Jump to content
loki

filare denea

Recommended Posts

Sunt curios de niste aspecte.

Nu am probleme personal dar am aflat de un caz filat de DNA.

Mascatii la usa, telefoane ascultate incepand de 6 luni in urma etc.

Presa a bagat si o chestie de camere video si microfoane ceea ce mie mi se pare imposibil. Sau poate nu, dar e ceva absurd: nu poti pune microfoane in locatia subiectului fara sa ii dai de banuit. Caz in care este banuita o persoana dand cu ciocul, mai degraba decat toti care se tem ca sunt amplasate camere video.

Nu a fost vorba de urmarire internet... cred, da totusi sunt curios si in domeniul asta. Anchetele nu au intrebat nimic in acest sens.

Pe mine ma intereseaza gafele presei. Totusi anumite informatii la ancheta suna ceva gen "stiu ca la ora D ai facut chestia X". Si majoritatea se intreaba de unde s-a aflat cat timp nu ar trebui sa existe camere video.

Vreau sa stiu mai multe despre studiile pe care le face DNA asupra subiectilor, vreau sa dezvoltam putin problema.

Este un mit, culmea ca a aparut si intr-un film, ca daca vrei sa nu fii ascultat sa scoti bateria din telefon. Habar nu am in sensul asta.

Nu vreau pustani cu pareri pe dinafara. Promit ca dau BAN fara retinere. Vreau doar persoane care macar cunosc personal cazuri similare.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

nu cunosc cazuri personale dar am vazut si la discovery cum instalezi un rahat pe telefon si poti sa il folosesti ca microfon cand telefonu e idle sau poti sa ii activezi si camera daca vrei... sa dai apeluri... sa vezi ce mesaje primeste/trimite si de la/catre cine

edit: in concluzie nu stiu daca se folosesc chestii de genul la noi... dar nu vad de ce nu ar fi posibil mai ales cand operatorii au posibilitatea sa iti `activeze` anumite `facilitati` ale smartphone-urilor

Link to comment
Share on other sites

Este un mit, culmea ca a aparut si intr-un film, ca daca vrei sa nu fii ascultat sa scoti bateria din telefon.

Foarte adevarat! Cine stie de Nokia 1100, isi aduce aminte ca acesta avea "facilitatea" sa trimita semnalul de la microfon catre retea fara vreun anunt. Doar in momentul in care era necesar un sms, cerea permisiunea.

Filarea poate fi facuta si prin unde laser de diverse frecvente, cu "target" pe fereastra urmaritului. Cea din urma vibreaza la orice unda sonora, vibratia este preluata de laser, interpretata si analizata iar in cele din urma convertita in semnale acustice. Proiect dinasta aveam prin generala cand ne explica profu' de fizica. E de ceva ani.

Iar cu urmarirea video se face si dintr-o masina sau apartament din apropierea locuintei urmaritului. Eu cred ca posibilitati exista, si doar imaginatia e limita superioara :)

Link to comment
Share on other sites

A fost ?i la ?tiri un caz în care nu mai ?tiu ce primar avea instalat? de DNA o camer? video ascuns? în tocul u?ii de la birou. Nu cred c? pot face acela?i lucru pe o proprietate privat?. Cum zicea ?i Xander mitul cu telefonul pare a fi adev?rat. Un filaj se face pe o perioad? de timp destul de mare ?i se folosesc de orice/ oricine pentru a putea strânge informa?ii sau dovezi, chiar ?i agen?i sub acoperire ca în filme.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut mai demult un documentar despre telefoanele care pot fi ascultate si cu bateria scoasa daca sunt bombardate cu microunde de o anumita frecventa. Aveam ceva informatii salvate, caut si revin cu completari despre acest lucru.

Mai exista si dispozitivul creat de Leon Theremin, folosit de Rusia pentru a asculta convorbirile ambasadorului american.

Detalii : Laser microphone - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Am vazut mai demult un documentar despre telefoanele care pot fi ascultate si cu bateria scoasa daca sunt bombardate cu microunde de o anumita frecventa. Aveam ceva informatii salvate, caut si revin cu completari despre acest lucru.

Mai exista si dispozitivul creat de Leon Theremin, folosit de Rusia pentru a asculta convorbirile ambasadorului american.

