Jump to content
alex_cismas

Facultate, here i come!.

Recommended Posts

Este o idiotenie sa spui ca facultatea nu-ti ajuta la nimic, ca e pierdere de timp. E pierdere de timp numai daca vrei sa fie pierdere de timp. In orice, ORICE, facultate, daca vrei, inveti lucruri misto. Nu conteaza ce sectie e, cat de naspa, aprofundarea unor chestii tehnice, informatia care-ti parvine prin orele la care te duci, e binevenita. Mai ales in ziua de azi cand si profesorii isi dau seama ca veniti sa aveti de unde pleca, majoritatea vor incerca sa va faca sa intelegeti chestii cat mai simple dar cu valoare.

Hai cu agaricismele.

Link to comment
Share on other sites

Ce dracu faci cu facultatea in Romania ma ?

dand-o in offtopic: aici te contrazic. Si eu am vrut sa fac o facultate de info dar m-am gandit ca nu o sa pot sa ma angajez chiar dupa asa ca am facut altceva, ca sa am o baza financiara de plecare si acum ca am terminat o sa fac si info. Depinde ce facultate faci. La mine ii zice academie:)). si cred ca 1300 RON la 21 de ani primu salariu(6 luni) dupa care 2700 nu sunt tocmai de trecut cu vederea. Iar tot ce am invatat in facultate a fost sa stiu unde sa caut cand vreau sa fac un proiect/lucrare. Am specializare de managementul organizatiei, licenta pe electronica-pe care am facut-o folosind doar simulatoare si informatii disponibile pe net sau prin bibliotecile facultatilor. Niciunde nu curge lapte si miere dar tre sa iei in considerare mai multe variabile cand iei decizia.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care e bucatar in Germania si castiga 2000 euro / luna . Am si o prietena cu masterat care lucreaza in Romania (la stat ce-i drept ) si castiga 1900 ron / luna .

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna .

Eu ma pis pe masteru' lu asta , ala din Germania se pisa pe mine si pe ea adunati . Important e ca totusi noi doi ne pisam pe ea .

Trageti singuri concluzia .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care e bucatar in Germania si castiga 2000 euro / luna . Am si o prietena cu masterat care lucreaza in Romania (la stat ce-i drept ) si castiga 1900 ron / luna .

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna .

Eu ma pis pe masteru' lu asta , ala din Germania se pisa pe mine si pe ea adunati . Important e ca totusi noi doi ne pisam pe ea .

Trageti singuri concluzia .

Sunt al dracului de multi litrii de pisat in postu' tau.

Bachelorette-Frog-TAKE-OFF-PANTIES-BLAST-IT-WITH-PISS.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care e bucatar in Germania si castiga 2000 euro / luna . Am si o prietena cu masterat care lucreaza in Romania (la stat ce-i drept ) si castiga 1900 ron / luna .

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna .

Eu ma pis pe masteru' lu asta , ala din Germania se pisa pe mine si pe ea adunati . Important e ca totusi noi doi ne pisam pe ea .

Trageti singuri concluzia .

Pai pe principiul asta toata clasa politica se pisa pe restul Romaniei. Dar problema nu se punea din prisma ocaziilor/hotiilor/smecheriilor si a cantitatii de informatie detinuta de fiecare. Pur si simplu nu ai cum sa spui ca faci o facultate degeaba. Se fac contacte, se leaga prietenii, se mai si invata chestii interesante, mai pui mana si tu pe o eprubeta pe care o faci sa bubuie. Ca in orice comunitate(apropo de locul prin care-ti petreci timpul).

Iti doresc din toata inima sa nu ai vreodata nevoie de cacatul ala de carton de care te dezici. Indiferent de cati bani faci.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe principiul asta toata clasa politica se pisa pe restul Romaniei.

ghici ce, chiar asta si fac:))

Dar problema nu se punea din prisma ocaziilor/hotiilor/smecheriilor si a cantitatii de informatie detinuta de fiecare. Pur si simplu nu ai cum sa spui ca faci o facultate degeaba.

informatzia poti s-o capetzi daca stii sa-nvetzi singur.

