Jump to content
coffee

Focus brah, focus !

Recommended Posts

Am observat de la un timp am grave probleme de concentrare, ce-i drept am si avut mult de lucru la pc in ultimele luni.

Am senzatia ca o iau razna cu caputu', ca nu mai pot gandi si cerebelu' nu ma asculta,desi ma chinui sa ma concentrez. Nu e deloc amuzant, mie si greu sa explic.

Nu-s prezent in ce fac,uneori fac un lucru, dar il fac instinctiv fara sa-l gandesc.

Chiar daca e vorba de ceva foarte important sunt asa... ca pe etnobotanice, nici nu ii dau importanta(nu-i vorba de sindromu "durerii in pula")

Ca si cand creierul s-a adaptat sa-si rezolve problemele instinctiv si s-a descotorosit partial de a gandi, pentru ca desi de multe ori fac bine ceea ce fac si asa,nu simt ca am gandit, ca am procesat.

Cred ca am prins niste praf pe la coolere.

Fara bascalie si va rog, nu mutati topicul la "penale".Sunt convins ca sunt mai mult cu aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

Threadul asta l-ai facut fara sa fi constient ca-l faci? Ca daca da, atunci e nasol. Vezi tu, asta e forum de ITC, iar aici intra oameni obisnuiti, nu Iisus sa te vindece pentru ca ai credinta si nici doctori. Mergi la spital daca ai probleme cu capul, vor stii cei de acolo ce-i de facut cu tine, ce medicamente sa iti dea.

Link to comment
Share on other sites

Deta?eaz?-te o s?pt?mâna total de el. Cere concediu medial dac? lucrezi, whatever. Creierului îi mai trebuie ?i pace, când faci acela?i lucru repetitiv creierul î?i face un pattern pe care îl urmeaz? încontinuu ?i poate d?una. Chill out!

Ie?i afar?, fugi, d?-te cu sacul, schiurile, o s? vezi cât de bine de sim?i dup? aer curat.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da , am trecut si eu prin asa ceva ..Se numeste depresie de iarna..Singurul tratament este socializarea / o pizda / distractia..

"durerea in pula" se datoreaza rutinei..

CITEZ:

A obtine informatia in moduri diverse = a crea un flux = a gasi noi
metode = mai multe sinapse = memorie mai buna = procesarea informatiei
intrun mod mai simplu = solutii complexe = a obtine imposibilul.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

am avut si eu probleme de genul asta la inceputuri, ca sa scapi de ele trebuie sa respecti urmatoarele reguli:

1) nu sta mai mult de 1 ora incontinuu la pc, pentru fiecare ora ia 5-10 minute pauza cat mai departe de monitor, bea o cafea, o votca sau fa ce vrei tu dar nu sta langa monitor si nu te gandii la ce ai de facut acolo

2) la fiecare 4 ore ia o pauza mai lunga de minim 30 minute si fa sport, mergi pe jos, fa miscare si nu te gandii la ce treaba ai pe calculator...

3) dupa 8 ore de lucru la pc (cu pauzele aferente) ia o pauza, mergi prin oras si lasa cel putin 2 ore sa se obisnuiasca corpul si mintea cu alte chestii.

4) dupa 10-12-16 ore la pc, dormi, nu mai fa nimic altceva si incearca sa reduci lucrul la pc la maxim 10 ore altfel ajungi la psihiatrie (si te paraseste gagica, copii, rudele, prietenii, moare catelu etc, din cauza lipsei de viata sociala...) :D

daca respecti astea nu vei mai avea problemele mentionate de tine.

desigur mai sunt si alte reguli dar le spun celor care au alte probleme :D

Edited by Birkoff
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mod de a vorbi in limba romana:

Ti-ai ars? toti neuronii singular (un individ)

Si-au ars toti neuronii plural (grup de indivizi)

Does alcohol kill brain cells? Does coffee kill brain cells?

