Jump to content
dragosh1904

Ce Facultate vei urma?[ai urmat?]

Recommended Posts

Eu vreau sa dau la automatica si informatica aplicata.

1.Mai da cineva acolo?

2.Care e diferenta dintre info aplicata si info simpla.

3.Ce poti ajunge daca faci info repectiv info aplicata sau telecomunicatii?

Voi?la ce dati ce ati dat ?A fost bine ce ati ales?

Stiu e aiurea,dar sunt oarecum bulversat!

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Informatic? Aplicat? faci mult? matematic? ?i mult? fizic?, iar programarea trece pe locul 2.

Informatic? simpl? ie?i programator: C, C++, Python, Java, PHP, ASP etc. Vei face o mul?ime.

Cea de la AC(automatic?) este de 4 ani ?i ie?i cu studii complete cum ar veni, pe când cea de la informatic? este de 3 ani, deci vei avea nevoie ?i de un master pentru completare(normal, nu neap?rat).

AC cu mult mai grea fa?? de Informatic?.

Alege ce î?i place mai mult: partea hardware+programare(AC). programare pe pâine: Informatic?.

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca automatica le cam are pe toate...nu stiu sunt foarte indecis fiecare are cate o parere spun ca la automatica iesi din prima cu un serviciu bun ca te cauta multi

ca la info aplicata e mai interactiva mai mult parcatica si nu foarte grea ca te ia de la 0

si la info da toata ziua programare..

tu ce mi ai recomanda?sa zicem ceva mediu?

Link to comment
Share on other sites

Informatic? Aplicat?, adic? AC-ul nu este foarte grea?(când faci o afirma?ie de genul trebuie s? compari cu ceva, iar prin compara?ie e mai u?oar? doar ca Facultatea de Arhitectur? ?i s? facem ?i compara?ie cu medicina, în rest n-au leg?tur?) S? le zici s? se mai gândeasc?.

Te caut? mai mul?i, dar trebui ?i s? înve?i ceva. Oriunde te-ai duce ia ?i înva?? de la început pentru c? nici una nu este doar pentru sesiune. Da, vei trece anul, dar vei fi doar un alt absolvent de nimic. Depinde ce vrei s? faci.

Cum ziceam: î?i place mai mult? fizic?, mai mult partea hardware? D? la Automatic?.

Î?i place s? pierzi vremea pe internet, s? faci programe, programare în diferite limbaje etc? Atunci alege Informatic?.

Edited by tromfil
Link to comment
Share on other sites

Eu nu prea merg pe pincipiul "ce iesi daca faci X", fiindca sunt oricum sigur ca n-o sa mor de foame, deci ma cam doare in pula. Mai important e sa faci ceva care te pasioneaza, decat sa te faci X de gura mamei.

Asa, de curiozitate, as studia fizica si matematica, dar cand ma fac mare :D vreau sa lucrez ca programator. Ma gandeam mereu la informatica, dar habar nu aveam ca exista mai multe ramuri si cacaturi de-astea, nici nu m-am batut capul pana acum. Din ce am citit in topic, cred ca optez pentru informatica aplicata (stie careva cum se face media de admitere pe undeva prin Iasi?). Optiunea cealalta ar fi fost info simpla si sa invat mate/fizica pe pula mea, dar nu prea imi surade ideea.

Link to comment
Share on other sites

din ce am inteles de la cineva care a fost acolo faci fizica decat in primi 2 ani dupa te mai lasa...

nu dau de gura mamei,dau pentru ca mie imi place it-ul as vrea sa creez programe site-uri,dar in acelasi timp vreau si ceva usor sa nu mi bat capul si deabia deabia sa trec.

din cate stiu Nytro e la informatica Bucuresti sunt curios cum s a descurcat..

Link to comment
Share on other sites

Din p?cate nu intru pe mess acum. Vorbim noi zilele urm?toare.

@Patrunjel: Faci confuzii. Dac? vrei programare n-are leg?tur? cu Informatica Aplicat?, decât pu?in. Po?i face Informatic? Aplicat? ?i dac? e?ti cioban. Înve?i s? lucrezi cu GPS-ul, program de num?rat oi automat, mulg?toare automatizat? etc - de distrac?ie, dar a?a e. Informatic? e un domeniu mult prea vast s?-l studiezi pe tot. Cât despre muritul de foame e cam a?a: nici cer?etorii nu mor de foame, dar nici cas? ?i ma?in? nu au. Sau excursii prin Tenerife. Sau etc. Ai admitere unde întrebi tu, dar la sec?ia de CTI, nu ?i la cea de IS. Google it for more information.

as vrea sa creez programe site-uri,dar in acelasi timp vreau si ceva usor sa nu mi bat capul si deabia deabia sa trec.

