Jump to content
Nytro

Tema pentru acasa

Recommended Posts

E doar un sfat:

- Faceti CV-ul

- Puneti toate proiectele la care ati lucrat

- Puneti toate articolele pe care le-ati scris

- Puneti limbajele de programare pe care le cunoasteti (adica ati scris cel putin 2000-3000 de linii de cod in acel limbaj, ati citit o carte si nu un tutorial de 2 lei pentru a invata sau ati urmat niste cursuri)

- Mentionati tot ce considerati ca ar putea fi util

Apoi, dupa ce CV-ul e gata:

1. Cititi-l si faceti-va o impresie despre cum va petreceti timpul frecand menta

2. Ganditi-va ce veti face pe viitor: vreti sa lucrati in domeniu, sau sa faceti shaorma?

3. Ganditi din perspectiva unui angajator. Vrei sa angajezi pe cineva care are CV-ul ca al tau. Ce faci?

Postati aici concluziile. NU postati date personale din CV, puteti posta la ce proiecte ati lucrat de exemplu.

Spuneti-va parerea, ce rezultate au iesit, cat de multumiti sunteti de voi pana in prezent.

FACETI CV-ul, nu doar va ganditi la el. Stiu ca unii sunteti tineri, dar veti ajunge sa il faceti si cred ca o sa va fie util daca va ganditi de acum la acest lucru.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nytro, nu stiu ce valoare are postul meu pentru userii de aici, dar o sa il scriu.

Acum vre-o 5 luni, eram in facultate. Imi facusem un CV, cam cu tot ceea ce stiam si ceea ce aveam idee despre. Am aplicat la peste 300 de joburi pe parcursul a 2-3 saptamani. La un moment dat, am gasit un anunt pe mercador cum ca se cauta webdeveloper. Am trimis un mesaj privat daca mai e valabil si a doua zii m-am prezentat la interviu.

Am dat o proba scurta, o mica demonstratie, putin showoff la lucrarile pe care le adusesem pe stick si m-am angajat.

Care e ideea ? Ideea e ca patron este persoana straina, nu e roman, si se vede enorm lucrul asta. ( multi o sa ziceti ca sunt un ratat ca, cred asta, dar pentru mine strainii au un mai mare respect pentru angajat decat romanii )

De ce am scris cacatul asta si ce vreau sa subliniez ?

Nu facultatea te face o persoana buna de angajat. Nu rahatul ala de hartie care e egal cu 0 iti aduce satisfactie materiala. Invatati ce va place si cautati pana in mijlocul pamantului pana gasiti un job pe meseria voastra. Nu va culcati pe o ureche, cum fac majoritatea in ziua de azi, cand toti zic ca daca nu au de munca, nu exista de munca. Daca cauti, gasesti.

Link to comment
Share on other sites

eusimplu : E ok oricum, doar sugerez ca in CV sa apara titlurile articolelor mai importante, care pot avea valoare pentru angajator.

UnUser : Facultatea te poate invata multe lucruri: mai multe limbaje de programare, algoritmi, te poate "forta" sa faci proiecte si foarte important, te poate invata sa lucrezi in echipa. Astfel de lucruri ajuta mult dupa angajare.

Cateva idei as mai vrea sa va dau:

1. Creati-va CV-ul in functie de postul pe care vreti sa il ocupati: daca vreti sa fiti programator C++, treceti cat mai multe lucruri, chiar si proiecte foarte mici si incercati sa evitati alte lucruri cum ar fi proiecte web: PHP sau altceva

2. Nu folositi anumite sabloane pentru prezentare, nu depasiti 3 pagini si puneti accent pe ceea ce considerati ca vrea sa vada un angajator. A, faceti un mail special pentru angajare, x_dark_sexos_boy@yahoo.com nu cred ca il va atrage pe angajator

Link to comment
Share on other sites

eusimplu : E ok oricum, doar sugerez ca in CV sa apara titlurile articolelor mai importante, care pot avea valoare pentru angajator.

UnUser : Facultatea te poate invata multe lucruri: mai multe limbaje de programare, algoritmi, te poate "forta" sa faci proiecte si foarte important, te poate invata sa lucrezi in echipa. Astfel de lucruri ajuta mult dupa angajare.

Cateva idei as mai vrea sa va dau:

1. Creati-va CV-ul in functie de postul pe care vreti sa il ocupati: daca vreti sa fiti programator C++, treceti cat mai multe lucruri, chiar si proiecte foarte mici si incercati sa evitati alte lucruri cum ar fi proiecte web: PHP sau altceva

2. Nu folositi anumite sabloane pentru prezentare, nu depasiti 3 pagini si puneti accent pe ceea ce considerati ca vrea sa vada un angajator. A, faceti un mail special pentru angajare, x_dark_sexos_boy@yahoo.com nu cred ca il va atrage pe angajator

Si x_dark_sexos_boy@yahoo.com are suflet :))

Chiar asteptam numarul de pagini, o sa incerc si eu, dar cine stie poate nu va ma fi nevoie.

Link to comment
Share on other sites

Nu foarte multi isi vor face tema asta. Si chiar daca e facuta, prima data nu va iesi bine. Va trebui refacuta ori de cate ori e nevoie. Ori de cate ori aplici pentru un job. Nu exagera, nu-ti subestima skillurile, gandeste limpede. Apoi, este foarte important sa ai si o versiune in limba Engleza! Astfel esti deschis la orice posibilitate de peste hotare. Am facut aici un model, pentru cei care sunt interesati: https://www.dropbox.com/s/553a6ol7e2y3072/Todo%20-%20Curriculum%20Vitae.pdf .

