Jump to content
iamback

Bani falsi

Recommended Posts

Salutare,Am observat in ultimul timp pe la televizor, pe internet tot mai multe cazuri de pustani care fac bani falsi.Am dat un search pe google la imagini si am observat imagini cu bani foarte reusiti.. Chiar e posibil sa faci bani falsi care pot fi descoperiti doar la lampa speciala?daca aveti idee cum sunt facuti postati aici .. vreau sa ma informez sa nu cad prada acestui fel de falsuri.

Link to comment
Share on other sites

M? mai bine ziceai c? nu ?ti dac? î?i ajunge imprimanta ?i ceva hârtie ca s? faci bani fal?i.:))

Dar eu sunt baiat bun si iti raspund: Da, poti face bani care sa para reali dar cel mai probabil inainte sa ii folosesti a doua oara vei afla si cati ani de inchisoare se face pentru asta. *De la judecator*

Link to comment
Share on other sites

xerox color, hartie lucioasa si ies brici. Tehnologia a ajuns deja la nivelul in care sa poti face orice. Oricum nu dispui de un xerox color si nicio firma care dispune nu te ajuta in sensul asta.

Mai ramane zona transparenta...

Link to comment
Share on other sites

eu daca as avea cu ce si cu cine, jur ca m-as baga pe ceva de genul asta. falsifici 700 de mi, ii speli si ramai cu 500 de mi , in cel mai rau caz te prind si te condamna la 5 ani de inchisoare, cu maxim 50 de mi ai platit banii unde trebuie sa scapi si aia e, ai ramas cu 450 de mi.

Link to comment
Share on other sites

loki nu e greu de facut aia... daca ai rabdare si esti decis, faci manual si iei niste foi subtiri si lipesti intre ele o foaie de plexi... am incercat eu si cu greu se observa diferenta (doar din curiozitate nu sariti) doar ca nu dispuneam de imprimanta calumea asa ca cerneala era de rahat.

Link to comment
Share on other sites

falsifici 700 de mi, ii speli si ramai cu 500 de mi , in cel mai rau caz te prind si te condamna la 5 ani de inchisoare, cu maxim 50 de mi ai platit banii unde trebuie sa scapi si aia e, ai ramas cu 450 de mi.

N-ai ce spala . Probabil vrei sa zici ca faci o anumita suma si o vinzi pe bani reali .

In cazul asta pe 100 ron naspa iei 10 ron buni ,se subantelege ca suma creste in functie de calitate dar nu o sa depaseasca 25 % .

"Spalatul" banilor inseamna cu totul si cu totul altceva si nu se refera la moneda falsa .

Link to comment
Share on other sites

N-ai ce spala . Probabil vrei sa zici ca faci o anumita suma si o vinzi pe bani reali .

In cazul asta pe 100 ron naspa iei 10 ron buni ,se subantelege ca suma creste in functie de calitate dar nu o sa depaseasca 25 % .

"Spalatul" banilor inseamna cu totul si cu totul altceva si nu se refera la moneda falsa .

spalatul banilor se refera la punere in legal, in mare parte. Si da, banii falsi se spala prin cazinouri, achiztii, etc.

aa, si sa stiti ca mai sus eu nu m-am referit la sume in lei :)) wtf?!?!

Link to comment
Share on other sites

Dac? tot e la Off Topic , s? v? spun ce am f?cut odata eu cu ni?te amici. ( acum vreo 4 - 5 ani )

Am scos la imprimata banconte ( pe hârtie ) , am decupat ?i ar?tau exact ca banii. Dup? care mergeam în pia?a , ne plimbam pe lânga babe ?i sc?pam "banii" lâng? ele. Unul din noi venea din urm? ?i se apleca dup? bani ?i f?ceam în a?a fel încât sa ne vad? ce am gasit .. care erau reactiile babelor? v? las s? ghici?i. :))

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...