Jump to content
Nytro

Proiect

Recommended Posts

S-a vorbit mai demult despre asa ceva, dar fara nici un rezultat. Nimeni nu a mai facut nimic de mult, desi multi ar fi in stare. Eu unul nu prea am timp, dar o sa ajut cu ce pot, vreau sa va ajut sa va organizati intr-un proiect. Ce proiect? Nu conteaza, orice. V-ar ajuta foarte mult la lucrul in echipa. Ma refer in general la cei carora le place programarea.

Asadar, daca ati fi interesati sa lucrati intr-un proiect, postati mai jos ce cunostinte aveti, preferabil mai detaliat ( nu "incepator" sau 300% - care e o mare tampenie ). In ce va consta proiectul decideti voi. Voi va veti organiza. Eu sunt doar cel cu initiativa, insa ma bag si eu.

Ma bag in orice proiect care se va face in PHP ( + MySQL, cURL... ) sau in Visual Basic. Pentru inceput, cine se descurca binisor in PHP sau Visual Basic si are putin timp liber?

Link to comment
Share on other sites

Pai cel mai bine stiu python si ma mai ajut cand am nevoie cu ceva batch [mai stiu actionscript, c++, AutoIt, dar incepator] si lucrez de ceva vreme ajutat de pax si benny la un Vulnerability-Scanner care il fac in pur python si cu timpul mai am nevoie de ajutor in legatura cu parametrii ce ii am de analizat si celelalte lucruri pentru a depista eventualele vulnerabilitati si cred ca o sa iasa ceva gen acunetix da mult mai primitiv si mai saracacios insa ceva mai concret si mai precis / rapid. De obicei e extrem de simplu sa traduci din alt limbaj si sa regandesti apoi sa scrii in python si ma gandeam ca ajutorul poate veni din orice directie si ar putea iesi ceva open source din mai multe puncte de vedere avantajoase.

Link to comment
Share on other sites

@Nytro nu stiu daca ai pus bine problema.

Mi se pare ca lumea se va aduna ca la "show and tell". Suna mai bine ceva gen "Vreau sa fac ceva, cine vrea sa participe?" adica momentan nu exista proiect, nu exista un conducator/coordinator cumva, automat lumea vine si asteapta sa fie. Intelegi ideea?

Sugestie: fiecare scrieti nu numai ce va pricepeti. Adaugati si ceva gen de ce vreti sa faceti, ex a) "vreau sa realizez lucrul A si am nevoie de o echipa care sa stie X si Y" sau mai tarziu "imi ofer ajutorul la lucrul A" Asta pe langa "ma pricep la X si Y".

Link to comment
Share on other sites

Ceva p2p client/server cu chat/avioane/spanzuratoarea sau o aplicatie in care sa adunam tot ce stim/putem face despre ets cum ar fi: faza cu token generatorul lui SlicK pe baza de ets + cookie decodere cum facuse tw8 unul pentru valoarea Y poate reusim sa facem ceva si pentru valoarea T. Sau daca nu reusim ceva de genul macar o documentatie ceva despre cum puteam manipula cookie-urile si poate reusim sa le intelegem in totalitate cum functioneaza si fiecare parametru ce reprezinta. Eu stiu poate si un generator bazat pe api-ul de m.yahoo.com/webmessenger. Succes!

Link to comment
Share on other sites

M-as baga si eu, cu contributie in limita timpului disponibil, stiu php, mysql, destul de avansat si am cunostinte in windows si linux. Asta in linii mari.

Suna interesanta propunerea lui cmiN, ar fi utila, but, cred ca daca aplicatia ar avea un server individual ar fi mai bine. Gen convorbirile f bine criptate, posibilitatea de trimitere fisiere, discutii publice/private, iar totul sa fie gen web app, cu posibiliatatea de a fi integrat chatul pe orice site, (util pt rst), iar apoi i viitor poate si un client in calculator prin care sa o poti utiliza, acum, discutii despre ce ar putea sa includa (tools).

Link to comment
Share on other sites

In limita timpului m-as baga si eu. :) Stiu ceva php & mysql, ceva javascript & ajax, ceva html & css si foarte foarte putin C++ (in special pt linux :P )... Aaaa... si basic la configurare server (Apache), inchidere porturi nedorite si "securizarea" celor dorite.

Poate se reia initiativa, ar fi misto.

Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa ma bag cu inca un colaborator la un proiect[realizarea de template-uri apoi le vindem pe www.themeforest.net] din care o sa iasa profit considerabil., se cere cunostinte de web development, cu cat mai multe cu atat mai bine.

Eu stiu HTML, CSS, PHP, SQL.

Ar fi de dorit cineva care stie photoshopul, javascript & jquery.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...