Jump to content
Andrew1234

Am nevoie de sfaturi pentru a face bani

Recommended Posts

Salut, m-am tot uitat pe acest forum, am vazut niste metode de a face bani pe internet dar nu am reusit nimic. Vreau sa va spun ca stiu engleza, sunt la profil de filologie bilingv engleza, si sper ca imi puteti da niste sfaturi sau niste tutoriale. Timp liber am, chiar daca sunt la liceu si de aceea va rog sa imi recomandati ceva, chiar si tutoriale pentru a invata mai multe in domeniul IT-ului. M-am gandit si la un viitor la o facultate de Automatica si calculatoare, si de aceea va rog sa imi spuneti cu ce sa incep, ce sa invat mai intai. Am facut topicul pentru a cere sfaturi in legatura cu metode de a face bani dar si pentru a imi spune ce sa invat pentru un viitor in domeniul informaticii. Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Daca zici ca-ti place engleza, esti la filo etc. Inseamna ca esti o personalitate mai gay(fara suparare).

Nu prea pare sa-ti placa mate/info. Deci nu esti geek/nerd.

Te sfatuiesc sa mergi pe ramura visuala/design a informaticii. Daca zici ca vrei si bani atunci mergi pe web.

PS: HTML, CSS, JS, Ajax, jQuery, PHP, MYSQL, Android apps, facbook apps.

Incearca sa iti creezi un website, o aplicatie pt android, etc.

Iti spun din propria experienta ca web developeri se platesc bine. S-ar putea sa-ti placa.

C, C++, C#, pure Java, Python sunt complicate. Ca sa le folosesti trebuie sa le intelegi bine + ca iti trebuie matematica

Link to comment
Share on other sites

Salut, cum au spus si cei de mai sus daca nu ai pasiunea pt IT in sange sau o vointa de fier nu o sa faci mare lucru' pt ca nu se va lega de tine.

Depinde foarte mult de tine si de necesitatea ta de bani, pt o perioada ai putea sa lucrezi in IT dar cum in domeniu asta treuie sa fi tot timpul la curent cu chestie noi si pasiune nu ai, va fi foarte greu sa o faci pe termen lung. iti recomand sa faci ceea ce sti si te pricepi cel mai bine sau gandeste-te chiar la o afacere ceva gen la tine in localitate un birou de traduceri.

Success !!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

S-a mai spus mai sus dar eu o sa reiau si o sa adaug cate ceva.

Nu ai cum sa intrii la Automatica niciodata in viata asta. Tu nu faci deloc matematica, nu ai cum sa treci de primul semestru la facultate. Eu fac Calculatoare si am facut matematica doar in primul an. Nu a fost foarte grea, dar eu am fost Mate-Info intensiv. Este adevarat, nu inveti mare lucru la liceu in aia 4 ani dar ceva ceva tot se leaga. Macar ai habar de matematica, treci printr-un bacalaureat. Nu e ca si cum eu ma duc sa dau la facultate de rusa.

In al doilea rand facutul banilor pe internet nu are nimic in comun cu facultate de automatica. Bani pe net poti sa faci si din jocuri, comunitati sau mai stiu eu ce mai exista in ziua de azi. Daca vrei sa faci multi bani pe internet nu e neaparata nevoie sa te duci la facultate de informatica. E adevarat, daca termini ceva info faci bani pe/cu internet(ul) dar in cu totul alt sens, alte imprejurari.

Referitor la tutoriale, ia-ti pdf-uri in engleza, nu te sfatuiesc in romana. De sfatuit chiar nu stiu cum te-am putea sfatui noi. Ca sa stii informatica, trebuie sa stii matematica. Daca stii matematica trebuie sa stii si ceva fizica si totul se cam leaga. Toate 3 materiile nu le faci la profilul tau.

Singura ta sansa sa faci o cariera in domeniul online este ramura mai "usoara", design, traduceri online, bloguri(daca esti bun) si daca ai ceva perseverenta poti face si ceva dezvoltare de site-uri.

Programarea e cam grea pentru cineva ce nu a facut niciodata si se duce la facultate. Ca sa nu spun imposibila.

Ia-le ca pe niste sfaturi.

