Jump to content
sosetutza

Sugestii copiat

Recommended Posts

copiutzele cu scris mic... iti iei penar cu tine sau le bagi in maneca..si din stanga le muti in dreapta...de preferat sa citesti in palma copiutza...sau daca te simti barbat pune`o pe foaie si cand se aproprie inamicu o maschezi cu mana..chipurile stai cu mana peste lucrare...

Link to comment
Share on other sites

copiutzele cu scris mic... iti iei penar cu tine sau le bagi in maneca..si din stanga le muti in dreapta...de preferat sa citesti in palma copiutza...sau daca te simti barbat pune`o pe foaie si cand se aproprie inamicu o maschezi cu mana..chipurile stai cu mana peste lucrare...

Ultimul care a venit cu copiute in penar si-a luat unu, fara sa le foloseasca... :)

Cea mai buna metoda prin care puteti sa pacaliti profesorul este sa invatati! >:P

Link to comment
Share on other sites

Pai faza e ca nu am penar:))....si nu prea am cum sa imi fac copiute ca am foarte mult de scris... mi-am pus pe telefon dar nu ma prea risc sa mil ia...ca dupaia dau cu profa de pereti.

@zerocold ... Cand sa mai invat ca maine dau teza , si peste 2 ore ies afara:))

Link to comment
Share on other sites

aveam restanta si am primit de la cineva fituici cu toate cursurile anului ca sa invat. Cea mai misto copiuta era facuta din mai multe panglici taiate dintr-un A4, lipite intre ele, rulate si infasurate cu o banda transparenta: ca un micut sul de hartie pe care il desfasurai cu degetul dintr-un capat si-l strangeai in celalalt, cum sa zic, de forma asta: O_O

Link to comment
Share on other sites

Nu is fata:)) ....si face gura daca ma duc in pantaloni scurti...poate chiar ma trimite acasa sa ma schimb.

:o ma sigur ii scoala?? nu e penitenciar??? Cum sa nu te lase in pantaloni scurti...

Ii zici ca ai avut sportul, ai avut meci etc...si nu mai ai timp sa te schimbi.

Iti iei 3 sferturi :)

ps: eu am reusit sa invat in 2 ore :), 3 eseuri... :D ( leam scris inca o data iar in timp ce scriam le si memoram, mai puneam cate ceva de la mine...etc ) :D

ps2: (idee) fetele pot veni in fusta iar copiuta sa o scrie in interiorul fuste, atunci cand copie doar "pliaza" fusta :D (nici un profesor nu o sa le cauta sub fusta) :D

ps3: Poti sa scrii pe banca, dar atunci cand scrii, scrie la fel ca pe gogu, cate un cuvant care sa iti aminteasca propozitia, si le scrii la distante, un cuvant intr-un colt unul in altul...etc (asta merge daca ai invatat ceva, te ajuta sa iti amintesti)

ps4: Metoda cu sticla :D, se ia 1 bucata sticla/pet si se inlocuieste eticheta cu copiuta :D

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

Credca pana la urma am sa imi risc telefonul. E tare cea cu rola de hartie credca o sa o incerc si pe aia...

@zerocold... nu e puscarie...este colegiu ...si tre sa avem o tinuta cat de cat decenta.

@birkoff... pana ajunge ceasul termin cu tezele...

Edited by sosetutza
Link to comment
Share on other sites

Pff, am dat si eu azi teza la romana, si am stat pe banca cu 6 foi mari si inca vreo 3 mici si nu a zis nimeni nimic. Bine, nu i-a pasat la profa ca noi copiem, iar in pauza (am avut 2 ore) a plecat din clasa si ne-a lasat singuri. Am scris 3 pagini la eseu :)

Sau la alta lucrare, la care insa profa se plimba prin clasa. Se intra de pe telefon pe Google, se cauta ce este nevoie, si lasand telefon-ul pe banca, nu exact langa tine, sau cu mana in partea in care e si profa se scrie de pe el. E bine sa fie iluminarea oprita. Eu de exemplu, am luat husa unui coleg care era mare, si tineam telefonul cu "capul" in husa, si cand trecea profa ii dadeam un bobarnac si il bagam de tot in husa, iar dupa ce pleca il scoteam si continuam sa scriu.

