Jump to content
symboss

Scrisoarea unui elev revoltat din România

Recommended Posts

“Genera?ia rata?ilor – a?a sunt cataloga?i tinerii care au sus?inut examenul de Bacalaureat în acest an – se revolt? împotriva stigmatiz?rii la care sunt supu?i. O scrisoare de protest, scris? de un tân?r care a sus?inut BAC-ul în acest an, a devenit deja viral? pe Facebook.

Autorul protestului îi acuz? pe cei care i-au crescut ?i care acum se delimiteaz? de ei.

Scrisoarea de protest, care face furori pe Facebook, acuz? corup?ia din societatea româneasc?, personajele dubioase prezentate drept modele de succes, schimb?rile haotice din sistemul de înv???mânt ?i sus?ine c? rezultatele examenului de Bacalaureat din acest an reprezint? o oglind? fidel? a realit??ilor române?ti.

Cite?te mai jos scrisoarea de protest:

Ru?ine pentru c? a?i ajuns s? da?i vina pe o genera?ie crescut? de voi, ar?tat? cu degetul acum tot de c?tre voi! Ru?ine sistemului care ne-a crescut! Ru?ine modelelor care ne sunt promovate de mai bine de 20 de ani încoace! Ru?ine nou?, vou?, profesorilor, elevilor, politicienilor, mass-mediei, ROMÂNIEI!

Am ajuns dup? 20 de ani de ?pag?, de modele gen Becali, T?lm?cean ?i Bianca Dr?gu?anu, de înv???mânt prost manageriat, de legi prost f?cute s? profite cei puternici, de facult??i pe pile ?i pe bani din care au ie?it genera?ii întregi de dasc?li care ne-au educat pe noi, cei idio?i ?i fraieri cei care ne aflam acum în aceea?i oal?, indiferent dac? ne-am luat sau nu BAC-ul, am ajuns la o limit?!

Nu mai suportam! Refuzam sa credem c? suntem o genera?ie pierdut?! Suntem defapt prima genera?ie care va fi sacrificat cu folos, ?i asta deoarece ne-am saturat de ce se întâmpl? în ?ara asta! Totul trebuie s? înceteze! Pentru asta vom ie?i în strada ?i vom cere dreptate! Cerem ajutorul oamenilor corec?i, ajutorul moral de care avem nevoie pentru a progresa! Toat? lumea este acum ?ocat? de rezultatul Bacalaureatului ?i implicit de înv???mântul romanesc. Ohh, dar ce surpriz?! Cât de nea?teptat! Ce ?oc! INCREDIBIL! SENZA?IONAL!

Adic? din ace?ti copii care din `99 pân? acuma li s-a schimbat programa de n`spe ori, care au intrat la liceu s? dea bac din geografie ?i s-au trezit în a 12-a c? dau din fizica, ace?ti copii care au v?zut zi de zi la televizor cum este încurajat? prostia ?i incultura al?turi de b?ie?i cu bani f?cu?i fraudulos înconjura?i de curve semi-îmbr?cate în direct la televizor, ace?ti copii b?tu?i de soart? c? s-au n?scut într-o ?ar? ca asta, o ?ar? în care e mai important ce chilo?i are Crudu decât rezultatele sportive ?i intelectuale ale tarii, ace?ti copii nu au devenit ni?te genii eminesciene??? Serios??? Ace?ti copii nu au intelect nici m?car cât Einstein??? DOAMNE! CE NERU?INARE!! Mai nemernici etnobotanisti!!! Cum pute?i mai gunoaielor, mai loazelor s? nu înv??a?i ?i s? intra?i f?r? pile ?i copiat la facult??i când ave?i atâtea modele demne de urmat??? CUM E POSIBIL O ASEMENEA DEPRAVARE? Adic? mai bine sta?i pe facebook si pe messenger decât sa urm?ri?i modelele oferite la tv???

