Jump to content
twin2010

Romania intra in lupta cu hackerii si isi deschide prima "sectie de politie online"

Recommended Posts

Politia Romana isi indreapta atentia asupra criminalitatii cibernetice, a hackerilor si a activitatilor informatice ilicite

politia-romana-intra-in-lupta-cu-hackerii-si-isi-deschide-o-sectie-online_1_size6.jpg

Serviciul de Combatere a Criminalitatii Informatice si-a lansat propriul site de sesizari online privind infractionalitatea informatica si deruleaza o serie de programe de pregatire si colaborari bilaterale cu Ambasada SUA si agentiile americane de profil. Serviciul de Combatere a Criminalitatii Informatice functioneaza in cadrul Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate a Inspectoratului General al Politiei Romane.

Colaborarea bilaterala dintre structurile specializate a fost marcata de numeroase succese in plan operativ, astfel, anul acesta inregistrandu-se 299 cazuri comune pe linia fraudelor informatice si a atacurilor informatice, cu peste 70 de perchezitii domiciliare efectuate si 50 de persoane retinute.

Parteneriatul exceptional dintre Ambasada SUA, agentiile americane de aplicare a legii si structurile de specialitate din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane va continua si in viitor. Prin intermediul programelor de pregatire si asistenta tehnica ale Departamentului de Stat al SUA, Serviciul de Combatere a Criminalitatii Informatice din cadrul Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate a Inspectoratului General al Politiei Romane, chiar de la infiintarea acestei structuri de specialitate in anul 2003, a fost beneficiarul sprijinului constant acordat de Ambasada SUA.

politia-romana-intra-in-lupta-cu-hackerii-si-isi-deschide-o-sectie-online_4.jpg

Serviciul de Combatere a Criminalit

Portalul efrauda.ro reprezinta o sursa de informatii cu privire la situatia criminalitatii informatice din Romania (legislatie, tendinte si recomandari pentru cetateni), dar si un instrument modern de sesizare. Pentru mai multe informatii accesati efrauda.ro

Sursa: Politia Romana

P.S - au un ssl super securizat! 2vt9qjd.jpg ; 5lx5ht.jpg

Link to comment
Share on other sites

ce mai conteaza traim in romania ei merg pe premiza romanu este prost tace si inghite, cine poate face o sesizare la OPC sau "la ei " ::)) ca datele nu sunt protejate, poate cineva trebuie sa le faca faza o data sa intercepteze datele furnizate si atunci acea persoana daca isi vede datele publice poate sa actioneze in justitie "portalul" cum il numesc ei.

Ei in fata instantei se folosesc de toate scuzele si de toate pretextele, lacune in legi de procedura interioara a SRI si DIICOT, dar cu un avocat bun ii spargi.

a mai fost postat o data cu efrauda...hai sa nu ii facem reclama prea mult ca doar e platit din banii cetatenilor romaniei si din banii tai si din banii parintilor tai, a rudelor tale si a prietenilor tai, iar toate specializarile si echipamentele ghici cine le plateste :D

Edited by eth0
Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de el, chiar functioneaza? Sincer nu l-am probat niciodata. Oricum.. nu merita sa iti pui mintea cu ei, suntem net superiori lor, cu tot cu oficialitatile lor.

Ai o dreptate deplina . Am vazut multi politisti care la serviciu stau pe mess sau pe site`urile de socializare asa ca nu ma mira ca sunt atat de inapoiati .

Si plus cati din acei politisti care studiaza in colborare cu SUA o sa detecteze ceva sau macar sa decripteze un MD5?

Asta ramane de vazut...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu de el, chiar functioneaza? Sincer nu l-am probat niciodata. Oricum.. nu merita sa iti pui mintea cu ei, suntem net superiori lor, cu tot cu oficialitatile lor.

poate 10% sunt superiori in rest toti se cred mari hackeri ca au prins in scanner un server prin hololulu, sau au reusit sa puna shell pe nu stiu ce site, dar cand ii pui sa creeze ceva...

Link to comment
Share on other sites

Traim si vedem... cred ca ar putea fi de fatada pentru scam-urile din rm.valcea in general si micile gainarii. Acum nu avem cum sa stim cine si cum lucreaza acolo, sau pentru ce scop au creat efrauda. Dar cam la ce se intampla in Romania, tind sa cred ca l-au creat ca o noua lipitoare de aspirat bani degeaba pe curent si/sau ca un tunel de transfer al banilor in alte buzunare ale persoanelor "publice"!

Oricum, ar fi interesant sa prezinte toata legislatia in vigoare in ceea ce priveste frauda informatica, pentru documentare!

Link to comment
Share on other sites

Eu! Si iti zic ca nu e deloc placut, teoria e alta decat practica, ca auzi pe la tv ca scapa ala si ala, si ca politia e praf. o sa iti schimbi opinia cand vine la usa si te invita la o declaratie! In orice caz, e greu sa iti ti emotiile si toate cele ca sa poti mintii! Daca nimeresti si unu dala nasol, e mult mai greu decat in filme!

Link to comment
Share on other sites

au echipament pe care noi nici nu il visam. asta pe langa faptul ca sunt unii acolo care chiar stiu ce fac:)

da dar faza e ca sunt putini .. asa ca eu nu imi bat capu ... pana la urma poti sa fi cat ai fi de undercover tot te ia .. asa ca eu stau relax .. abonamente la net nu am . pe starda ;)) vb de counter de alte chesti ;)) nu de net sau ce fac eu . la telefon in ultimul timp numai cu pretena vorbesc .

Link to comment
Share on other sites

Hai sa va mai spun o chestie, atat timp cat ei au acces la orice, se pot "pisha" pe oricine, bine inteles majoritate de aici suntem baieti cuminti...credeti ca ei ia in seama faptu ca x-ulescu sparge un site anonim, sau ca are 1 mil de loguri intr-un stealer .. hai sa fim seriosi.. si sa nu-i subestimam...

;;;Iar oamenii aia care sunt acolo nu sunt niste dobitoci, sau voi credeti ca daca site-ul lor arata cam "babau" asa sunt toti!

Stiti mai este o zicala in viata "tot timpu trebuie sa pari' mai prost decat esti"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...