Jump to content
begood

Am luat jobul !!! :D ( C++ )

Recommended Posts

Ar fi fost culmea sa-l fi luat pe cel de java :P.

Felicitari pentru job.

Poti spune de curiozitate care sunt indatoririle tale? (nu ma intereseaza detalii, sunt doar curios sa stiu ce trebuie sa faci intr-un job real-life)

PS: Ai avut de-a face cu algoritmica la interviu?

Edited by Patrunjel
Link to comment
Share on other sites

Azi a fost prima mea zi.

Am fost angajati doi in total, voiam sa intreb, dar am uitat, cati oameni s-au prezentat la interviu. Intreb maine.

Am avut de citit 1001 de foi cu protectia muncii, test din asta, bla bla.

Ne-au facut cunostinta cu toti colegii de acolo, media de varsta dupa parerea mea e la 27-32 ani.

La departamentul it sunt 2 tipe bunoace una blonda una roscata ! una slaba si urata si restu barbatei :))))

Toti au terminat la poli bucuresti sau sunt in curs.

Mi-au dat de citit vreo 200 pagini cu software-ul, framework-ul etc etc...azi stau sa mai buchisesc la ele.

Mi-au aratat in mare ce fac ei, cum e coordonata toata treaba, cu cine au parteneriate;

Pe scurt am 2 mentori care o sa ma ghideze in dezvoltare, mi-au dat de citit cod @ home (am 30 mb de cod sursa arhivat pe stick ) :))

@Patrunjel am avut, mai mult arbori m-au pus sa gandesc.

Link to comment
Share on other sites

Ori esti geniu si nu ai nevoie sa te invete nimeni fiindca esti supra-dotat si te descurci, ori dai de permis Tr si-ti iei tractor de pe-acuma.

Nu zic ca nu ai cum sa fii autodidact, mie personal mi se pare mai usor decat sa imi bage cineva in cap cacaturi, dar, cum am zis, trebuie sa te remarci. Cum te remarci tu? Adica ce oportunitati ai? Ca sa te ia cineva fara faculta trebuie sa te faci cunoscut. Si nu conoscut prin fata blocului, cunoscut ca imediat cum aude un angajator numele sa stie cine esti. (nu o sa faca nimeni research pe un cv in care nici nu se uita).

*eu la angajari zic, daca reusesti sa produci un ban pe pula ta e alta treaba, pula ta

Link to comment
Share on other sites

Felicitari ! Iti recomand sa faci mai putin peste treaba de program ( adica hobby-ul tau cu informatica, dar pe alt limbaj sau alte lucruri ) deoarece are si creierul o limita si daca se aduna stresul de la lucru cu stresul vointei de auto-depasirea nu cred ca iese deloc bine. Felicitari inca odata !

Link to comment
Share on other sites

Un mic update : am gasit un job mai bine platit, dar nu e pe programare, iar atmosfera de aici nu-mi convine, totul e facut dezorganizat. FOARTE. Nici eu, ca om, nu-s atat de dezorganizat.

Azi la 12 negociez salariul final cu astialalti. Apoi sa-mi dau demisia (dar cu preavizul de 15 zile, nu pot sa plec a doua zi de la ei).

Poate daca eram an terminal la facultate ma gandeam de doua ori pana sa iau decizia asta, dar acum banii primeaza, experienta pe locul 2.

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

"Nici eu, ca om, nu-s atat de dezorganizat."

:)) hai mai begood ....tu nu ai cum sa te consideri dezorganizat . cine a stat un pic langa tine stie f bine asta.

Oricum din pacate la noi in multe firme este haos si trebuie sa gasesti ordinea din haos-ul lor. Bine ca ai gasit ceva mai bine platit dar sunt curios daca ne poti spune in ce domeniu ai gasit noul job?

Link to comment
Share on other sites

Imi vine foarte greu sa pun in balanta avantajele si dezavantajele.

Postul ar fi de administrator de retea la o policlinica privata.

Mi-a venit o idee, de fapt i-a venit o idee buna spre foarte buna (de afaceri) prietenei mele si se inclina balanta catre jobul actual. I'll keep you posted.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...