Jump to content
Guest Kovalski

Generaţia rataţilor!

Recommended Posts

Guest Kovalski

“Genera?ia rata?ilor! Genera?ia etnobotanistilor! Genera?ia idio?ilor! Genera?ia facebook! – a?a ne catalogheaz? mass media ?i opinia public? din întreaga ?ar? în zilele acestea pe to?i care am dat Bacalaureatul – eu le spun doar atât – RUSINE! Ru?ine tuturor!

Ru?ine pentru c? a?i ajuns s? da?i vina pe o genera?ie crescut? de voi, ar?tat? cu degetul acum tot de c?tre voi! Ru?ine sistemului care ne-a crescut! Ru?ine modelelor care ne sunt promovate de mai bine de 20 de ani încoace! Ru?ine nou?, vou?, profesorilor, elevilor, politicienilor, mass-mediei, ROMÂNIEI!

Am ajuns dup? 20 de ani de ?pag?, de modele gen Becali, T?lm?cean ?i Bianca Dr?gu?anu, de înv???mânt prost manageriat, de legi prost f?cute s? profite cei puternici, de facult??i pe pile ?i pe bani din care au ie?it genera?ii întregi de dasc?li care ne-au educat pe noi, cei idio?i ?i fraieri cei care ne aflam acum în aceea?i oal?, indiferent dac? ne-am luat sau nu BAC-ul, am ajuns la o limit?!

Nu mai suportam! Refuzam sa credem c? suntem o genera?ie pierdut?! Suntem defapt prima genera?ie care va fi sacrificat? cu folos, ?i asta deoarece ne-am saturat de ce se întâmpl? în ?ara asta! Totul trebuie s? înceteze! Pentru asta vom ie?i în strada ?i vom cere dreptate! Cerem ajutorul oamenilor corec?i, ajutorul moral de care avem nevoie pentru a progresa! Toat? lumea este acum ?ocat? de rezultatul Bacalaureatului ?i implicit de înv???mântul romanesc. Ohh, dar ce surpriz?! Cât de nea?teptat! Ce ?oc! INCREDIBIL! SENZA?IONAL!

Adic? din ace?ti copii care din `99 pân? acuma li s-a schimbat programa de n`spe ori, care au intrat la liceu s? dea bac din geografie ?i s-au trezit în a 12-a c? dau din fizica, ace?ti copii care au v?zut zi de zi la televizor cum este încurajat? prostia ?i incultura al?turi de b?ie?i cu bani f?cu?i fraudulos înconjura?i de curve semi-îmbr?cate în direct la televizor, ace?ti copii b?tu?i de soart? c? s-au n?scut într-o ?ar? ca asta, o ?ar? în care e mai important ce chilo?i are Crudu decât rezultatele sportive ?i intelectuale ale tarii, ace?ti copii nu au devenit ni?te genii eminesciene??? Serios??? Ace?ti copii nu au intelect nici m?car cât Einstein??? DOAMNE! CE NERU?INARE!! Mai nemernici etnobotanisti!!! Cum pute?i mai gunoaielor, mai loazelor s? nu înv??a?i ?i s? intra?i f?r? pile ?i copiat la facult??i când ave?i atâtea modele demne de urmat??? CUM E POSIBIL O ASEMENEA DEPRAVARE? Adic? mai bine sta?i pe facebook si pe messenger decât sa urm?ri?i modelele oferite la tv???

Adev?rul e c? de 20 de ani ne a?teptam sa ias? ni?te flori de nuf?r în locuri în care nu am aruncat nici m?car semin?e de urzica! Asta e realitatea! Va uime?te promovabilitatea de la BAC? Dar de cea de la titulariz?ri de ce nu zice?i nimic? Ei nu-s loaze, etnobotanisti? E posibil sa iei 1.20 la titularizare ?i sa te mai consideri profesor? E posibil sa iei diploma frauduloasa la Spiru Haret si sa educi apoi genera?ii întregi? ?tia?i ca 25% din to?i profesorii actuali au studiile f?cute la Spiru Haret? Sau asta nu e important pentru voi? ?tia?i c? suntem pe penultimul loc din Europa ?i la egalitate cu Congo la nivelul înv???mântului? ?i asta nu de acuma, de un an-doi ci de aproape dou? decenii!!! A?adar, de ce va mira?i? De ce sunte?i indigna?i? aaaa… avea?i impresia ca dac? le oferi?i p?rin?ilor ?i bunicilor no?trii spectacole tv ieftine ?i barbare, adev?rate sugative de rating, sau dac? le cump?ra?i votul ?i ii min?i?i în campanii electorale infinite, noi odraslele lor o sa fim dintr-o dat? altfel?