PS: Incetati sa mai credeti in spiridusi ce fac fapte bune pentru voi. Daca exista cu adevarat o metoda buna de a face bani simplu si rapid nimeni nu v-ar spune-o voua.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Imi miroase a programator de framework.

I'm not at all.

Insa stiu cat de cautate sunt aceste lucruri acum. Si nu e nevoie sa fii geniu. Nici macar nu e nevoie de multa mate/info.

Doar sa cunosti sintaxa si sa lucrezi cu ele.

PS: Eu sunt genul nerd: Nu-mi place grafica/designul. Programele mele ideale scot doar numere in consola.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, ca tot a fost deschis subiectul. Tot am auzit ca iti trebuie multa mate ca programator. Poate cineva sa dea niste exemple concrete? Si nu ne referim la programare specializata pe un anumit domeniu. La programe uzuale pe care voi le folositi: un web browser, poate un web server, client ftp, text editor (IDE), VPN client/server etc.

Link to comment
Share on other sites

Whoa, whoa, whoa..

1. Nu o sa faci bani niciodata incepand cu intrebari d-astea. E vorba de cerere-oferta. Vezi ce se cere pe internet; Vezi ce poti oferi.

2. La facultate de 'Automatica si Calculatoare' intri si de la bilingv. Se da admitere.

3. Astia care vin cu Invata Python, C++, C, HTML5, CSS, PHP mi se par penibili. Din ce a scris asta, reiese ca vrea sa faca bani; De preferat, repede. Vi se pare ca vorbea de facult bani peste 1-2 ani (timpul 'mediu' pentru aprofundarea unui limbaj la nivelul cererii de pe piata)?

4. Esti la bilingv? Ia baga-te pe fiverr si fa niste traduceri.

De-altel. Nu sta sa citesti raspunsurile din threadul asta. E pierdere de timp. Nimeni nu stie ce si cat poti.

Later Edit:

Matematica o folosesti foarte mult. Pe deoparte, e vorba de dezvoltarea modului de a gandi o problema reducand totul la variabile care pot fi manipulate in diverse moduri. Pe de-alta, se foloseste foarte mult in algoritmica. Incepand de la chestii elementare (grafuri, ca sa zic asa) pana la chestii mult mai complicate.

Matematica -> Algoritmi -> Soft.

Probabil sunt chestiuni in care nu te vei lovi de algoritmi predefiniti. Dar la proiecte mari, sigur vei avea nevoie.

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

Iti zic eu cum sa faci bani, usor si rapid. "Metoda Romaneasca".

1. Iei frumos niste haine uzate, de preferabil marime de 2 ori mai mare decat ai.

2. Iei un cutit si le tai frumos, te mai arunci prin niste noroi, nu foarte tare, fii rezonabil.

3. Te duci catre cea mai apropiata cofetarie, banca, chiosc.

4. Te arunci pe jos si tii mana intinsa.

5. Profit.

6. Te uiti in oglinda si esti mandru ca faci bani.

Ce pula mea, eu m-am apucat de programare din curiozitate, pasiune, placere, nu pentru bani, aia o venit dupa.

Ce raspuns cauti ? Ceva de genu asta ? The Trader in Pajamas: How to drastically boost your trading profits ( Pe Engleza e chiar credibil )

P.S : Nu is fan "small talk" si altele, dar oameni ca asta, vezi la tot coltu "ba eu is motivat, ba eu vreau", pe naiba, astia is disperati care chiar cred ca "pac pac vin dolari". Da ma "pac pac si vin dolari" cand pierzi 1 - 2 ani in care le spui la prieteni "ba eu nu vin azi la bere" si le spui mult si bine, stai lucri si inveti.

N-ai motivatie, daca vrei sa fi un programator bun, trebuie sa sacrifici multe, nu le poti avea pe toate.

Si nah, habar n-am ce reactie o sa ai, nici nu o sa incerc sa te motivez sa faci, pentru ca oameni "buni" trec peste cacaturile altora si chiar fac ceva, tu ce o sa faci ? Topic pe alt forum ?

--- LE

Da, iti trebuie matematica ca programator, dar ca Web Designer sau Frontend Developer nu prea.

