Jump to content
Florin41

Se va plati a treia taxa pentru domeniul ro!

Recommended Posts

Am ramas paf cand am citit acest articolGuvernul vrea înc? o tax?: pe domeniile .ro | Romania Libera.Nu mi-a venit sa cred.

Ca sa am un domeniu ro,l-am platit de doua ori:rezervare domeniu si hosting.

De ce oare sa platesc a treia oara?Nu vad sensul acestei probleme.

Banii se aduna in cont,nu conteaza daca scrii sau nu scrii.Ma cam irita aceasta problema.

Sunt o gramada de domenii cumparate in Romania,mai mult sau mai putin active pe net.

Alti bani,alta distractie.Daca aveam doua-trei domenii?Nu mi se pare normal.

Cine are publicitate pe site,scapa ieftin.Basca ramane si cu ceva cascaval.

Banii se invarte ca roata la masina!;)Petrecere frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa ,din greseala in greseala poate scapam de guvernarea lui Victoras Magnificul .

In mod normal daca pui taxa pe benzina si taxa de prima inmatriculare retroactiv ,nu te mai voteaza nimeni care are masina .

Daca pui taxa pe domeniile .ro , ti-ai pus internetul in cap ,nu mai vezi reclama ,nu te mai voteaza internautii.

Daca maresti pensiile cu 10 ron ,te voteaza toti pensionarii si te-ai pisat pe cele doua categorii de mai sus .

Concluzia , la urmatoarele alegeri ,daca vreti sa scapam de Victoras ,incuiati pensionarii in case pentru o zi.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Si uite asa toti tinerii stau in casa cand se voteaza...zicand ca domle` nu-l votez eu pe omu` taxa, si tot asa ramane el la putere, dar daca stai bine sa analizezi, nu prea ai pe cine sa votezi .

Cat despre domenii pare un fleac...fata de taxa pe stalp si alte banalitati de acest gen .

Link to comment
Share on other sites

Incercati sa vedeti treaba si din alta perspectiva. De nenumarate ori am vrut sa cumpar vreun domeniu .ro care era deja luat, si uitat in cel mai probabil caz.

Singurul lucru care il pot face cei de sus, este sa se calculeze din banii platiti de noi inainte, cati ani ar putea sa fie platit pe noul sistem anual. Vreau sa cred ca se vor da niste bani inapoi, vreau sa cred ca totusi nu sunt asa de inconstienti precum par.

Link to comment
Share on other sites

Top level domain peste domeniile .RO a fost intotdeauna ICI (institutul de cercetare in informatica), nicidecum ANRCTI. S-au invartit multe balarii si fraude si la ei. Cine e vechi pe net, stie manaria cu DOM REG si ICI. Practic, cumparai un domeniu prin rotld si in loc sa apara ei ca registrar, aparea DOM REG, o firma capusa condusa de Staicut.

Mie imi pare ok plata anuala, dar nu doua plati. Sunt domenii cumparate ilegal (cu carduri) inainte de 2002 prin register dot com in parteneriat cu rotld care si acum sunt abandonate. Erau folosite la firme de shell-uri si s-au furat intre ei (pana la urma, au pierdut accesul la email-uri)

Asta e, daca se pune taxa anuala si avem nevoie de ele o sa platim. Nu e un capat de tara.

Ce nu gasesc eu in regula: RoTLD au luat practic domeniile (si le-au insusit): com.ro, org.ro, tm.ro, info.ro, www.ro, store.ro, rec.ro si acum PRACTIC ei vand subdomenii pe acestea la acelasi pret cu domeniile. Eu asta o vad ca pe o nesimtire.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Si-au mai schimbat numele odata (din MCTI), chiar la 6 luni dupa ce "au platit" 35.000 de euro pe un portal facut in typo3 celor de la kondiment. E aceiasi institutie de rahat, aceiasi bosorogi care habar nu au ce inseamna reglementare in domeniul comunicatiilor, insa asta e alt subiect. E o tara de curve si escroci iar hotia pleaca de sus.

Pentru serverul de timp de la MCTI au dat 230 miliarde lei vechi. Da ce cacat ma, e pe fisiune nucleara ?! :)) Guess what? Nu mai e functional nici ala. Si-au luat masini, case, creme si s-au dus cu banii la curve.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Este exact cum asi cumpara eu acum un laptop si peste 2 ani vine vanzatorul si spune ca trebuie sa platesc un abonament de 50$ pe an daca nu mi-l ia . Daca vi se pare corect inseamna ca aveti probleme grave cu capu.

Bine ca pentru parlamentari este o ideie excelenta

Edited by carter2408
Link to comment
Share on other sites

@Florin41: Aberezi ni?el ?i s?-?i spun de ce.