Ei bine, suntem altfel, dar nu asa cum crede?i voi! Suntem diferi?i! Suntem diferi?i prin faptul c? ?tim sa spunem GATA!Gata cu adev?ratele gunoaie din ?ara asta! Nu va mai merge! Noi avem onoare ?i demnitate, nu mai suntem ni?te slugi în fata voastr?, iar dac? nu vom reu?i s? v? schimbam, vom pleca din ?ar?, ?i atunci sa r?mâne?i voi s? v? plânge?i de mil?! Noi, genera?ia etnobotanistilor cum ne spune?i voi o s? v? ar?tam ca avem mai mult curaj decât toate genera?iile voastre de comuni?ti la un loc! Reprezentam adev?rata for?? deoarece noi suntem VIITORUL iar voi sunte?i doar ni?te am?râ?i care vor muri ?i vor fi uita?i de istorie! Voi a?i fost PERIOADA NEAGR? din istoria acestei tari ?i asa ve?i fi ?inu?i minte, iar noi, noi suntem PRIMII! PRIMII care se revolta împotriva voastr?!”.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Si bunicul meu spunea ca generatia lui a fost generatia de sacrificiu si tatal meu la fel, in romania toate generatiile sunt sacrificate, mereu a fost asa.

Fiecare generatie e sacrificata asta insemnand ca acel sacrificiu rezulta dintr-o situatie care are anumite cauze din care incepe.

Generatia bunicului tau a fost sacrificata in razboi , generatia tatalui tau a fost sacrificata in perioada comunista.Generatia noastra se sacrifica in aceasta perioada , plina de criza economica.Generatia noastra este sparte de dorinta de a afla cat mai multe lucruri noi , dar prind metode usoare.Toate lumea are facebook , telefon , masina.Nimeni nu mai e preocupat de cel din spate.Am gasit ceva sa ne distruga timpul , nu sa ni-l piarda.

le1 : 2 sticle de jidvei

le2 : nu-mi place cum scriu.

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Oricum scuzati-ma putin dar cand a infruntat careva on obiectiv vreodata inafara sa se planga sau sa intinda cu degetul asupra altuia pentru a il face vinovat.Poate trebuie acordate premii nobel pentru cei care se plang asadar romania ar lua de 10 ori premiul intai.Uite acest concept nu reusesc sa il inghit eu din mentalitatea romaniei faptul ca nu este in grad sa faca altceva decat sa planga de mila.Eu consider ca esti sarac deoarece esti prost sau nu poti lucra si esti ratat deoarece nu ai facut nimic altceva mai bun pentru a nu fi inafara de faptul sa intinzi degetul catre alte persoane ratate.Confirm ca noua generatie este generatia pulii asta este si va ramane parerea mea personala.Esti ratat pentru ca singurul lucru pe care l-ai facut era sa te plangi in mod public pentru faptul ca esti ratat.Bafta la examen pentru amatori!

Link to comment
Share on other sites

Ai oarecare dreptate pyth0n3, dar sa nu fie oare acelasi motiv invocat de cel care a scris scrisoarea? Altceva nu a fost invatata sa faca aceasta generatie. Si in momentul in care de mic ai fost "educat/fortat/invatat" sa ai o anumita mentalitate... e greu sa o schimbi - vorbesc din proprie experienta.

Link to comment
Share on other sites

Un copil frustrat ca n-a copiat la BAC.

Da, invatamantul o suge rau de tot, dar generatia asta nu-i singura care a intampinat schimbari de programa, din contra au dat un BAC care se daduse si cu 1-2 ani in urma. Sistemul de acum(cu certificarile alea nefolositoare si ireale din punctul meu de vedere) a fost implementat acum 2 ani, iar camerele au fost bagate anul trecut pentru prima oara. Atunci a avut loc schimbarea "majora", o schimbare necesara : deja prea multi au bac-ul luat si nu stiu sa lege 2-3 cuvinte asa ca mai bine se face ceva mai tarziu decat niciodata.

