Jump to content
DrPsychO

Poliţiştii softurilor: Urmează controale drastice

Recommended Posts

o sa ne faca o mica ..... cine isi permita sa isi cumpere licenta la un joc care costa cat jumate din salariu, sunt nebuni la cap, daca aveam salarii de 2000 euro mai ziceam ca aveam softurile orginale ,dar cand ai 700 lei salariu sa dai 500 de lei pe o licenta mi se pare foarte aberant

Link to comment
Share on other sites

Cum pot sti ca Gica din deal are windows pirat sau MS Office pirat?, Pirateria nu va disparea niciodata, decat poate cand se va face un program in crack-uibil! Cat despre firme... va zic ca cel putin 45% din firmele din bucuresti au software pirat!

Astept sa vina si la mine sa le dau cu linux in cap!!!

Cat despre jocuri, 80% din prieteni pe care ii cunosc care au ps2, xbox, wii etc. sunt modate...

E prea scump!!!!

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa se intample nimic cu pirateria... Hai sa luam exemplul Microsoft. Daca stau in banca lor, daca ai nevoie de licenta cumperi licenta, daca nu, nu. Daca se baga sa faca reclamatii (nu se poate face nimic fara reclamatie, deci politia s-o suga la rece) in 3-4 ani (maxim) muuuulta lume o sa fie pe soft licentiat sub GPL, si oricum in timpul asta va aparea soft open source cacalau (principiul pietei, creste cererea automat creste oferta), deci vor avea de unde alege.

Apoi, ori o sa se dea inapoi cu ofensiva asta a lor, insa lumea s-a obisnuit deja cu linuxul si microsoft o suge, ori raman asa (in atac fata de piraterie) si din ce in ce mai multa lume (persoane fizice sau institutii) o sa treaca pe linux fiindca nimeni nu vrea sa dea 5 meleoane pe o licenta (dat fiind faptul ca trebuie obligat-fortat sa ai licenta), deci tot microsoft o cam suge.

Totusi, partea buna e ca vor fi mai multi linuxari :D

Link to comment
Share on other sites

La recensamant am fost intrebat daca folosesc internetul, ma mir ca nu au intrebat si de programe licentiate:))

si eu si le am zis ca nu stiu cu ce se mananca :)))

dar cu asta nu cred ca mai mult de 8% din firmele care exista in romania au un soft sau windows licentiat . restu ? si ce cucu meu .cum o sa stie unde sa vina sa imi faca verificare . eu mam mutat in alta parte unde nu am net tras . eu folosesc wifi de la vecini . asa ca daca vin la usa . eu le zic pe fata ca nu folosesc internet si gata . daca nu ma cred stiu si ei sa verifice ca nu am abonamente de net si nici de telefonie . dar pana la urma ce prost a mai dat aceasta lege ? si plus eu am licentze la unele programe doar ca nu sunt pe numele meu . sunt cumparate de mine . dar nu figureaza numele meu :)). pana mea eu cred ca e o ideie destul de proasta .

Link to comment
Share on other sites

In unele situatii pirateria favorizeaza profiturile.

La nivel global spre exemplu, daca oamenii nu ar pirata windows, companiile care isi bazeaza profitul pe advertising gen google ar avea de suferit.

Lumea ar avea de ales intre a muri de foame si a cumpara windows, a muri de foame si a invata linux in loc sa lucreze, sau a renunta complet la tehnologie. Lucru care ar fi si in dezavantajul userului, si in dezavantajul companiilor.

Si cel mai rau e ca deja o dau in nesimtire. Adica nu Bill Gates a fost cel mai bogat om din lume? Adevaru e ca a fost devastat rau din cauza pirateriei. E muritor de foame saracu.

Iar filme? PFF.. sa nu vorbim de profiturile pe care le fac producatorii de filme.

Actorii din Big Bang Theory primesc 200.000$ pe episod iar episodu dureaza 20 minute. Toarna 2 episoade pe luna. Faceti voi calculu'

Si asta e putin in comparatie cu veniturile altor actori.

Dar nu... nu tati... mai bine ne luam noi de muncitoru de rand cu 700 de lei salariu. De ce sa manance si el o paine? De ce sa le cumpere haine la copii? Mai bine castiga multinationalele 1$ in plus.

Link to comment
Share on other sites

Te bat pana le zici cantitatea de calciu din laptele de vaca:))

Daca vin doi oameni daia de a uitat Dumnezeu sa le dea masura, ce mai faci atunci? se instaleaza frica, daca mai si tipa la tine... deja vor sti si ce planuri ai in urmatori 15 ani

Nu cred ca ma voi taia pentru ca tipa un politai la mine, le spun frumos ca doresc un avocat si sa nu mai tipe la mine ca nu sunt surd+ca din cate stiu eu nu pot sa te oblige sa le spui parola.

Link to comment
Share on other sites

piraterie, piraterii s. f. (pub.) reproducere ?i comercializare ilegal? (a c?r?ilor, casetelor video ?i audio, a programelor de calculator etc.).

Eu nu comercializez nimic. Eu doar descarc de la altii, cei care fac upload, fac seed sunt pirati. Asta trebuie sa intelegeti, odata ce tu ai un joc, si nu-l ai pe dvd/stick/la seed nu au ce sa-ti faca.

Link to comment
Share on other sites

piraterie, piraterii s. f. (pub.) reproducere ?i comercializare ilegal? (a c?r?ilor, casetelor video ?i audio, a programelor de calculator etc.).

Eu nu comercializez nimic. Eu doar descarc de la altii, cei care fac upload, fac seed sunt pirati. Asta trebuie sa intelegeti, odata ce tu ai un joc, si nu-l ai pe dvd/stick/la seed nu au ce sa-ti faca.

Ce treaba au dvd-urile daca nu le vand ? Poate le tin sa le mai vad/joc din nou.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...