Detalii : Laser microphone - Wikipedia, the free encyclopedia

Deci din ce am inteles acolo, ca si sistem de aparare poti folosi sticla ondulata si alte chestii asemanatoare prin care virbratia sonora nu poate trece.

De asta birourile de smecheri din cladirile mari au sticla mata si ondulata?

Link to comment
Share on other sites

Mai exista si decodere DTFM:

1hTXE

Un device de asta decodeaza semnalele telefonului, si arata graficul tonurilor DTFM pe un ecran.

Se foloseau de catre securitate si inca se mai folosesc, in metode mai avansate.

Aparatele de genul pot capta pana si numarul cardului, parolele voce ale mailurilor si etc.

Cam asa e frecventa, in functie de taste:

1hU0W

Faza e ca, folosind apartele DTFM, un 9 sau 0 se transmite la fel de repede ca un 1 sau 2, fiind destul de eficiente.

Si da, se folosesc si in cazurile D.N.A .

Link to comment
Share on other sites

Deci din ce am inteles acolo, ca si sistem de aparare poti folosi sticla ondulata si alte chestii asemanatoare prin care virbratia sonora nu poate trece.

De asta birourile de smecheri din cladirile mari au sticla mata si ondulata?

Sau izolate cu, cupru (exemplu cladirea de comunicatii din crangasi/bucuresti (cum mergi cu 41 spre crangasi pe dreapta, inainte de pod) e o antena mare mare si o cladire fara geamuri, par a fi de cupru...

Link to comment
Share on other sites

Apropo, din cat stiu legea spunea ca toate telefoanele sunt inregistrate. Dar inregistrarile sunt ascultate in functie de mandat si pe o perioada stabilita. E adevarat?

In cazul in care unul e arestat pentru 29 de zile, cu dovezi si tot ce trebuie, se pun hartiile cu inregistrarile pe masa, mandatul pentru ascultat a expirat? Sau inca se asculta telefoanele suspecte?

Link to comment
Share on other sites

Apropo, din cat stiu legea spunea ca toate telefoanele sunt inregistrate. Dar inregistrarile sunt ascultate in functie de mandat si pe o perioada stabilita. E adevarat?

In cazul in care unul e arestat pentru 29 de zile, cu dovezi si tot ce trebuie, se pun hartiile cu inregistrarile pe masa, mandatul pentru ascultat a expirat? Sau inca se asculta telefoanele suspecte?

Nu inregistreaza ce se vorbeste, doar lista cu apelurie, catre cine s-au facut, de la cine, si durata lor. Totul mergand in timp pe ultimele 6 luni, dupa aceea se sterg.

Link to comment
Share on other sites

Ce se face nu este la fel cu legea. Din moment ce au dovezi foarte solide este foarte greu s? ai vreo ?ans?, chiar ?i cu faptul c? sunt erori de procedur? sau legea nu a fost respectat? întru totul.

+ Nu ai de unde sti cand ai fost luat in vizor si ai fost considerat om cheie. Adica vor ei sa te urmareasca pentru a vedea legaturile si unde ajungi.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai intrat in vizorul baietilor cu ochi albastri or sa se opreasca din a-ti asculta respiratia doar cand or sa fie ei 100 % siguri ca nu mai au nimic nou de aflat. Daca mai au vreun dubiu cat de mic,poate sa fie ancheta oficiala incheiata de mult si tu sa ai inca audienta radiofonica.In ceea ce priveste mijloacele de ascultare...pai voi credeti ca degeaba au renuntat talibanii din al=quaeda la comunicatii moderne?

Link to comment
Share on other sites

Anchet? oficial? ?i alte chestii legale, cic?. Cine naiba are impresia c? vede documentele conform c?rora ei au voie s? te asculte? :))

Cine poate verifica dac? documentele sunt f?cute retroactiv din moment ce ei au acces la tot? :))

A?a, retoric.

PS: Nu intr? în competen?a fulgului de nea s? se ocupe de ascult?ri ?i urm?riri.

Link to comment
Share on other sites

nu pot fi ascultate telefoanele daca le scoti acumulatorul, cele ce nu au baterie "de bios" pt. eprom data , ceas...etc sic, sic... muie la IRS

bateria arata asa:

V80H_thumb.138.jpg

si la telefoanele noi este indicat sa te duci intr-un service sa iti scoata acea baterie sau la tablete, iphone etc nu o sa pierzi nimic daca iti salvezi datele inainte si o sa setezi totul manual in setari.