Adev?rul e c? de 20 de ani ne a?teptam sa ias? ni?te flori de nuf?r în locuri în care nu am aruncat nici m?car semin?e de urzica! Asta e realitatea! Va uime?te promovabilitatea de la BAC? Dar de cea de la titulariz?ri de ce nu zice?i nimic? Ei nu-s loaze, etnobotanisti? E posibil sa iei 1.20 la titularizare ?i sa te mai consideri profesor? E posibil sa iei diploma frauduloasa la Spiru Haret si sa educi apoi genera?ii întregi? ?tia?i ca 25% din to?i profesorii actuali au studiile f?cute la Spiru Haret? Sau asta nu e important pentru voi? ?tia?i c? suntem pe penultimul loc din Europa ?i la egalitate cu Congo la nivelul înv???mântului? ?i asta nu de acuma, de un an-doi ci de aproape dou? decenii!!! A?adar, de ce va mira?i? De ce sunte?i indigna?i? aaaa… avea?i impresia ca dac? le oferi?i p?rin?ilor ?i bunicilor no?trii spectacole tv ieftine ?i barbare, adev?rate sugative de rating, sau dac? le cump?ra?i votul ?i ii min?i?i în campanii electorale infinite, noi odraslele lor o sa fim dintr-o dat? altfel?

Ei bine, suntem altfel, dar nu asa cum crede?i voi! Suntem diferi?i! Suntem diferi?i prin faptul c? ?tim sa spunem GATA!Gata cu adev?ratele gunoaie din ?ara asta! Nu va mai merge! Noi avem onoare ?i demnitate, nu mai suntem ni?te slugi în fata voastr?, iar dac? nu vom reu?i s? v? schimbam, vom pleca din ?ar?, ?i atunci sa r?mâne?i voi s? v? plânge?i de mil?! Noi, genera?ia etnobotanistilor cum ne spune?i voi o s? v? ar?tam ca avem mai mult curaj decât toate genera?iile voastre de comuni?ti la un loc! Reprezentam adev?rata for?? deoarece noi suntem VIITORUL iar voi sunte?i doar ni?te am?râ?i care vor muri ?i vor fi uita?i de istorie! Voi a?i fost PERIOADA NEAGR? din istoria acestei tari ?i asa ve?i fi ?inu?i minte, iar noi, noi suntem PRIMII! PRIMII care se revolta împotriva voastr?!”

Sursa:Scrisoarea unui elev revoltat din România face furori pe Internet.

Link to comment
Share on other sites

Protestati bai desteptilor , va cacat iep voi ca niste femei obosite , duceva-ti in **** de ratati , cn va oprit din invatat , va pus cineva sa stati sa si sa va drogati ca toti gunoierii , dupa ce ati dovedit ca aveti o mentalitate redusa si fata de un copil de clasa a V A tot voi puneti botu bai javrelor ! ......... vedetiva in ******* de alte lucruri , in loc sa invatati , stateati pe facebook ca niste bolnavi cronici , sunteti o rusine pentru tara si asta veti ramane indiferent de cate proteste ati face !

Link to comment
Share on other sites

@alexyo21 de obicei nu vorbesc urat dar eu zic mai bine sa te duci la mata de unde ai venit si sa iti vezi de treaba ta ca mare lucru nu cred ca ai facut invatatule de ce nu postezi si tu un tutorial despre django daca tot esti asa superior fata de noi "javrele"

Ai facut 100 post-uri si tot degeaba ca tot prost esti si vei ramane.

Link to comment
Share on other sites

@alexyo21: Sa stii ca e greu sa te motivezi singur!

Si in legatura cu drogurile cei care se drogheaza se iau dupa motto-u "Daca nu putem schimba lumea, macar sa-i dam foc!" si/sau "Nu sta de mana mea sa fac lumea mai buna, ia vorba asta de cacat exact asa cum suna!" versuri parazitii!

Ei fac asta in semn de protest! niciodata nu vei lua in seama un copil de 15-18 ani care are ceva in cap sau vre-o idee sau ceva maret pentru ca e vorba aia "Pana la Dumnezeu te mananca draci!" si multi isi dau seama ca se lupta cu morile de vant si isi gasesc alta activitate droguri, cluburi etc.!

Personal cunosc un campion international la canoe si 2 jucatori de basket profesionisti care nu au unde sa joace eventual sa inoate sau etc. de ce? PENTRU CA ASITA SUG TARA! asta a cui e vina a?

Personal am trecut prin experienta de a stii mai mult ca profesori si chiar daca ii corectam ei ziceau ca nu si ca de ce ma bag ca daca vreau eu sa predau ca de ce mai e el acolo etc. si devenea isteric! cum sa mai speri cand un profesor te baga in pamant?