Problema cu sistemul de invatamant e ca, spre deosebire de alte tari, elevii sunt fortati sa invete materii care nu o sa le fie niciodata folositoare. De exemplu la un liceu de mate-info nu stiu de ce se preda muzica, desenul, biologia atata timp cat bazele au fost puse in scoala generala... e normal sa se vrea imbogatirea culturii generale, dar ce-i prea mult strica. Eu unul as refuza sa invat anumite lucruri pe care oricum o sa le uit peste 5-10 ani si care nu ma vor ajuta prea mult(sau deloc in celelalte mai multe cazuri) in viata.

Vreau sa fac ceva din generatiile care urmeaza, pai ii pregatesc cat se poate de strict pe domeniul in care vor fi angajati in viitor (in a 8a se ia decizia asta pe baza modului in care te-ai descurcat in 1-8 la anumite materii, alaturi de parinti). Spre exemplu, la mate-info sunt in jur de 16-17 materii pe an, din care eu nu vad folositoare decat cateva : Romana, Matematica, Informatica, Fizica, Chimia(+ Biologie optional pt. aia care vor sa se faca farmacisti etc) si Sportul(dar sa fie sport). E normal ca unui elev sa i se ia cheful sa se duca 5-7 ore/zi intr-un loc ca sa nu invete nimic, in loc sa se duca 3-4 ore/zi si sa faca ceva ce-i place(ca doar d-aia a ales sa intre la liceul respectiv).

In orice caz, nu-i nevoie sa se dea vina pe sistem pentru ca peste 50% din elevi sunt prosti, asta e normal, logic. Nu toata lumea e desteptata, si nu-i vina Biancai Dragusanu ca elevul chiuleste, fiecare alege ce vrea sa faca. Doar ca, pana acum, prostii puteau lua bacul fara mare efort. Cum le-a fost taiat avantul apare un geniu si spune ca el face parte dintr-o generatie care se va impune. Majoritatea nu dau 2 bani pe bac si s-au bucurat ca au intrat in vacanta cu 2 saptamani mai devreme ca ceilalti, deci... cine se va impune?

Link to comment
Share on other sites

Exact, python3 are perfecta dreptate.

Stiu oameni din generatia facebook care sunt dezgustati de ce li se da le tembelizor sau refuza sa stea pe cancan.ro . De asemenea sunt selectivi cu informatia care o primesc, chiar daca li se pun tampenii pe tava.

Atata vreme cat iti dezvolti personalitatea proprie si nu te iei dupa jmenarii de cartier care e cul cu tigara in gura si lantu gros cat cel de legat vaca, ai o sansa sa vezi lucrurile din alta perspectiva.

Astfel o sa cauti o solutie care sa te ajute sa iesi din rahat si sa nu ajungi ca si ceilalti sa stai sa arati cu degetul la o bere cum lucrurile merg prost in tara iar tu nu faci nimic.

Link to comment
Share on other sites

"Confirm ca noua generatie este generatia pulii asta este si va ramane parerea mea personala"

Asta ziceau si parinti tai probabil, lafel si bunicii, stra bunicii.

Evoluam pe zi ce trece, in fine conceptele astea sunt de copii tembeli, faci acelas lucru care il face toata lumea, areti cu degetul, faci exact acelas lucru care il fac oameni care tu spui ca nu ii agreezi.

In fine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Si anul trecut a mai scris un ratat un cacat din asta. Banuiala mea e ca anul asta un jurnalist de duzina s-a gandit sa scrie o asemenea scrisoare si sa o publice ca fiind trimisa de un elev. Sa spunem ca e adevarat. Ce vrea sa se schimbe? Profesorii fac parte dintr-o generatie la fel de ratata ca a lui sau din generatia comunista care te invata carte dar nu te invata cum sa predai. Generatie buna nu a existat niciodata in Romania. O sa fie aratat cu degetul si o sa rada lumea de el doar daca o sa plece capul si o sa se complaca in emoisme ieftine legate de un examen futut in loc de a-si trai viata si de a invata cat mai multe din ea pentru ca urmasii lui sa beneficieze de cele mai bune sfaturi si lectii de viata ce au venit din experientele acestui elev devenit adult. Diplomele sunt importante pentru oamenii care doar atata pot. Cei care se pot face remarcati prin capacitatile lor extraordinare si sunt in continua dezvoltare personala nu au nevoie de o foaie nenorocita pentru a arata ca sunt destepti sau buni la ceva.

