Jump to content
dimss

În IT, construcții, agricultură și industria alimentară vor fi scutiți de impozit doar angajații cu venituri sub 10.000 lei.

Recommended Posts

Mda, adevarul e ca nu contribuim destul la statul asta de cacat... As fi total de acord daca s-ar face ceva cu banii aia si nu s-ar sparge pe oamenii lor. 

Ramane de vazut cum vor actiona companiile, daca vor acoperi ele costul suplimentar, total sau partial. A mai fost in trecut trecere de la 16% la 10% la impozitul pe venit si fiecare firma a actionat cum a putut. 

Un lucru e destul de clar, orice ar face Bucuresti nu devine New York. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca n-am ascultat de @aelius cand ne spunea acum cativa ani sa fugim din tara asta. Si nu legat de impozitarea asta, ci legat de tot. N-o sa se faca aici nimic si totul merge numai in mai rau. Ca se iau acum actiuni legate de x discutii (vezi 2 mai s.a.m.d) sunt doar de fatada. Te pisi pe el nepotism unde nimeni nu face nimic ca e mai bine asa sau ca le e teama ca y il stie pe z.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ICEBREAKER101010 said:

Oricum s-au lins pe bot de voturi ăștia din PSD , PNL. Cel puțin cei din IT , nu vor mai vota PNL. Iar cine vrea sa nu devina sclavul suprem , cu siguranță va pleca în alte țări . Să rămână bugetarii să plătească pensiile speciale

 

Sunt la fel man, da-i in pastele lor. Cred ca nici nu mai conteaza ce alegi, totul fiind un mare cacat.

Referitor la plecat, nu prea ai unde. In Europa s-a ales praful in urma migratiei si a proastei de ursula, in state e un mare cacat, in tarile arabe isi baga americanii coada si asa mai departe. Poate in Rusia :)))))

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, aelius said:

 

Sunt la fel man, da-i in pastele lor. Cred ca nici nu mai conteaza ce alegi, totul fiind un mare cacat.

Referitor la plecat, nu prea ai unde. In Europa s-a ales praful in urma migratiei si a proastei de ursula, in state e un mare cacat, in tarile arabe isi baga americanii coada si asa mai departe. Poate in Rusia :)))))

Cu siguranță nicăieri nu e mai rău ca in Romania . O fi mai mult de munca in alte părți dar și alta civilizație. In Romania nici bani , nici condiții bune , nici civilizație. E vai și amar Romania asta . Sincer sa fiu incep sa cred că era mai bine pe vremea lui Ceaușescu 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ICEBREAKER101010 said:

Cu siguranță nicăieri nu e mai rău ca in Romania . O fi mai mult de munca in alte părți dar și alta civilizație. In Romania nici bani , nici condiții bune , nici civilizație. E vai și amar Romania asta . Sincer sa fiu incep sa cred că era mai bine pe vremea lui Ceaușescu 

 

Man, sa vezi in Germania. Sute de mii de borati din lumea araba si africa (care inclusiv acolo sunt neadaptati si respinsi de societate), peste 3.5 milioane de ucrainieni care  sunt mai salbatici decat prima categorie (noaptea fac chefuri, merg la furat sau la curvasareala si ziua dorm, asculta muzica pe strada, merg cu boxele dupa ei). Totul pe banul contribuabililor. Aia asa, ca o mica parte.

 

E exact cum era prin Romania anilor 1996-1998.

 

Europa s-a umplut de panarame mustacioase, legebetisti, escroci, labagii care stau pe banii de la stat si au impresia ca li se cuvine totul.

 

O sa vezi ca vor si bani pentru reconstructia ucrainei. Un cacat de tara facuta din bucati de la altii, inclusiv de la noi. De un an ma tot gandesc unde as putea merge. Aici daca nu apuca la alegeri un partid precum AfD e adios totul.

 

Sa nu zic de impozite care sunt progresive si ajung la 47%

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, aelius said:

 

Man, sa vezi in Germania. Sute de mii de borati din lumea araba si africa (care inclusiv acolo sunt neadaptati si respinsi de societate), peste 3.5 milioane de ucrainieni care  sunt mai salbatici decat prima categorie (noaptea fac chefuri, merg la furat sau la curvasareala si ziua dorm, asculta muzica pe strada, merg cu boxele dupa ei). Totul pe banul contribuabililor. Aia asa, ca o mica parte.

 

E exact cum era prin Romania anilor 1996-1998.

