Jump to content
Andrei

DefCamp - BLACK FRIDAY - HACKING & INFOSEC saptamana viitoare la Bucuresti

Recommended Posts

Asa cum ne-am obisnuit de anul trecut, ne place si noua sa facem black friday. Motive pentru care sa veniti la DefCamp?

Va dau 4:

1. Prezentari (aproape 25 la numar).

- cum sa mergi cu RATB si METROREX gratuit prin Bucuresti?

- cum sa spargi o masina si sa o izbesti intr-un copac? (bine, sper ca nu chiar atat de realistic va fi exemplul).

- Romania scanata si vulnerabilitatile gasite pe toate IP-urile Romaniei.

[..]

2. Networking

- ai cea mai mare comunitate de oameni tehnici pe security acolo, ce poate fi mai misto?

3. Fun (party after) + activitatile.

- Wall of Sheep

- DCTF

- Spot the Cop

- App2Own

- HackTheMachine

4. 25% discount pentru tot weekendul.

Defcamp 2013 Bucharest Tickets, Bucharest - Eventbrite

Pentru cei mai paranoici dintre voi, am auzit tot felul de discutii gen, voi incerca sa raspund si la discutiile pe la "spate":

- nu particip pentru ca participa aia : Intre 300 de oameni chiar conteaza atat de mult ca participa 1 OM?

- nu particip pentru ca e pe bani: Am facut si evenimente gratuite, oamenii daca nu sunt responsabilizati, nu se tin de cuvant si doar "sustin" ca vin. Mai mult decat atat, sunt niste costuri sa faci asa ceva.

- nu particip pentru ca vin SRI, SIE, STS, DIICOT, MAPN, NSA, FBI si alte acronime de trei litere: Asa si? Ce iti vor face tie ca participant? Mai mult ar trebui sa ma ingrijorez eu si sa fiu atent sa nu spun o prostie in public. Tu ca participant, stand in banca ta, nu te va baga nimeni in seama decat daca vrei tu asta.

- nu particip pentru ca am de scris tema pe luni - Serios? :-)

Va astept cu mare drag pe toti!

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

Conferinta se anunta la fel de superba ca anul trecut. Imi pare rau ca nu frecventez astfel de evenimente. Poate pe viitor se inregistreaza conferinta si se transmite live(nu gratis) catre cei care nu pot ajunge la evenimente :)

Doar de curiozitate, nu esti in Romania?

Pentru ceilalti, in caz ca va plangeti de taxa:

1. Pentru organizare e nevoie de bani. Banii nu pica din cer.

2. Taxa e mica, mai ales pentru studenti.

3. Daca nu mai fumezi o saptamana ai banii de taxa.

4. Daca nu iesi 2 nopti la bere ai banii de taxa.

5. Daca nu iti cumperi telefon de 2000 RON ai bani de taxa.

6. Daca nu iti cumperi mouse de gaming ai bani de taxa.

Pana la urma totul tine de voi. Daca chiar sunteti pasionati, veniti. Daca nu, ramaneti acasa, bagati un GTA/FIFA/CS si va aduceti aminte de acest topic cand imi puneti sosuri in shaorma.

Link to comment
Share on other sites

Doar de curiozitate, nu esti in Romania?

Pentru ceilalti, in caz ca va plangeti de taxa:

1. Pentru organizare e nevoie de bani. Banii nu pica din cer.

2. Taxa e mica, mai ales pentru studenti.

3. Daca nu mai fumezi o saptamana ai banii de taxa.

4. Daca nu iesi 2 nopti la bere ai banii de taxa.

5. Daca nu iti cumperi telefon de 2000 RON ai bani de taxa.

6. Daca nu iti cumperi mouse de gaming ai bani de taxa.

Pana la urma totul tine de voi. Daca chiar sunteti pasionati, veniti. Daca nu, ramaneti acasa, bagati un GTA/FIFA/CS si va aduceti aminte de acest topic cand imi puneti sosuri in shaorma.

Shaorma fara ceapa la mine ca sunt alergic.

Link to comment
Share on other sites

Un grup de minore "hackerite" era bine venit sau pizdulici de 18+... ce sa caut la DefCamp daca vad numai fete triste? Asa cu grupul de "hackerite" era mai calumea, poate le faci o reducere anul viitor, fetele sa aiba reducere de 10-15%, iar daca poarta colanti 25%.

P.S: In fiecare an a iesit ceva calumea la DefCamp din spusele celorlalti, spor si anul asta!

Link to comment
Share on other sites

mi-am luat bilet ...astept cu nerabdare , chiar sunt interesat de chestia cu metrorex .... :) am avut o idee legata de asta prin 2007 :) sudnt curios daca va bate unde m-am gandit si eu atunci :D

Poate fi folosita o metoda prin spoof-area benzii magnetice in cazul metrorex si a cardului RFID pentru RATB. Daca esti pasionat uite aici ceva interesant http://tech.mit.edu/V128/N30/subway/Defcon_Presentation.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...