Jump to content
firewind

In Finlanda:cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii!!!

Recommended Posts

Au dat aia (finlandezii) o lege, prin 1700.....ma gandesc la noi, la Romania, ca in 2100, romanii vom fii minoritari tiganii rulez, la actualul ritm demografic.

Uitati, aici, viata zilnica;

Secretul finlandezilor

De ce este atit de obisnuit ca in Finlanda, un adolescent normal sa termine primele 8 clase cu medii excelente, vorbind o engleza perfecta si citind o carte pe saptamina?

07:45 - Saili (15 ani) asteapta autobuzul urban care il va lasa la poarta scolii (nu exista autobuze scolare). Autobuzul trece la fiecare 5 minute. Finlandezii incearca sa-i faca pe fiii lor sa fie independenti de mici. Pe foarte putini dintre ei, parintii lor ?i duc cu masina pina la scoala. Biletul este subventionat de catre municipalitate. Conform legii, niciun elev nu poate locui la mai mult de 5 km de scoala. In exterior, instalatiile scolii dau o impresie spartana. Niciun muc de tigara, nicio hirtie pe jos, niciun grafitti pe ziduri.

09:15 - Orele de 45 de minute. Finlandezii mizeaza pe studiile de limba materna, matematica si engleza. 75% dintre materii sunt comune in toata tara . Restul il alege scoala, de acord cu profesorii, parintii si elevii. Orele sunt scurte, intense si, mai ales, foarte participative. In interiorul scolii, curatenia este si mai evidenta. Totul pare recent dat in folosinta. Pe banci si pupitre nu sunt semne, si nu se scrijeleste nimic. Scoala este publica si, bineinteles, gratuita, dar cu instalatii demne de un colegiu "scump" din Spania. Salile de cursuri dispun de ecrane gigant de plasma cu TV in circuit inchis, acvariu de 200 de litri cu pesti tropicali, bucatarie completa, dispozitive audiovizuale, aer conditionat, multe plante. Fiecare doi elevi au cite un calculator. O duzina de masini de cusut in sala de croitorie, aparate de sudura, scule de timplarie, schiuri... O sala de sport acoperita, un auditoriu pentru orele de teatru si o sala de mese cu autoservire. Cartile sunt gratuite, materialul scolar e gratuit, mincarea e gratuita.

12:00 - Mincare calda, nutritiva si gratuita. Saili are o jumatate de ora pentru prinz, la restaurantul scolii. Legea finlandeza obliga ca meniul sa fie gratuit, nutritiv, si cu multe feluri de salate si fructe. Se bea apa sau lapte. Costurile le plateste municipalitatea fiecarui oras. Daca orele se prelungesc pina dupa amiaza, scoala are obligatia de a oferi o gustare elevilor.

16:05 - Inapoi acasa, Saili joaca hockey cu fratele lui mai mic. Nu exista delincventa, strazile sunt sigure. Cind se lasa seara, Saili si fratele lui, care au invatat sa gateasca la scoala, pregatesccina pentru parintii lor, daca acestia intirzie la serviciu.

18:30 - Cina si sauna (aceasta, de 3 ori pe saptamina)

sunt momentele in care familia se afla impreuna. Se converseaza mult, mai ales despre proiectele copiilor, dorintele, progresele si nevoile lor. Dar in aceeasi masura, se fac si planuri de vacanta pentru toata familia, in comun.

20:15 - Temele si la culcare. Copiii finlandezi au foarte multe teme de casa, desi Saili le termina rapid, intr-o ora sau doua, pentru ca de-abia asteapta sa se urce in pat si sa citeasca Harry Potter in engleza. Pentru Saili, scoala este ca un serviciu.

- "Daca un copil doreste sa studieze, poate sa ajunga medic sau judecator sau inginer, chiar daca familia sa este una saraca".

- Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200000 de euro, de la gradinita pina la absolvirea unei universitati. "Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre".

- Studentii platesc doar cartile si mincarea (2.50 euro la restaurantul facultatii). Apoi, statul ?i ajuta sa se emancipeze dindu-le subventii pentru inchirierea unei locuinte si primul salariu.

- Elevii au un respect total fata de profesori, si se vede in orice moment politetea in relatiile dintre ei. Nu poarta uniforme, dar sunt intotdeauna simplu si corect imbracati si pieptanati.

- Intr-o scoala din centrul capitalei Helsinki , sau dincolo de Cercul Polar, nivelul este acelasi. Sistemul educational nu este elitist si nu urmareste producerea de genii, ci atingerea unui nivel general mediu cit mai inalt.

- Presedinta Finlandei, Tarja Halonen, licentiata in Drept si profesoara: "Cind ai cert pe studentii mei, le spun ca irosesc banii contribuabililor".

- Nu exista repetenti, desi nu exista decit o singura oportunitate de a lua un examen, "pentru simplul motiv ca viata insasi nu se traieste decit o singura data". Se studiaza pina cind se ia examenul, dar promovarea in anul urmator este automata.

- "Ziua de lucru" a lui Saili este intensa, de la 8 pina la 3. Orele sunt insa scurte, de 45 de minute. Una dintre recreatii se petrece obligatoriu afara, in aer liber. Se stimuleaza rationamentul critic inaintea memorizarii mecanice. Orele sunt relaxate, cum ar fi cursurile de dansuri de salon, teatru, arta digitala, coafura, arte martiale, hockey, schi de tura, gastronomie, primul ajutor, dulgherie, mecanica sau muzica. Elevii cinta la vioara, chitara electrica sau la ce prefera. Si, inca odata, se incurajeaza gindirea critica si se discuta.

