Jump to content
say3er.

Satelitul NASA se prabuseste vineri pe Pamant insa nu se stie unde

Recommended Posts

Speciali?tii de la NASA au anun?at c? satelitul lor ie?it din uz se va pr?bu?i vineri, 23 septembrie, pe P?mânt, îns? nu se ?tie înc? unde anume. Un singur lucru este sigur: nu va c?dea în America de Nord.

uars_satellite_earth_atmosphere_56794600.jpg

Satelitul UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) va reintra necontrolat în atmosfera P?mântului vineri. Exper?ii spun c? este prea devreme pentru a ?tii unde anume va pica aparatul de 6.5 tone ?i c? vor afla exact cu aproximativ dou? ore înainte de impact. Ei au reu?it, îns?, s? afle c? resturile satelitului nu vor c?dea în America de Nord, întrucât nu va fi deasupra continentului în acea perioad?.

Între timp, NASA ?i US Air Force monitorizeaz? cu aten?ie satelitul ?i orbita sa.

"Cu modelele noastre, încerc?m s? ne d?m seama ce p?r?i ale satelitului - ce materiale - vor interac?iona cu atmosfera, care se vor topi ?i care vor supravie?ui", a declarat Mark Matney de la NASA pentru space.com.

Predic?iile NASA asupra zonei în care se va pr?bu?i satelitul cuprind o mare parte a planetei, oriunde între latitudinile Canadei ?i Americii de Sud.

"Structura nu este perfect sferic?, a?a c? atunci când se va înc?lzi, va începe s? se sparg? în buc??i. Atunci vom putea ?tii unde vor c?dea", a spus Ray Williamson de la Secure World Foundation, o organiza?ie dedicat? utiliz?rii în siguran?? a spa?iului.

Speciali?tii NASA estimeaz? c? satelitul de m?rimea unui autobuz se va dezintegra în cel pu?in 26 de buc??i. Aproximativ 532kg de material vor ajunge pe p?mânt. Aceste r?m??i?e se vor împr??tia pe un teritoriu de circa 804km lungime. Exper?ii subliniaz? c? ?ansele ca buc??ile s? cad? într-un ora? sunt extrem de mici. Cel mai probabil vor pica în ap? sau în zone nelocuite.

NASA a calculat c? ?ansele ca un om s? fie lovit de o bucat? din satelitul UARS sunt de 1 la câteva trilioane. Dac? îns? g?si?i o bucat? din satelit, cel mai bine este s? o l?sa?i acolo, s? nu o atinge?i ?i s? chema?i autorit??ile.

Dezintegrarea satelitului va oferi un spectacol luminos pe cer, dac? va avea loc în timpul nop?ii, care va rivaliza cu str?lucirea Lunii. Dac? evenimentul va avea loc în timpul zilei, va fi greu vizibil.

Realitatea.net

Edited by say3er.
Link to comment
Share on other sites

Incetati cu aberatiile astea de posturi .

Ce rezolvati daca adunati 5 posturi in plus intr-un topic gen asta ?

Va zic eu , adunati warn-uri si dupa aia va plangeti ca niste pizde ca ati primit ban si va faceti inca 2 conturi ca sa injurati moderatorii si adminii ca nu-si fac treaba .

Promit ca nu mai iert posturi aruncate aiurea , fara nici un sens , de genu' celor de mai sus !

Link to comment
Share on other sites

Mai intai scuzele mele ca nici macar nu am citi primul post si nici celelalte, ci doar titlul. Oricum erau "datul cu parerea" sau "abureli" cum va fi si ceea ce voi scrie eu.

Dar voiam sa spun un lucru pe care mi-l doream din copilarie; sa cada in curtea mea un avion ca sa am o multime de jucari si sa fac in ciuda la ceilalti vecini. Chiar nu e o gluma ce spun acum. Pt ca nu s-a intamplat asta niciodata, sper ca macar vreo tinichea din satelit sa cada acum in curte. Daca nu...asta e... nu mi-a ascultat Doamne_Doamne rugamintea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...