Sfatul meu e sa nu faceti prostia sa aveti ceva pe sub banca, chiar daca e carte. La o alta lucrare, am pus ditamai namila de carte de 700 de pagini pe banca, cu foaia pe care scriam pe o parte a cartii, si de pe cealalta scriam. Daca tii cartea sub banca se vede foarte usor cum misti capul sau ochii. E bine sa faci pe foi mai mici decat foaia pe care scrii, si cand trece profa le bagi sub foaie.

A, noi in clasa facem la fiecare lucrare biletele de jumatate de A4, goale, pe care le folosim in locul clasicului TCP/IP. :)

Link to comment
Share on other sites

pe interiorul la eticheta sticlei de cola, asta foloseam in primara, si in generala 2 foi identice cu cea ce care stiu ca as da teza , in zilele noastre banuies ca pe coli a4 , sau tot pe foi rupte din caiet va da ?

pui mana si scrii tot ce vrei pe ele ( cu scris normal ), una fata una verso si le pui una peste alta si le bagi sub foaia pe care scrii , calm si cu toata naturaletea dai pagina ( ca si cum te-ai uita la cerintele de pe prima pagina a lucrarii)

*mentionez si ca stateam doar in prima banca in fata catedrei

de la liceu si fac nu mai am metode ca am descoperit ca ma simt bine sa fiu mai destept decat cei din jurul meu

desi romana gografia si istoria nu mi-au placut niciodata, mi-au ajuns notele medii

Link to comment
Share on other sites

vrajeala asta cu invatatul...de ce sa inveti niste cacaturi de care nu ai nevoie?

Sunt multe metode de copiat, depinde de obiceiruile profesorului...Aia cu pixurile cu calendar e buna si testata, copiutele mici pe maneca la fel. Puteti sa incercati si cu teza falsa(de acasa) daca stiti subiectele. Sau sa scrieti cu cealalta parte a pixului sa ramana urma pe foaie, si la soare se vede.

Mai sunt si pixurile alea cu cerneala invizibila si cu inflarosu la celalat capat, dar deja alea sunt "haitek" :))

Link to comment
Share on other sites

foarte bine ca ai invatat.Pentru mine au funcionat metodele:

1) Scrisul pe tavan cu creionul....

2) copiuta sub scaun, intre picioare, fix sub coaie...cand vine profu, pui picioarele peste copiuta si nu se vede nimic..

3)Varianta pt teste normale: Profa imi dadea subiectele, zicand: la test v a voi da despre: gogu, ana, vasile.Mergeam acaasa, faceam o foaie care arata ca un test pre-made.Cand eram la scoala si trebuia sa predam testele, faceam schimbul cu testul pre-made si gata, 10 era al meu...asta mergea doar la o profa...

4)Varianta tot pt teste: scris pe banca cu creionul,acoperit cu foaia de test, cnd nu se uita profu, dai testu intr-o parte, te uiti pe banca si copiezi...

5)Tot la teste:Eu mereu am stat in prima banca in fata catedrei..UN MARE AVANTAJ:scrisul pe catedra, pe latura dinspre banci :)

Link to comment
Share on other sites

A, o alta tampenie sau idee ingenioasa a unui coleg in generala. Aveam lucrare la istorie, si era cam asa: "Stefan cel mare s-a luptat cu turcii" bla bla. Si ala deseneaza pe penar un om, o sabie, un turc, tot felul de astfel de prostii, din care isi putea da seama ce sa scrie, si a facut perfect la lucrare. Avantajul e ca daca te vede tot nu are ce sa iti zica. :)

Link to comment
Share on other sites

Ultimul care a venit cu copiute in penar si-a luat unu, fara sa le foloseasca... :)

Cea mai buna metoda prin care puteti sa pacaliti profesorul este sa invatati! >:P

Ieri am dat teza la romana, si exact asta a patit si un coleg de`al meu... Faza cu copiutele deja o stiu cam toti profesorii, si se asteapta la asta...