Link to comment
Share on other sites

Generatiile se schimba in timp,asta e generatia ratatilor ce sa faci toti sunt prosti,pana si tarani la oi au laptop,facebook am vazut la tv un exemplu in care unu cioban "vasile" zicea ba ioane unde i "m" la tastatura ce sa faci fiecare face ce ii este predestinat.Generatiile o sa se schimbe o sa se ajunga ca in trecut credetima lumea se prea dezvolta si o sa se intample un lucru groasnic //Banuiala mea sau o sa vina apocalipsa si o sa reapara omul din stadiile din care a aparut"homo etc"

Link to comment
Share on other sites

Vad totul dinafara tarii si imi dau seama ca inca romanii nu sunt uniti. Fiecare face ce vrea, cum vrea, unde vrea. Succesul Romaniei zic eu incepe cu succesul personal. Atata timp cat te plangi si nu faci nimic, pentru ca te gandesti ca ce rost are, si iti plangi de mila, nimic nu se va face. Ce se intampla in Romania, ca e lumea face pe VICTIMA si la nimeni nu ii pasa de ce se intampla in jur. Si daca s-ar incepe de la lucrurile mici, am vedea posibil o schimbare. De ex, atunci cand cineva daca arunca o hartie pe jos sau seminte, si 2-3 striga catre el sa ridice hartia sau sa nu arunce semintele pe jos si se face asta consistent, se va incepe ceva. Si nu e vorba de seminte, sa nu pierdeti esenta, e vorba ca ne pasa. Ne pasa de pamantul pe care calcam, ne pasa pentru ca e orasul nostru si tara noastra. Ne pasa si daca o piatra nu e pusa bine, ne pasa daca politia nu isi face treaba cum trebuie, daca oamenii alesi de noi nu isi fac treaba cum trebuie, daca autobuzul le care il folosim zilnic nu e curat pentru ca cuiva nu ii pasa si se fac reclamatii pe baza asta, si iarasi spun, si se face asta consistent, public si cu curaj, atunci lumea poate va incepe ca sa se schimbe. Dar nu ne pasa si asta este in esenta problema.

Referitor la bac, e pacat. Cand am dat eu bacul la matematica la profilul meu de electromecanica, s-au dat subiectele de la mate-fizica. La asta am luat o nota slaba, dar in rest, peste 8 restul. Si asta a fost o greseala dar s-a maturat totul sub pres, si s-a facut uitat totul. Dupa generatia mea, am auzit ca totul a devenit mai rau si a fost mai multa batjocura la bac. Cine a furat/copiat la bac, s-a furat pe el insusi si parerea mea, e ca isi merita soarta. Dar ne placem f mult sa ne plangem, dar nimeni nu da vina pe cine trebuie, si eu zic ca cei din guvern trebuie facuti responsabili pentru asta si ca unele capete sus puse ar trebuie concediate, ca au devenit prea grasi, prea bine platiti si prea lenesi si si-au pierdut privilegiul de a fi acolo si e nevoie de cineva la care ii e "foame" pentru o schimbare in bine in Romania. Dar se continua cu atitudinea de victima si inca ne plangem de mila proprie, oameni tineri, in floarea varstei, cu tot viitorul inainte. In final eu zic, ca totul va fi bine, pentru cei care isi tzin ochii deschisi si vor sa realizeze ceva cu viata lor si ca educatia nu se termina cu scoala. Si mass media face prea multa "galagie" pe tema asta, apoi se aude peste granitza si ajungem de rasul lumii.

Eu zic ca schimbarea incepe cu tine insuti, si cand iti va pasa cum te comporti si porti in lume, cum esti vazut, cum iti pasa de cei din jur si cum incerci sa rezolvi problemele cele mai banale, cum ai tupeul/atitudinea sa iti ceri drepturile si regulile si sa faci pe altii sa le respecte si sa se respecte pe ei insisi, atunci va incepe schimbarea. Pana atunci, totul va ramane ori la fel, ori se va strica mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...