Metodele pe care profesori le aplica sunt VECHI, materia e VECHE(au aparut o gramada de chestii de cand a fost cartea scrisa sau profesoru la examen!(gen fizica, info, mate,) dar ei tot asa o tin!)

Amice mentalitate redusa ai TU! pentru ca esti doar o alta oitza din turma care stie sa faca doar ce ii e impus sa faca, adica manipulat! sa iti dau si un exemplu: "Vii de la munca CA TOATA LUMEA! ajungi acasa CA TOATA LUMEA faci o baie CA TOATA LUMEA, bei o bere CA TOATA LUMEA si dupa te culci CA TOATA LUMEA, maine o iei de la inceput!

Nu ne putem opri din invatat pentru ca suntem creati sa facem asta! in fiecare zi invatam, numai ca nu ceea ce trebuie! Tineri din ziua de azi vor sa se diverentieze de restu` , sa iasa in fata sa arate ce pot sa nu fie o OITZA! dar asta este un concept greu de inteles pentru COMUNISTI! Acum apar lucruri noi in toate domeniile DAR ESTE UN CONCEPT GREU DE INTELES PENTRU COMUNISTII CARE ERAU SI SUNT NISTE OITZE CONTROLATE DE SISTEM!

SISTEMUL ESTE BOLNAV SI VOI ODATA CU EL! noi astia tineri cu mintile fresh si nu absorbite de Acasa TV! sau de meciu de diseara! suntem diferiti de voi pentru ca putem vedea foarte departe fata de VOI fata de ce iti IMPUNE SISTEMUL sa vezi!

Bolnav cronic esti tu si tot TU esti o rusine pentru ca TU si cu generatia TA ne-ati facut sa fim ceea ce suntem azi pentru ca TU nu ai facut nimic, pentru ca generatia TA poate doar sa vorbeasca!

Ce s-a intamplat cu visul ala cand am iesit din comunism? A DISPARUT? da pentru ca VOI ati dat de bine! si NU v-ati gandit la viitor, ci doar la VOI! pentru ca VOI stati cu burta plina de bere si seminte si ii criticati pe sportivi de la tv, care si-au pierdut viata cu antrenamente si etc.!

Face-ti ceva ca doar suntem copii vostri! NU FACE-TI CEEA CE VEDETI LA TV!

V-au manipulat astia, in asa hal ca doar ce e la tv e corect si nu mai puteti gandii singuri!

Tovarase invata tu prietene atunci cand pe profu de la scoala il doare in pula de tema ta si merge acasa si bea o bere! invata tu cand te uiti in jur si vezi doar ura si dispret! invata TU atunci cand mama colegului de banca ii da spaga la profi si nu vine tot anu la scoala si culmea trece cu 8 (ASTA DIN CAUZA CA GENERATIA VOASTRA SE GANDESTE DOAR LA.... CULMEA VOI!) Nici sa nu te prind ca incerci macar sa imi zici mie fraze dalea gen "Inveti pentru tine!" pentru ca... DA invat pentru mine dar nimeni nu ma intelege si nimeni nu imi evalueaza CORECT cunostintele!

Daca nu stiu limba romana de olimpiada ma doare in 14 (invat ca sa trec!) daca nu stiu mate de olimpiada ma doare in 14 (invat sa trec!) atata timp cat stiu info si imi place si ma descurc si stiu ca am un viitor din asta, oare de ce ma lasa ala corijent la muzica ca nu stiu sa cant? cand eu deja am un drum in viata de urmat? de ce la orele de info din clasa dau... culmea clasa la profesori? DE CE? raspunde tu!

Imi cer scuze daca te-am jignit dar poate esti vre-un pui de smecher care stie sa numere din 2 in 2 si gata ai 30 de ani si esti mare intelept!

Apropo am 16 ani, ca sa nu fie vre-o dilema!

Succes,

Edited by DuTy^
Link to comment
Share on other sites

Vai de pula lui!

Cum se poate ca eu, un drogat cu hormoni care se imbraca in Pedobear sa ia BAC-ul cu o nota de peste 9?

