Jump to content
euintreb

internet FREE prin MAC?

Recommended Posts

Ce credeti ca as putea pati (cel mai rau) daca as fi prins luand net prin MAC?

stiti ca sunt firme private unde daca clonezi MAC-ul cu altul din retea vei avea internet.

Credeti ca ar sta sa adune dovezi ca sa ma dea in judecata sau doar mi-ar taia netul?

ce fel de dovezi ar aduna si cum?

a avut cineva experiente de genul?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred sa isi bata capul nimeni cu treaba asta .Ca exemplu uita-te la Romania-Te iubesc si vezi ce au patit aia (nimic) , si au si prostit lume ,au si fraudat.Iceman mai avea un pic si gasea butonul ala sa distruga planeta de pe net.

Btw:Daca iei un abonament de la Orange si folosesti netul si apoi nu mai platesti , tot mai nimic nu patesti.Eu mai tare m-as teme sa nu imi dea Ghoerghe un pumn in bot pe strada decat ce zici tu.

Link to comment
Share on other sites

La mine in oras, am facut la mai multi prieteni ...chestia asta.Au fost prinsi si drept pedeapsa sa mai aibe acces la net a trebuit sa plateasca netu pe un an =))) de cand au fost prinsi aia de la net au zis ca daca le mai fac ma lasa si pe mine fara net :)) si de atunci sunt cuminte...Nu au ce sa iti faca in cel mai rau caz te deconecteaza definitiv de la net iti taie cablu din casa ....

Link to comment
Share on other sites

Pai nu se intampla mare lucru daca furi net decat ca iti taie cablul si atunci mai ai net din parti.:) Daca tu continui sa te cablezi la stalp atunci se ajunge cu politia la tine si cu siguranta oricine se poteleste dupa asta( la noi in tara sunt multi viteji in spatele monitorului dar in viata reala incep sa planga daca-i iei mai tare)

Link to comment
Share on other sites

Think smart. De ce trebuie sa te prinda?

In caz ca nu stii tu poti face o lista cu toate macurile conectate la router la un moment dat, iar la un alt moment verifica care dintre mac-uri nu este on si cloneaza-l. De asemena este recomandat sa vezi si hostname-ul si sa-l clonezi (User-PC).

In principiu daca daca vor fi doua adrese mac simultan on va aparea un conflicat, conflicat care va fi vazut de furnizori iar daca nu sunt amandoua simultan si mai coincid si hostnames nu vei avea probleme.

Link to comment
Share on other sites

Oare pentru internet prin router de la orange se poate fura internet e router din ala cu cartela.

Am gasit si eu unul de la huawei - orange cu cartela sim. Cineva a incercat sa-i rescrie software-ul(sau ceva) si nu a reusit.

Din cate am auzit eu ar cam fi hacker-proof. (Dar nu se stie).

daca gasiti ceva interesant legat de routerele orange anuntati-ma si pe mine ...

Link to comment
Share on other sites

Pai la mine la tara e un ISP mai local. Cand or venit sa-mi bage netul, o venit si seful de la firma si mi-a povestit ca o bagat la bulau vreo 2 persoane ca or furat net prin MAC si le-o dat vreo 2-3 ani de puscarie.

probabil ti-au spus-o ca sa te sperie.. nu se baga in puscarie pentru furt de curent si alte cele, si baga pentru niste trafic..

Link to comment
Share on other sites

Think smart. De ce trebuie sa te prinda?

In caz ca nu stii tu poti face o lista cu toate macurile conectate la router la un moment dat, iar la un alt moment verifica care dintre mac-uri nu este on si cloneaza-l. De asemena este recomandat sa vezi si hostname-ul si sa-l clonezi (User-PC).

In principiu daca daca vor fi doua adrese mac simultan on va aparea un conflicat, conflicat care va fi vazut de furnizori iar daca nu sunt amandoua simultan si mai coincid si hostnames nu vei avea probleme.

