Jump to content
SS666Valium

Finantare proiecte

Recommended Posts

Buna seara,

Impreuna cu 2 prieteni doresc sa incep 2 proiecte, ce au nevoie de o finantare (pentru inceput) de aproximativ 10.000 EURO, momentan avem alocati acestor proiecte doar 5000 de EURO, in total, pentru deschiderea acestor doua proiecte avem nevoie de 15.000, avem deja 5000. Daca gasim una sau mai multe persoane interesate sa ne sustina pentru inceput, banii se vor recupera in timp (daca este nevoie putem semna un contract pentru asta), cum spuneam daca gasim persoanele potrivite putem incepe demersurile pentru deschiderea dc-ului si ziarului.

- un datacenter privat in Alexandria, unde vom gazduii DOAR website-uri pentru firme mari / website-uri ce doresc monitorizare 24/24 si garantarea unui up-time de 99.99%, O SECURITATE DE NIVEL INALT - ne propunem ca-n scurt timp sa devenim cel mai sigur datacenter din Romania, vom gazduii organizatii guvernamentale, servicii de informatii si eventual vom inchiria servere dedicate. DC-ul va avea doar oameni compententi in "staff" si "echipa", de la experti in securitate pana la programatori web, suport tehnic 24/24 prin telefon / live chat si la scurt timp dupa infiintarea si propria infrastructura (retea, mai exact va fii un fel de mini-provider de internet, unul SIGUR din toate punctele de vedere, unde atacurile DDoS sau sniffing vor fii de domeniul trecutului)

- un ziar national cu sediul in Alexandria (unul serios, unde vor fii articole de calitate, de arta, cultura, spiritualitate, istorie pana la stiri locale, sociale, politice, de interes national, etc, vreau ca sloganul sa fie "IMPREUNA IMPOTRIVA CORUPTIEI")

Pentru datacenter se vor aloca 8000 de euro, restul de 2000 vor fii alocati pentru ziar (achizitionare echipamente, licente, etc)

Acestea vor fii pe langa ceea ce investim noi, adica aproximativ 5000 de euro.

Am inteles ca in Romania sunt cateva organizatii ce te finanteaza pentru proiect (bineinteles ca dupa "isi scot" banii x 100), stiu ca sunt multi interesati sa finanteze proiecte ca dupa sa-si scoata banii.

De ce nu investim noi in proiecte?

- avem alt proiect la care lucram de 3 luni unde s-au investit deja peste 50.000 euro

- nu avem fondurile necesare, cum am spus avem alt proiect si banii "programati/rezervati pentru lucruri mult mai importante" (scuzati termenul, dar n-am gasit altul in acest moment)

Intrebare mea este urmatoarea:

Cunoasteti vreo organizatie/persoana interesata sa contribuie la strangerea celor 10.000 euro? daca da, va rog lasati-mi un mesaj privat cu toate datele.

Edited by SS666Valium
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cunoasteti vreo organizatie/persoana interesata sa contribuie la strangerea celor 10.000 euro? daca da, va rog lasati-mi un mesaj privat cu toate datele.

Da, kickstarter.com, sau alte site-uri de crowdfundings ar trebui sa fie ok pentru tine, atata timp cat poti sa prezinti un plan real de afaceri cu costuri, cheltuieli, castiguri si toate celelalte. Exista site-uri de antreprenoriat care doar cu asta se ocupa, conteaza ideea si cat de bine ai gandit planul de afaceri (care la tine cam are lacune)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Invata sa scriiii corect daca vreiii sa te apuciii de un ziar national. Cum spunea si @aelius, cu 10K nu poti cumpara nici macar baterii. De ce in Alexandria si nu in Bucuresti/Cluj/Timisoara un DC? Te va costa foarte mult sa inchiriezi fibra pana in Bcuresti, mai ales ca ai doar cateva optiuni din care sa alegi(RDS, Romtelefon si CFR)

Link to comment
Share on other sites

Buna seara stimate Enki Valium von Baal (Inalt Duce de Gradul 66).As putea sa va finantez dar cu o singura conditie, vreau sa devin membru al ordinului dvs., imi puteti trimite un mesaj privat cu mai multe detalii?Cum as putea sa devin Cavaler de grad mai mare?

De unde as putea sa procur etnobotanicele puternice pe care le fumati?Se pare ca sunt de inalta calitate.

Am uitat sa precizez, te-ar interesa sa deschidem inca un datacenter in Rm. Valcea?

Ti-am lasat datele unui sponsor potent pe PM, contacteaza-l maine intre orele 18.00-21.00.

Multumesc mult, astept un raspuns.

Edited by 1337
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stati un pic, ca se pare ca nimeni nu a observat.

Tu vrei datacnter in Alexandria? Acolo unde are craigslist si ebay "helpdesk" ?

E mai ieftin pt ei in felul asta, mai ales ca majoritatea traficului vine de acolo. Daca ar deschide pe viitor inca un POP in Rm. Valcea, mai ales Paypal ar reduce costurile cu banda cu peste 80%.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca nu sunt mult, mult prea discret: de unde ati avut bani sa investiti 50.000 Euro? Intreb si eu. Daca vrei sa primesti 10.000 de verzi trebuie sa fii sincer. Poti sa incepi de acum.

PS: Bataia nu este o rusine. Pana si Uzzy si-a luat bataie.

PS2:

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...