Jump to content
begood

Invat pentru interviu [JAVA in 5 zile] [personal challenge]

Recommended Posts

Am aplicat la vreo 30 companii pe bestjobs sa vad daca reusesc sa prind una (part time). Treaba asta a durat in jur de 3 ore, eu avand CV-ul facut in prealabil.

Azi dimineata primesc telefon de la o companie X care angajeaza. Toate bune si frumoase, in CV am precizat ca stiu JAVA la nivel mediu, iar ei doreau sa ma cheme maine la interviu. Not ok, am amanat pana pe miercuri (25.01) (azi fiind joi 19.01) pe motiv de examen luni.

N-am programat in viata mea in JAVA. Am experienta in C / ASM / C++ si C#, cel din urma tot la basic level.

Viitorul (hopefully) meu angajator vrea ca IDE eclipse + JAVA JDK.

Informatii relevante gasite + primite :

Eclipse and Java for Total Beginners: Lesson 1

Java Interview Question,Interview questions Java,Java Interview,Questions Java

Index of /Users/M2G/Java/

Index of /Users/M2G/Java/Java.J2EE.Complete/

Resurse Java pentru incepatori • BitCell

http://docs.oracle.com/cd/E17409_01/javase/tutorial/getStarted/cupojava/netbeans.html

Voi face o arhiva cu toate cartile ce le parcurg si documentatia text / video / etc.

Postez updates as I go. Va rog nu postati linkuri catre 1000 de site-uri, nu am timp fizic sa le parcurg, caut in principal cod sursa comentat pentru diferite probleme des intalnite.

Wish me luck !

//de ce postez pe rst ? motivatie : get another job or gtfo.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

invata bine cateva design patterns, cel putin factory, proxy etc astea mai importante, in general un angajator care nu te ia doar pt un proiect si vrea ca tu as fii un asset pt firma se uita mai mult la o intelegere generala a concetptelor de baza si la organizarea codului, daca astea le intelegi sintaxa nu iti ia mult sa o inveti. (stiu chestia asta de la cineva care era asistent la interviuri exact pe java.)

Pt tutoriale de la 0 ar trebui sa iti ia am o zi doua si explica toate conceptele de baza de la novice pana aproximativ la intermediar, si pe urma are si de la intermediar in sus:

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Am uitat s?-?i spun c? lab-urile ce ?i le-am trimis sunt luate de aici din cartea de aici http://highscore.googlecode.com/files/Thinking%20In%20Java%204th.pdf iar rezolv?rile la problemele propuse adi?ional le g?se?ti aici. Thinking in Java 4th Edition - Solutions to Exercises

De asemenea, chiar dac? scrii repede c? trebuie s? parcurgi, s? ai grij? la lizibilitate.

In Java trebuie sa fie structurat frumos, conteaz? mult.

Link to comment
Share on other sites

@ wildchild mersi de linkuri si recomandari, evident incerc sa scriu cod curat.

Eclipse and Java Video Tutorials - Browse /1. Total Beginners/Version 1.0 at SourceForge.net

acum vizionez astea.

si citesc in paralel http://free4dummies.blogspot.com/2010/08/learn-java-in-weekend.html

LE: am vizionat primul tutorial, m-am apucat de cursurile de la wildchild (le voi posta mai tarziu sau la sfarsitul aventurii)

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Cauta cartea "Java de la 0 la expert", am vazut-o pe la Diverta parca. Acopera mult din ceea ce inseamna Java si e explicata pas cu pas. Inca o data spun, cred ca e printre cele mai bune carti pe care le-am citit. :)

PS: Sfatul meu e sa nu te angajezi, nu intr-un domeniu despre care nu stii foarte multe pentru ca e posibil sa nu iti placa. Cel mai bine cauti un job cu limbajul de programare care iti place.

Link to comment
Share on other sites

Cauta cartea "Java de la 0 la expert", am vazut-o pe la Diverta parca. Acopera mult din ceea ce inseamna Java si e explicata pas cu pas. Inca o data spun, cred ca e printre cele mai bune carti pe care le-am citit. :)

PS: Sfatul meu e sa nu te angajezi, nu intr-un domeniu despre care nu stii foarte multe pentru ca e posibil sa nu iti placa. Cel mai bine cauti un job cu limbajul de programare care iti place.

Nu stii != nu iti place. :-)

Bafta! Sa ne spui si noua cum a decurs tot. :-))

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand aceste 2 torrente de pe docspedia: 1 si 2 cu toate ca e posibil sa nu ai timp sa le citesti. Nu sunt sigur daca ai cont pe docspedia (din ce imi aduc aminte, ofereai invitatii pe acest tracker, deci presupun ca ai). In caz contrar, ti-le uploadez eu undeva si iti dau link. Bafta si sper sa reusesti.

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand aceste 2 torrente de pe docspedia: 1 si 2 cu toate ca e posibil sa nu ai timp sa le citesti. Nu sunt sigur daca ai cont pe docspedia (din ce imi aduc aminte, ofereai invitatii pe acest tracker, deci presupun ca ai). In caz contrar, ti-le uploadez eu undeva si iti dau link. Bafta si sper sa reusesti.

timp e ceea ce n-am. cu mare placere le-as citi.

Link to comment
Share on other sites

Nu ti pierde vremea cu tutoriale si carti lungi. Invata sintaxa asa foarte in mare si uitate pe probleme rezolvate. Daca gasesti ceva pune aici ca si eu sunt interesat. Tutorialul ce ti l a dat surge pe youtube si eu l am parcurs,thenewboston e uploaderul, dar e cam lung, eventual poti cauta doar ce vrei tu. Astept sa faci o selectie si eventual sa uploadezi aici ce ai mai primit si te a ajutat.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...