Jump to content
xTremeSurfer

Baaaac !

Recommended Posts

BAC-ul real începe în iulie, ce facem acum este un mare c?cat. Nu v?d logica unei probe orale la Lb român? dup? modelul probei unei limbi str?ine, adic? pula mea cine nu ?tie s? citeasc? cum a ajuns în a 12 ?i a intrat ?i în BAC? În plus de asta, care-i scopul dac? nu po?i pica la asemena probe ? E?ti analfabet, dar totu?i prime?ti calificativul "încep?tor".... wtf ?

Link to comment
Share on other sites

Scopul acestor probe este de a ne face sa pierdem timpul degeaba. Ce rost are daca primesti un cacat de calificativ cand tu nu ai ce face nici daca iei BAC-ul.

De exemplu eu sunt astazi programat la proba de la ora 16:00 la 17:00.

Link to comment
Share on other sites

Lasati baieti, o sa treca si bacul, la ce soc veti avea voi dupa ce il terminati, in lunile imediat urmatoare, bacul o sa vi se para o frectie, lasa ca iesiti voi de sub "aripa lu' mami". Nu mai stati la pc toata ziua si ragaind a cico sa va plangeti ca ce viata grea aveti voi...

4xnoZ20.png

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Lasati baieti, o sa treca si bacul, la ce soc veti avea voi dupa ce il terminati, in lunile imediat urmatoare, bacul o sa vi se para o frectie, lasa ca iesiti voi de sub "aripa lu' mami". Nu mai stati la pc toata ziua si ragaing a cico sa va plangeti ca ce viata grea aveti voi...

4xnoZ20.png

Mai sunt si cativa care se duc la facultate si nu muncesc, dar in rest vor trai cu 1 milion pe luna sau cat e somajul ala. Eu am avut coleg de liceu care intrase la aceasi facultate cu mine si a venit doar doua saptamani pentru ca si-a gasit de munca la o firma de inregistrari video la nunti, ceva de genu. Deci mai sunt printre promovati si baieti cu creiere atrofiate.

Bacul in sine este o hartie buna de nimic. In esenta, nu faci nimic fara hartia aia.

Link to comment
Share on other sites

Spor la bac!

Cine da examen la matematica sa bage mare. Nu ar trebui sa fie subiecte prea grele nici anul asta.

Daca in general, din variante, faceti aproape totul in afara de ultimele doua puncte de la subiectul 3 atunci e perfect.

Aveti pe internet fel de fel de video-uri cu probleme de mate. In mare parte sunt niste reguli pe care trebuie sa le cunoasteti pentru a rezolva diverse forme de exercitii. Daca cunoasteti regulile respective atunci va veti descurca. Ideal ar fi sa intelegeti cu adevarat principiile matematice dar oricum 90% din elevii din liceu rezolva probleme si habar nu au de fac de fapt acolo. Deci merge si asa mai... ca robotul :). Ideea e sa promovati. Vedeti voi ce faceti dupa.

La romana va puteti lua handsfree. Cu toate astea nu ar trebui sa fie probleme prea mari nici cu romana. Sunt doar cateva opere pe care evident nu le-ati citit si nici nu o sa le cititi asa ca va recomand sa va uitati la filme(sunt pentru aproape toate operele), invatati numele personajelor si relatiile dintre ele. Va recomand sa cititi rezumatul fiecarei opere de 2-3 ori inainte sa va uitati la film. Uitandu-va la film trebuie sa faceti paralele cu ce vedeti in film si ce ati citit in rezumat. Nu e 100% complet, intr-adevar, dar nici nu trebuie sa fie. Chiar daca cititi operele, nu o sa va aduceti aminte detaliile oricum. Dupa ce vedeti filmul mai cititi de 2-3 ori rezumatul si ar trebui sa stiti cum se desfasoara toata actiunea. Cititi de asemenea caracterizarile personajelor ca sa aveti o idee despre ce e vorba in cazul in care vi se cere asa ceva. Daca stiti actiunea o sa va fie oricum usor sa le faceti si caracterizarile. Nu ar trebui sa va ia mai mult de o saptamana toata treaba asta. Daca va da liric, ati belit-o. Nu o sa faceti mare branza decat daca aveti inclinatii spre va preface cat mai bine ca stiti sa descifrati toate prostiile pe care le debiteaza unii oameni beti care poate nici ei nu stiu cu adevarat ce-au vrut sa zica.

Fiti atenti la categoriile in care se incadreaza fiecare opera. Daca va da genul dramatic sa nu scrieti ca prostii Ultima noapte de dragoste. Daca e dramatic inseamna ca sunt facute pentru a se juca pe scena de teatru :))

Invatati cate o opera la alegere din fiecare gen si totul e ok.

Bacul e un examen care se ia.

Sau puteti sa castigati la 6/49 si sa ii pupati pe portofel pe toti din invatamant. Deci aveti 2 variante :))

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Am dat si eu ieri asa zisa proba orala. La 10:22 era ultima data cand m-am uitat la ceas, iar la 11:20 eram deja in pub.

Stati linistiti, bacul este printre cele mai usoare obstacole pe care le avem de trecut.

Si daca reusim sa luam o medie peste 9? Primim ceva sau se considera ca suntem deja destul de motivati? :)) (cei de la uman nu se pun)

Ai sansa unei burse.

Link to comment
Share on other sites

In anii trecuti sa recurgea la sange in instalatie..acum la sugestii ce vizeaza metoda de invatare...Tin minte in 2009 si 2008 a aparut aici subiectul complet de la lb.romana,poate le faceti o surpriza si anul asta. Succes cei cu bacul si invatati la mate!

Edited by ReFrEsH
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...