M-ai facut sa rad.Pentru asta iti recomand sa te gandesti cum pot functiona doua calculatoare pe internet in acelasi timp cu acelasi ip.Daca nu ai inteles principiul de functionare iti recomand sa citesti "Todd Lammle CCNA 640-802 (7th Edition)" in special parttea unde iti spune cum e transmisa informatia la nivelul 3 din OSI(layer3 osi model).O mica parte de adevar e in cele zise de tine dar doar o mica parte :)

Edited by ICEBREAKER101010
Link to comment
Share on other sites

M-ai facut sa rad.Pentru asta iti recomand sa te gandesti cum pot functiona doua calculatoare pe internet in acelasi timp cu acelasi ip.Daca nu ai inteles principiul de functionare iti recomand sa citesti "Todd Lammle CCNA 640-802 (7th Edition)" in special parttea unde iti spune cum e transmisa informatia la nivelul 3 din OSI(layer3 osi model).O mica parte de adevar e in cele zise de tine dar doar o mica parte :)

Eu iti zic din propria experienta. Totusi daca am gresit vreau sa aflu unde. Eu am zis de conflict pe MAC nu pe IP.

Din propriile teste pe un router obisnuit nu vor functiona 2 mac-uri identice.

Link to comment
Share on other sites

Eu iti zic din propria experienta. Totusi daca am gresit vreau sa aflu unde. Eu am zis de conflict pe MAC nu pe IP.

Din propriile teste pe un router obisnuit nu vor functiona 2 mac-uri identice.

Tin sa te contrazic. Functioneaza perfect : vezi Arp-Spoofing attack.

Pachetele vor ajunge cam la ambii clienti si pot totusi exista ceva conflicte ... mici pt o asemenea retea. Probabil ei pot identifica Mac-conflict cu IDS-urile lor ..asta doar daca sunt ambii clienti simultan online.

PS: Ca fapt divers: Am incercat cu ceva timp in urma sa creez o mica retea locala: PC Laptop si un router. La configurare am setat ca routerul sa cloneze adresa MAC a PC-ului. Mai tarziu din plictiseala am setat laptopul sa cloneze si el adresa MAC a PC-ului.

Toate cele 3dispozitive functionau simultan (Desi PC arata cateva avertismente: Two names in the same network)

Link to comment
Share on other sites

M-ai facut sa rad.Pentru asta iti recomand sa te gandesti cum pot functiona doua calculatoare pe internet in acelasi timp cu acelasi ip.Daca nu ai inteles principiul de functionare iti recomand sa citesti "Todd Lammle CCNA 640-802 (7th Edition)" in special parttea unde iti spune cum e transmisa informatia la nivelul 3 din OSI(layer3 osi model).O mica parte de adevar e in cele zise de tine dar doar o mica parte :)

Printr-un router? Oricate sisteme ai conectate la un router, ele vor avea acelasi IP extern (incearca site-uri gen ip-address.com). Asta pentru cel care "iese" pe extern este routerul si toate sistemele din retea vor avea IP-ul routerului.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit si eu unul de la huawei - orange cu cartela sim. Cineva a incercat sa-i rescrie software-ul(sau ceva) si nu a reusit.

Din cate am auzit eu ar cam fi hacker-proof. (Dar nu se stie).

daca gasiti ceva interesant legat de routerele orange anuntati-ma si pe mine ...

Si pe mine sa ma anuntati sunt dispus sa platesc pentru ceva sa pot stopa macar traficul consumat, si eu am router huawei.

Link to comment
Share on other sites

Tin sa te contrazic. Functioneaza perfect : vezi Arp-Spoofing attack.

Pachetele vor ajunge cam la ambii clienti si pot totusi exista ceva conflicte ... mici pt o asemenea retea. Probabil ei pot identifica Mac-conflict cu IDS-urile lor ..asta doar daca sunt ambii clienti simultan online.

PS: Ca fapt divers: Am incercat cu ceva timp in urma sa creez o mica retea locala: PC Laptop si un router. La configurare am setat ca routerul sa cloneze adresa MAC a PC-ului. Mai tarziu din plictiseala am setat laptopul sa cloneze si el adresa MAC a PC-ului.

Toate cele 3dispozitive functionau simultan (Desi PC arata cateva avertismente: Two names in the same network)

Greseala mea, am zis ca nu merg desi stiu ca cel mai corect era spus ca vor merge problematic. Adica va merge cand la unul cand la celalalt ( cand sunt conectati simultan).

Acuma depinde, pe un router obisnuit ti-a mers probabil. Dar un furnizor de internet serios nu va permite asa ceva mai ales daca distribuie internet pe baza MAC-ului.

Edited by curiosul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...