Jump to content
Torvalds

Ce limbaje de programare stiti?

Recommended Posts

Am o intrebare daca scriu toate comenzile in autoit si le scriu pe toate deodata functioneaza toate?

@cavalerunegru fii mai explicit.Daca deschizi AutoIT(fereastra de text editor) o sa vezi e ca un compiler normal, cu cuvinte rezervate colorate dupa functie.Are looping-uri gen "for...do..step..next", "while...do", @UserName,@year pentru variabile ale sistemului.In help ai explicat fiecare parametru si fiecare comanda in parte cu parametrii necesari.Descrie mai pe larg ce nu ai inteles sau scrie codurile care nu iti functioneaza.(eu folosesc AutoIT v3).

LE:

Ma mira faptul ca (aparent probabil)destui stiu programare dar nu vin cu nici un proiect.Nu stu`,eu sunt de parere ca e greu sa zici ca stii un limbaj de programare.

Qbert pune o idee de proiect si eu ajut daca e vorba de AutoIT,pascal =)),batch sau Vbs daca nu e prea complicat.

Edited by phantomas90
Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Salut.

Am o intrebare daca scriu toate comenzile in autoit si le scriu pe toate deodata functioneaza toate?

Depinde ce functii.. la unele functii trebuie sa incluzi alte fisiere. Daca vrei sa repeti o functie la infinit, poti folosi structuri repetitive.

Cum a zis si phantomas, fii mai explicit.

Link to comment
Share on other sites

html/css/javascript

jquery si proprototype ca librari

mySQL

PHP

(ruby on) rails - inca mai invat

/***** school only ******/

Pascal - nu am proiecte in acest limbaj -> am lucrat in generala cu el

C++ -il fac la sc dar consider ca il stiu destul de bine

/********************/

ruby - inca mai invat

ActionScript 3 - foarte bun de stiut - mai ales in webdesign // nu cred ca am vazut pe nimeni pe aici care sa zica ceva de el

am mai lucrat si in alte limbaje dar folosirea temporara nu m-a ajutat sa le retin ex. autoIT

am vazut ca ati inceput sa vb ceva de infoEducatie - as vrea si eu sa stiu mai multe (mai ales de la cei care au participat la faza nationala) am putea sa deschidem un topic

Link to comment
Share on other sites

Pff, la porcaria de infoeducatie, cand am participat si eu, habar nu aveau cei din juriu ce e ala PHP. De FTP sau PHPMyAdmin nici nu e nevoie sa mai zic. Au castigat niste flash-uri de 3 lei, desigur, pentru ca erau colorate...

PS: Nu poti spune ca sti un limbaj de programare din ceea ce faci la scoala. La scoala nu faci programare decat extrem de putin, la scoala se face algoritmica.

Link to comment
Share on other sites

PS: Nu poti spune ca sti un limbaj de programare din ceea ce faci la scoala. La scoala nu faci programare decat extrem de putin, la scoala se face algoritmica.

Aici trebuie sa te contrazic. In cele mai multe cazuri ai dreptate (cca 99%) insa sunt licee unde chiar profesorii isi dau silinta si inveti mai mult decat este in programa.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Nu cred ca sunt profesori care sa explice despre clase, functii virtuale si alte notiuni, din simplu motiv ca foarte putini cunosc aceste notiuni. :)

Intr-adevar. Eu tot ce am invatat, am invatat singur. La un moment dat ma contraziceam cu profa ca ea zicea ca ffffff e negru.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea asta si-o pun toti care invata Pascal in loc de C sau alte balarii (eu sunt unul dintre ei). Raspunsul e simplu: nu :) Dar Pascalul e mult mai usor de predat, nu are o sintaxa asa complicata pentru profesorii de mana a 3-a care predau acum in majoritatea liceelor (NU toti).:)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce sunteti asa de revoltati. Doar reflectati 5 min. asupra acestui subiect si veti afla singuri raspunsul.

Pascal este folosit in scoli pentru a pune bazele gandirii algoritmice. In orice caz, am obs. ca in foarte multe licee se migreaza spre C/C++, asta dupa 1-2 ani de studiu in Pascal.

Ca programator, sunt sanse extrem de mici sa lucrezi in Pascal / Delphi. Va trebui sa va indreptati catre limbaje mai cautate (C, C++, C#, Java).

Parerile sunt impartite, unii spun ca e bun ca e limbaj didactic; altii spun ca e o tehnologie veche si depasita.

P.S. Eu sunt pentru inlocuirea Pascal-ului cu Python, care are mai multe avantaje ca C si C++.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu decat c++ la nivel de incepator totusi ca sa dau un raspuns legat de pascal

Pe un alt post aici zicea cineva ce importanta are pascalul, si cineva a punctat mai sus foarte corect, la scoala se invata algoritmi nu un limbaj de programare, se invata programare in general, se foloseste pascal doar pentru a exemplifica acei algoritmi(probabil deoarece este mai usor de predat)

ca sa inchei discutia legata de pascal o sa las pe altcineva sa tina pledoaria pentru mine.

http://rstcenter.com/forum/1263-vrei-sa-devi-un-informatician-de-renume.rst

Link to comment
Share on other sites

Dezvoltarea gandirii algoritmice nu depinde de limbajul de programare. Pur si simplu unii sunt destepti si fac programu' cap-coada, altii sunt prosti. It's as simple as that.

Sa revin la topic, ziceati de migrarea spre C dupa primii doi ani. Este perfect adevarat, se practica in foarte multe licee, si la mine. Problema cu aceasta "manevra" este acomodarea, schimbarea brusca a sintaxei...Adica, wtf, treci de la for i:=1 to n do la for (o "groaza" de parametri int i=1;i<n;i++ sau cum e). E mult mai dificil asa.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Mai e o chestie idioata care se zice la scoala, anume faptul ca informatica are legatura cu matematica. FALS. La matematica trebuie sa calculezi. La informatica ii dai programului pasii pe care trebuie sa-i parcurga. Avea unul de pe RST la semnatura ceva de genul "Un program merge dupa cum il faci tu, nu dupa cum ai vrea sa mearga".

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am dat seama ca nu stiu niciun limbaj de programare, desi am lucrat ani de zile in PHP, Visual Basic si C++.

La PHP am vazut ca nu stiu bine notiuni ca "Late Static Binding", Visual Basic l-am lasat balta dar tot am probleme de limbaj, cu clasele cu care nu prea am lucrat, iar la C++ sunt constient ca nu stiu STL. Sunt doar cateva exemple. Chiar si la C, sunt prostii de "trucuri", chestii care se folosesc la macro-uri, vectori la pointeri de functii.... care imi provoaca probleme.

In rest, cunosc limbaje mai multe, ma descurc bine in multe, dar nu pot spune ca le stiu, din moment ce nu stiu toate notiunile legate de ele.

Deci practic nu stiu niciun limbaj si e posibil sa nu stiu niciunul niciodata, desi vreau sa citesc cele 1300 de pagini ale vittorului standard C++0x.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...