 

Europa s-a umplut de panarame mustacioase, legebetisti, escroci, labagii care stau pe banii de la stat si au impresia ca li se cuvine totul.

 

O sa vezi ca vor si bani pentru reconstructia ucrainei. Un cacat de tara facuta din bucati de la altii, inclusiv de la noi. De un an ma tot gandesc unde as putea merge. Aici daca nu apuca la alegeri un partid precum AfD e adios totul.

 

Sa nu zic de impozite care sunt progresive si ajung la 47%

Noua Zeelanda.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, dimss said:

Canada?

Cauta pe link incepand de aici:

NU EMIGRA IN CANADA!

http://emigrare-canada.blogspot.com/2009/05/nu-emigra-in-canada.html?m=1

Imi pare rau ca domeniul original a fost sters, iar pozele nu exista pe wayback machine:

https://web.archive.org/web/20200919114526/http://www.emigrarecanada.altervista.org/Folie2.htm

Dc stie cineva cum se le mai gasim, pe unde or fi...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, gigiRoman said:

Cauta pe link incepand de aici:

NU EMIGRA IN CANADA!

http://emigrare-canada.blogspot.com/2009/05/nu-emigra-in-canada.html?m=1

Imi pare rau ca domeniul original a fost sters, iar pozele nu exista pe wayback machine:

https://web.archive.org/web/20200919114526/http://www.emigrarecanada.altervista.org/Folie2.htm

Dc stie cineva cum se le mai gasim, pe unde or fi...

 

Ideea imi venise prin facultate cand ma cam saturasem de Regie (dar mai ales de inutilele cusuri de la Poli - Operating Systems la ei inseamna Microsoft Access 💩). Imi aduc aminte ca am citit atunci acea postare amuzanta cu zapada... dar pana la urma am abandonat ideea.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Voi vorbiti de salarii acuma, dar sa vezi ce pensii o sa fie in Romania si cum  o sa traiasca lumea, vai de capul lor.

Lucreaza multi cum lucreaza, si apoi la pensie injura ca nu pot trai decent.

De s-ar mai calma inflatia asta, dar se pare ca nici un economism nu stie nimic cum sa iesim din prostia asta de capitalism sau nu se vrea sa se stie.

Toate deciziile boilor de la guvernare sunt de pe urma inflatiei si datoriei in care s-au bagat ca prostii, de parca ne trebuia la noi submarin la 1 miliard de $.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Nytro said:

Nu e vorba doar de salarii si inflatie ci si de cati oameni vor contribui la stat cand noi vom fi pensionari. Daca ajungem pana acolo. 

Se voia "subtil" sa mute pilonul II la stat, niste jeguri. Da, pilonul 3 poate fi o solutie dar si strangerea de active pana la vremea respectiva. 

Lasa, man, ca si bunica a avut pensie de la c.a.p. si nu a murit de foame. Dc te muti la tara si iti tii o gradina poti sa traiesti. Si munca la batranete intareste organismul, a muncit pana in ziua in care a murit. Cu credinta treci toate relele din lume.

Dc te descurci acum sigur nu o sa stai tu dupa pensie la 70 de ani.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
On 9/29/2023 at 9:55 PM, gigiRoman said:

Lasa, man, ca si bunica a avut pensie de la c.a.p. si nu a murit de foame. Dc te muti la tara si iti tii o gradina poti sa traiesti. Si munca la batranete intareste organismul, a muncit pana in ziua in care a murit. Cu credinta treci toate relele din lume.

Dc te descurci acum sigur nu o sa stai tu dupa pensie la 70 de ani.

Aberezi. Bunica s-a descurvat cu pensia de CAP ca nu avea un trai prea ridicat. Sunt sigur ca si pe vremea ei erau mofturi pe care lumea de la oras si le facea. Iar daca se ducea cu pensia de CAP la oras, nu ar fi trait mai mult de doua saptamani. Ii ceri lu Nytro, sau unui it-ist in general, sa traiasca cu pensie de CAP? Pai eu mi  luat Z Fold 5 dintr un salariu si mi au mai ramas si bani de trait o luma si acum vrei la batranete sa ma duc sa plantez rosii si cartofi sa am ce manca? Si sa zicem ca o sa imi scad eu traiul cu 99% fata de acum. Cum o sa invat eu la 65 de ani cum se planteaza, cum se ingrijesc legumele? Si in general, despre viata la tara.

