Jump to content
Paul4games

Pot fi obligat?

Recommended Posts

@daaatdraw E foarte riscant maia les cand ai o parola lunga mai esti si mahmur usor treci de cele 3 incercari^_^

@immun3 Raspunsul este da, aceste encripti au fost create in ani de zile+de exemplu AES este castigatoare concursului organizat de NSA care a durat 5 ani si a avut 55 de enxripti participante+a fost acceptata ca standard de encriptie in unitatile militare din Usa.Citeste mai mult pe wikipedia si fii mai open-minded ca nu strica:

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Encryption_Standard

Link to comment
Share on other sites

voi vreti sa zicei ca odata ce a-ti criptat un document folosind de ex cel mai bun crepter dupa parerea voastra si a altor sunteti safe 100% nu? nu exsita sistem 100% sigur cum nu exista cripatare sigura daca ai sta de vorba cu niste absolventi mit iti schimbi parerea sincer asa credeam si eu ca sunt sigure anumite criptari! e poveste de adormit copii criptati voi cu ce vreti si stati linistiti ca sunte in siguranta!

AES - Wikipedia

Cu truecrypt eu zic ca esti in siguranta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesat sa stiu daca exista vreo lege sau prin vreo metoda ar putea politia/organele statului sa oblige pe cale legala pe cineva sa divulge parola cu care a fost cryptat hardul sau sau cu care a fost cryptat un USB?

Ps:Cei care vor sa faca caterinca ca am probleme cu politia, le pot spune de pe acum ca nu este vorba de asta doar ca sunt curios in legatura cu acest lucru.

Pentru a afla datele care ai intereseaza, politia cere mandat de perchezitie informatica.

Pc este ridicat, si este trimis unui "expert"

Aici vedeti cum poti deveni expert, (anunt mai vechi) caci posturile se scot la concurs:

http://www.just.ro/Portals/0/PosturiVacante/AnuntSiteMJOrganizareInterviu.doc

Link to comment
Share on other sites

doar pentru ca esti in Romania nu inseamna ca pot sa-si faca de cap dupa cum le arde damblaua.daca o sa am probleme vreodata cu legea si vad ca isi fac de cap fac pe dracu in 4 o sa ajung pana si la inalta curte, numai sa le dau peste nas la toti, de la militian pana la procuror.si da, stiu cere despagubiri, daca fac pe smecherii cu mine.bataie iti iei doar daca vede ca nu-i mare lucru de capul tau, eu nu cred ca isi permit cu oricine.

brazilianul bancher a folosit truecrypt si inca se pisa pe supercomputerele de la FBI care mai bine de 3 ani de zile se chinuie sa faca bruteforce.te obliga doar cand e vorba de siguranta nationala la nivel inalt parca, exceptand anumite institutii si profesii.

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

nu, nu te pot obliga. parola de criptare iti poate ingreuna situatia deci nu esti obligat sa o dai. e ca si cum te-ar obliga sa dai o declaratie (impotriva ta). cat despre perchezitia informatica in cazul device-urilor criptate vezi ca nu este valida deoarece ei trebuie sa citeasca orice storage printr-un adaptor care permite doar citirea, iar in cazul asta ... doar incearca sa vezi ce se intampla :)

Link to comment
Share on other sites

mda am citit tot topicu....

ca sa adaug ceva in + fata de ce s-a zis...toata schema la politie e sa nu recunosti nimic. Chiar daca iti aduc toate dovezile in fata si orice ar fi si orice ti-ar face....NICIODATA SA NU RECUNOSTI

dupa daca e sa fie panica...poate avocatu tau sa o dea in trojani sau orice alta inventie de-a lor.

dar

Nu recunosti si nu stii nimic. Ai dreptu sa taci ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

netbook + hdd extern + criptare = Love...

Deci.. cine a citit cartea "Fortareata Digitala" stie care este principiul lui Bergovski... care zice ca "O parola indecriptabila este o imposibilitate matematica!" Dar totusi la o parola criptata in 256 biti trebuie sa faci aproximativ 2 la puterea 256 (2^256 calcule.. ceea ce este aproximativ imposibil.. (daca sunteti destul de tari... luati un calculator si calculati 2^64 sau 2^128... va spun doar ca 2^32 = 40 miliarde si un pic...) deci totusi se poate sparge doar ca nu este timp si resurse..

