Jump to content
Nytro

Discutie cu hackerii #antisecRO

Recommended Posts

EXCLUSIV Discutie cu hackerii #antisecRO: Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei si a adevarului exact asa cum este el, cum il gasim noi, la ei....nu cum stie populatia din minciunile altora

De Adrian Vasilache | hotnews.ro – Vi, 27 ian. 2012

Grupul de hackeri intitulat #antisecRO a spart joi site-urile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu si ale Institutului de Fizica si Inginerie Nucleara Horia Hulubei si au repostat baza de date a acestuia pe o pagina de internet, accesibila oricui. In aceeasi zi, Centrul national de raspuns la incidente de securitate cibernetica (CERT-RO) a contactat organizatia detinatoare a domeniului unde erau postate datele si a blocat accesul la date. HotNews.ro a contactat gruparea #antisecRO in incercarea de a afla mai multe despre motivele pentru care au fost sparte cele doua site-uri.

Reporter HotNews.ro: Care sunt motivele pentru care ati spart cele doua site-uri - al unei directii de asistenta sociala si al unui institut de fizica? (multi oameni semnaleaza ca nu inteleg de ce ati ales aceste tinte in locul unora care chiar au "o influenta negativa asupra populatiei").

#antisecRO: Cele doua tinte au fost alese datorita gradului de coruptie si a banilor cheltuiti aiurea de catre cele 2 institutii, dar si datorita faptului ca sunt foarte slab securizate, si am preferat sa icnepem de aici. Dupa cum stiti, la Giurgiu este un grad foarte ridicat de coruptie, in comparatie cu celelalte orase, motiv pt care am si decis ca acel site sa fie primul care sa fie dat jos.

Reporter HotNews.ro: O alta curiozitate tine de datele IFIN-HH pe care le-ati afisat public pe internet. M-am uitat putin pe cateva dintre ele, recunosc ca nu foarte atent, insa erau adrese de e-mail fara user sau parola a.i. sa poti accesa contul, ID-uri si alte date personale aparent fara nici o importanta - Puteau fi folosite in vreun fel acele date de catre oamenii care le-au vazut ulterior pe internet? Cum?

#antisecRO: In legatura cu IFIN-HH, datele care le-am publicat reprezinta un 70% din total, iar acest 70% arata destul de bine cum banii populatiei sunt cheltuiti drept aiurea pe niste rahaturi, iar unele sume de acolo nu coincid deloc cu realitatea...dupa calculele noastre, unele ar trebui sa coste mai putin de un sfert din sumele care apar acolo...cine s-ar fi gandit ca pana si o institutie ca IFIN-HH poate fi corupta?

Reporter HotNews.ro: Ce considerati ca ati realizat cu acest atac?

#antisecRO: Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei si a "adevarului" exact asa cum este el, cum il gasim noi, la ei....nu cum stie populatia din minciunile altora

Reporter HotNews.ro: Multi au luat in ras acest "atac" al vostru, vazut ca o joaca, si au adresat si critici legate de greselile de scriere din limba engleza. Cum explicati aceste greseli?

#antisecRO: In legatura cu greselile gramaticale, atat va pot spune....toate sunt facute cu un scop, si ma opresc aici pe tema asta...cine o sa inteleaga bine, cine nu, la fel de bine...nu ne intereseaza ce spune lumea despre noi.

Reporter HotNews.ro: Ulterior CERT-RO a anuntat ca a blocat accesul la pagina unde ati postat datele. Cum comentati? Aveti sa le transmiteti vreun mesaj?

#antisecRO: CERT-RO este o institutie la fel de corupta ca toate celelalte...va spun asta din surse sigure...pe noi nu ne sperie cu absolut nimic...CERT-RO reprezinta whitehats, aparent inteligenti dar foarte corupti...si culmea, colac peste pupaza, avem oameni infiltrati si acolo, si oricand am putea dezvalui multe, dar deocamdata nu este cazul, insa, daca va fi, o vom face cu siguranta....oficial pot sa va spun ca avem de mult acces la planurile lor, monitorizam o parte din adresele lor de mail si activitatea lor pe unele servere ale institutiei....sunt multe care, daca situatia o va cere, vor fi date publicitatii...CERT-RO este o jucarie a guvernului, neinteresanta pentru noi cel putin.

Reporter HotNews.ro: In mesaj anuntati ca nu va veti opri aici si ca "Tintele urmatoare sunt majoritatea site-urilor guvernamentale, precum si celor a firmelor mari din Romania". Din nou, care sunt motivele?

#antisecRO: Motivele pentru care am inceput aceste atacuri cred ca sunt destul de clare: CORUPTIA...tot ce se cheama coruptie va fi data publicitatii de catre noi, indiferent de numele persoanei sau al institutiei.

Reporter HotNews.ro: Puteti da ceva mai multe detalii legate de genul de autoritate sau firma pe care o vizati?

#antisecRO: Vizam orice institutie guvernamentala care se va dovedi a fi corupta sau orice firma care face activitati ilegale, impreuna cu iubitii nostri guvernanti

Reporter HotNews.ro: Puteti sa ne spuneti cateva informatii despre voi (de genul cati sunteti, ce varste, de ce faceti asta, de cat timp, daca sunteti numai romani, care este relatia cu politia, daca va este sau nu frica de consecinte etc..) - in masura in care considerati ca informatiile nu va pot face rau.

