Jump to content
dany_love

Sugestie limbaj programare.

Recommended Posts

saut la toata suflarea.din experienta voastra..care este cel mai usor limbaj de programare de invatat?nu mie rusine sa recunosc dar habar nu am de programare...nici in liceu nu am facut la info prea multe..si na. chiar daca ma apuc acum fara profesor care sa imi zica..acolo nui bine..modifica acolo..o sa fie mai mult decat greu..dar hei...este o provocare..multi o sa zica java...altii c++ alti .net...nu stiu..macar de data asta puteti sa cadeti la un acord...?

mentionez ca nu stiu pseudocod sau alte lucruri de care mai e nevoie..

multumesc anticipat pentru raspunsuri..

Link to comment
Share on other sites

daca stii bazele adica coding standards, algoritmi, design patterns, atunci orice limbaj ai invata e simplu, pentru ca astea se aplica la orice limbaj, trebuie doar sa inveti sintaxa si metodele acelui limbaj ca restul e la fel.

Din experienta mea de 3 ani de predat cursuri php cu elevii mei, absolut toti incepatorii au probleme cu a intelege algoritmii, design patterns si coding standards dar nu au probleme cu invatarea sintaxei si metodele limbajului. De fapt multi incepatori din cauza asta si renunta la programare pentru ca li se pare greu sa implementeze algoritmii si sa scrie cod OOP in sistem MVC, cand de fapt daca intelegi bazele restul e simplu.

Edited by Birkoff
Link to comment
Share on other sites

Depinde ce fel de programare vrei, pt Web Development, dai cu HTML pt inceput, apoi ceva CSS, JS, PHP dupa ce le stapanesti pe cele anterioare va fi usor de invatat.

Cat despre "C-uri",".NET-uri", depinde, nu iti poate impune cineva ce limbaj sa inveti, invata ce iti pare mai pe gustul tau, si ce te atrage.

Link to comment
Share on other sites

As zice sa inveti C dar mai bine uita-te peste toate. Fa cateva tutoriale chiar daca nu intelegi mare lucru prima data si vezi care iti place mai mult. Daca esti chiar la inceput nu e problema doar de limbaj la tine. Trebuie sa inveti algoritmica. Si pentru asta iti trebuie o carte de structuri de date si algoritmi ca sa poti invata logica unui program. Sa stii cum sa gandesti un program ca mai apoi sa il poti aplica intr-un limbaj de programare.

Nu e bine sa te iei dupa ce zice lumea in privinta limbajelor. Experimenteaza si invata cel care te atrage mai mult. Cauta pe net informatii despre diverse limbaje si uita-te pe youtube la clipuri. Poti incepe cu clipurile celor de la "The New Boston" pentru ca te iau cam de la 0 si au tutoriale pentru mai multe limbaje.

Dar inca odata, daca nu ai experienta deloc in programare si vrei sa inveti o sa ai nevoie si de o carte buna de structuri de date si algortmi pentru a putea intelege mai bine ce faci acolo si pentru a-ti dezvolta anumite obiceiuri bune de programare.

Iti urez bafta si multa rabdare. :D

Link to comment
Share on other sites

daca stii bazele adica coding standards, algoritmi, design patterns, atunci orice limbaj ai invata e simplu, pentru ca astea se aplica la orice limbaj, trebuie doar sa inveti sintaxa si metodele acelui limbaj ca restul e la fel.

Din experienta mea de 3 ani de predat cursuri php cu elevii mei, absolut toti incepatorii au probleme cu a intelege algoritmii, design patterns si coding standards dar nu au probleme cu invatarea sintaxei si metodele limbajului. De fapt multi incepatori din cauza asta si renunta la programare pentru ca li se pare greu sa implementeze algoritmii si sa scrie cod OOP in sistem MVC, cand de fapt daca intelegi bazele restul e simplu.

man ..nu stiu nimic..absolut nimic..sunt tehnician calculatoare..inafara de hardware si instalari softuri habar nu am....

ai dreptate..am incercat si eu odata...mi-a zis cineva sa invat algoritmii...dar din cauza ca era chineza mam dat batut....sunt un simplu om....

ce recomandati pentru oameni simplii...pff..cum sa ma exprim....

cu ce sa incep..?,,,,,,,ca sa ajung in final la un limbaj de programare...?sintaxe..algoritmi....care e baza..intrun...cuvant..

multumesc.