Ok, ca frontEnd Developer la nivel mare da, ai nevoie, cand faci calcule pe baza ecranului userului sa ii areti continutul intr-un anumit fel fara sa folosesti CSS 3 ( compliance pe IE 7,8 ) sau cand vrei sa iei in considerare si height, doar un exemplu.

Sau daca vrei sa faci jocuri, sau chestii fancy in HTML 5 ( care e misto, dar sincer e o cutie neagra pentru toti, nu stii niciodata limitele )

Poti sa fii Programator Web fara sa stii matematica, serios, chiar poti face siteuri fara sa stii Matematica deloc ( ok, 1 + 1, a + b, aia nu e matematica, aia is 7 ani de acasa si clasele primare), chiar si PHP. Poti face un formular de contact fara sa stii matematica, un soft de administrare, blog, chiar multe.

Anyway, feel free to insult de 18 year old.

Edited by Robert1995
Link to comment
Share on other sites

Foarte bine spus si argumentat @Robert1995.

De adaugat ca de matematica are nevoie daca o sa creeze animatii, daca va dori sa creeze jocuri de exemplu, in momentul acela intervine o geometrie si algoritmi matematici de de doare capul.

Nici la backend nu ai nevoie de matematica agresiva.

Deci daca nu se avanta la partile programarii unde este necesara matematica atunci cum spune si semnatura ta "Creativity is the Key"!

In programare algoritmii nu sunt definiti de cifre, ci de modul de rezolvare a unei probleme. Sa convertesti o idee in cod e partea usoara, dar cand ideea aceea reprezinta un algoritm problema este de fapt cum gandesti acel algoritm, oare algoritmul tau este cea mai buna optiune de rezolvare a acelei probleme si asa mai departe. Structuri peste structuri, algoritmi peste algoritmi iar in final, codul - care este partea ce mai usoara.

Edited by eusimplu
Link to comment
Share on other sites

Din pacate ai ratat primul pas in "a face bani ". Puteai macar sa te obosesti sa citesti regulamentul sa te prezinti, nu ai facut asta. Puteai macar sa dai Reply la post-urile noaste prin care sa ne explici mai detaliat cam ce stii, cam ce ai dorii de la viata si cam cat timp esti dispus sa acorzi etapei de invatare! Nici asta nu ai facut!

Daca nu te-ai obosit macar sa faci asta, e clar ca e o pierdere de timp si tu crezi ca vei face bani din domeniu IT sau ca vei ajunge la Automatica asa cum credem noi in "Unicorn"!

Have a nice life doing nothing!

Sa inchida cineva acest thread! E inutil! O zi cat mai buna tuturor care au post-at pe acest thread!

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Nu am putut sa raspund deoarece am fost plecat din localitate si nu am avut acces la internet. O sa tin cont de tot ceea ce mi-ati zis si o sa ma apuc serios de invatat, o sa caut pe Varu' Google. La multi ani si multa sanatate tuturor!

Am deschis acest topic deoarece ca licean nu stiu cum as putea face bani, macar niste bani de buzunar, de un suc. Eu merg la liceu dupa-amiaza si nu prea am timp sa fac nimic, deci singura solutie imi ramanea calculatorul(internetul).

Edited by Andrew1234
Link to comment
Share on other sites

Am deschis acest topic deoarece ca licean nu stiu cum as putea face bani, macar niste bani de buzunar, de un suc. Eu merg la liceu dupa-amiaza si nu prea am timp sa fac nimic, deci singura solutie imi ramanea calculatorul(internetul).

Problema voastra e ca alergati sa faceti bani in loc sa va traiti copilaria. Nu vreau sa imi imaginez cat de tristi si depresivi o sa fiti cand ajungeti la maturitate cand voi va bateti de pe acuma capul sa faceti bani si uitati sa fiti adolescenti. Nu e o rusine sa fii sarac lipit in adolescenta. Profitati de libertatea asta pe care v-o da varsta si veti ajunge bine atunci cand va veni vremea.

