Jump to content

Recommended Posts

Nu stiam in ce categorie sa postez, deci postez aici...

Ce programe ar trebui sa ai, pentru a avea un PC mai sigur?...(free/cracked)

Fara keyloggere/rat/virus/orice poate dauna atat performanta, cat si integritatea datelor de pe hard, diverse conturi online, etc...

Deocamdata am AVG 2013 internet security luat de pe Filelist si CCleaner...

Alte programe folositoare?

Link to comment
Share on other sites

Cea mai sigura metoda de a-ti pastra calculatorul intr-o stare buna si fara virusi ar fi sa deschizi fisierele care ti se par suspecte in sandboxie.

Eu folosesc Nod32 3.0.695.0 si sandboxie si sunt foarte multumit, nu sunt infectat.

Rareori pentru siguranta ta i-ti recomand sa dai si cate o scanare cu malwarebytes.

CCleaner nu am folosit niciodata, decand l-am vazut mi s-a parut o mega prostie, deci nu incurajez la folosirea lui.

Sunt multe metode prin care i-ti poti tine calculatorul in modul defensiv, trebuie doar sa ai ceva experienta si sa stii cum functioneaza unele treburi in el.Spre exemplu oprirea unui server care se deschide odata cu computerul din msconfig...

Ti-am spus, daca vrei ceva foarte sigur nu te baza pe progame, trebuie sa ai si cateva cunostinte bune de informatica.

Dar ceea ce ti-am recomand eu acum functioneaza de ani buni la mine, si la alte cateva persoane care nu se pricep in asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Nod32 3.0.695.0 si sandboxie si sunt foarte multumit, nu sunt infectat.

Cum poti sa dai sfaturi de securitate cand folosesti o versiune de antivirus de acum 4 ani? Si mai ales Nod32, pe care nu-l consider asa bun.

EDIT: 5 ani are de fapt :))

Edited by GarryOne
Link to comment
Share on other sites

Bitdefender total security 2013

Spybot S&D

Keyscrambler

Cyberghostvpn

Pentru Mozilla-noscript,adblock plus,better privacy,wot,dnt,browser protect.

Descarc numai de pe filelist.N-am nici o problema.

Edit:vezi ca a postat Nytro o oferta de unde poti descarca bitdefenderul pentru 3 luni gratis.Restul sunt gratis.

Edited by S.R.I
Link to comment
Share on other sites

Cea mai sigura metoda de a-ti pastra calculatorul intr-o stare buna si fara virusi ar fi sa deschizi fisierele care ti se par suspecte in sandboxie.

Eu folosesc Nod32 3.0.695.0 si sandboxie si sunt foarte multumit, nu sunt infectat.

Rareori pentru siguranta ta i-ti recomand sa dai si cate o scanare cu malwarebytes.

CCleaner nu am folosit niciodata, decand l-am vazut mi s-a parut o mega prostie, deci nu incurajez la folosirea lui.

Sunt multe metode prin care i-ti poti tine calculatorul in modul defensiv, trebuie doar sa ai ceva experienta si sa stii cum functioneaza unele treburi in el.Spre exemplu oprirea unui server care se deschide odata cu computerul din msconfig...

Ti-am spus, daca vrei ceva foarte sigur nu te baza pe progame, trebuie sa ai si cateva cunostinte bune de informatica.

Dar ceea ce ti-am recomand eu acum functioneaza de ani buni la mine, si la alte cateva persoane care nu se pricep in asa ceva.

Si praf "informatician" si incapabil sa te exprimi in limba romana ? Cam mult pentru a da recomandari. Garry (din pacate) are dreptate.

Ca idee: nu ai nevoie de ultra cunostinte in INFORMATICA (wtf?!?!) pentru a pune un prapadit antivirus. Recomandarile nu sunt multe: firewall mai de doamne ajuta, un antivirus la zi cu update-urile, a se lasa in permanenta vizibila extensia fisierelor (gogu.txt , nu "gogu"), grija mare la executabilele luate de pe torrents si sharing (multe au deja reconfigurat installerul cu ceva de genul keylloger si/sau remote access, eventual botnet)...

Daca vezi ca tot nu te simti protejat poti incerca una din multe variante de linux. Ghimp nu este cel frumos "photoshop" (editor de imagini) dar isi face treaba (un exemplu de program din multele existente).

Link to comment
Share on other sites

Bitdefender total security 2013

Spybot S&D

Keyscrambler

Cyberghostvpn

Pentru Mozilla-noscript,adblock plus,better privacy,wot,dnt,browser protect.

Descarc numai de pe filelist.N-am nici o problema.

Edit:vezi ca a postat Nytro o oferta de unde poti descarca bitdefenderul pentru 3 luni gratis.Restul sunt gratis.

-Ai dat-o-n bara cu KeyScrambler. Citeste articolul lui Dragos de aici: https://hackyard.net/about-my-last-reasearch.hy

-CyberGhostVPN e bunicel, dar nu e free, ai o limita de trafic pe zi.

