Jump to content
yo9gjx

Eclipsa de soare

Recommended Posts

Nu are legatura cu Hack dar am nevoie si de ceva ajutor.

Pe 4 ianuarie are loc o eclipsa partiala de soare cu faza maxima la 10:30 dimineata.

Info: AstroInfo - Home

O sa incerc niste fotografii, dar in caz ca sunt nori in zona mea poate reuseste cineva din alta locatie sa ia imagini.

Daca nu aveti filtru Bader incercati geamuri de sudura de diferite numere.

Succes la observatii

PS: sper ca nu ma adresez unor copii tampiti dar trebuie sa adaug

NU PRIVITI SOARELE CU OCHIUL LIBER. FOLOSITI OCHELARI SPECIALI SAU UN FILTRU ADECVAT ALTFEL RISCATI SA RAMANETI ORBI. LEZIUNILE RETINEI NU PROVOACA DURERE SI SUNT IREVERSIBILE

Link to comment
Share on other sites

Nu am inteles niciodata de ce orbesti daca te uiti cu ochiul liber. Cand eram mai mic stiu ca incercam sa ma uit la soare cu ochiul liber, cateva secunde si tot repetam aceasta actiune. Si nu am probleme cu ochii, nu port ochelari, nu ma dor...

Oricum, mersi de informatii, sper sa nu uit de ea. Poate o sa fac si cateva poze.

Link to comment
Share on other sites

Nu este neaparat sa orbesti (asta depinde si de organism). Cand ne uitam direct la soare (sau la o lumina asemanator de puternica), se produce o mica arsura la nivelul retinei. De asemenea, lumina puternica actioneaza si asupra pielii pleoapelor, care este extrem de sensibila (din cauza asta inchidem ochii).

Link to comment
Share on other sites

hai ca va dau eu un pont :)) asa legat de calculatoare:)

luati o discheta dinaia de cacat veche, o spargeti luati cacatu dinauntru si va uitati prin el ^_^ eu asa am facut de fiecare data :D si merge!!! si e ieftin :)) presupunand ca toti aveti prin casa o discheta nefolositoare (eu am cu tonele :| taicameu inca mai foloseste asa ceva la lucru)

Edited by BogdanNBV
Link to comment
Share on other sites

Eu am prins faza aia..maxima:X...era ceata..si se vedea perfect soarele, cu ochiul liber :).. la un moment dat, lumina soarelui s-a facut roz-rosie, pentru aproape un minut, dupa care s-a albit si a inceput sa dispara eclipsa.

Eclipsa din 2002 a fost vara parca...si s-a intunecat foarte tare atunci, parca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...