Link to comment
Share on other sites

Problema voastra e ca alergati sa faceti bani in loc sa va traiti copilaria. Nu vreau sa imi imaginez cat de tristi si depresivi o sa fiti cand ajungeti la maturitate cand voi va bateti de pe acuma capul sa faceti bani si uitati sa fiti adolescenti. Nu e o rusine sa fii sarac lipit in adolescenta. Profitati de libertatea asta pe care v-o da varsta si veti ajunge bine atunci cand va veni vremea.

si cum te bucuri de adolescenta in zilele astea daca esti sarac lipit? cauti fete ca Babenco?

sa fim seriosi..nu prea ai cum sa te bucuri fara $_$ ...

Link to comment
Share on other sites

Asa cum 22 de milioane de oameni au facut-o pana in anii 2000 cand s-au trezit pulifricii adolescenti ca ei sunt emo si ca viata sucks fara bani in buzunar. Sunteti copii. Traiti-va copilaria ca sa puteti fi adulti respectabili ce produc bani prin forte proprii, nu slugi corporatiste care se bucura la 3000 lei salariu dupa 10 ani de munca si ca si-au luat masina cu credit la banca. Daca aveti bani de buzunar la 18 ani credeti ca va respecta un adult cu capul pe umeri, sau ca parerile voastre conteaza in societate? O sa fiti regi in lumea voastra redusa la un grup de alti pustani si limitati la foamea de bani ca sa nu va pierdeti statutul social de cacat.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum 22 de milioane de oameni au facut-o pana in anii 2000 cand s-au trezit pulifricii adolescenti ca ei sunt emo si ca viata sucks fara bani in buzunar. Sunteti copii. Traiti-va copilaria ca sa puteti fi adulti respectabili ce produc bani prin forte proprii, nu slugi corporatiste care se bucura la 3000 lei salariu dupa 10 ani de munca si ca si-au luat masina cu credit la banca. Daca aveti bani de buzunar la 18 ani credeti ca va respecta un adult cu capul pe umeri, sau ca parerile voastre conteaza in societate? O sa fiti regi in lumea voastra redusa la un grup de alti pustani si limitati la foamea de bani ca sa nu va pierdeti statutul social de cacat.

Sincer, esti prost. Altceva n-am sa-ti zic.

Inainte de 2000 copii mergeau si lucrau pamantu, faceau prin casa mai mult, aveau alt contributii, iar acum fac bani daca astea nu mai sunt disponibile sau deschise, trebuie sa ne cautam ceva de facut.

Daca vrei sa zici ca "scoala" e contibutia lor, foarte tare, poate alti prefera sa faca bani mai repede, alta satisfactie ai daca cheltui 50 de lei munciti sau 100 primiti. Sau poate pentru tine e lafel.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
si cum te bucuri de adolescenta in zilele astea daca esti sarac lipit? cauti fete ca Babenco?

sa fim seriosi..nu prea ai cum sa te bucuri fara $_$ ...

Ce plm va dati toti cu parerea ba copii crescuti pe metin. Inainte sa apara combinatii toti copii erau tristi? Nimeni nu se bucura de copilarie?

Daca nu mergeti la kfc si la un club plin de curve care te vad doar daca ai bani zici ca nu ai copilarie. Eu eram fericit cand din 10 copii avea unu o minge si o bateam toata ziua. Eram fericit cand era toata ziua de Craciun la televizor Tom si Jerry, nu desenele astea handicapate cu oameni de 40 de ani in rolul principal, dublati de o voce de 10 ani. Imi placea sa colectionez fotbalisti sa ii lipesc pe albume si sa fac schimb de dubluri, nu sa ma joc pe Playstation.

Generatia asta de dupa 95-2000 sunt cei mai distrusi copii din toate timpurile. O sa fie distrusi toata viata.

Vedete in cartier era ala cu cele mai multe casete pe video pe televizor, nu ala cu adidasi nike sau ce pula mea de copii distrusi mai e la moda in zilele voastre.

Oricum, nu o sa faceti in viata voastra banii la care visati acum cat inca nu va stergeti bine la cur si vreti clubareala cu poze pe facebook din club.

Cat despre cel ce a facut postul este peste limita mea de a intelege. Cum poate un om, chiar cu creieru neted ca pastruga, sa gandeasca ca cineva, un necunoscut i-ar da lui sfaturi sa faca bani. Tu vrei sa faci bani si ceri sfaturi. Singuru lucru care primiti in ziua de azi de la necunoscuti si de la rude este multa muie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...