Jump to content
daatdraqq

[Sibiu] Cine sunt zdrentele astea ?

Recommended Posts



Asta-i captura cu zdreanta feminina ,cea mai buna care am reusit sa o scot.

6pb67p.png

Stenograma :


Dentistul: No, hai, acuma, c? te filmez de nu te vezi...
Mama: ?âne-o pe mami...
Dentistul: Stai a?a, într-o parte, m?...
Mama: R., te rog frumos, uit?-te la mami...
Dentistul: Uit?-te, c? te filmez acuma... a?a... s? vad? lumea ce, ce r?u e?ti... uite, l?s?m a?a s? te filmeze...
Mama: No, prinde-te, prinde-te de ?sta...
Dentistul: Te filmeaz? ?i vede lumea ce r?u e?ti
(copilul plânge tot mai tare, ceea ce spun adul?ii nu se mai în?elege)
Dentistul: Hai, m?, ?ii gura închis?, m?... exact ca data trecut?, nici nu te-o durut data trecut?. Fii atent, ?ii gura închis?...

(copilul vrea s? se ridice de pe scaun)
Mama: Termin? c? o iei peste ochi, ia vezi!
Dentistul: Termin?... Nu fac r?u la nimeni...
Mama: Nu face r?u...
Dentistul: ?ine gura închis?
Mama: Te rog frumos, ?ine gura închis?...
Dentistul: D?-i una...
Mama: Îi dau...
Dentistul: (râde)... Hai s? îi d?m o palm?...
Mama: Are o oglind?...
Dentistul: Hai c? eu îl ?in... d?-i o palm?...
Dentistul: E tratament, ?ine capul a?a, într-o parte...
Mama: (urlând) ?ine capul a?a, frumos...


Mama: (dezn?d?jduit?) Doamne fere?te... (apoi urlând) M?, Raul, m?.. (îl d? o palm? ?i îl trânte?te pe scaun)... Termin?! (apoi îi imobilizeaz? mâinile copilului care url?) Închide gura! P?i, eu ce fac aicea cu tine?
Dentistul: Hai, m?...
Mama: Nu î?i face nimica cu aia...
Dentistul: (p?lmuie?te u?or copilul) Fii b?rbat, m?!
Mama: R., termin?! ?ine-m? de mân?, aici. De ce ?î fric?? De oglind??
(în acest moment copilul este de-a dreptul isteric, plânge ?i ?ip?. Mama îi imobilizeaz? mâinile, iar dentistul îi apas? cu o mân? pe cap, pentru a nu-l mai mi?ca)
Mama: Stai cuminte... Termin?, copile!

(Copilului îi este aplicat? injec?ia în zona cavit??ii bucale)
Mama: No, gata, no, gata!
Dentistul: Da, ce, m?, îi dup? tine?
Mama: ?i-o trecut? Hi, f?-?i grea?? c? o iei?
(copilul scuip? sângele din gur?)
Dentistul: (iritat) Vezi, nu îmi scuipa pe mobil!



Se pare ca pe el l-au gasit , pe ea o stie cineva ?

Sursa :
EVZ.ro

Link to comment
Share on other sites

tu ce ai face daca ai fi doctor si in fiecare zi ai avea parte de cate un copil ca asta? la faza ca a incurajat-o pe mama copilului sa il plezneasca, nu am nimic de comentat. Omule eu zic ca ce se intampla in filmuletul de mai sus nu este asa tragic, toate stirile de kkt : "Revolt?tor:" "Imagini extrem de controversate" "SOC!" le bagati in seama! Cand pe alta parte se doarme in ghete grav.

Link to comment
Share on other sites

tu ce ai face daca ai fi doctor si in fiecare zi ai avea parte de cate un copil ca asta? la faza ca a incurajat-o pe mama copilului sa il plezneasca, nu am nimic de comentat. Omule eu zic ca ce se intampla in filmuletul de mai sus nu este asa tragic, toate stirile de kkt : "Revolt?tor:" "Imagini extrem de controversate" "SOC!" le bagati in seama! Cand pe alta parte se doarme in ghete grav.

Daca nu ai rabdare, te enervezi repede, ai tendinte violente, nu-ti plac copii. NU te fa nene DOCTOR in special pediatru/pentru copii. Fa-te judecator, politist, avocat, contabil, gunoier, astronaut.

Ce rost are sa-ti urasti meseria si sa nu o faci bine? Toata lumea iese in pierdere (clientul- tu nu faci ce trebuie; tu- te stresezi)

Acum nu vreau sa discut despre efectele asupra copilului.. Personal am avut o experienta (clar mult mai putin traumatinzanta) intr-un spital la o praba de sange(pe la varsta de 8-9 ani). Un asemea soc cauzeaza o fobie(de doctori, ace, stomatologii, etc.)

Desigur ca acest caz este discutabil (era o interventie urgenta, era copilul isteric, era doctorul prost)

Insa e chiar asa greu ca fiecare sa-si faca treaba, sa discute frumos, sa il convinga, sa il pacaleasca.

S-a ajuns la un nivel de toleranta mult prea mare. De la secretara/functionarul de la relatii cu publicul, la doctori si vanzatori.

Just: Take care what you do. Pentru ca rezolvand acest caz, nu vei salva lumea.