Tot spuneti de super-calculatoare si oameni care stiu algoritmu de decriptare si etc.. acum serios,, daca toti politaii s-ar duce la supercalculatoru ala sa decripteze cate un hdd.. sti ce s-ar intampla?.????? am ramane fara curent:))

In romania militia inca e in era pumnului.. asa ce ce-a mai simpla metoda e sa te bata...! daca zici ca vrei sa ii dai in judecata nu prea ai sanse dupa ce iti insira 30 de infractiuni despre care nici nu stiai ca exista.. si 80 de amenzi neplatite...

ba poate chiar iti baga 10k euro in cont si esti gata..

Acum nu va credeti toti bankeri.. sa nu spuneti parola:))

http://news.techworld.com/security/3228701/fbi-hackers-fail-to-crack-truecrypt/

Edited by DuTy^
Link to comment
Share on other sites

Duty cam are dreptate si mai ales dupa cum am spus daca folosesti AES-Twofish-Serpent vine deja de 3 ori 2^256 pentru ca fiecare algoritm crypteaza cu alta parola derivata din parola ta originala.

Nu e chiar asa cum v-ar place sa credeti, multi de aici isi dau cu parerea, propun tot felul de scenarii, in orice situatie ei tot castiga, nu afla acum ceva, fac filaj pe tine, tot te prind cu ceva, te pot baga si pentru softurile pirat care el folosesti si tot asa, multi ar trebui sa se trezeasca la realitate si sa nu isi mai de-a cu presupusul

Link to comment
Share on other sites

@benny_loppa Aici nu era vorba de scenarii pana la urama, era vorba daca ei te pot obliga pe cale legala sa divulgi aprola necesara decriptari ceea ce din cate am inteles eu nu pot face.Iar ca la parnaie te pot baga pentru multe e alta treaba si aici vine iarasi optiunea sa folosesti de exemplu Linux si nu mai prea au pentru ce soft piratat sa te bage la parnaie dar nu asta este subiectul discutiei.

Link to comment
Share on other sites

@benny_loppa Aici nu era vorba de scenarii pana la urama, era vorba daca ei te pot obliga pe cale legala sa divulgi aprola necesara decriptari ceea ce din cate am inteles eu nu pot face.Iar ca la parnaie te pot baga pentru multe e alta treaba si aici vine iarasi optiunea sa folosesti de exemplu Linux si nu mai prea au pentru ce soft piratat sa te bage la parnaie dar nu asta este subiectul discutiei.

E simplu, esti obligat sa le spui parola si sa ii ajuti in ancheta cu informatii, ca nu vrei e alta treaba

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Din cate stiu eu in Romania inafara de a-ti faci imagine la HDD si sa o conecteze la EnCase nu prea stiu astia pe aici.

Daca vrei sa ai ceva calumea poti face in urmatorul mod.

1. Criptare HDD Full ( Truecrypt sau DriveCrypt ) . Sa fi atent la soft cele facute in USA au backdoor (Ex.PGP)

2. Iti faci un encrypted container in care bagi fisierele de la un VMware care poti sa il criptezi iara si poti pune si optiune in Vmware cu NonPersistent HDD. Toate modificarile si fisierele care se salveaza in Vmware se sterg cand ii dai shutdown la virtual machine.

Sarbatori Fericite la toti.

Link to comment
Share on other sites

@MagicThunder: Partea electronic? poate fi schimbat?, nu-i problem?.

+ nu ai timp s? formatezi cum trebuie când e?ti ridicat.

