Jump to content
N-W-A

wtf?!?!?

Recommended Posts

cel mai probabil este ceva similar aurorei boreale, doar mult mai slaba, in mod normal, datorita pozitiei Romaniei, nu suntem afectati asa puternic de exploziile solare datorita faptului ca atat campul magnetic, cat si stratul de ozon sunt destul de groase, deci radiatiile nu ne afecteaza asa mult, chiar daca am avut cod rosu de radiatii pe zona estica a tarii. Incearca sa filmezi dar cel mai probabil asta un fenomen similar aurorei boreale dar mult mai slab, deci nu se vad acele unduiri de culoarea verzuie sau albastruie, se vede doar o lumina

Link to comment
Share on other sites

Si la mine a fost ciudat. A fulgerat o data puternic (urmat de un tunet pe masura), mi s-a luat net-ul pentru cateva momente si soneria de la usa a inceput sa cante singura.

Nu o mai dati in SF-uri, doar sitit ca pax e de vina, dar va e frica sa spuneti ceva de el.

Link to comment
Share on other sites

atunci nu a fost doar aurora boreala, este foarte posibil sa fi fost intr-adevar de la explozia solara pe care o tot anunta astia, si chestia cu fulgeratul in fata, ai incercat sa inchizi ochii sa vezi daca tot vezi fulgerele?(fenomenul acesta, fulgere cu ochii inchisi a fost descris de primi astronauti care au iesit in afara atmosferei terestre, fenomen dat de particule subatomice care calatoresc cu aproape viteza lumini trecand prin absolut orice, inclusiv prin ochii nostri), eu dormeam pe la ora respectiva deci nu am avut norocul sa vad fenomenul :))

le: chiar te rog, eu lucrez de dimineata si azi si maine deci nu o sa pot sa stau pana mai tarziu sa verific ce se vede din Bucuresti, desi probabil ca luminile orasului o sa faca foarte greu vizibil orice fel de fenomen de genul acesta :D

Chiar sunt curios sa vad daca fenomenul a fost cauzat de exploziile solare sau daca a avut un alt motiv deci daca poti face o filmare ceva ar fi fenomenal

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

in functie de intensitatea campului magnetic in zona respectiva si in functie de luminozitatea degajata de catre orasul unde locuiti, exista posibilitatea ca acest fenomen sa nu fie vizibil daca locuiti intr-un oras care degaja foarte multa lumina, spre exemplu in orase este mai greu sa vezi stele cazatoare sau ploi de meteoriti din cauza luminozitatii ridicate degajata de oras

le1: de prin ce zone sunteti cei care ati vazut fenomenul, exista posibilitatea ca cineva sa fi filmat totusi ceva , cine stie :D Cei care ati vazut treceti orasul/judetu unde ati vazut ceea ce ati vazut :D

le2: @fitty : datorita exploziilor solare foarte puternice, exista posibilitatea asta, in acest moment aurora boreala este vizibila si la polul SUD, desi pana acum acest fenoment aparea doar la Polul Nord. Asa ca exista posibilitatea asta. In plus datorita unei explozii solare de marimea asta, o cantitate foarte mare de particule subatomice a fost expulzata din soare si trimisa catre pamant, este posibil ca acele fulgere sa fie de fapt din cauza acestor particole subatomice.

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

cand fulgera departe se aud tunete si se vad traznetele, eu am discutat cu persoane din diferite orase vecine, si nu a plouat nicaieri in jur.

Asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte, din cauza furtunilor solare se formeaza fenomenul asta. Chiar discutam cu cineva aseara si ii ziceam cat de tare ar fi sa se formeze aurore pe cer :D

In fine, sa vad daca o sa se repete chestia asta...un prieten mi-a spus ieri ca intr-un oras la vreo 40 de km a si picat pentru cateva minute curentul, defiind nicio furtuna sau ploaie.

In seara asta incerc sa flmez.

Link to comment
Share on other sites

azi noapte mi-a picat curentul de cateva ori. La un moment dat nu mi s-a mai aprins alimentatorul de la laptop pana nu l-am scos din priza si l-am bagat din nou. Ziceti ca nu era eon-ul... bine la mine poate era.

Interesant dar cred ca era totusi bezna totala. O sa arunc si eu un ochi mai atent deseara.

Poate are legatura cu asta (04 august 2010):

...Tsunami-ul solar va avea ?i un efect spectaculos. În momentul în care va intra în atmosfera Terrei, s-ar putea crea o aureol? boreal? cum nu s-a mai v?zut. Fenomenul va putea fi observat, în nop?ile urm?toare, în Canada, Statele Unite ?i Marea Britanie.
Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Auror? boreal? vazut? din Sta?ia Spa?iala Interna?ional?.

cel mai probabil este ceva similar aurorei boreale, doar mult mai slaba, in mod normal, datorita pozitiei Romaniei, nu suntem afectati asa puternic de exploziile solare datorita faptului ca atat campul magnetic, cat si stratul de ozon sunt destul de groase, deci radiatiile nu ne afecteaza asa mult, chiar daca am avut cod rosu de radiatii pe zona estica a tarii. Incearca sa filmezi dar cel mai probabil asta un fenomen similar aurorei boreale dar mult mai slab, deci nu se vad acele unduiri de culoarea verzuie sau albastruie, se vede doar o lumina

Niciodat? nu vor fii Aurore în România.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...