Jump to content
Che

Sharia Law: ati vrea o astfel de dreptate in Romania ?

Recommended Posts

Multi zic ca ar trebui bagata pedeapsa cu moarte si la noi si ca ei cu mana lor ar taia, ar spanzura, ei ar face, ei ar drege etc.

Dar acuma sa fim seriosi, ati putea face una ca asta ?

Uitati un pic la acest videoclip cum la arabi ii taie capul cu sabia aluia, cum ii cade capul si cum se face balta de sange pe jos:

LiveLeak.com - Close Up Of A Recent Saudi Beheading By Sword **Warning: Graphic**

Imaginati-va numai ca at fi acolo de fata, d-apoi sa il executati voi insiva pe ala. Chiar ati putea ?

Acuma uitati-va la calaul Arabiei Saudite cum povesteste cu zambetul pe buze despre cum isi face el meseria si cum este intervievat de parca ar fi vreun castigator la loto sau ceva:

LiveLeak.com - Interview with the Saudi executioner

Despre cum e legea pe la ei:

LiveLeak.com - Sharia Law

Link to comment
Share on other sites

Multi zic ca ar trebui bagata pedeapsa cu moarte si la noi si ca ei cu mana lor ar taia, ar spanzura, ei ar face, ei ar drege etc.

O sa comentez putin doar partea boldata...nu de alta, dar probabil eu nu as fi in stare de asa ceva, deci nu intru in detalii.

Eu am sustinut (si o sa sustin in continuare) ca ar trebui introdusa pedeapsa cu moartea si la noi in tara. De ce? Simplu: de ce unu' care a omorat 2-3-4 oameni sa stea in puscarie 20-25 de ani pe banii statului? Stiti ca statul plateste cam 2000 lei/luna pentru un detinut? Stiti ca un copil are alocatia de 42 lei/luna?

De ce sa stea un detinut condamnat pentru o fapta grava sa asculte manele si sa manance toata ziua pe banii statului, fara sa faca ceva util? Cu banii aia am putea face lucruri mult mai utile...

E doar parerea mea. Va convine, bine...nu va convine, si mai bine! :D

O seara buna tuturor, si un weekend cat mai placut/relaxant.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, poate at fi okay si pedeapsa capitala dar numai in cazurile de omor, nu pentru orice cacat ... de esemplu daca ar omor cineva o alta persoana intr`un accident rutier sau ceva, acolo nu mai sunt de acord ... si si daca sar introduce legea asta, nu credca ar scoate nimeni pe faptas in strada sa ii taie capu sau mai stiu eu ce, o injectie ceva acolo mai discret :))

Link to comment
Share on other sites

che,daca iti va ucide cineva mama sau fratele,sau iti va viola copii,sunt sigur ca o sa-ti schimbi parerea;tarile dezvoltate,usa,japonia,iran,china etc,au pedeapsa cu moartea;despre cine se povesteste ca un exemplu ramas peste ani?nu de vlad tepes?cum crezi ca pedepsea furtul,chiar cel minor,cu un dosar penal?cu trasul in teapa,tata,decapitarea e floare la ureche

E ceva impotriva firii sa iei viata altui om,de asta nici nu m-am uitat la video-urile tale,dar cred ca chiar daca nu ar fi nicaieri in lume aceasta pedeapsa,ar fi neaparat nevoie de ea in Romania,gandeste-te cati tigani si hoti avem aici

Daca ai sange in boase,ar trebui sa accepti aceasta forma de pedepsire,asta doar daca nu-ti pui in gand ca la un moment dat poti sa ajungi si tu hot,violator sau criminal in serie

Cred ca tu ar trebui sa fii propus calau. ;) Poate asa o sa poti dormi linistit noaptea, stiind ca omori oameni vinovati care pot face rau altor oameni daca ar fi in libertate. Desigur, voi aveti impresia ca inchisorile nu sunt de ajuns pentru o fiinta umana, atunci incercati-o voi sa vedeti ce e mai rau, moartea sau inchisoarea pe viata. ;)

Edited by shaggi
Link to comment
Share on other sites

Threadul acesta e o prostie/mizerie.