Link to comment
Share on other sites

man ..nu stiu nimic..absolut nimic..sunt tehnician calculatoare..inafara de hardware si instalari softuri habar nu am....

ai dreptate..am incercat si eu odata...mi-a zis cineva sa invat algoritmii...dar din cauza ca era chineza mam dat batut....sunt un simplu om....

ce recomandati pentru oameni simplii...pff..cum sa ma exprim....

cu ce sa incep..?,,,,,,,ca sa ajung in final la un limbaj de programare...?sintaxe..algoritmi....care e baza..intrun...cuvant..

multumesc.

da si eu am inceput ca tehnician, dupa 10 ani de retele si depanari si service am inceput incet incet sa invat programare web, nu stiam absolut nimic dar mi-a placut si in 2 ani deja stiam tot ce aveam nevoie si dadeam sfaturi la altii pe forumurile de php care stiau mai putine ca mine...

daca vrei sa inveti limbajele web trebuie sa ti cont ca pentru a face un site trebuie sa stii urmatoarele limbaje:

html (si variante xml, html5, dhtml etc) + css (si diferentele intre versiuni si browsere) + javascript (si diferite librarii gen jquery, mototols etc) + cel putin un limbaj server side cum ar fi php, asp, ruby, etc + cel putin un tip de baze de date cum af fi mysql, mssql, sqlite, postgree, oracle etc + alte tehnologii similare

Pentru asta poti incepe citind tutorialele din semnatura de la mine, singura recomandare e sa le citesti de la primul aparut spre ultimul (la paginare primele sunt de avansati ultimele sunt de incepatori, adica invers, deci dupa data aparitiei)

Daca insa vrei sa te axezi pe programare specifica pe sistem de operare, poti incepe ceva gen C sau Java (recomand java pentru ca e mult mai general si mai folosit, gasesti java de la nave spatiale pana in frigidere si telecomenzi, de fapt nu cred ca e vre-un dispozitiv in care sa nu existe si un cod in java compilat prin el)

Gandeste-te ce vrei exact sa faci, web sau specific pe sistem. Indiferent ce alegi ai avantaje si dezavantaje (la sistem trebuie sa intelegi cum functioneaza intern sistemul, procesorul, placile, deci deja ai o gandire tehnica in spate si o sa intelegi de ce trebuie sa scrii cod asa si nu altfel de ce la procesoare risc (gen arm din telefonane) se scrie intr-un fel si la cele x86 in alt fel etc...

In ce priveste ce am zis la inceput, axeaza-te pe un limbaj si apoi cauta tutoriale despre coding standards, algoritmi si design patterns pe care sa le experimentezi cu acel limbaj pana le intelegi, asa inveti si limbajul si bazele (eu tot asa am inceput cu php). Manualul oficial al acelui limbaj e un bun pas de plecare (orice limbaj are un manual oficial si niste reguli de abordare scrise de cei care dezvolta acel limbaj) trebuie doar sa il cauti pe net...

Link to comment
Share on other sites

C apoi C++.

Lasa porcariile, Python e pur si simplu "altfel". Daca ai incepe cu asa ceva, sau cu Perl sau chiar Shell scripting iti va fi greu sa inveti altceva, pentru ca sunt "diferite". Uita-te pe sintaxe si incearca sa nu te sperii.

Invata C, apoi C++. Iti va fi foarte usor sa inveti apoi PHP, Javascript, Java, C#... Pentru ca sunt "la fel" in proportie de minim 80%. Apoi, vei putea programa si pe Windows si pe Linux fara sa ai nevoie de un interpretor/masina virtuala(Java) pentru a executa programul si va fi mai rapid ca in 95% ca unul scris in alt limbaj de programare/scripting (invata diferenta).

Abia apoi uita-te la Python, Perl sau alte limbaje, "putin" diferite ca sintaxa de celelalte, mai "clasice".

PS: Voi, ceilalti, evitati sa dati astfel de raspunsuri: "Invata limbajul x", spunand asta DOAR pentru ca voi cunoasteti si lucrati in acel limbaj. Daca voua va place si vi se potriveste nu inseamna ca e la fel pentru toata lumea.

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa te apuci sa inveti ceva usor, apuca-te de PHP, Python, etc.

Daca vrei sa te apuci sa inveti programare pentru un viitor in domeniu, C, C++, Iar dupaia poti invata orice vrei tu...

Nu zic ca e rau sa te apuci de ceva usor ca sa inveti ceva mai greu. Te ajuta sa intelegi mai repede si mai usor, intr-adevar... dar o sa ti se para mare futere in cur cand vezi cum se face orice in C fata de celelalte limbaje de programare. (cred ca doar anumite functii marunte si anumite chestii de sintaxa se aseamana, dar in rest, gandirea, abordarea, totul e diferit..)