@immun3:

voi vreti sa zicei ca odata ce a-ti criptat un document folosind de ex cel mai bun crepter dupa parerea voastra si a altor sunteti safe 100% nu? nu exsita sistem 100% sigur cum nu exista cripatare sigura daca ai sta de vorba cu niste absolventi mit iti schimbi parerea sincer asa credeam si eu ca sunt sigure anumite criptari! e poveste de adormit copii criptati voi cu ce vreti si stati linistiti ca sunte in siguranta!

a-ti != ati

nu ?tiu câ?i studen?i de la MIT ?tii tu, dar dac? ai ?ti, poate ?i-ar explica c?, matematic vorbind, nu este reversibil decât prin for?? brut?, care for?? implic? timp. ?i timpul nu-l câ?tigi la lotto. Deci este sigur atât timp cât c?l?toria în timp nu-i f?cut?. :)

LE:

@securityfocus.eu: PGP backdoor? ceva informa?ii, te rog? n-am auzit de asta.

Link to comment
Share on other sites

Stiam si eu ca versiunile noi de PGP au backdoor.

Din cate imi amintesc era mai demult o stire despre o persoana care a fost prinsa si avea hdd criptat cu PGP. Autoritatiile nu au reusit sa faca cu succes brute pe acel hdd si au dat in judecata (sau i-au obligat) pe cei de la PGP ca in versiuniile viitoare sa introduca o portita prin care autoritatile sa poata trece de acea encriptie. Cred ca am si citit un articol despre asta dar momentat nu imi mai amintesc pe unde.

Cineva sa ma corecteze daca gresesc...

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Din cate stiu in state a fost data o lege de ceva timp, iar firmele care produc software pentru cryptare sunt obligate sa aiba backdoor(keye universala de decryptare) si sa o dea in investigatiile FBI-ului.

Sarbatori fericite.

Cat de greu ar fi implementarea unui AES sau chiar a unui algoritm propriu ? No backdoor, now decrypt this cops :))

Edited by anon
asa de beat ce is
Link to comment
Share on other sites

Interesant acel articol de pe EFF. O intrebare am legata de el:

Do I have to cooperate with them when they are searching?

A: No, you do not have to help the police conduct the search. But you should not physically interfere with them, obstruct the search, or try to destroy evidence, since that can lead to your arrest. This is true even if the police don't have a warrant and you do not consent to the search, but the police insist on searching anyway. In that instance, do not interfere but write down the names and badge numbers of the officers and immediately call a lawyer.

Deci, din ce am inteles, chiar daca ei vin la mine si nu au mandat, dar insista sa se uite la datele de pe pc-ul meu, eu ar trebui sa ii las? Astfel, daca sunt cu adevarat vinovat, ei obtin dovezi impotriva mea, chiar daca pe cale ilegala, totusi sunt dovezi si pot fi acuzat. :|

Link to comment
Share on other sites

frate cand vine garda la usa la tine nu vine degeaba au ei dovezi sa te retina indiferent ce faci tu cu hardu. chiar daca il distrugi te incriminezi si mai rau... plus ca la 90% gasesc in casa si alte prostii CD-uri ..carduri chitante de pe la western sau alte prostii care le ti in casa gandindu te ca pe tine n are cum sa te prinda... ei nu vin la usa decat in momentu cand au dovezi impotriva ta de ex : convorbiri telefonice ( care in mod inormal nu se iau in considerare , asta depidne de judecator) sau vr un "prieten bun" care spune tot ce faci iar cand te pune la masa cu toate proble care le au la indemana plus mai baga ei minciuni ca stiu tot si ca nu mai scapi fara 15-20 de ani iti spun eu ca nu mai gandesti asa limpede.... si atunci te intreb chiar mai conteaza o amarata de parola in momentele alea ? plus ca te aburesc ca daca colaborezi cu ei o sa scapi mai ieftin plm...........

Link to comment
Share on other sites

Interesant acel articol de pe EFF. O intrebare am legata de el:

Deci, din ce am inteles, chiar daca ei vin la mine si nu au mandat, dar insista sa se uite la datele de pe pc-ul meu, eu ar trebui sa ii las? Astfel, daca sunt cu adevarat vinovat, ei obtin dovezi impotriva mea, chiar daca pe cale ilegala, totusi sunt dovezi si pot fi acuzat. :|

frate fara mandat nu iti vine nimeni la usa stai linistit

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...