Pedeapsa capitala, sau pedeapsa cu moartea, nu inseamna decapitare; La fel cum dreptatea nu inseamna moarte si la fel cum justitia nu inseamna dreptate.

Pedeapsa cu moartea se poate rezuma la seringa letala; Fara sange si scene 'horror'.

As opta pentru carcera pe viata pentru infractori decat pedeapsa capitala.

Cancan-uri.

Link to comment
Share on other sites

O sa comentez putin doar partea boldata...nu de alta, dar probabil eu nu as fi in stare de asa ceva, deci nu intru in detalii.

Eu am sustinut (si o sa sustin in continuare) ca ar trebui introdusa pedeapsa cu moartea si la noi in tara. De ce? Simplu: de ce unu' care a omorat 2-3-4 oameni sa stea in puscarie 20-25 de ani pe banii statului? Stiti ca statul plateste cam 2000 lei/luna pentru un detinut? Stiti ca un copil are alocatia de 42 lei/luna?

De ce sa stea un detinut condamnat pentru o fapta grava sa asculte manele si sa manance toata ziua pe banii statului, fara sa faca ceva util? Cu banii aia am putea face lucruri mult mai utile...

E doar parerea mea. Va convine, bine...nu va convine, si mai bine! :D

O seara buna tuturor, si un weekend cat mai placut/relaxant.

Ai dreptate pe partea de dat banii aiurea pe ei.. corect.. dar parerea mea e ca n-ar trebui omorati.. munca silnica.. ca e nevoie de oameni in mine si cariere.. sau pt meserii nasoale.

Link to comment
Share on other sites

intrebarea e reala/cati dintre voi avand un cutit in mana in clipa asta si intalnind un tigan,ungur/bozgor/nigro,chiar si in situatie de razboi sunteti in stare sa bagati un cutit in inima,cap(unde nimeriti).../daca raspunsu este da..sunteti sigur un psihopat(modern) felicitari next deja futeti o lume fututa/pana mea suntem fiinte inteligente putem mai mult...

Edited by dicksi
Link to comment
Share on other sites

Ma sa sti ca daca ar fi tigan eu as face-o dar sa fie acuzat de ceva foarte grav as fi in stare sa fac asta.

Cat despre pedeapsa capitala si treaba cu Vlad Tepes cred ca trebuie introduse cand ai deschide televizorul nu ai mai vedea stiri de genul:A ucis o familie nevinovata,a violat un copil nevinovat apoi la ucis,a sechestrat pe numai stiu cine ar sta fiecare potolit in banca lui,bagand frica in ei ar sta cuminti dupa ce vede 2-3-4-5 decapitati sau si mai bine trasi in teapa sa vedem atunci cati ar mai fura,viola,ucide etc.(Sunt mai rasist de fel mai ales cu tiganii nu ii suport)

intrebarea e simpla cati dintre voi avand un cutit in mana in clipa asta si intalnind un tigan,ungur/bozgor/nigro,chiar si in situatie de razboi sunteti in stare sa bagati cutitu in inima,cap(unde nimeriti).../daca raspunsu este da..sunteti sigur un psihopat(modern) felicitri next deja futeti o lume fututa/pana mea suntem ffiinte inteligente putem mai mult
Link to comment
Share on other sites

intrebarea e reala/cati dintre voi avand un cutit in mana in clipa asta si intalnind un tigan,ungur/bozgor/nigro,chiar si in situatie de razboi sunteti in stare sa bagati un cutit in inima,cap(unde nimeriti).../daca raspunsu este da..sunteti sigur un psihopat(modern) felicitari next deja futeti o lume fututa/pana mea suntem fiinte inteligente putem mai mult...