Protestati bai desteptilor , va cacat iep voi ca niste femei obosite , duceva-ti in **** de ratati , cn va oprit din invatat , va pus cineva sa stati sa si sa va drogati ca toti gunoierii , dupa ce ati dovedit ca aveti o mentalitate redusa si fata de un copil de clasa a V A tot voi puneti botu bai javrelor ! ......... vedetiva in ******* de alte lucruri , in loc sa invatati , stateati pe facebook ca niste bolnavi cronici , sunteti o rusine pentru tara si asta veti ramane indiferent de cate proteste ati face !

Corect.

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate pe de o parte si... totusi altii au putut... cu tot sistemul (toti stim cat e de prost nu mai este nevoie de argumente)

Ar trebui concediati profii care nu au avut macar 6-7 promovati dintr-o clasa intreaga (este aproape imposibil ca intr-un intreg liceu sa nu fie macar un elev promovat fara ca profesorii sa fie vinovati).

M-am uitat peste subiectele de la BAC de anul asta, nu au fost mai grele decat in alti ani dar nu stiu daca profesorii si-au mai dat interesul dupa ce le-au fost taiate salariile (poate asta a fost un protest din partea lor, au vrut sa arate ca nu sunt chiar ultimele carpe ale societatii si ca totusi au un rol pe care conducerea tarii asteia insista sa il ignore si din pacate nu sunt singurii in situatia asta).

Si in alti ani am fost expusi la toate cacaturile din mass-media (al carui singur rol este sa induca oamenii intr-o stare de prostie absoluta pentru a fi mai usor manipulati) am renuntat de vreo 6 ani sa ma mai uit la televizor deci nu stiu daca anul asta a fost mai rau ca in alti ani dar si cand eram eu in liceu erau promovate stilurile de viata ale unor analfabeti cu o emisiune pe sticla ca fiind mai bune decat ale tuturor (non-valori devenite valori, si valori nementionate pentru a nu putea oferi un model de urmat urmatoarei generatii).

Poate fi ridicat argumentul ca daca tot ati avut acces la facebook si messenger puteati gasi si wikipedia (in lipsa unui exemplu mai bun in momentul de fata) dar este greu sa gestesti ceva de care nu stii ca exista (nu ma refer neaparat la wikipedia ci la faptul ca poti gasi tone de materiale educationale in legatura cu orice sub soare trebuie doar sa ai vointa de a invata).

Imi pare rau de voi (generatia actuala care ati platit pretul unei societati bolnave), imi pare rau de ei (profesorii care probabil s-au dat batuti, este adevarat sistemul este plin si de retardati dar sunt si destui profesori buni) si cel mai mult imi pare rau de faptul ca nu cred ca se va schimba nimic (romanul caraie cateva zile si pe urma se adapteaza la o noua povara iar in cele din urma uita care a fost problema in primul rand- toti am uitat de problemele bugetarilor acum se pare ca profii si-au luat revansa).

Si cumva sunt destui elevi care au putut promova bacul deci nu era nici pe departe imposibil.

Vina si adevarul sunt undeva la mijloc asa cum a fost intotdeuna dar mereu, in tara asta, vom incerca sa dam vina unii pe altii ca este mai simplu decat sa acceptam ca si noi, la randul nostru, avem o parte de vina in ceea ce ni se intampla.

Edited by Surge
Link to comment
Share on other sites

cine vrea sa invete, invata oricum, dar si ala are dreptate, cu ce este in tara asta, si eu sunt scarbit de ce se difuzeaza si mai ales de "valorile" care apar foarte des pe ecrane, de aceea nici nu ma mai uit, decat pe discovery sci si programele astea din care iti poti imbogati cultura, tara mizerabila.

P.S.: Ministrul Educa daca stie cineva, sa-mi spuna si mie pe ce criterii se alege ministrul educatiei?

Link to comment
Share on other sites

Protestati bai desteptilor , va cacat iep voi ca niste femei obosite , duceva-ti in **** de ratati , cn va oprit din invatat , va pus cineva sa stati sa si sa va drogati ca toti gunoierii , dupa ce ati dovedit ca aveti o mentalitate redusa si fata de un copil de clasa a V A tot voi puneti botu bai javrelor ! ......... vedetiva in ******* de alte lucruri , in loc sa invatati , stateati pe facebook ca niste bolnavi cronici , sunteti o rusine pentru tara si asta veti ramane indiferent de cate proteste ati face !

