Jump to content
Che

Microsoft se pregateste sa retraga suportul si pentru Windows 7

Recommended Posts

Microsoft se pregateste sa retraga suportul si pentru Windows 7

microsoft-retrage-suportul-si-pentru-windows-7-si-alte-softuri_size1.jpg

Windows 7 este instalat pe mai mult de jumatate din calculatoarele cu Windows, potrivit datelor pe luna iunie 2014 furnizate de netmarketshare.com

Windows 7 iese din Mainstream Support anul viitor, la fel si mai multe produse cheie ale companiei, in incercarea de a-i indemna pe utilizatori sa treaca la Windows 8.x.

Compania a anuntat pe site-ul sau ca acest lucru se va intampla pe 13 ianuarie 2015.

microsoft-retrage-suportul-si-pentru-windows-7-si-alte-softuri.png

Windows 7 are o cota de piata impresionanta, el fiind instalat pe 50,55% din calculatoarele cu Windows, potrivit datelor pe luna iunie 2014 ale netmarketshare.com. Si Windows XP a ramas in preferintele utilizatorilor, desi pe 8 aprilie Microsoft l-a scos din suport. Pe de alta parte, Windows 8 si 8.1 au impreuna mai putin de 13% din piata, deci jumatate din cat are defunctul Windows XP.

microsoft-retrage-suportul-si-pentru-windows-7-si-alte-softuri_1.png

Masura de a retrage suportul pentru XP a revitalizat piata PC-urilor, aflata in declin serios, pentru ca lumea a avut nevoie de calculatoare noi, pe care sa poata functiona Windows 8.x.

Mainstream Support se refera la perioada de 5 ani in care Microsoft ofera patch-uri gratuite. Cand un produs iese dinMainstream Support, el intra de obicei in Extended Support, ceea ce inseamna ca utilizatorii primesc update-uri inca o perioada de timp, de obicei de 5 ani. End of support inseamna ca nu mai apar deloc update-uri de securitate, asa cum s-a intamplat cu Windows XP.

Exista si cateva produse intrate in categoria End of support. Acestea vor pati exact ce a patit XP-ul.

microsoft-retrage-suportul-si-pentru-windows-7-si-alte-softuri_2.png

Sursa:

Microsoft se pregateste sa retraga suportul si pentru Windows 7 - www.yoda.ro

Link to comment
Share on other sites

Magarie sau nu magarie... end-userul care are un pc din 2008, care joaca prepelix,cs si alte jocuri iar care nu stie cei ala windows si cheama un baiat cu un "cd cu windows" il doare in palarie, lucru bun pentru baiatu' cu windowsul.

Asta afecteaza mai mult cei care se ocupa cu IT-ul, firme etc. Acolo e risc mai mare de a pierde ceva prin atacuri si exploit-uri noi care nu or sa fie reparate.

Link to comment
Share on other sites

Eu nici rupt nu o sa trec pe windows 8, sunt multe motive printre care printre ele este si consumu excesiv de resurse.... , este o porcarie windows 8.

Pentru jocuri nu este suficient de matur, drept proba am testat renumitul CS:GO, joc de 2012, si e o diferenta CONSIDERABILA intre 7 si 8 ca performanta, 7-ele fiind invingator detasat...Deci, daca stam sa ne gandim la publicul tanar, pasionat de jocuri, copchii, etc, 8 nu prinde deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Eu nici rupt nu o sa trec pe windows 8, sunt multe motive printre care printre ele este si consumu excesiv de resurse.... , este o porcarie windows 8.

Nu sunt cu windows-ul in fapta, dar te contrazic aici. De exemplu, windows 8.1 consuma foarte putine resurse in raport cu windows 7. Au rezolvat foarte multe bug-uri iar managementul pe resurse este mult mai bun.

Nu stiu cum se comporta la jocuri si alte balarii.

Link to comment
Share on other sites

Trecem toti pe Linux :)) am avut Windows 8 la calculatoarele de la scoala . In prima ora am reusit sa obtin drepturi de administrator sa intru in toate pc-urile din laborator sa fac ce vreau pe acolo :)) cand au schimbat windowsul in 7 nu am mai putut sa fac aproape nimic :))

Link to comment
Share on other sites

Asta se intampla cand yoda.ro posteaza o stire de cacat pentru gica care se uita in fiecare seara pe sport.ro si citeste cancan.

Mainstream Support End Date inseamna ca din acel moment nu or sa se mai adauge new features in sistem, nu se mai accepta cereri pentru feature noi si nu or sa mai apara alte service packuri. Totusi inca or sa vina actualizari de securitate si bugfixing platit.

