Jump to content
bt.ionut

Tinkode - My first TV apparition

Recommended Posts

Se da prea multa importanta in romania "manelistilor" si se da mai putina importanta oamenilor cu adevarat buni!

Acum un minut am dat close la tab-ul cu blog-ul lui tinkode, imi pare bine ca a realizat ca ce a facut a fost total gresit, dar are multe de invatat. El pe acel blog isi face publicitate la firma lui, dar in acelasi timp se lauda cu vechile atacuri, daca as avea nevoie de un pentesting cu siguranta nu as apela la firma la care lucreaza.

Nu cred ca toarna pe cineva la o emisiune, daca era sa toarne pe cineva o facea la politie, iar aceea persoana era deja saltata sau este deja filata. Marea gresela care o fac toti este sa se laude. Sincer, am avut si eu un timp in care ma laudam, am avut noroc ca nu am patit nimic, eram un copil.

Ce ma intriga pe mine cel mai tare este ca nu se face educatie pe aceasta tema in Romania( nu am pretentii in scoala, dar am mari pretentii ca la facultate sa existe in primul an un curs prin care sa se faca educatie in domeniul securitatii IT). Voi nu ma cunoasteti si nici nu o sa ma cunoasteti vreodata, zic asta ca sa intelegeti ca nu am nici nu motiv ca sa mint in cele ce o sa povestesc.

Am sa povestesc ceva din experienta, si anume, cand intrii in lumea hacking-ului si gasesti un exploit cu care sa ii lasi masca pe restul, te cuprinde o stare de frenezie, esti foarte pasionat de ceea ce faci si vrei mai mult, te crezi foarte bun, iti faci vise in legatura cu viitorul tau in hacking. Pe langa asta iti faci prieteni, care mai de care mai dubiosi. Tu, copil fiind, esti foarte sincer si incerci sa fi cat mai corect( ma refer la relatia de prietenie), iar acesti prieteni unii sunt si ei corecti fata de tine(foarte rar), iar foarte multi dintre ei au alte planuri ascunse.

Exceptand partea cu prietenia(nu am de unde sa stiu daca si-a facut prieteni), din ce am inteles eu, cam asta a patit si tinkode. Eu cred ca tinkode si altii ca el pot fi indrumati spre un drum mai bun, din ce am observat momentul cheie apare atunci cand iti faci prieteni, mai bine zis anturajul, iar aici apreciez ce incearca unii de pe RSTCenter sa faca.

Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu osa il arate la fata..

Duminica, 18:00, la "Romania, te iubesc". Infractionalitatea cibernetica, un fenomen mai periculos decat terorismul pentru viitor

Eu nu inteleg cum astia de la ProTV baga ratati de genul "Robert Butyca, alias Iceman" in interviuri si documentare de genul. A "spart" 25 de servere NASA, cand nici macar nu isi amintea adresa site-ului exploit-db.. epic. Fail.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

:)))))))))))))))))))

Eu acum m-am uitat la spolier...... E unu la inceput "www.jpl.nasa.gov. Asta l-am spart io si servarele de aicea. Get proposal laboratory".

Apropo, asta e hacer?......

Iceman:"Nu mi-a placut sa ma duc la scoala, sincer.....le-am lasat si un mesaj ca i-am hacerit cum ar veni.....da poate so fi suparat....."

Altu zise "Haceri sunt aia....se zice ca sunt aia....programara....care prog....fac altele...."

Reportaj marca PROTV :)))))))))))))))))), si ne mai miram ca suntem unde suntem.

Iceman:"Omenirea se va duce de rapa cu internetul asta. O sa se poata distruge cum ar veni paneta numai prin internet. Poti logic, sigur poti."

Si cea mai tare:

Iceman:"Daca te gandesti bine, sigur ceva rachete sunt conecatate la vreun server, care-s conectate la alt server si alt server.....Deci 100%!! Trimite o bomba nucleara.PA!"

Iceman, tanarul asta, traieste in filme.

Edited by mah_one
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...