Jump to content
wildchild

Problemă de probabilitate

Recommended Posts

A si B.

A, deoarece sunt 4 variante de raspuns si teoretic ai 25% sanse sa nimeresti raspunsul corect.

B, deoarece toti avem instincte si subconstient.Si cum se intampla cel mai des, primul raspuns care iti vine in minte e de obicei cel corect dar apoi stai si rationalizezi, alegi altceva pe baza rationamentului si constati ca ai gresit si ca defapt primul care ti-a venit in minte era bun, si apoi te intrebi de ce nu l-ai ales pe acela. :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca 25 % . Sper sa nu fac vreo gafa.

Daca alegi 1 din 4 ai sanse de 25 %

E o varianta din 4 * 100 !? Sau poate aberez :))

//Pare prea usor, e o capcana pe undeva..

Pai la asta m-am gandit si eu, cred ca capcana ar fi ca raspunsurile sunt deja probabilitati, dar nu stiu ce sa zic.

EDIT: Fuck, acum am vazut si eu cand am citit postul lui yo20063 ca erau doar 3 variante :))

Link to comment
Share on other sites

Probabilitatea este raportul dintre numarul cazurilor favorabile si numarul cazurilor posibile. In cazul nostru avem un caz favorabil si patru cazuri posibile. Astfel, probabilitatea noastra are raportul 1/4. Varianta corecta fiind B, 50%.

Are raportul 2/4.Varianta corecta fiind B,50 % . 2 variante sunt identice.

Link to comment
Share on other sites

@wildchild, scoate-ne la lumina. Ceva e dubios la porbabilitatea asta.

@Matt, daca 2 raspunsuri sunt la fel, implicit o varinata corecta ar fi si B, 50%, iar raportul ar fi 3/4. Sa ne zica wildchild care e chestia ca ma ametesc in atatea solutii. :))

Edited by Rubaka
Link to comment
Share on other sites

Dac? alegi un r?spuns aleatoriu la aceast? întrebare, care este ?ansa s? nimere?ti r?spunsul corect?

A) 25%

B) 50%

C) 60%

D) 25%

Cu argumente v? rog, vreau s? v? v?d cum judeca?i.

Acum m-am prins de faza, pai raspunsul e limita din 1/oo = 0 deci sansa este 0.

Edited by Silviu
Link to comment
Share on other sites

N-are cum 1/4 pentru ca sunt 2 raspunsuri la fel. Deci 2/4 :D

//Acum am vazut ca ai dat edit.

Pai de ce 2/4? Asta ar venii ca sunt 2 raspunsuri favorabile si 4 posibile.

Dar daca ne limitam doar la matematica, e un singur raspuns favorabil in caz ca nu e 25% cel corect si 4 posibile

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca era alta intrebarea.

Raspunsurile posibile sunt 4, din care doua sunt identice. Deci alegand a sau d ajungem la aceiasi finalitate. Concluzionam ca avem doar 3 raspunsuri posibile. Sansa in cazul unui singur raspuns posibil este de 100%, in cazul a 3 raspunsuri se imparte sansa la 3, deci 33, 33%.

Link to comment
Share on other sites

Avem 4 variante. Doua sunt identice, deci ne raman 3.

50% ar fi daca am avea doua de ales. Mai pe romaneste, daca nu e alba, e neagra.

Deci, oricum sansele sunt mai mici ca 50%. Automat, raspunsul ar fi A sau D.

----

Cam asta e logica mea, la ora asta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...