Mainstream support—Microsoft will offer mainstream support for a minimum of 5 years from the date of a product's general availability, or for 2 years after the successor product is released, whichever is longer. For example, if you buy a new version of Windows and five years later another version is released, you will still have two years of support left for the previous version.

Extended support—Microsoft will offer extended support for either a minimum of 5 years from the date of a product's general availability, or for 2 years after the second successor product (two versions later) is released, whichever is longer.

Who can receive support in the Extended Support phase?

Extended Support will be available to all customers*. Extended Support includes paid support (support that is charged on an hourly basis or per incident), security update support at no additional cost, and paid hotfix support. To receive hotfix support, an Extended Hotfix Support contract must be purchased within the first 90 days following the end of the Mainstream Support phase. (The 90-day requirement is waived if Software Assurance or Dynamics Business Ready Enhancement Plan has been purchased for the product in question.) Microsoft will not accept requests for warranty support, design changes, or new features during the Extended Support phase.

Microsoft Support Lifecycle Policy FAQ

Suportul pentru windows 7 se termina in Ianuarie 2020. Data la care o sa aiba 11 ani de la lansare. Microsoft Product Lifecycle Search

Cati dintre voi folositi un linux de acum 11 ani? Nu folositi nici macar linux de acum 5 ani. Si va mai plangeti cand un software e inlocuit dupa 11 ani in care developeri si testeri trebuie platiti ca sa il tina actualizat iar in tot acest timp mai trebuie sa lansezi cateva sisteme de operare si alte suite de software in timp ce oferi suport pentru versiunile vechi. Oamenii aia trebuie platiti pana la urma.

Muie yoda.ro

Iar voi nu mai inghititi toate stirile astea "senzationale" menite sa atraga trafic.

+ Windows 8.1 e o versiune reusita de sistem de operare.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Windows 8 are backdoor de la micii no?tri spioni, n-am nicio îndoial? c? vor s? monitorizeze toa?i utilizatorii Windows.

De unde ai luat ca Windows 7 n-are?

Eu nici rupt nu o sa trec pe windows 8, sunt multe motive printre care printre ele este si consumu excesiv de resurse.... , este o porcarie windows 8.

Wau, Windows 8 consuma excesiv resurse fata de Windows 7 si e o porcarie? Ai facut cumva Reverse Engineering si nu stiu eu?

Eu deja m-am plictisit de astia de genul tau care spun ceva fara nici o fondatie doar ca se bage in seama. Invatati ceva, dupa asta dati-va cu parerea. Eu stiu de unde se trage asta, de la efectul de turma, a spus cineva la inceput ca windows 8 e o porcarie si dupa aia toti "hackerii" ca sa se dea mari, repeta ca oile dupa el. Verifica informatia inainte sa postezi de dragul postatului.

Trecem toti pe Linux :)) am avut Windows 8 la calculatoarele de la scoala . In prima ora am reusit sa obtin drepturi de administrator sa intru in toate pc-urile din laborator sa fac ce vreau pe acolo :)) cand au schimbat windowsul in 7 nu am mai putut sa fac aproape nimic :))

Imi spui si mie cum, te rog?

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

@GarryOne are dreptate, windows 8.1 consuma putine rersue, il am de 1 an instalat si il folosesc doar pentru surf si jocuri. Si va pot zice ca nu am un PC bun. Am un Dual Core, 4GB ram, o placa video de 512 pe 128 de biti si un SSD de 128 si merge foarte bine. Adevarat windows 8 la INCEPUT a avut multe probleme si in plus nu erau drivere, dar acum este foarte stabil, arata bine si merge bine :)

Cei care ati citit pe internet "aaa windows 8 e naspa consuma resruse" sunteti doar o parte din "turma"

Link to comment
Share on other sites

Este logic sa retraga suportul, fiinca la iarna vor lansa windows 9, sau blue, sau cum drac l-or boteza. Astia de la Microsoft fac un windows bun, unu dezastru, xp bun, vista dezastru, 7 bun, 8 dezastru.La 8.1 au dres-o, dar este impresia neplacuta lasata de 8.... Asta nou, se pare ca va fi ok, dupa cum il lauda, insa ramane de vazut si experimentat/testat.Oricum, la marea masa a utilizatorilor casnici, li se rupe de suport, iar la firmele mici/medii la fel.Pentru feisbucisti, contabili, youtuberi si restu, nu e problema, pot utiliza win 7 cum e acu, inca 5 ani linistiti.Personal, folosesc windows doar pentru jocuri, si ceea ce ma intereseaza sunt driverele video, insa cum acestea nu sunt dezvoltate de microsoft, mi se rupe de suportu lor, din partea mea, pot sa-l retraga de ieri.

