Jump to content
p3tru

Gaborii si viciile lor.

Recommended Posts

"Un prieten dea-l meu", sa zicem asa, aseara mergea prin oras cu inca o persoana, la intalnirea cu 2 jandarmi acestia au strigat "muie la gabori"; ulterior la 100 m, acestia au venit cu masina, iau luat fortat la sectie, in camere separate + bataie, nu prea grava, semne nu prea au ramas, doar un nas putin unflat.

La plecare, amenda contraventionala 200 lei (semnand procesul verbal), iar pe acesta scrie in felul urmator "deranjarea linistii publice".

Cum se poate fute gaborul in acest caz ?!

- Sugestii sigure :) \ dank

Link to comment
Share on other sites

"Un prieten dea-l meu", sa zicem asa, aseara mergea prin oras cu inca o persoana, la intalnirea cu 2 jandarmi acestia au strigat "muie la gabori"; ulterior la 100 m, acestia au venit cu masina, iau luat fortat la sectie, in camere separate + bataie, nu prea grava, semne nu prea au ramas, doar un nas putin unflat.

La plecare, amenda contraventionala 200 lei (semnand procesul verbal), iar pe acesta scrie in felul urmator "deranjarea linistii publice".

Cum se poate fute gaborul in acest caz ?!

- Sugestii sigure :) \ dank

Vazusem pe net termenul SWIM (someone who isn't me) pentru "un prieten de-al meu".

Cat despre jandarmi si despre "amicul" tau. Ambele parti au gresit.

Daca chiar vrei sa le poti face ceva atunci iti pui telefonul la inregistrat si ii mai injuri odata.

Link to comment
Share on other sites

Punctual, se poate contesta in instanta amenda/procesul verbal. Daca le-a dat doar 200, nu se merita, fiinca onorariul avocatului este mult mai mult, + timpul pierdut in instanta. Pe de alta parte, daca sunt jm3k3ri, sa plateasca, este posibil sa castige procesul, si instanta sa dispuna anularea contraventiei, caci la asa ceva mai trebuie pe langa procesul verbal, si audierea martorilor, care din descrierea ta nu sunt.

Oricum, acum macar stiu cat ai costa injuratul si jm3keria, si daca ai dau banii afara din casa si cred ca se merita, sa mai injure si alta data, poate iau o bataie mai serioasa! :)

Link to comment
Share on other sites

Vazusem pe net termenul SWIM (someone who isn't me) pentru "un prieten de-al meu".

Cat despre jandarmi si despre "amicul" tau. Ambele parti au gresit.

Daca chiar vrei sa le poti face ceva atunci iti pui telefonul la inregistrat si ii mai injuri odata.

Pai si o sa isi mai ia o amenda si o sa ii mai duca o data la sectie si o sa le mai dea un omor. Or sa zica ca au opus rezistenta si ca au fost nevoiti sa foloseasca forta pentru a-i calma.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa-ti spun ca si-au cautat-o rau de tot, dar cu toate acestea ... nu suntem in Africa sa iti iei bataie si nu doar amenda.

Pasul 1: plangere pentru vatamare corporala, la sectia de politie de pe raza unde s-a intamplat incidentul

Pasul 2: ei te trimit la IML, pentru a-ti scoate certificat medico-legal. Costa pana in 200 de lei, parca.

Pasul 3: fa valva in presa, pentru un efect mai mare. Astia iubesc scandalul.

Pasul 4: asteapta sa vezi rezultatul cercetarii penale, dupa care ii dai in judecata pe civil. Poti sa-i actionezi in instanta si daca este un rezultat negativ si daca este unul favorabil (asa cum ar trebui sa fie) insa ai sanse mai mare de castig, pe civil, daca acele concluzii ale cercetarilor penale, iti dau dreptate tie.

Pasul 5: daca in statul roman corupt, nu ti se da dreptate, mergi la Curtea Europeana a Drepturilor Omului. Acolo poti sa te duci, dupa ce ai epuizat toate caile de atac, din Romania (fond, apel, recurs).

Pasul 6: ia-le banii.

Eu nu as ierta pe nimeni, care mi-ar face asa ceva, pentru ca orice ai fi spus, nu trebuie sa te bata.

PS: cei care rad pe aici, sa nu uite ca li se poate intampla si lor ... si atunci nu o sa mai fie amuzant.

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

OUG 198/2008

Intrebuintarea de cuvinte insultatoare, gesturi obscene, amenintare la adresa judecatorilor, procurorilor, politistilor, jandarmilor aflati in exercitarea functiunii se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 1 an.

Las-o asa ca e mai bine .

Amenda e contraventionala.

Legea 61/3/25/1991 :)

Avocata a spus ca baietii au castig de cauza.

Certificatul medico-legal a fost scos pe o perioada de 7 zile.

Parti vatamate - 2 persoane in varsta de 19/20 ani.

Parti inculpate - 1 politist - martor la evenimente - jandarmul care a scris amenda si cel care a utilizat violenta.

De amenda deja au scapat baietii, plangerea a fost depusa la parchet :) inaintam cu sperante.

Am sa revin cu detalii ulterior :)

LE: In legatura cu presa deja s-a rezolvat, apare exact ceea ce trebuie in doua ziare locale online + ziarul orasului ceva gen:

- Cei doi mergeau pe strada cu doua beri, nedesfacute, cei de la jandarmerie au vrut sa-i legitimeze, crezand ca se consuma alcool in loc public, cei doi tineri nu au cooperat deoarece jandarmii nu s-au legitimat, ulterior au fost preluati cu forta de o masina a politiei locale la sectie unde bla bla bla :|

Edited by p3tru
Link to comment
Share on other sites

oare ce putea sa spuna avocata?!chiar daca pierdeti(si e sigur,putin probabil ca un judecator sa ia apararea unor pusti fara coaie) ea tot este platita de voi:))

avand in vedere ca partile inculptate au sigur familie si pot risca chiar pierderea serviciului iar voi niste mucosi fara demnitate si respect,meritati sa fiti batuti.

partea comica e ca dupa proces ve-ti lua bataie din nou:)) dupa o luna,un an cat sa nu dea de banuit,va stiu adresele,cat e sa puna un tiganas care il au la mana sa va baga de data asta in spital,acum e prea tarziu ai intrat in hora joaca,poate in cel mai bun caz daca pierdeti si a primit jandarmul un blowjob in dimineata procesului,v-a spune da-i in plm sunt niste copii:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...