- "Saili inca nu s-a hotarit ce vrea sa faca mai incolo. Chimie, medicina veterinara sau creatie de jocuri video. Il intreb daca este fericit. Fara sa clipeasca, imi raspunde ca da."

Diferente intre ei si noi? doar opinii motivate!

Link to comment
Share on other sites

2 chestii care mi-au sarit in ochi si care nu sunt posibile in Romania:

- "Daca un copil doreste sa studieze, poate sa ajunga medic sau judecator sau inginer, chiar daca familia sa este una saraca".

si

Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200000 de euro, de la gradinita pina la absolvirea unei universitati. "Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre".

Daca scoala are aspect de scoala, elevii o trateaza ca atare.

Daca profesorii sunt draguti si explica bine, sa intelegi, elevii ii respecta.

In Romania scolala iti cere bani si nu iti ofera conditii, iar unii profesori nu au ce cauta la catedra.

In Finlanda educatia este suportata de stat, in Romania de parinti, in cele mai fericite cazuri... in celelalte de copii sau nu exista.

Link to comment
Share on other sites

foarte corect! mi-ar placea ca si copilul meu sa invete intr-o institutie ca aceea! atunci as fi mandru ca platesc impozitul care foloseste la ceva...

deasta nu o sa se schimbe la noi nimic prea curand :) toti zicem as vrea... ar fi bine... daca... dar niciunu nu facem nimic in legatura cu asta ... toti zicem: nu am eu ce sa schimb... sunt o singura persoana... ce putere am eu?

ca sa se ajunga la un nivel cel putin asemanator cu cel din finlanda trebuie intai sa nu se mai fure atat... daca din banii bagati pentru construirea/renovarea scolilor 3/4 se duc la bisnitari si doar 1/4 sau mai putin la cei care chiar o construiesc... something is really wrong

Link to comment
Share on other sites

Pai ca sa ajungem si noi asa ar trebui descentralizat invatamantul,autoritatile locale sa se ocupe de finantarea unitatilor de invatamant aflate in zona lor de competenta.Dar daca ne gandim bine la noi acest model nu ar fi functional din cel putin trei motive:

1.Nu toti platesc taxele si impozitele.

2.Cei din Finlanda au salarii mai mari cred ca undeva pe la 1200-1500 euro salariul minim ceea ce duce la un buget mai mare dupa colectarea taxelor si impozitelor.

3.La ei se pune accent pe "luminarea" maselor,iar la noi pe indobitocire.Un om needucat e mai usor de manipulat regula de baza in societatea romaneasca.Dar si luminarea aceasta a lor duce doar la specializare intr-un anumit domeniu.Mie mi se par ca ar fi un fel de roboti.

Mie mi-ar fi placut sa invat intr-un asemenea loc doar ca si conditii.Stiu ca multe materii la scoala-liceu-facultate sunt inutile,dar macar iti largesc spectrul de cunoastere.

Saracii copii nu cred ca au o copilarie prea fericita.

Link to comment
Share on other sites

si sunt si cei mai vulnerabili la tepe primite din cadru Romaniei :))!

oricum eu sunt mandru ca sunt roman, crescut in Romania tara tuturor depravatiilor, viata de la noi din tara te instruieste foarte mult acum depinde cum o aplici mai departe...

1. daca traiesti acolo : ai bani, o scoala , un viitor iar daca vi aici numai ai nimic

2. daca te duci de aici acolo , te adaptezi oamenilor de acolo si ai succes mai mare ca ei asigurat pentru ca esti mai vagabont ca ei si nu te poate fraieri nimeni !

parerea mea de roman crescut in Romania!

Link to comment
Share on other sites

@Xander: Pai bai prietene, am avut mai multe tentatii de revigorare a romaniei, iti spun sincer NIMENI NU TE ASCULTA! tu zici ca doar latram si nu facem nimic. Daca te crezi misto, fa tu ceva! Cand o sa te apuci de organizat un eveniment gen: manifestare, petitie, sinucidere, revolutie. Ma alatur tie cu placere, nu intereseaza pe nimeni ce ai de zis, toti sunt absorbiti de televizoru ala infect... Intelegi ce zic? NIMENI NU TE ASCULTA! ba chiar te iau si la misto. Vremea pumnului a trecut, nu poti face nimic cu mintea pentru ca jumate de popor este analfabet/retardat/doar cu gandu la bani/si manipulati, in cealalta sunt copii de pana in 16 ani, femei, oameni cu dizabilitati si etc.. Oricum se vede o imbunatatire a situatiei in ultimi 2-3 ani printre liceeni printre mentalitati, stau majoritatea timpului cu ei, si va zic ca cei care sunt acum a 9-a a 10-a chiar sunt interesati de niste chestii minunate, citesc carti, nu au ei note foarte bune la fiecare materie, dar sunt cu capul pe umeri, dau speranta de oameni inteligenti!

Tot ce putem face este sa asteptam sa dispara conducatorii de acum... in rest doar cu inteligenta, dar nu ai cu cine.. nu as opta pentu o noua revoutie pentu ca vedeti bine ce s-a intamplat cu ultima

-Cheers

Link to comment
Share on other sites

Cand o sa fie si in Romania asa , nimeni de pe acest forum nu o sa mai fie in viata. In Romania e... e MANELE, e JMEKERIE, e FEMEI, e BANI. Daca te duci in liceele din Romania in fiecare pauza vezi cate unu cu un lant la gat , cu o tigare in mana, si cu bani in cealalta , alti si-o trag in baie . Si profesorii in Romania sunt de nota 0 , cum poti tu sa ii faci educatie unui copil cand il iei la palme ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...