Desteptule, te rog citeste primele 3 posturi de pe acest blog. Multe din povestile de acolo sunt valabile probabil pentru 60% poate si mai mult din tinerii de aici. Crezi tu ca toti gasesc puterea sa treaca peste astfel de experiente la varsta de 12-13-15 ani, precum a facut cel de pe acel blog? Nimeni nu mai priveste si din punctul altuia de vedere. Tu cum te-ai simti cand parintii tai s-ar certa zilnic, la scoala numai alte lepre, ai putea sa inveti cand altii te trag in jos? Ai alege sa te izolezi ca sa poti sa iti vezi de invatat sau te-ai da dupa ei?

Toata lumea isi da cu parerea fara sa se chinuie macar sa inteleaga prin ce au trecut copiii astia.

Iar pentru cei care cred ca nu pot face nimic si ca ceea ce se intampla nu poate fi schimbat, si ca voi insiva nu va puteti schimba urmariti

clip.

E de ajuns sa spun ca acel clip a fost motivul pentru care o echipa de fotbal american a intors un scor si castigat un meci intr-o singura repriza.

It's all in the mind.

On topic: Felicitari tanarului respectiv, daca se va organiza un protest voi fi acolo.

Edited by nedo
Link to comment
Share on other sites

Nu au nici o vina profesorii.Elevii sunt de vina.Li s-a urcat la cap democratia.S-au culcat pe o ureche crezand ca vor copia.Bine a facut cel care a introdus sistemul asta de supraveghere.In ziua de azi pustanii astia in loc sa invete prefera sa cumpere din banii de la mami un dispozitiv de copiat sau mai te miri ce doar doar ca sa treaca un cacat de examen.Pentru ca na ,ei nu vor sa invete,li se pare prea complicat cand in loc de a invata ,eo prefera sa isi bage pula si sa faca altceva iar apoi sa arunce vina pe altii daca pica niste cacaturi de examene.Tuturor celor care au dat bacul anul acesta si pentru toti cei care vor da de acum inainte : puneti dracu mana si invatati ,nu va mai legati de profersori ,pentru ca voi sunteti singurii vinovati.Daca vroiati sa invatati ,invatati fara profersori.

Link to comment
Share on other sites

@ICEBREAKER101010 bai baiatule profesorii sunt niste tampiti si sincer cred ca au si ceva probleme mintale eu pe parcursul semestrelor am dat la fizica nu mai putin de 10 teste diferite si la toate am scris cam cate 2 pagini cu tot ce mi s-a cerut si ca sa vezi tot m-a lasat pe vara .

Sincer asta mi-a stricat toata vacanta si daca am sansa o sa ii dau cu bata in cap .

La acest obiect numit fizica am invatat mai mult in 2 semestre cat nu am invatat la mate la romana istorie geografie etc si credema la ce profesor am eu la istorie daca nu inveti si nu stii nu treci.

Link to comment
Share on other sites

Bai m-ai da-l in pula mea, a gasit repede pe cine sa dea vina. Da aia care au luat cum au luat? Invatand.. Mai lipsea sa-l aud ca nu a luat din cauza camerelor ca ii invadau intimitatea ca il scuipam in ochi. In ziua de azi nu invata nimeni, esti tu elev prost sa citesti o carte, citesti rezumatu pe net si asta scrii la bac de aia i-a 1,2 si incepe sa dea vina pe sistem.

Link to comment
Share on other sites

va dati seama ca mi am facut cont nou doar ca sa il sustin pe BGS si sa ii contracarez pe cei care sustin ca;PROFESORIIII NU AU NICIO VINA.pai de ce mai baieti nu au nicio vina, pai de ce ati ajuns o parte ratati?ia deschideti bine ochii, mancavas inima si vedeti ca profesorii sunt niste curve dornice de sex anal pentru un salariu mai bun.nu e nicio diferenta intre o curva de gen bianca dragusanu si majoritatea profesilor care isi vand demnitatea lor, pe care o ridica in slavi doamne in fiecare ziii..ca ei SUNT PROFESORI.terminati cu prostitutia morala, e mai moral sa dai o tzeapa decat sa te prostituezi si sa faci praf si generatiile tinere.e mai moral sa furi pentru ca nu ai ce manca, decat sa poti manca icre in fiecare seara si sa nu faci nimic, mai apoi sa acuzi.de ce pwla mea ii criticati pe cei care sunt respinsi de societate si o iau pe alte cai, de ce cacat majoritatea vor sa salveze lumea si tara in spatiul public si cand colo cacatu e ascuns sub pres.voi credeti ca toti au avut norocul sa traiasca pe spatele lu' mamica si taticu?de ce nu intelegeti fenomenele sociale in esenta lor, doar asa o sa puteti schimba ceva.daca in clipa de fata intru in localul de la parterul blocului inteleg de ce unii isi baga banii de paine la aparate, de ce unii beau spirt medicinal..doar daca intelegi fenomenele sociale in profunziunea lor, le poti controla.