 

Mutatul la tara vad ca mai toti il vedeti asa mirific si basmic. Nu e asa. Mai ales la batranete, cand vreti voi sa va mutati. Eu am trait la tara si mai bine mananc pateu fara cheita pe paine decat sa ma duc acolo. Ca tara aia la care voi vreti sa va mutati si sa traiti cu putini bani, este despre porci, vaci, recoltat grau, porumb, refacut gardu, ranit la porci, dat la zapada, refacut fanaru si multe altele. Viata la tara cu pensie de CAP nu are piscina, balansoar si gratar. Asa ca inainte sa dati sfaturi, mai ganditi va.

 

Iar legat de plecat in alte tari, cred ca 2023 este cel mai prost an din istorie in care sa pleci din Romania. Sa te duci in Franta si Germania sa vezi cum iti iau gatu pe strada pentru un telefon. Sau cum vin negrii la tine si te ameninta cu cutitu sa le dai totu. Ziua. In oras. In centrul orasului. Romania, tocmai pentru ca este o tara relativ saraca in comparatie cu cele din vest, a fost ferita de imigranti. Dar va veni si la noi ziua aia. Curand...

Edited by SynTAX
  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Problema generala e ca suntem un stat dezbinat, ne uram intre noi... nu o sa putem face nimic fata de cei ce ne reprezinta, ne-a invatat comunismu, un rush dupa bani si independenta individuala. Suntem mici, orice roman este imparat in regatul lui mizer. Nu ne gandim la societate si la copii nostii. Is pline gradinitele de droguri ca sa isi ia Vasile bemeveu.

Degeaba aveti sperante. Suntem un stat fara cap, fara lider, fara aspiratii, fara frati.

 

Toti pentru ei unu pentru nimeni.

Edited by mp4
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SynTAX said:

Aberezi. Bunica s-a descurvat cu pensia de CAP ca nu avea un trai prea ridicat. Sunt sigur ca si pe vremea ei erau mofturi pe care lumea de la oras si le facea. Iar daca se ducea cu pensia de CAP la oras, nu ar fi trait mai mult de doua saptamani. Ii ceri lu Nytro, sau unui it-ist in general, sa traiasca cu pensie de CAP? Pai eu mi  luat Z Fold 5 dintr un salariu si mi au mai ramas si bani de trait o luma si acum vrei la batranete sa ma duc sa plantez rosii si cartofi sa am ce manca? Si sa zicem ca o sa imi scad eu traiul cu 99% fata de acum. Cum o sa invat eu la 65 de ani cum se planteaza, cum se ingrijesc legumele? Si in general, despre viata la tara.

 

Mutatul la tara vad ca mai toti il vedeti asa mirific si basmic. Nu e asa. Mai ales la batranete, cand vreti voi sa va mutati. Eu am trait la tara si mai bine mananc pateu fara cheita pe paine decat sa ma duc acolo. Ca tara aia la care voi vreti sa va mutati si sa traiti cu putini bani, este despre porci, vaci, recoltat grau, porumb, refacut gardu, ranit la porci, dat la zapada, refacut fanaru si multe altele. Viata la tara cu pensie de CAP nu are piscina, balansoar si gratar. Asa ca inainte sa dati sfaturi, mai ganditi va.

 

Iar legat de plecat in alte tari, cred ca 2023 este cel mai prost an din istorie in care sa pleci din Romania. Sa te duci in Franta si Germania sa vezi cum iti iau gatu pe strada pentru un telefon. Sau cum vin negrii la tine si te ameninta cu cutitu sa le dai totu. Ziua. In oras. In centrul orasului. Romania, tocmai pentru ca este o tara relativ saraca in comparatie cu cele din vest, a fost ferita de imigranti. Dar va veni si la noi ziua aia. Curand...

Inca nu realizezi ca 99% dintre gadgeturile pe care le ai sunt inutile.

La ce it-ist crezi ca esti ai putea sa pui bani deoparte fara sa astepti pensia de la statul roman.

Ce am scris eu mai sus e ca dc bunica s-a descurcat cu doua clase si fara prea multe resurse, tu care este un it-ist de succes iti poti automatiza gradina si vei putea trai mult mai bine ca predecesorii.

Fiecare stie mai bine ce are de facut.

Acum daca tu te plangi ca o pasarica in mijlocul drumului ca nu vei mai avea z fold, problema ta. Totusi, nu inteleg de ce crezi ca nu vei mai avea toate astea dc nu mai primesti pensia.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...