu sunt un gunoier ca tine sa caut useri in baze de date furate de altii... Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Ontopic:

Eu nu cred in nicio religie pentru ca nu merita, pentru ca vor sa iti dea tie de-a gata calea, care nu este chiar cea adevarata. Fiecare religie are oameni care chiar cred in religiile respective pentru ca asa cred ei ca e bine (si pentru ca fiecare religie are lucruri bune pe care le scoate in fata). Multi oameni sunt cred sincer. Nu toti sunt prosti, sunt doar oameni care vor ce cred ei ca e bine. Dar ideile se bat cap in cap.

Pentru ca sa diferentieze binele de rau, pentru ca sa explice aparitia lumii, pentru ca oamenii sa aiba o cale si sa stie de ce traiesc, oamenii au creat religiile. Fiecare are ceva special, adevarat, dar si parti rele.

Eu imi urmez propria cale, cu bune si rele, nu merg pe urmele unor zei falsi sau alte alea. Totul poate fi demonstrat, dar nu merita. Cine gandeste, isi poate da seama ca e adevarat.

Link to comment
Share on other sites

voi toti ganditi aici pe biblie... pe lucruri scrise de oameni... nu de Dumnezeu... eu am zis ca (virgula) cred in Dumnezeu si atat... nimic altceva... nimic din ce spune biblia...

Fiecare cu calea lui.

PS: Nu vorbeam numai de Biblie. Am luat la rand toate religiile importante cu scrierile ei si mi-am demonstrat mie ca nu pot fi adevarate.

Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista.

Si fiecare religie are ceva adevarat.

EDIT:

Nu putem gandi pe Biblie. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...