Jump to content
Nytro

Primul smartphone romanesc costa 649 lei

Recommended Posts

Primul smartphone romanesc costa 649 lei

de Radu Eftimie | 11 octombrie 2011

A fost lansat pe piata autohtona primului smartphone romanesc, Alldro P1, potrivit producatorului.

Terminalul, care costa doar 649 de lei, are instalat sistemul de operare Google Android 2.2 si dispune de doua sloturi pentru cartele sim de telefonie mobila.

Smartphone-ul Dual SIM functioneaza cu sistemul de operare Android 2.2, are cu ecran multitouch capacitiv de 3,5 inci, ofera conectivitate la internet prin Wi-Fi, GPRS si EDGE, dar si un sistem de navigatie GPS.

Functia de navigare este disponibila prin sistemul GPS integrat si prin aplicatia Google Maps.

4e929c3b8071e.JPG

AllDro P1 are o baterie de 1.500 mah care asigura, potrivit producatorului, un timp de convorbire de 300 minute in timp ce autonomia in standby poate ajunge pana la 200 ore.

Primul smartphone romanesc mai dispune de o camera foto de 5 MP care are functie de detectare a fetei, flash si autofocalizare. Important este si ca ambele SIM-uri se pot afla in standby simultan.

Sursa: Primul smartphone romanesc costa 649 lei | Hit.ro

Link to comment
Share on other sites

pret de criza...

Cred ca tu nu`ti dai seama cat de mult cantareste logistica in balanta pretului... sa aduci telefoane din afara costa ... si destul de mult !! Cred ca e ieftin pt ca e facut la noi , nu e o "marca de pretigiu" desi cred ca daca e facut cu , cap se poate bate cu multe marci la capitolul calitate !! Cu cat mai cunoscuta firma cu atat mai scump este obiectul cumparat (vezi Iphone... costa 150$ sa il faca ... si la noi e 1000+$ WTF???)!!

Bravo lor... sper sa se tina bine in piata si romanii sa aiba incredere in produsele autohtone !!

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Un fel de boschetareala moderna .Nu poti sa pui Dual SIM si sa ai pretentia ca ai produs un smartphone . E ca si cum ai pune GPL pe un SLK .

Cand zici " Dual SIM " zici "chinezarie ieftina" .

Pentru ca la inceput doar chinezariile aveau dual sim. Daca urmatorul Iphone sau Samsung Galaxy o sa aiba dual sim o sa fie tot o chinezarie ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca la inceput doar chinezariile aveau dual sim. Daca urmatorul Iphone sau Samsung Galaxy o sa aiba dual sim o sa fie tot o chinezarie ?

Nu o sa vezi nici tu , nici generatia urmatoare tie un iPhone dual sim . Se scoala Steve din mormant .

Samsung-ul te rog sa nu-l pui langa Iphone ca nu are rost . Toate produsele Samsung sunt o gluma proasta in comparatie cu produsele Apple , daca nu ma insel chiar au si ei un dual sim .

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa vezi nici tu , nici generatia urmatoare tie un iPhone dual sim . Se scoala Steve din mormant .

Samsung-ul te rog sa nu-l pui langa Iphone ca nu are rost . Toate produsele Samsung sunt o gluma proasta in comparatie cu produsele Apple , daca nu ma insel chiar au si ei un dual sim .

Sunt telefoane destul de bune care au dual sim.

Link to comment
Share on other sites

Efectul de turma cumva ? ...

Nu e normal sa ai asa gandire ...

Originally Posted by daatdraqq

Nu o sa vezi nici tu , nici generatia urmatoare tie un iPhone dual sim . Se scoala Steve din mormant .

Samsung-ul te rog sa nu-l pui langa Iphone ca nu are rost . Toate produsele Samsung sunt o gluma proasta in comparatie cu produsele Apple , daca nu ma insel chiar au si ei un dual sim .

Daca a aparut prima data la o "chinezarie" modelul dual sim asta nu inseamna ca toate telefoanele care vor aparea si vor avea modul asta vor fi chinezarii ...

Dupa parerea mea dual-sim este chiar o chestie avantajoasa . Si din cate stiu eu si Nokia are pe unele modele dual-sim , si lg si samsung . Ori nu poti sa zici ca Nokia este un brand care nu se poate compara cu produsele Apple la anumite caracteristici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...