Jump to content
MrGrj

[Pareri] Interviu C++ BitDefender

Recommended Posts

  • Active Members

Am fost chemat la un interviu, vineri, pentru a ocupa pozitia de C++ Developer la BitDefender. Mi s-a spus ca voi sustine un test care va fi in mare parte alcatuit din ceva algoritmi. Durata testului va fi de o ora.

A mai fost careva la un interviu si poate lasa cateva pareri aici despre test / mediul de lucru / salariu / program de lucru ?

[Va rog sa evitati off-topicul]

Mersi :)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Am citit tot ce scrie acolo si aia vorbesc mai mult despre Suport Tehnic sau Sys Admin. Nimic concret despre pozitia de C++ Dev sau mediul de lucru sau program.

In plus, pe site-ul asta sunt multi frustrati care nu au reusit sa treaca de prima faza si se plang in continuu.

Astept in continuare pareri.

Mersi @SynTAX

Link to comment
Share on other sites

Maine ai interviul?

Nu am fost la Bitdefender, dar am fost la Avira. Postul era de C++ Developer, dar asta nu inseamna ca o sa umbli tu la engine-ul de scanare, probabil postul e pentru tool-uri auxiliare: backup, password manager sau mai stiu eu ce.

La mine interviul a avut doua etape (cred):

1. "Interviul" tehnic

2. Discutiile

"Interviul tehnic" a fost: ai un calculator cu Visual C++ si conexiune la net. Fa un client TCP care se conecteaza la un server TCP si un server TCP, care suporta mai multi clienti si care raspunde la request-uri. Aveam 3 ore la dispozitie si pentru "punctaj maxim" trebuia sa suporte mai multi clienti, multi-threading, select()... In fine, ideea e ca am facut tot ce trebuia, oricum unde ucrasem inainte facusem astfel de lucruri si mi-a fost foarte usor.

La partea a doua insa am stat la discutii cu doua persoane de acolo. Cred ca mi-au pus si intrebari tehnice,probabil de C++ si poate de algoritmica, nu stiu daca si legate de altceva. Partea ciudata a fost ca m-au intrebat la ce proiecte am mai lucrat si le-am zis ca am facut un crypter. Normal, nu stiau ce e acela si le-am explicat ce face: "Pai stiti, face ca un fisier detectabil de antivirus, sa nu mai fie detectabil de antivirus". Nu m-au crezut. Le-am explicat cum functioneaza: "Pai stiti, incarca un executabil in memorie si il executa fara ca acesta sa ajunga pe disk". Tot nu credeau, ziceau ca antivirusul lor stie dintr-astea... In fine. Apoi ma intreaba: "Auzi, dar de ce te-am angaja pe tine, daca te folosesti de sursa antivirusului ca sa faci in continuare cryptere?". Si le raspund cam razand: "Pai stiti, nu am nevoie de sursa antivirusului ca sa fac asa ceva". Nu m-au mai sunat.

tl;dr: Sa stii OOP bine: functii virtuale, clase, mostenire si mai stiu eu ce si sa stii binisor algoritmica.

Nota: Primesti multe puncte bonus daca ai relatii acolo. :)

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fiu offtopic, dar sa fii o companie de solutii de securitate si sa angajezi de pe RST/HF/mai stiu eu e ca si cum ti-ai da foc la valiza singur. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar e ciudat... Dar faza e ca ei nu stiu de asa ceva.

Ai fi surprins sa afli pe la ce firme lucreaza persoane de pe aici sau fosti membri. :)

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fiu offtopic, dar sa fii o companie de solutii de securitate si sa angajezi de pe RST/HF/mai stiu eu e ca si cum ti-ai da foc la valiza singur. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar e ciudat... Dar faza e ca ei nu stiu de asa ceva.

Nici eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca nu ai gandit foarte mult inainte sa postezi.E ca si cum i-ai considera pe cei care stau pe RST ca niste raufacatori de care trebuie sa te feresti..

// better @rtfmplay? :)

Edited by int21h.exe
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Bun, revin cu o parere.

Interviul a fost mai usor decat ma asteptam:

- transformare din baza 2 in baza 16

- transformare din baza 10 in baza 16

- ceva grile cu C++ basic: gen: "ce afiseaza functia sm(4) daca(....), si imi dadea o functie usoara: un do{} while{}

- o intrebare teoretica tot despre functii

- si 3 programe pe care trebuia sa le fac eu: suma divizorilor pari ai unui numar / verificarea unui sir cum ca e palindrom (cuvantul citit normal si de la coada la cap sa fie acelasi) + se dadea o structura care continea o radacina si mi se cerea sa fac o functie care afiseaza cate directoare si fisiere exista.

Atmosfera super degajata, oamenii de pe-acolo super chill. La fel si tipa care m-a tinut dupa la un scurt interviu a fost ok si cu bun simt. A fost o experienta draguta. Mi-a spus ca am facut f.bine la test, dar e posibil sa fii cerut prea mult la salariu + sa nu ii convina ca sunt inca la facultate (lipsa timpului)

M-a anuntat ca imi da un raspuns la sfarsitul saptamanii asteia sau inceputul celeilalte (oferta + contract). O sa revin cu edit daca imi amintesc subiectele exacte.

M-am mirat totusi ca nu au cerut deloc OOP. Dezamagit din pct. asta de vedere.

Am postat unde nu trebuie prima oara. Sorry sunt obosit :)

Link to comment
Share on other sites

maci beter

Nici eu nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca nu ai gandit foarte mult inainte sa postezi.E ca si cum i-ai considera pe cei care stau pe RST ca niste raufacatori de care trebuie sa te feresti..

// better @rtfmplay? :)

Si in final cu ce impresie ai ramas? Te angajeaza? Tu ce crezi? Tu in locul lor ai fi fost multumit?

Edited by rtfmplay
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Am mentionat mai sus: testul l-am facut bine, si mi-a zis aia ca a fost ok. A cam strambat din nas cand i-am zis de salariu si de faptul ca as vrea un program mai flexibil.

Daca e sa ne limitam la cunostinte, da.

Link to comment
Share on other sites

Un sfat practic: Banii pe care ii vei lua, NU tin de cat de bun esti TU, tine doar CAT de bine NEGOCIAZA fiecare. Depinde cum ai raspuns si cum te-au citit cei de la HR, daca te vor iti vor face o oferta oricum mult mai mica decat ceri tu. Iti urez noroc si sa te angajeze dar negociaza dur la bani.

Sfat pentru toti: NU va mai vindeti companiilor ieftini.

Link to comment
Share on other sites

Si asa majoritatea nu prea avem bani, dar avem un bagaj de cunostinte relativ solidsi meritam mai mult de un minim pe economie. M-am intalnit prea des de marlania patronilor care iti arunca un 10-15 mil. lei vechi, doar pentru ca tu accepti bani putini, din nevoia mare de bani pe care o ai.

Link to comment
Share on other sites

In Iasi sau Bucuresti? :) eu am fost la interviu la Bitdefender in primul an de facultate. Daca e pe C++ probabil este pentru internals/ui team :). Don't sweat it, majoritatea baietilor sunt foarte smart (in Iasi) daca vrei sa o arzi te miros de la o posta, asa ca fii tu insati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...