Link to comment
Share on other sites

Exact asta am patit si eu cu o dentista care era in cadrul scolii, eram clasa a 2-a sau a 3-a, mama mea lucra, tata la fel, si am fost nevoit sa merg de manuta cu surioara care era doar cu 3 ani mai mare ca mine, amandoi ieseam cu obrajii rosii de acolo, sa le dau muie si ei si asistentei de acolo! De atunci nu mai calc piciorul la un stomatolog feminin!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai rabdare, te enervezi repede, ai tendinte violente, nu-ti plac copii. NU te fa nene DOCTOR in special pediatru/pentru copii. Fa-te judecator, politist, avocat, contabil, gunoier, astronaut.

Ce rost are sa-ti urasti meseria si sa nu o faci bine? Toata lumea iese in pierdere (clientul- tu nu faci ce trebuie; tu- te stresezi)

Acum nu vreau sa discut despre efectele asupra copilului.. Personal am avut o experienta (clar mult mai putin traumatinzanta) intr-un spital la o praba de sange(pe la varsta de 8-9 ani). Un asemea soc cauzeaza o fobie(de doctori, ace, stomatologii, etc.)

Desigur ca acest caz este discutabil (era o interventie urgenta, era copilul isteric, era doctorul prost)

Insa e chiar asa greu ca fiecare sa-si faca treaba, sa discute frumos, sa il convinga, sa il pacaleasca.

S-a ajuns la un nivel de toleranta mult prea mare. De la secretara/functionarul de la relatii cu publicul, la doctori si vanzatori.

Just: Take care what you do. Pentru ca rezolvand acest caz, nu vei salva lumea.

Ba, ai rabdare cat de mult poti, dar cand vezi un rasfatat ca asta ii mai arzi si una sa taca din gura.Pe vremuri nici nu se pomenea de luxu' de a nu primi o cioata cand faceai faze ca asta...

Link to comment
Share on other sites

Deci doar la noi putem vedea asa ceva.Eu cand eram mic si ma dus la dentist, dentista imi vorbea frumos imi spunea ce imi face, imi promitea ca imi da ceva dupa.Nu inteleg bestiile astea de se comporta asa cu copii.Aveti grija cand o sa aveti copii, unde ii duceti, sa nu ii maltratati in halul acesta.Ar trebui anuntata protectia copilului, ca se vede clar ca e speriat si poate ramane cu sechele:(

Link to comment
Share on other sites

E ?ocant sa vezi ca sunt si oameni care aproba ce au facut nenorocitii astia.

Mie nu-mi iese din cap ranjetul de pe fata zdrentei cand copilul ei plangea si complicitatea dintre ea si ala impotriva copilului.

doar ce ti-am scris mai sus ca nu aprob gestul facut de ambii. daca nu ai inteles la ce m-am referit, te rog sa ma scuzi poate nu am fost eu prea explicit sau poate e pur si simplu e vina ta ca nu ai inteles ... bat la pariu ca zdreanta aia l-a crescut pe ala mic in puf si acum suporta consecintele ca la 7, 8, 9 cati ani are nu o asculta si face ce vrea el, iar el ca doctor poate a avut doar o zi prosta sau poate asa e el de fel, un jeg de om. totusi mie nu mi-se pare o asa mare belea ce s0a intamplat acolo cand poate in alte spitale batranii sunt batuti, altii cu o situatie financiara mai proasta sunt tratati ca niste nimicuri si cate nu mai sunt de zis. dar in fine

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma palmuiau ai mei cand eram mic, fiindca meritam. Asa e cand faci ca un disperat, ti-o iei in bot, alta solutie ca sa te linistesti nu prea e. Femeia si cu dentistul au incercat sa-l duca cu vorba, nu a mers, si-a luat-o. Copilu' e un rasfatat si e invatat sa faca numai ce vrea, nu l-a omorat palma aia. El facea ca satana ca sa impresioneze, nu ca-l durea vreo ceva. Dar daca ma-sa renunta si nu se mai ducea deloc cu copilul la dentist? Daca gura copilului se infecta sau se ineca cu o masea? Daca murea? Atunci ma-sa era cercetata pentru neglijenta (sau ce o fi), nu?

Nu vedeti ca copii de varsta lui sunt niste fitosi care cred ca li se cuvine tot si au tupeul sa comenteze la oricine care e si cu 10 ani mai mare ca ei? De ce? Fiindca sunt alintati si rasfatati, stiu ca mami si tati nu o sa-i pedepseasca niciodata si nu o sa le dea nici macar o palma, nici daca ar omori pe cineva. Am un frate mai mic de 10 ani si stiu cum e, pana pe la 8 ani a fost un alintat, toata lumea ii facea toate poftele, si daca era pedepsit in 5 minute i se ridica pedeapsa. Si acum nu asculta de nimeni, in clasa a4-a chiuleste de la scoala cu zilele. Vi se pare normal!? Nu e. Daca parintii mei ii aplicau si lui aceeasi corectie pe care mi-au aplicat-o mie, va zic eu ca nu se mai intampla asta.

Pe voi nu v-au palmuit niciodata parintii? Daca da, va pare rau ca v-au palmuit? Mie unul nu-mi pare rau, consider ca a fost un rau necesar.

Link to comment
Share on other sites

Auleo când punea bunica mâna pe o ”verjea” (aka bot?), puteai s? speri c? iei vitez? înainte s? iei prea multe pe cocoa??. ?-apoi dup? caz mai primeai ?i un dos de palm? lucrat? pe p?mânturile patriei de-?i s?rea numai sânge din buze.

Alte vremuri, alte obiceiuri. Pe atunci nu era atâta democra?ie, atâtea drepturi, figuri ?i aere. Lumea cre?tea cu bun sim?, ?tia fiecare cât e ”lungul nasului”.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...