Si cu bateria de memorie activa nu te pot asculta decat daca sunt la maxim 800 metri de tine sau mai mult daca au plantat preamplificatoare in zona (toate sectoarele si cartierele au preamplificatoare montate de sri in toata romania) daca nu reusesc preiau datele furnizate de celula cu toate indicativele date de router si extrag psq din server si te-ai dus la bulau.

Daca nu vrei sa fii prins de celula (antena gsm - server) fa redirect prin conectarea altui mobil lasat undeva aiurea prin alte zone trebuie doar sa ai pistol de lipt si sa legi niste micro fire intre ele ca si cum ar fi o conversatie prin router.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic vorbind in ziua de azi la ce nivel a ajuns tehnologia,si ma refer numai la cea uzuala pe care o are oricine la indemina,telefoane mobile,software pentru spionaj,etc,nu imi este greu sa imi imaginez ca astia de la servicii au tehnica cu mult superioara,de care poate am auzit sau vazut doar in filmele SF.

In ce privesc dovezile,audio si video cu vechime mare,eu cred asa,in primul rind,banuiesc ca intr-un anumit fel persoana urmarita a facut ceva care sa atraga atentia,dupa care,baietii au si inceput urmarirea,si bineinteles,cind urmaresti o persoana,urmaresti si mediul in care se invirte respectivul.

Sa facem un exercitiu de imaginatie,X este vazut impreuna cu Y care este traficant de droguri,bun,probabil ca incepind din acest moment va fi urmarit si X dar si grupul de amici in care se invirte X,si de aici totul merge in crestere geometrica.

Acuma,daca X nu ia telefonul la el,pentru ca este constient ca va fi urmarit,asta nu inseamna ca cei din grupul lui fac acelasi lucru,si in cazul asta o persoana poate fi urmarita prin intermediul grupului.

In ce privesc telefoanele mobile,exista soft care activeaza microfonul pentru ascultarea mediului ambient,si activeaza si camera pentru filmari,si cel mai important,chiar daca se scoate sim-ul din telefon,softul continua sa functioneze fara nici-o problema ca si inainte.

Treaba asta nu este un exercitiu imaginar,este real,eu personal am folosit astfel de soft,inclusiv l-am lasat la download oricui la vrut, gratis cu toate ca pretul de achizitie este pe undeva intre 500 si 1000 euros,dar eu l-am avut intimplator gratis.

Softul care l-am folosit,activa camera,microfonul,asculta convorbirile in direct,trimitea sms-urile primite de victima pe mesageria mea,vedeam toate apelurile,si cel mai important ce mi sa parut mie,inregistra orice convorbire offline,adica chiar daca eu nu il activam sa ascult,softul salva convorbirile si eu le puteam asculta dupa un timp oarecare.

Functia de GPS...asta era si mai faina,puteai sti in orice moment unde este telefonul urmarit,sau puteai afla unde a fost pentru ca inregistra tot traseul parcurs ultimele 24 ore.

Acelasi soft dar profesional,care trecea un pic de 1000 euros avea mult mai multe facilitati,dar nu am probat despre ce este vorba,deci nu pot decit sa presupun.

Am vazut o emisiune de investigatii TV in Spania,cind a fost prins Cap de Porc,romanul ala care se zice ca se ocupa cu fetele,si cu multe altele.

Spaniolii il tineau sub urmarire de citiva ani,filaj,chestii din astea,de fapt pe el nu l-au vazut pina nu sa predat el,dar toata gruparea in schimb era urmarita,nevasta-sa atunci cind mergea sa ia banii de la curve,sau altii cind vindeau sau cumparau carduri false,si chestii din astea,si ma gindeam de ce nu a pus cosul pe ei inainte,dar bine,e de inteles,aici Garcea nu vrea galoane pe umar ca securistii astia ai nostri,batrini si prosti din vremea lui ceasca,aici un hot prins cu marfa in mina la iesirea din magazin,daca te dai la el,spune ca a gasit marfa aruncata pe jos,si te da in judecata pentru cine stie ce.....in fine,nu sint de acord cu atita libertate dar nici sa te omoare primul cioban major doar ca asa vrea pula lui cu 7 clase.