I think coffee or alcohol can destroy a good enough amount of these cells

Brain damage - Wikipedia, the free encyclopedia

Later Edit: Imaginati-va cand unul spune eu beau si nu am nimic , eu fumez si nu am nimic , eu fumez iarba si nu am nimic , ei bine si Duracell® e o baterie puternica dar la un moment dat isi termina resursele.

Sper ca a?i fost aten?i ?i ca a?i prins esen?ialul din ce am vrut sa spun.

Edited by pyth0n3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest expl0iter

O sa o duci ceva vreme cu starile astea... Ani buni mai exact. Sechelele pot fi pe o durata lunga de timp sau pe viata. Depinde de organism si de psihicul tau. daca esti indiferent cu starile astea o sa iti revii mai repede, dar daca stai stresat ca "ba ce plm se intampla?... ba imi bate inima, aud voci, vad cu incetinitoru, o sa mor, m-am trezit vorbind singur acum 2 minute, ma gandeam la mama si dintr-o data mi-a zburat gandul la pizda la care am facut laba aseara ETC" si normal ca apar despresiile si intristarile alea nasoale de care nu poti scapa decat atunci cand dormi sau cand esti rupt de beat ca sa te mai gandesti la cacaturile alea.

La heroina stii una si buna: Metadona , dar la etnobotanice: distonocalm, zyprexa, antidepresive, magneziu si nu stiu ce mortii masi tre sa mai iei. Poti sa-ti alungi atacurile de panica facand o miscare. Stiu pe cineva care facea plimbari cu bicicleta si la ora 2 noaptea, iar pana dimineata nu se mai ducea acasa. Cand ajungea acasa isi lua ghiozdanul si pleca la scoala.

PS: O sa ai si insomnii... Mortii masi! Ca tot veni vorba de insomnii; ce naspa da Xplode-ul de la pronutrition

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de sfaturi.Imi termin proiectele weekendul asta si iau o pauza, am sa-mi fac abonament la sala sa reincep ca am cam slabit de cand m-am lasat si il mai las dracu de pc ca simt imi fut mintile, daca nu mi le-am futut deja...

Am renuntat si la o fata fiindca ma simt ca un rahat, i-am dat jet de cate ori am avut ocazia.

+1 la toti care au scris ceva util.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca ne-am dezvoltat folosind un OS gen windows..unde nu prea poti sa modelezi performantele cum vrei tu..pe windows nu poti configura ce vrei cum vrei.

Ca exemplu..au existat oameni bolnavi de cancer in ultima faza si dupa ce au fost pe la biserica , s-au vindecat miraculos..aceia au fost printre putini care au reusit sa isi controleze indirect unele functii ale creierului mai speciale..

Link to comment
Share on other sites

Prima zi : 2 prieteni + 6 st. de vin + 1 crap de 5 kg pe gratar .

A 2-a zi : faci o baie si lenevesti in pat toata ziua, te uiti la 2-3 filme bune + discovery ,national geographic ,ID ..dupa preferinte.

A 3-a zi : te trezesti de dimineata si mergi la cumparaturi (sau cascat ochii) intr-un hipermarket/mall .Seara mergi intr-un club dar nu bei alcool .

A 4-a zi : iesi la o alergare usoara apoi mergi 1 ora la sala . Cand ajungi acasa faci o baie si te culci .

A 5-a zi : deja te simti mai bine , te gandesti la urmatorul gratar .

Pfuaaaa , n-ai deschis PC-ul de 5 zile .Deja esti diperat sa vezi ce au mai scris astia pe RST :))

Link to comment
Share on other sites

Daca stati la calculator de la varsta de 12 ani non-stop doar cu pauze de somn si rareori scoala cum naiba sa nu va debiteze mintea tampenii si sa o ia razna. Iesiti afara, a dat zapada, mai faceti un bulgare, mai amintiti-va de copilarie, nu va frecati pulile pe canapea incercand sa gasiti solutii la monotonie si nu stati cu pumnu-n falca pe 9gag ca nu o sa fiti mai bine dispusi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...