Tu ai pl?tit pentru ÎNREGISTRARE domeniu. C? m?nânc? rahat toate firmele c? ?i-l dau pe via??, asta este alt? discu?ie. Conform contractului au voie s? fac? asta. Plus c? domeniul este dat SPRE FOLOSIN??, nu este al t?u.

Hosting? S?rim peste, c? habar n-ai ce vorbe?ti.

Chestia asta este una cât se poate de ok ?i cât se poate de bun?. Problema e în alt? parte, iar atât tex, cât ?i al?ii ?tiu despre ce e vorba. Nenii de acolo sunt pu?in mai mult b?tu?i în cap ?i fac ce vor. Dar taxa pe an e o idee bun?. S? s?rim în sus doar când trebuie, nu ?i pe chestii aiurea.

Anyway, cum se zicea, POPCORN !

Link to comment
Share on other sites

Astia sunt batuti in cap, n-ai ce sa le faci, cu prima ocazie am plecat din rahatu asta de tara.

Off: Idei de impozit: impozit pe cat caci, impozit pe scobit in nas, impozit pe scobit intre dinti, impozit pe clipit, impozit pe bagat degetu in urechi, impozit pe dus lingura la gura...

Link to comment
Share on other sites

M-a?i f?cut s? reverific facturile.

1. NU SCRIE nic?ieri c? domeniul e pe via??. Maxim firmele intermediare (aici se poate aplica ceva legal, da).

2. Scrie clar c? plata s-a f?cut pentru înregistrare.

3. Scrie clar c? pot schimba Contractul când vor.

4. Scrie clar s? urm?re?ti pagina lor c? probabil vor b?ga tax? anual?.

@eusimplu: ?i-l las? 2 ani de banii ?ia. Citi?i documentele. Problemele lor sunt în alte p?r?i, nu aici.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi convine,e un fel de "selectie naturala" aplicata domeniilor.Ai vizitatori/lucruri interesante/bani din alta parte cu care poti sa-ti intretii domeniul,e bine,rezisti.Nu,du-te tata la cules fasole,lasa pe altii care se pricep la asa ceva,nu ocupa numele degeaba.Stiu ca o sa sariti cu gura,dar in jungla,doar animalele puternice rezista.

Link to comment
Share on other sites

@popsoniq

Nu cred ca ai habar ce vorbesti cu legea junglei !

Si eu cred ca ar fi bine sa faca internetu exact ca inainte adica la 100 MB trafic =1$ . Si uite asa parinti tai nu nu ar mai plati abonamentul la internet si nici nu te-ai mai permite sa scri fara sa gandesti .

Cea ce nu se intelege este ca economia tari nu trebuie sustinuta prin noi taxe . Gandeste-te ca dupa 1 an vor mai gasi ceva si vor mai adauga inca 3 taxe noi . Peste 30 inseamna ca vom avea peste 90 de taxe noi . Fitu sau chiar tu va ajunge sa munciti 15 -16 ore zi pentru 1$

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
Mie imi convine,e un fel de "selectie naturala" aplicata domeniilor.Ai vizitatori/lucruri interesante/bani din alta parte cu care poti sa-ti intretii domeniul,e bine,rezisti.Nu,du-te tata la cules fasole,lasa pe altii care se pricep la asa ceva,nu ocupa numele degeaba.Stiu ca o sa sariti cu gura,dar in jungla,doar animalele puternice rezista.

Tu esti exemplul perfect de meltean prost. Tocmai datorita astora ca tine cei din guvern baga taxe in continuare. Tu si toti bizonii ca tine vorbiti de bani castigati pe internet si daca va dau 1000 de euro sa traiti virtual 3 luni, o sa muriti in real. Nu inteleg care-i spitu, care-i smenu cu bani castigati din site? Crezi ca toti care isi fac site aspira sa castige bani pentru un corn cu ciocolata? Cei care vor sa castige bani din internet, au bani de investit. Ii doare in cur de a-3-a taxa a lu' peste prajit. Esti atat de idiot incat tu crezi ca diferenta dintre pretul de acum si pretul de dupa taxa este primordial in soarta unuei afaceri online. De unde cacat veniti.

Sper ca voi, astia cu creieru neted sa muriti subit, poate asa 2-3 generatii viitoare au sansa sa nu le fie rusine cu amicii lor din tara, mie unul mi-e rusine si acum, dupa ce ti-am citit postul mi-e absoluta scarba.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

@tromfil-este primul meu domeniu ro.Iti dai seama,daca stiam de la inceput care sut fazele,nu mai intrebat de domeniu si hosting pe acest forum.

Daca stiam un prieten(a) care are domeniu ro,era ok.Observatia ta este un lucru pozitiv pentru mine.Pentru acest lucru,ti-am dat un like.

Sincer sa fiu,nu ma asteptam la atatea comentarii la acest articolAm vazut ca au fost si cateva mici replici contradictorii.

Cearta nu este buna,nu este un lucru pozitiv.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...