Deci,sisteme audio-video exista si prin intermediul telefonului mobil pot fi folosite de secu cind au ei chef,mai ales ca in RO nu-i verifica nimeni.

Sisteme audio-video ,,manuale"" iar exista,si in ziua de azi sint foarte performante,ma refer la ascultarea de la distanta mare,sau filmarea de la km distanta,vedeti numai ce au fotografii profesionisti in dotare si puteti sa va imaginati singuri ce pot avea astia de la servicii.

Avioane spion,buff,astea sa zicem ca nu ar fi folosite la scara asa larga,dar nu avem de unde sa stim exact,poate astia de la google maps ar putea sa dea mai multe detalii,imi aduc aminte ca acum citiva ani,folosind google,puteam citi numerele masinilor din America,Spania,etc,chiar sa vad zgarieturile dupa o masina,acum nu se mai poate,probabil si-au dat seama ca nu fac bine lasind asa ceva pe mina oricui.

In Spania unde sint eu se dau zilnic emisiuni in care reporterii fac investigatii in anumite chestii,si ramai mut sa vezi ce materiale string cu tehnologie sa zicem profesionala dar nu super avansata,deci se poate,mai ales cind ai un buget fara limite.

Sa vorbim un pic si de autonomia unei baterii.

Cine spune ca dispozitivele profesionale au nevoie de baterii??de ce nu sisteme alternative?mici panouri solare,baterii care se incarca din diferenta de temperatura sa zicem dintre corpul uman si aerul inconjurator,microdinamuri,nu uitati ceasurile elvetiene care nu au nevoie sa fie intoarse si nici nu au baterie,sau alte sisteme,memoria materialelor,se foloseste mult in robotica,anumite materiale au ,,memorie se pot deforma in functie de temperatura,deci fara o sursa de tensiune se deformeaza si revin la forma initiala cu un anumit ritm,lucru care poate pune in miscare un mic generator de tensiune.

Astea sint mai de domeniul SF,dar sint reale si se folosesc,nu stiu daca si in cazul asta.

Din cite stiu eu,o baterie de mobil se consuma cind vorbesti,sau cind isi cauta celulele,dar asta nu inseamna ca daca o scoti,si ramine acel mic acumulator,nu poate continua sa inregistreze in memoria telefonului,dupa care,cind este introdusa bateria sa transmita automat prin centrala tot ce a inregistrat,ca un troian care inregistreaza toata activitatea unui calculator,dupa care cind este ceruta de ,,hacker"" aceasta este transmisa,sau pòate o transmite pe email sau in alt mod,offline.

Eh,am o imaginatie bogata,si timp liber sa o imbogatesc,sper sa nu ma injurati,dar o mare parte din ce spun exista,este real,si banuiesc ca sint multe alte chestii de care nici nu am auzit.

Link to comment
Share on other sites

sal prieteni,am citit tot felul de pareri aici..in principiu,poti fi ascultat,urmarit si inregistrat pe orice,oricand,oriunde...intrebarea este..se justifica efortul?in cele mai multe cazuri,se asculta doar telefoanele si eventual cate o echipa se tine dupa tine..vb din experienta..ceea ce spuneti voi despre camere instalate..doar SRI se ocupa cu asta si numai daca merita..asa ca n-ar trebui sa va bateti capul prea mult iar daca totusi va place sa va conversati la tel,faceti-o doar cu iubita..

Link to comment
Share on other sites

pretul de achizitie este pe undeva intre 500 si 1000 euros,dar eu l-am avut intimplator gratis

Euros baiete nu te injur ca sincer nu am de ce, dar iti spun asa..., acum au intrat si mi-au facut poza automata fara sa vrea telefonul, fara sa si vrea bateria si activand optiunea de "ambiental medium super recording" m-au prins cumva... plm daca au si ei softul ala de 10000 euros" pe care l-au luat de la tine pe gratis ...ce sa le faci..

Link to comment
Share on other sites

skedo,tu cu ,,baiete" sa te adresezi parintilor tai,si daca esti atit de increzut si vrei sa pari interesant,uite ia si tu ca la tine poate nu exista euros,poate inca lucrezi in lei sau roni cum se numesc mai nou,in rest ca sa-ti mai zic,atita dai din tine ca mai ai un pic si plesnesti...

software:

Software pentru spionat telefonul mobil - IWR-INTERNET WIFI ROMANIA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...