Oricum, nu-i plangeti, ca microsoft sunt uni din putinii care scot $$$ si din piatra seaca.

Link to comment
Share on other sites

Tipic, multi dintre voi vorbiti de windows 8/8.1, dar nici macar nu l-ati testat.

Folosesc win 8.1 de aproape un an, l-am instalat din curiozitate. E mult mai stabil ca 7, mai rapid si consuma mult mai putine resurse.

Singurul impediment la inceput era meniul, dar asta pentru ca asa suntem noi oamenii, sceptici cand vine vorba de nou.

Practic asta e motivul numarul unu pentru care versiunea asta nu e prea apreciata.

La versiunile mai vechi, la un click pe start iti aparea meniul, la 8.1 iti apare un fel de speed dial cu aplicatii gen mail, vreme, stiri, etc. Trebuie sa dai click dreapta pe start pentru a-ti afisa vechile optiuni din win 7, xp. Cu timpul iti dai seama ca daca il customizezi dupa nevoie, e mult mai usor de folosit, mult mai prietenos si cu un design modern.

Cam asta ar fi marele dezavantaj.

Mai sunt unii are au starnit mituri false cum ca nu merg jocurile, nu merg programele, nu-mi ramane decat sa rad cu pofta.

Fata de 7 are un inbuilt antispyware/antivirus care e destul de bunicel, ma refer la windows defender. Alt avantaj pe care l-am observat, fata de 7, mi-a recunoscut aproape toate device-urile, nu a fost nevoie sa instalez prea multe drivere.

Chiar si asa, sa nu ne miram de comportamentul celor multi...

De aceleasi reactii negative vom avea mereu parte, poate si cand o sa apara windows 9. Sa nu uitam ca aceleasi reactii au fost si cand a aparut windows 7.

Edited by coffee
Link to comment
Share on other sites

Tipic, multi dintre voi vorbiti de windows 8/8.1, dar nici macar nu l-ati testat.

Folosesc win 8.1 de aproape un an, l-am instalat din curiozitate. E mult mai stabil ca 7, mai rapid si consuma mult mai putine resurse.

Singurul impediment la inceput era meniul, dar asta pentru ca asa suntem noi oamenii, sceptici cand vine vorba de nou.

Practic asta e motivul numarul unu pentru care versiunea asta nu e prea apreciata.

La versiunile mai vechi, la un click pe start iti aparea meniul, la 8.1 iti apare un fel de speed dial cu aplicatii gen mail, vreme, stiri, etc. Trebuie sa dai click dreapta pe start pentru a-ti afisa vechile optiuni din win 7, xp. Cu timpul iti dai seama ca daca il customizezi dupa nevoie, e mult mai usor de folosit, mult mai prietenos si cu un design modern.

Cam asta ar fi marele dezavantaj.

Mai sunt unii are au starnit mituri false cum ca nu merg jocurile, nu merg programele, nu-mi ramane decat sa rad cu pofta.

Fata de 7 are un inbuilt antispyware/antivirus care e destul de bunicel, ma refer la windows defender. Alt avantaj pe care l-am observat, fata de 7, mi-a recunoscut aproape toate device-urile, nu a fost nevoie sa instalez prea multe drivere.

Chiar si asa, sa nu ne miram de comportamentul celor multi...

De aceleasi reactii negative vom avea mereu parte, poate si cand o sa apara windows 9. Sa nu uitam ca aceleasi reactii au fost si cand a aparut windows 7.

E si logic ca Windows 8.* sa consume mai putine resurse deoarece nu e prea incercat cu prostii de genul efectelor pe texte,mouse si multe alte prostii...Tot XP-ul ramane cel mai bun la specificatii.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care va plangeti de meniul din Windows 8.1 puteti sa instalati Classic Shell, care ii free, si aveti meniul inapoi. Dupa ce incepi sa lucrezi pe Windows 7 si 8, te uiti la XP, asa cum te-ai uitat la 2000 cand a aparut XP: cu mila! Dupa ce m-am obisnuit in Windows 7 cu setarile lui de securitate, ma uit la XP si ma bucur ca nu ii mai pe piata.

Instalezi o copie proaspata de XP si in 30 de minute sau 1 ora, ai 200 de updaturi de facut. A trecut vremea lui Win XP, ii vremea sa va faceti un update la cunostinte nu sa ramaneti in urma. Tehnologia se schimba mereu, si trebuie sa ne schimbam cu ea.

Pentru cei care is Services Provider ca si mine, personal mi se rupe ca ii XP, 7 sau 8: clientul plateste facturile, si eu prestez serviciile. End of story!

Fie ce va fi, ii mai usor in imbratisezi schimbarea in cazul asta, decat sa te opui ei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...