felicitari BGS.rusine celor care sunt prea indolenti sa inteleaga.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cunosc situatia din Romania,insa stiu foarte bine cum este in Moldova.Pe linga faptul ca majoritatea profesorilor sint slabi pregatiti,totul se bazeaza pe mita,nu prea ii intereseaza ce cunosti,si ce poti la disciplina lor.Prostului insa nu-i sta bine daca nu este si fudul,e de ajuns sa-i atragi atentia ca a facut o greseala,si deja te-a pus in lista neagra,si pina la finele semestrului esti restantier.Profesoara de ASM era una care a terminat colegiul de un an,si nu avea idee de ASM,dadea elevilor doar paginile de unde sa invete,insa avea pretentii mari cica"nu invatati nimic,nu ve-ti ajunge niciodata nicaieri :))".Intr-o grupa de 28 de elevi,20-24 plateau notele si sesiunile tot timpul,si de cite ori aveau sansa criticau generatia de astazi,"generatia copiilor de bani gata".Si nu e foarte placut cind un timpit care nu poate citi bine,insa da examenul la ASM sau C++ cu 10.

Edited by symboss
Link to comment
Share on other sites

cea mai mare greseala a fost ca nu s-au bagat camerele de supraveghere PESTE TOT au fost doar 50 % din orase/etc... la anul daca o sa fie 100% o sa fie macel !

profesorii niste retardati. care fac o avere din meditatii CARE NU PLATESC IMPOZIT

elevii niste drogati + copii facuti pentru alocatie

the end

Link to comment
Share on other sites

Profesorii nu au vina.Voi astia mici sunteti de vina.Daca vreti intradevar sa invatati ,o puteti face singuri,fara profersori.Asa ca nu mai faceti pe victimizatii.Vreti sa treceti niste examene de cacat ,puneti mana si invatati singuri.V-ati agatat de chestia asta cu profesorii.Si de fapt asta e o chestie in masa.Daca unii dintre voi ati inceput cu profesorii acum toti ca turma i sustineti fara sa va ganditi ca voi sunteti de fapt de vina.Puteti invata si singuri.Asta daca aveti ceva creier.

Link to comment
Share on other sites

Profesorii nu au vina.Voi astia mici sunteti de vina.Daca vreti intradevar sa invatati ,o puteti face singuri,fara profersori.Asa ca nu mai faceti pe victimizatii.Vreti sa treceti niste examene de cacat ,puneti mana si invatati singuri.V-ati agatat de chestia asta cu profesorii.Si de fapt asta e o chestie in masa.Daca unii dintre voi ati inceput cu profesorii acum toti ca turma i sustineti fara sa va ganditi ca voi sunteti de fapt de vina.Puteti invata si singuri.Asta daca aveti ceva creier.

Sint de acord cu tine,daca vrei sa inveti,vei invata oricum.M-am convins ca se poate invata si singur foarte bine,sint chiar si plusuri din asta.

Insa...Ce rol au atunci profesorii,daca toti vor invata singuri?Sa controloze lucararile de control si examenele?

Edited by symboss
Link to comment
Share on other sites

Eu as zice RAID, RAID pana ne bagam toti,are dreptate noi suntem viitorul, si suntem in acelasi cacat cu moldovenii ce dreq, is mai amarati aia sa inceapa ceva sau ce?. Cine e dispus sa faca un topic, m-am saturat de discutii lacrimogen despre ce a facut ala....daca isi dadea foc tot cacatu ala il discutati.

Asa ca As zice FAPTE NU VORBE.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...