Eu tot timpul copiez de pe telefon... Daca ma intreaba proful/profa ce fac, ii spun ca ma uit la ceas, sa vad cat timp mai am...

PS: Daca cumva ai ceas pe mana, sa ti`l dai jos:lol: [eu am uitat o data sa mi`l dau, si m`a intrebat de ce ma uit pe telefon la ceas, daca am si pe mana]

Link to comment
Share on other sites

Uitati una noua incercata de mine:

Merge doar daca aveti fata de masa la catedra

Va pune-ti in prima banca, apropiati catedra de banca si lipiti/scrieti copiutele pe catedra...sub fata de masa care o sa atarne peste copiute:D Iar cand profa/profu sta la catedra voi ridicati cu piciorul fata de masa si cititi ce ati scris=))=))

Desigur depinde si de modelul de banci pe care il aveti...sa va permita sa scoateti cracu' afara sa ridicati fata de masa:))

Am luat 10 la un test la geografie prin a opta cand ne-a pus sa desenam harta Angliei:))

Link to comment
Share on other sites

metoda care o folosesc eu si nu am fost prins niciodata

scriu majoritatea definitiilor sau comentariilor pe o foaie normala A4 pe care dau si teza/lucrarea in care titlu este Test la (materie) - *optional* .. si scriu datele esentiale pe care le pot dezvolta, iar daca ma intreba profesorul/oara ceva ii spuneam ca e ciorna mea .. scriu pe ciorna sa mi le amintesc mai bine.

niciodata nu am luat nota mica pentru prostia asta, pur si simplu e ciorna de la lucrare.

P.S. : la matematica Dumnezeu sa fie cu tine!

Nytro:

Pff, am dat si eu azi teza la romana, si am stat pe banca cu 6 foi mari si inca vreo 3 mici si nu a zis nimeni nimic. Bine, nu i-a pasat la profa ca noi copiem, iar in pauza (am avut 2 ore) a plecat din clasa si ne-a lasat singuri. Am scris 3 pagini la eseu

Totul este defapt sa faci pe fata. Cu cat te vede ca te sucesti sau fel de fel de bazaconii imediat sta cu ochii numai pe tine. Trebuie sa fii relax, sa fii sigur pe tine, sa nu dai impresia ca nu stii si sa stai cu foile pe banca scrise in pauza sau de acasa. (nu foi mici cu scris aiurea, nu, pur si simplu scris normal pe foaie mare)

Link to comment
Share on other sites

Da, e important sa fi calm, relaxat, mai ales atunci cand te-a luat profesorul in vizor, cand te vede cum copiezi. Multi arunca repede hartiile, disperati, si atunci sunt prinsi. Daca te misti lejer, relaxat, e foarte posibil sa scapi. Colegii mei au niste fete de speriati de bombe cand copiaza...

A, eu mai am si o tehnica pentru a nu fi prins. Mai exact pentru a fi lasat sa copiez. E stupid, dar cred ca functioneaza. Cand nu copiez, iau o foaie ceva, si ma uit la ea sub banca, sa para sa copiez si fac asta vizibil. Si daca ma vede profa, ii arat ce am si ii demonstrez ca nu copiez, astfel ii castig increderea si dupa aceea pot copia linistit prin aceeasi metoda care era initial "copiere fake" :)

Link to comment
Share on other sites

Singurul motiv pentru care puteti copia este acela ca va lasa profesorul . Putini sunt idioti si nu lasa . In orice caz, atunci cand copiati incercati sa fiti cat mai silentiosi .

O metoda aproape indetectabila : ULTIMA INVENTIE : Pixul cu raze ultraviolete si cerneala invizibila .

Succes, probabil ca daca n-ar mai fi existat copiatu ar fi fost de mult sfarsitul lumii :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...