Atunci nu alege AC-ul c? nu prea are leg?tur? cu ce zici tu. E mai mult hardware, e a treia oar? când repet asta. U?oare nu-s nici una nici alta, dar la AC ai mai mult de tras.

La Informatic? nu faci fizic?, decât unele obiecte cu leg?tur?, dar pu?in.

Vezi c? exist? sec?ii multe, depinde de Universitate. Dac? alegi vezi ce, c? exist? Informatic? Matematic? care e mai grea ca Informatica.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci informatica la modul serios (inclusiv limbaje de programare) si sa scapi de mate iti recomand informatica economica.

Aici vezi ce ti se cere, admiterea e pe baza de dosar.

http://www.econ.ubbcluj.ro/documente/prezentarea_sectiei_IE_2011.pdf

Se face informatica la modul cel mai serios; de fapt info si statistica sunt cele mai grele din toata facultatea.Diferenta intre poli si ise consta in materiile studiate in paralel:la poli faci mate si fizica, dincolo faci materii bazate pe economie.

Singura chestie la care as avea de obiectat este ca studiezi un an jumate de economie si materii legate de aceasta.Practic un an jumate faci curriculum comun, dupa aceea intrii pe specializare.Inainte se faceau 4 ani de IE, acuma doar 1 jumate, materia de 4 ani fiind comasata.

Sa stii ca informatica in domeniul economic este cautata mai ales la corporatii, cei de la poli fac pe banda programare si o sa fie programatori(buni inca;intr-un an jumate nu ajungi sa bati pe unul la poli care a facut programare tot timpul), tu o sa fii lider de proiect sau o sa detii alte functii mai importante in firma.Practic ei sunt zombi programatori si fac ce li se cere, tu o sa iei decizii legate de informatica si costuri.O sa ai un plus fata de altii care au facut doar programare; e nevoie de informaticieni care sa gandesca si dpdv economic, doar asta vrea o firma.Sa gasesti solutiile viabile unei probleme folosindu-te de informatica si de economie.La final ai o diploma 2 in 1.

Daca vrei in schimb sa faci doar programare, iti recomand sa faci Politehnica.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt la mate-info ... si fac exact aceleasi materii ca tine Nytro ... sau cel putin am facut in anul I..numai ca eu sunt la Spiru (Lucrez si nu ajung la scoala decat la examene...si nici atunci nu prea). In anul 2 am mai facut si retele de calculatoare ...(un pic de lucru cu pachete si wireshark/alt program, modelul OSI si alte chestii de baza) tehnici avansate de programare ... in rest 5 matematici de mi-au mancat zilele ! Desi nu prea ma incanta programarea si stiu doar cateva chestii de baza [eu vreau sa ma indrept catre retele, adminstrare si securitate (poate pentesting)] facultatea (chiar daca e Spiru) mi se pare super tare !

Link to comment
Share on other sites

Dac? vrei s? î?i distrugi via?a hai la Poli la Calculatoare.

Uite aici lista cu ce o s? faci ?i o scurta descriere la fiecare materie.

Dac? e?ti interesat î?i pot r?spunde la întreb?ri sau s? î?i dau cursurile/temele s? î?i faci o idee.

ok da mi pm cu orarul+cateva cursuri :)

am bagat la automatica si info aplicata si incao o fac alt domeniu ceva mai usor[constructii]

Link to comment
Share on other sites

si incao o fac alt domeniu ceva mai usor[constructii]

Daca tu crezi ca facultatea de constructii e usoara... ori esti geniu ori nu stii cu ce se mananca!! 3 persoane apropiate mie au facut facultatea de constructii la cate un profil si crede-ma ... e una din cele mai grele facultati !

Facultatea de info e simpla la orice profil ... daca ai avut contact calumea cu domeniul asta , sau daca ai terminat un liceu de profil info!!

Link to comment
Share on other sites

La Facultatea de Matematica Informatica din cadrul Universitatii Bucuresti la licenta pentru Informatica se fac lucruri cu care o persoana s-ar putea descurca la o firma importanta de IT din SUA sa zicem ? Daca nu atunci la ce facultate ? Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

crede-ma... cred ca singurul loc din SUA unde un Roman cu facultate de info la activ (facuta serios ... nu la terasa) nu ar face fata (doar cu facultate...fara master doctorat & shit) este prin Silicon Valley ! Intradevar .. sunt unele job-uri care nu le poate face oricine si acolo intervin specializarile... nu o sa te lase nimeni pe tine absolvent de facultate de informatica sa umbli pe echipamente Cisco (de exemplu) fara sa fi absolvit cursurile lor ! Ideea e sa te specializezi pe ceea ce-ti place si sa duci cat mai sus diploma pt ca daca esti bun nimeni nu va lua ce este al tau (asta in afara, ca aici se complica treaba)!Ai grija si la diplome...care sunt recunoscute in afara europei desi pentru multe din facultatile de la noi trebuie sa iti echivalezi studiile !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...