Link to comment
Share on other sites

Problema privind CV-urile e abordata si aici : Cum sa scrii un CV

Oricum interesant si folositor topicul . :)

mersi de info tjt :) interesant articolul dar la punctul din articol

Nu adauga certificari, sunt vazute ca un semnal negativ. Cititi in La ce folosesc certificarile de ce.

Nu are dreptate privind partea cu certificarile este foarte important sa le ai pe CV, certificarile sint 20% intrarea la interviu vb de Germania,Austria,Elvetia.

De exemplu linkul lui Zatarra este ideal bine organizat si detaliat :)

In Tarile cu limba germana deja incepe sa ceara din start anumite certificari la job respectiv deci nu intereseza ce faculta ai

De exemplu :

traduceti cu google ce nu incelegeti :)

Senior Consultant Security (technisch) (m/w) - Daimler TSS GmbH,

Leinfelden-Echterdingen/Ulm Vordenker, Querdenker, Über-den-Tellerrand-Hinausgucker und Perfektionisten gesucht!

Die Daimler TSS GmbH ist Serviceprovider für Daimler, der Kunden im Konzern mit IT-Lösungen, -Services und -Consulting unterstützt.

Daimler TSS. Enabling Excellence.

Für den Standort in Leinfelden-Echterdingen oder Ulm sucht die Daimler TSS GmbH Sie als

Senior Consultant Security (m/w) (technisch)

(Ausschreibungsnummer: 2013-TSS-052)

Aufgaben:

? Erstellung von sicheren System Architekturen

? Beratung von Software Projekten in Sicherheitsfragen

? Durchführung von Penetration Tests weltweit

Anforderungen:

? Einschlägiger technischer Hintergrund

? Erfahrung in Systemdesign und Entwicklung

? Scripting Fähigkeiten

? Erfahrung bei der Durchführung von Security Reviews

? Reverse Engineering

? Interesse an der und Kontakte in die "Szene"

? Mit folgenden Themen/Tools sollten Sie vertraut sein (Burp, Metasploit, Ida Pro und weitere einschlägige Tools)

? Welche Zertifizierungen helfen (OSCP, OSCE, OSEE)

Die Daimler TSS GmbH ist stets bestrebt, Mitarbeiterinnen und Mitarbeitern ein motivierendes und angenehmes Arbeitsklima bereitzustellen. Wichtige Punkte hierbei sind Fairness am Arbeitsplatz, Kollegialität sowie eine Kultur, die es jedem Mitarbeiter und Mitarbeiterin erlaubt seine Stärken jederzeit einzubringen. Vielfalt ist für uns äußerst wichtig, nicht nur bei der Zusammenstellung von Teams sondern auch bei der Zuteilung von Aufgaben. Wir arbeiten an anspruchsvollen und abwechslungsreichen Aufträgen die jedem Mitarbeiter und Mitarbeiterin die Möglichkeit bieten, sich den eigenen Wünschen entsprechend zu verwirklichen.

Die Auszeichnung "European IT Workplace of the year 2012“ zeigt, dass die Daimler TSS GmbH damit auf dem richtigen Weg ist.

Bei Interesse einfach Bewerbungsunterlagen unter https://jobs.daimler-tss.de/PORTAL/jobs.html (auch ohne Registrierung möglich) hochladen.

Weitere Infos unter Daimler TSS | Enabling Excellence

Link to comment
Share on other sites

@neox, certificarile nu fac nimic altceva decat sa te bage in interviu, mai departe se va vedea cat de bun esti sau cat de prost esti.

Da asa este dar pe alta parte dovedesti cu certificarea cum ar fi de exemplu CCNA, dovedesti ca ai absolvit si ai dezbatut temele respective din certificare, sint certificari sub forma de cursuri etc.. care iti ofera informati care nu le gasesti la liber pe net.

Sa zic daca faci o certificare gen Self Study iti cumperi ce ai nevoie pentru certificare cartii,informatii pe net etc... plus pretul examenului si faci certificarea respectiva deci inveti cu o structura de exemplu multii zic stiu linux (Guru) dar printr-o certificare confirmi ce stii, iar prin examen vezi exact ce stii, cit de bun esti ? este usor sa citesti ceva gen linux de pe net si sa zici gata am pus coada la pruna sint linux guru :)

Cine lucreaza ca programator este alta treaba acolo nu ai nevoie de certificari acolo se numara ce stii si informatile care le ai.

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

Guys, numai semi offtopic: eu o ard prin joburi IT related de ceva ani si nu-s 100% strain de nimic. Am facut service vreo 3 ani, apoi support soft/hard ceva ani si acum un support pentru niste fraieri de la Oracle insa nu m-am specializat pe nimic. Nu-s strain de nici un concept, pot invata orice mai repede decat majoritatea oamenilor insa pur si simplu nu sunt expert in nimic ... sunt d-ala, bun la toate. Lucru de rahat de altfel pentru ca nu treci de 1k euro fara sa fii "bun" la macar o chestie. Si nu ma refer la invartit surubelnita aici, pentru ca nu se fac bani din hardware decat daca esti ceva expert pe scule scumpe.

Scopul meu fiind ceva venit solid, pentru ca nu ma descurc cu nimic sub 1k oiro, spre ce as putea sa ma orientez? Administrare, linuxareala, programare pe obiecte, baze de date, web shit? Ideea e sa fie ceva "cautat" si odata ajuns la un anumit nivel de cunostinte sa n-am nici un fel de dificultati in a-mi gasi un job bine platit.

Mentionez ca in ciuda "tonului" de aci, nu-s copilas si am pierdut destui ani prin corporatii, stiu cu ce se mananca :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...