#antisecRO: Despre noi nu va putem spune decat urmatoarele: suntem foarte putini romani care facem parte din aceasta grupare #antisec, #antisec reprezinta ********* si Lulzsec, ne puteti gasi oricand pe mIRC (server irc.anonops.com port 6667, chan #romania si #antisec).si ca un mesaj pentru CERT-RO: ar fi bine sa va uitati in oglinda si sa stati deoparte, ca sa nu iasa un razboi pe care nu il veti castiga niciodata! si nici nu dorim sa se lase cu demisii si scandaluri la nivel inalt....cred ca toata lumea trebuie sa manance o paine in vremurile astea...faceti cumva si pastrati-va painea!"

Sursa: ?EXCLUSIV Discutie cu hackerii #antisecRO: Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei si a adevarului exact asa cum este el, cum il gasim noi, la ei....nu cum stie populatia din minciunile altora - Yahoo!

=======================================================

"a spart joi site-urile Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului Giurgiu" - Ratati #1

"(CERT-RO) a contactat organizatia detinatoare a domeniului unde erau postate datele si a blocat accesul la date" - Ratati #2

"Cele doua tinte au fost alese datorita gradului de coruptie" - Ratati #3

"sunt foarte slab securizate" - Ratati #4

"acel site sa fie primul care sa fie dat jos" - Ratati #5

"Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei" - Ratati #6

"greselile gramaticale, atat va pot spune....toate sunt facute cu un scop" - Ratati #7

"avem oameni infiltrati si acolo" - Ratati #8

"Motivele pentru care am inceput aceste atacuri cred ca sunt destul de clare: CORUPTIA" - Ratati #9

"Vizam orice institutie guvernamentala care se va dovedi a fi corupta" - Ratati #10

"ca sa nu iasa un razboi pe care nu il veti castiga niciodata" - Ratati #11

Dupa ce sunt se caca in mijlocul drumului, il mai iau si la palme.

Nu inteleg cum cei din presa pot sa fie atat de ratati si sa faca publice astfel de pseudo-interviuri.

1. Protectia copilului Giurgiu? Ce dracu ma, nu au gasit si ei altceva?

2. Se intereseaza de ei, si e posibil sa pateasca ca altii, dintr-o porcarie sa se trezeasca cu cazier, atunci sa vad cat de mandri vor mai fi de "vitejiile" lor

3. Tintele au fost alese daca nu cu un dork de Google, atunci cu ghiciul, la intamplare, ce o fi o fi

4. Asta arata varsta lor, limbajul pe care il foloseam si noi cand aveam 15 ani, "scuza"

5. O sa dea cu LOIC in el, ca si Anonimusii cap de tanc? Foarte "inteligent"

6. Au avut ca scop sa devina pseudo-vedete peste noapte. Daca erau baieti cu cap, faceau publice datele, daca avea ceva interesant, nu o baza de date luata prin SQLI si nu se bateau cu pumnii in piept ca sunt asa razboinici

7. Daca nu sunt in stare sa scrie corect, e clar... Si ce scuza penibila

8. Da, mamele lor dau cu matura acolo

9. Ce cacat de coruptie la PROTECTIA COPILULUI GIURGIU? Cat de ratati sa fie oamenii sa creada asa ceva?

10. Vizeaza orice cacat de site vulnerabil la SQL Injection, poate cel putin fac si ei manual si nu cu Havij

11. Din nou "modestia", de parca ar fi in stare sa faca ceva, la cert probabil nu sunt pusti de 12 ani care nu stiu macar structura unui pachet TCP, nu stiu cine se cred astia, dar imi pare rau pentru ei.

Ce ma frustreaza e ca astfel de ratati fac de ras termenul de "hacker" asociat in mod stupid de presa pulii, de oameni care nu stiu sa instaleze un Windows, dar scriu articole legate de ITSec. Muie!

Si ma enerveaza sa vad ca pe langa Anonimusi mai exista astfel de specimene la noi in tara, care se bat cu pumnii in piept pentru un cacat de SQL Injection (cand niciunul nu stie ce e un SGBDR), si care se cred periculosi pentru ca exista LOIC si ei "stiu" sa apese pe un buton, crezand ca asta le deschide drumul cate cunoasterea absoluta.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

"#antisecRO: In legatura cu greselile gramaticale, atat va pot spune....toate sunt facute cu un scop, si ma opresc aici pe tema asta...cine o sa inteleaga bine, cine nu, la fel de bine..."

Am râs vreo 5 minute în hohote la faza asta.. aceste specimene ne fac de râs ?ara ! Dac? ar pune mâna ?i ei pe o carte m?car .. Dup? cum spunea Mr.Rip pe pagina anterioar? , "era rata?ilor cu havij" !

//edit: le facem o vizit? pe IRC? =))))

Edited by DarkyAngel
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca incearca sa protesteze si ei cum pot :))...

Am citit tot thread-ul si sunt si eu de parere ca astia doar cauta atentie.Banuiesc ca au in jur de 20 de ani dupa modul in care raspundeau la intrebari.Eu daca era in locul lor nu raspundeam,macar nu ma dadeam de gol...dar e clar ca ei cauta atentie.

#antisecRO: Cele doua tinte au fost alese datorita gradului de coruptie si a banilor cheltuiti aiurea de catre cele 2 institutii, dar si datorita faptului ca sunt foarte slab securizate, si am preferat sa icnepem de aici.

Macar recunosc si ei ca erau slab securizate...

#antisecRO: Aceste atacuri au ca scop dezvaluirea coruptiei si a "adevarului" exact asa cum este el, cum il gasim noi, la ei....nu cum stie populatia din minciunile altora

Daca comunistii ies in strada sa isi strige nemultumirea,astia se apuca sa isi faca de cap pe internet.Asta e marea diferenta intre generatii,peste 20-30 de ani o sa protesteze toata lumea pe internet,o sa dam viata reala pe o viata virtuala.Daca ar fi incercat sa faca macar ceva impotriva facebook-ului nu mai comentam la subiectu asta.Asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...