Plus ca nu vei avea o idee clara a ceea ce inseamna programarea in realitate pana cand nu vei programa in C/C++

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Parca ceruse cel mai simplu limbaj.

Nu stiu cum e sa lucrezi in C, C++, Perl, Phyton, etc., dar stiu ca Visual Basic 6 (chiar si restul gamei) este foarte usor de utilizat. Are un 'bord' foarte 'ergonomic' si nu trebuie sa bagi nu stiu ce cod pentru a adauga un buton. Plus de asta, la toate controalele iti apare lista de 'comenzi' ce le poate face controlul respectiv.

Desigur, este limitat in capacitate si destul de mult sub C++, dar de inceput, e bun.

Link to comment
Share on other sites

mda...clar..:|

intrebare. baieti...

multa lume nu foloseste yahoo mesenger ca majoritatea...foloseste programe de chat...se baga pe roomuri..socializeaza...nu ca tot nubu yahoo msg msg msg...

programul de chat astazi foloseste ca sa te loghezi serverul...aaaaaaaaaaaaaaaaaab....

totul bine si frumos si maine si se scoala lu yahoo sa schimbe serverele..si lumea sa se logheze pe serverul bbbbbbbbbbbbbbbc

acum...sunt 2 variante..pentru un utilizator de softuri pentru chat..:

1.sa spuna rugaciunea in fiecare seara si sa se roage ca poate poate furnizorul va face update la program.

2.sa desfaca yahoo_chat.exe sa inlocuiasca serverul vechi cu cel nou....si sa dea save.

pentru varianta 2....cu ce limbaj de programare se poate face asta...?cu ce dai OPEN la executabil sai modifici setarile...ma gandesc ca nu cu NOTEPAD

PS:serverele yahoo nu sunt aaaaaa si nici bbbbbb asta a fost asa ca sa se vada diferenta.

sper ca veti intelege ce am vrut sa zic.

respect

Link to comment
Share on other sites

@dany_love:

Nu dai open la executabil. Aplicatiile (executabiliele) sunt rezultatele compilarii surselor. Editarea se face in surse care apoi sunt recompilate si aduse in stadiul de aplicatii. (Acestea sunt facute de regula in C/C++)

Exemplu "sursa":


#include <stdio.h>
int main(){
printf("Salut dany\n");
return 0;
}

Exemplu "compilare"


tex@idsplus:~$ cc test.c -o test

Exemplu executie aplicatie (rezultat in urma compilarii)


tex@idsplus:~$ ./test
Salut dany
tex@idsplus:~$

PS: Citind ultimul tau post, mi-am dat seama ca nu ai nevoie de sfaturi despre limbaje de programare, esti la un nivel mult mai jos.

Link to comment
Share on other sites

PS: Citind ultimul tau post, mi-am dat seama ca nu ai nevoie de sfaturi despre limbaje de programare, esti la un nivel mult mai jos.

tex am afirmat mai sus ca nivel meu de cunostinte in acest domeniu este 0...asta este..daca nu am facut nici in liceu nici la faculta asa ceva sincer de unde vrei sa stiu...de la bunica?

PS:Exista nivel mai mic de 0?

Link to comment
Share on other sites

tex am afirmat mai sus ca nivel meu de cunostinte in acest domeniu este 0...asta este..daca nu am facut nici in liceu nici la faculta asa ceva sincer de unde vrei sa stiu...de la bunica?

PS:Exista nivel mai mic de 0?

Nu doar c? nu ?ti programare, tu nu ?tii ce e acela un executabil, ce e codul surs? sau ce semnific? procesul de compilare.

Link to comment
Share on other sites

Un limbaj trebuie ales in functie de necesitati, nu o sa inveti japoneza daca tie iti trebuie engleza, asa este si in cazul limbajelor de programare.

Un plus ar fi sa intelegi cat de cat sintaxa, iti recomand sa te uiti prin sintaxa mai multor limbaje si cea care ti se pare usor de inteles.

Link to comment
Share on other sites

ON : Ala cu programarea, hai ca ai de unde alege.

OFF : Ba ce texte are dany_love asta.

Serios ?

WAV3 cat si tex nu trebuie sa fiti asa ironici man..ca nu castigati nimic..serios..

apropo...stiu ca multi stiti c++ si limbaje de astea cautate..dar cred ca visual basic 6 cum a sugerat aici colegu..este accesibil...trebuie doar sa iti dai silinta..