Romania nu are o facultate in top 500 mondial. Deci le faci degeaba

Se fac contacte, se leaga prietenii, se mai si invata chestii interesante, mai pui mana si tu pe o eprubeta pe care o faci sa bubuie. Ca in orice comunitate(apropo de locul prin care-ti petreci timpul).

da, in general poti sa cunosti multzi mediocri, submediocri si etnobotanisti mai nou. Daca esti peste medie, o sa-ti gasesti prieteni asemeni foarte usor. Stai linistit varfurile se ridica intotdeauna, ii recunosti rapid.

Iti doresc din toata inima sa nu ai vreodata nevoie de cacatul ala de carton de care te dezici. Indiferent de cati bani faci.

un carton nu valoreaza prea mult.......creierul da...si cu asta e simplu, ori il ai ori nu-l ai.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu, pentru cei care vor sa lucreze in domeniul IT: puteti face o facultate de informatica. O sa invatati multe chestii utile. Eu de exemplu aveam o materie LFA: Limbaje Formale si Automate. Era cu stari si alte porcarii si gandeam: "La ce imi trebuie mie rahaturile astea?" si nu am invatat nimic. Ma trezesc apoi la un interviu cu rahaturi de la materia asta...

Exemplu de materii de info care se fac la mine la facultate:

- algoritmi si structuri de date (foarte util)

- algoritmica grafurilor (partial)

- limbaje formale si automate (mai util decat pare)

- arhitectura sistemelor de calcul (low level, va recomand)

- programare procedurala (limbajul C in detaliu - practic)

- programare orientata pe obiecte (nici nu se pune problema)

Asta in primul an, se mai face:

- sisteme de operare (linux, programare sub Linux)

- retele de calculatoare (nu stiu cat de practic e)

- programare logica (PL/SQL)

- JSP (Java Servlet Pages - optional)

- criptografie (nu are rost sa comentez)

- inteligenta artificiala (posibil util)

- baze de date (cred ca Oracle sau MSSQL)

- dezvolare web (sau cam asa ceva, JavaScript si probabil si PHP)

- tehnici de compilare (nu suna rau)

- tehnici de optimizare (practic)

Acum depinde de voi. Daca voi sunteti destepti, citi 2 tutoriale de PHP si gata, credeti ca sunteti tari si ca o sa luati 2000 de € pe luna ca programator PHP va inselati amarnic. La fel si cu C/C++, nu e de ajuns doar limbajul pe care oricum singuri sunt slabe sanse sa il invatati bine.

De materiile de matematica, ideea e simpla: _|_ matematicii.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care e bucatar in Germania si castiga 2000 euro / luna . Am si o prietena cu masterat care lucreaza in Romania (la stat ce-i drept ) si castiga 1900 ron / luna .

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna .

Eu ma pis pe masteru' lu asta , ala din Germania se pisa pe mine si pe ea adunati . Important e ca totusi noi doi ne pisam pe ea .

Trageti singuri concluzia .

Poti sa-mi spui si mie in ce domeniu lucrezi?

:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna.

Din cate am inteles ai un SRL de peste 10 ani ?

Dupa parerea mea facultatea te ajuta mai mult ca sa ai un salariu mare si sa fii bun ca angajat. Pentru a avea o firma nu ai nevoie decat de 8 clase.

Intre a avea o firma cu venit 1000 eur/luna sau a fi ca angajat cu salariu 2000 eur/luna mereu as alege prima varianta.

Chiar si asa, in viata nu se merita sa dai cu banul si sa renunti la facultate si la pregatirea profesionala.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care e bucatar in Germania si castiga 2000 euro / luna . Am si o prietena cu masterat care lucreaza in Romania (la stat ce-i drept ) si castiga 1900 ron / luna .

Eu am doar liceul si castig in Romania aprox. 5000 ron / luna .

Eu ma pis pe masteru' lu asta , ala din Germania se pisa pe mine si pe ea adunati . Important e ca totusi noi doi ne pisam pe ea .

Trageti singuri concluzia .

nb6grq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...