Exact asta am vrut sa zic si eu. Una e sa zici din gura ca vai fac, vai dreg, tai bucati si spanzur etc. si alta e sa fii macar acolo prezent la fata locului ca deja ti se moaie picioarele cand vezi numai ca urmeaza sa ii zboare lu' ala capul de pe umeri d-apoi cand mai vezi ca incepe sa se mai zbata si face o balta de sange la propriu. Si nu e vorba ca vezi sange si ca ti se face rau ca vezi sange ci ca pur si simplu te gandesti ca ala o sa moara acolo chiar in fata ta si nu prin vreo metoda de asta "diplomata" gen injectie ci urmeaza sa fie decapitat ca pe vremuri. La urma urmei te strange in spate numai cand te gandesti ca urmeaza sa moara unu sub prorii ochi, fie el si prin injectie letala, d-apoi prin decapitare. Si toate astea numai ca martor la fata locului, dar ia ganditi-va voi daca ar trebui sa fiti voi insiva calaul, sa il decapitati voi pe ala, nu altcineva.

Inca ceva, multi se gandesc ca da frate, daca a omorat, a violat etc. nu e nici un dubiu, eu fac asta. Asta te impulsioneaza cumva si iti da curaj dar daca maine ar veni unu la tine la usa si ar zice ca iti ofera jobul asta sunt mai mult ca sigur ca automat te-ai gand ca la urma urmei ce p*la mea sa ai tu de-a face cu ala si ca de fapt nu ti-a omorat tie personal pe nimeni si ca cel ce vrea dreptate sa isi faca singur dreptatea. Automat te inmoi si te dai lovit ca asa toti zic si sunt de acord cu asta ptr. criminali, chiar si eu sunt, dar chestia e: ai putea sa fii calaul sau macar martor la asa ceva stiind ca ala nu ti-a omrat tie pe nimeni ci altcuiva cu care tu nu ai nici o legatura ? Asta e intrebarea.

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

intrebarea e reala/cati dintre voi avand un cutit in mana in clipa asta si intalnind un tigan,ungur/bozgor/nigro,chiar si in situatie de razboi sunteti in stare sa bagati un cutit in inima,cap(unde nimeriti)...

Da-te-n coa' la mine ca nu imi e greu :)) Si nu am probleme cu mansarda, iti garantez :)

Eu propun ceva gen filmul SAW, cam acelasi principiu, apoi sa vada oamenii la orele 5 pe PRO(stii)TV cam ce induri. Sa isi dea seama fiecare care e rolul lui in viata si sa profite ca i sa dat un privilegiu. Sau varianta cu Vlad Tepes, si iarasi sa vada lumea. Poate din greselile altora, ar mai invata. Daca nici asa nu, apai sigur e nevoie de decapitari. Cat de idiot sa fii....

Link to comment
Share on other sites

che,daca esti asa milos,iti recomand sa faci o vizita la un abator din romania;ai sa devii vegetarian?nici mie nu-mi plac executiile,dar sunt tot atat de necesare ca si carnea,adica putem trai fara ele,dar mult mai prost

a,si poate-mi zici ca omul nu e ca animalul si bla bla bla:ai vazut vreodata tigani?

Link to comment
Share on other sites

Sunt unii care merita intr-adevar pedeapsa cu moartea.

Ea trebuie insa aplicata intr-un sistem juridic perfect, iar acesta nu prea exista.

Daca un om nevinovat primeste pedeapsa cu moartea, si in final se dovedeste nevinovatia lui, nu doar ca nu mai ai de unde sa-l "scoti", dar si familia va fi afectata in mod negativ, lucru care naste noi probleme sociale grave.

Pedeapsa cu moartea mi se pare la fel de corecta in masura in care cel care are curajul sa o dea sa raspunda in mod egal in cazul unei erori. Altfel, mai bine il inchizi pe viata.. cine stie... poate chiar e nevinovat si are o cale de intoarcere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...