Link to comment
Share on other sites

mda...clar..:|

intrebare. baieti...

multa lume nu foloseste yahoo mesenger ca majoritatea...foloseste programe de chat...se baga pe roomuri..socializeaza...nu ca tot nubu yahoo msg msg msg...

programul de chat astazi foloseste ca sa te loghezi serverul...aaaaaaaaaaaaaaaaaab....

totul bine si frumos si maine si se scoala lu yahoo sa schimbe serverele..si lumea sa se logheze pe serverul bbbbbbbbbbbbbbbc

acum...sunt 2 variante..pentru un utilizator de softuri pentru chat..:

1.sa spuna rugaciunea in fiecare seara si sa se roage ca poate poate furnizorul va face update la program.

2.sa desfaca yahoo_chat.exe sa inlocuiasca serverul vechi cu cel nou....si sa dea save.

pentru varianta 2....cu ce limbaj de programare se poate face asta...?cu ce dai OPEN la executabil sai modifici setarile...ma gandesc ca nu cu NOTEPAD

PS:serverele yahoo nu sunt aaaaaa si nici bbbbbb asta a fost asa ca sa se vada diferenta.

sper ca veti intelege ce am vrut sa zic.

respect

Executabilele sunt rezultate in urma compilarii.

Codul sursa scris de programator este trecut printr-o linie de asamblare/prelucrare si in final este rezultat executabilul care e practic cod binar.

Codul binar nu poate fi vazut si inteles de om atat de usor, dar, cu toate astea daca cineva vrea sa schimbe ceva din executabil(in cazul tau adresa serverului) atunci il poate deschide cu programe speciale ca Hex editor, fie il poate vedea ca si cod ASM(cauta pe google) prin dezasamblarea executabilului.

Deci poti schimba anumite caracteristici ale unui executabil, dezasamblandu-l si vazandu-l ca limbaj assembly care este 1 la 1 cu codul binar.

Ideea e sa intelegi bine tot ce se intampla acolo .

Tu trebuie sa intelegi ca o data compilat, e foarte greu sa mai aduci un executabil in stadiul de cod sursa. (reverse engineering)

http://en.wikipedia.org/wiki/Compiler asta ar trebui sa te faca sa intelegi mai bine cum stau treburile.

http://en.wikipedia.org/wiki/Machine_code + asta

http://en.wikipedia.org/wiki/Assembly_language + asta

Cred ca l-am bagat in ceatza pe saracu' baiat :-S. Nu cred ca era bine sa-ti zic despre asta pana cand nu stiai macar un limbaj de programare...

Sfatul meu e sa iei o carte de C si sa te apuci sa inveti practic.

O sa vezi ca in timp vei intelege mai bine cum stau lucrurile. In timp ce inveti iti vei face o imagine de ansamblu putin cate putin.. Ca un puzzle.

Edited by crs12decoder
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru explicatie...crs12decoder si stai linistit ca nu sunt in ceata...aici sunt vreo 40 de grade..0 ceata..

dar din cate ai spus tu mai sus...

"""Tu trebuie sa intelegi ca o data compilat, e foarte greu sa mai aduci un executabil in stadiul de cod sursa. (reverse engineering)"""...

TU crs12decoder...faci programdesenat.exe v10.1.......................avand in vedere ca ""nu prea poti sa editezi""..cum ai zis mai sus....TU ca sa faci dupaia programdesenat.exe v10.2...trebuie sa arunci softul vechi la garbage....si sa te apuci din nou de la 0?....e absurd....sau..?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru explicatie...crs12decoder si stai linistit ca nu sunt in ceata...aici sunt vreo 40 de grade..0 ceata..

dar din cate ai spus tu mai sus...

"""Tu trebuie sa intelegi ca o data compilat, e foarte greu sa mai aduci un executabil in stadiul de cod sursa. (reverse engineering)"""...

TU crs12decoder...faci programdesenat.exe v10.1.......................avand in vedere ca ""nu prea poti sa editezi""..cum ai zis mai sus....TU ca sa faci dupaia programdesenat.exe v10.2...trebuie sa arunci softul vechi la garbage....si sa te apuci din nou de la 0?....e absurd....sau..?

Pai eu daca fac un program prog1.1.exe si ti-l dau tie. Tu "nu prea poti sa il editezi". Eu am codul sursa si il modific cum vreau. Dupa modificari zic ca e prog1.2.exe si iti trimit iar programul gata compilat.

Dupa ce ai scris un program nu trimiti sursa, trimiti doar fisierele binare care sunt gata compilate.

Astfel tu ca si dezvoltator ai codul sursa si poti modifica ce vrei tu si cum vrei tu. Cei care au doar executabilul nu pot face asta decat prin reverse engineering.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...