Jump to content
begood

Bac-ul se va da la 10 materii!

Recommended Posts

Proiectul de Lege a Educa?iei a fost aprobat ieri de Guvern.

Guvernul a aprobat ieri noua Lege a Educa?iei propus? de ministrul Daniel Funeriu. Proiectul va ajunge acum la Parlament, unde va putea suferi noi modific?ri, iar “pachetul” final va fi gata cel târziu la 15 iunie.

Urm?torul an ?colar va veni cu schimb?ri majore pentru to?i elevii. Num?rul maxim de ore pe care îl vor face copiii din clasele I-IV va fi de 20, iar pentru cei de gimnaziu, cel mult 25.

Bacalaureatul se va schimba radical. Absolven?ii claselor a XII-a vor sus?ine urm?toarele test?ri: prob? oral? la limba român?, prob? de evaluare a competen?elor lingvistice la dou? limbi de circula?ie interna?ional?, prob? de evaluare a competen?elor digitale, prob? scris? la limba român?, plus înc? dou? probe scrise.

«Umani?tii», cei mai chinui?i

Cei de la profilul real vor fi examina?i la matematic? ?i ?tiin?ele naturii (subiectele vor con?ine întreb?ri din fizic?, chimie ?i biologie), iar cei de la uman, la geografie ?i ?tiin?ele socio-umane (istorie, economie, sociologie, filosofie ?i psihologie).

Cu o evaluare atât de am?nun?it?, elevii nu vor mai ie?i de pe b?ncile ?colii “plante”. Sau, cel pu?in, asta î?i dore?te ministrul Funeriu.

Un calcul simplu arat? c? absolven?ii de liceu de la profilul uman vor avea de înv??at la... zece materii pentru Bac: român?, dou? limbi str?ine, informatic?, geografie, istorie, economie, sociologie, filosofie ?i psihologie.

libertatea.ro

Link to comment
Share on other sites

Dac? se aplic? din 2011-2012, va fi exact când voi da eu bacu' X(:|

Si eu la fel..

Nu reprezinta o problema decat cea de-a doua limba de circulatie internationala, iar aici se refera probabil la franceza, la care sunt prastie...rau.., si ar mai fi biologia care nu-mi intra in capatana mai deloc.

Da' cei de la real nu dau bac la info?

Cei de la profilul real vor fi examina?i la matematic? ?i ?tiin?ele naturii (subiectele vor con?ine întreb?ri din fizic?, chimie ?i biologie), iar cei de la uman, la geografie ?i ?tiin?ele socio-umane (istorie, economie, sociologie, filosofie ?i psihologie).

Un calcul simplu arat? c? absolven?ii de liceu de la profilul uman vor avea de înv??at la... zece materii pentru Bac: român?, dou? limbi str?ine, informatic?, geografie, istorie, economie, sociologie, filosofie ?i psihologie.

«Umani?tii», cei mai chinui?i

Pan' acu' a fost invers parca..cei de la real aveau cel mai mult de invatat..sau am inteles rau?

Link to comment
Share on other sites

Auziti ce zice in Libertatea:

"Cu o evaluare atât de am?nun?it?, elevii nu vor mai ie?i de pe b?ncile ?colii “plante”."

Pai futu-ti mortii ma-tii, evaluarea ne pregateste pe noi, sa nu fim "plante"?? Cum sa nu fim "plante" cand avem ca profesori niste retarzi????????? X((((((((((((((((((((((((((((((((((

Planta e ma-ta, tac-to, tot neamu ma-tii, ca 90% de aici sunt mai maturi si mai capabili decat oricare retard din invatamant. Sa ajungi la 7 metri sub Dolanescu Funeriule, vorba lu Pax

Edited by Fitty
Link to comment
Share on other sites

lol 10 materii??? ati supt-o! Invatati maghiara ca forma de protest!

Las ca iar se ia ministrul de Spiru Haret in exces de zel, e dat afara si se schimba legea invatamantului, ca de obicei.

Sau asta e faza cu sfarsitul calendarului mayas in 2012? Mayasii n-au trecut bacu de 10 materii?!...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...