-Descarci numai de pe filelist si n-ai nici-o problema? Sa nu crezi ca e din cauza ca torrentele de pe filelist sunt sigure, poate n-ai dat tu peste cele infectate.

Cat despre BitDefender si add-on-urile alea, te sustin.

As mai adauga lastpass care este exceptional. Te protejeaza din ambele parti: nu tastezi tu parolele ca sa te arda keylogger-ul si nu le salvezi in browser ca sa te arda stealerul. Singura parola la care trebuie sa ai grija este cea de la lastpass, care nu trebuie s-o salvezi cumva in browser si nici nu trebuie s-o scrii in ordinea care este. In caz ca ai o parola de genul: "belapoli", scrii "beli" si muti cursorul chiar la mijloc si scrii "lapo" si o sa obtii parola corecta, adica "belapoli", dar in keylogger va aparea "beli Left-Click lapo".

Link to comment
Share on other sites

Nu stiam in ce categorie sa postez, deci postez aici...

Ce programe ar trebui sa ai, pentru a avea un PC mai sigur?...(free/cracked)

Fara keyloggere/rat/virus/orice poate dauna atat performanta, cat si integritatea datelor de pe hard, diverse conturi online, etc...

Deocamdata am AVG 2013 internet security luat de pe Filelist si CCleaner...

Alte programe folositoare?

Foloseste ce-a mai populara distributie de linux " centos " si scapi de griji :D

Link to comment
Share on other sites

Foloseste ce-a mai populara distributie de linux " centos " si scapi de griji :D

CentOS nu este "ce-a" mai populara distributie de linux, Ubuntu este. CentOS doar pe partea de server, dar lui nu-i trebuie server, cu siguranta.

Cu toate acestea, e o idee destul de buna, conteaza numai daca el e dispus sa faca acest pas. Decat sa folosesti 10 aplicatii de securitate pe Windows, mai bine folosesti Linux, fara nici-o aplicatie de securitate.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai sigur pc este cel care nu e conectat la Internet :) Dar daca trebuie sa fi conectat la Internet un AV+2 way firewall este indispensabil (ma gandesc la zilele cand foloseam ZoneAlarm cu AV integrat). Pe langa asta o minte sanatoasa, practici online sanatoase si ceva bun simt.

Link to comment
Share on other sites

-Ai dat-o-n bara cu KeyScrambler. Citeste articolul lui Dragos de aici: https://hackyard.net/about-my-last-reasearch.hy

-CyberGhostVPN e bunicel, dar nu e free, ai o limita de trafic pe zi.

-Descarci numai de pe filelist si n-ai nici-o problema? Sa nu crezi ca e din cauza ca torrentele de pe filelist sunt sigure, poate n-ai dat tu peste cele infectate.

Cat despre BitDefender si add-on-urile alea, te sustin.

As mai adauga lastpass care este exceptional. Te protejeaza din ambele parti: nu tastezi tu parolele ca sa te arda keylogger-ul si nu le salvezi in browser ca sa te arda stealerul. Singura parola la care trebuie sa ai grija este cea de la lastpass, care nu trebuie s-o salvezi cumva in browser si nici nu trebuie s-o scrii in ordinea care este. In caz ca ai o parola de genul: "belapoli", scrii "beli" si muti cursorul chiar la mijloc si scrii "lapo" si o sa obtii parola corecta, adica "belapoli", dar in keylogger va aparea "beli Left-Click lapo".

Am citit mai demult articolul lui Dragos.Nu prea stiu ce sa cred.Daca ar fi fost ceva,au rezolvat intre timp.

Cyberghost nu mai are nici o limita.La versiunea free,singurul dezavantaj e ca nu poti alege la ce server te contectezi.

Am uitat sa mentionez ca descarc doar filme deci nu am cum sa ma infectez.

Am folosit si Lastpass in trecut dar am renuntat.Pentru 6-7 conturi care am nu are rost sa il mai folosesc.Cei care au multe conturi,il recomand.

Link to comment
Share on other sites

E cu dus si intors, "mai sigur" este posibil,cumperi tot ce e in top si instalezi , antivirusi,anti spyware etc ...

Dar un PC sigur nu cred ca poate exista vreodata atat timp cat cei de pe HF fac criptere cum "fac tigancile noastre puradei"...

La sfarsitul zilei tot tu trebuie sa te feresti de SPAM ca sa nu pici in SCAM...

Link to comment
Share on other sites

Poate ma bag unde nu imi fierbe oala. Dar eu de cand ma stiu folosesc un antivirus (free) si firewall standard de la windows. Nimic altceva. De 15 ani de cand tot stau pe internet mi-am luat 3 virusi care mi-au facut una alta. Si de ei am scapat cu diferite programe : Malawarebyte , S&D si minunatul CD bootabil de la Window Washer / Gutmann 1 Pass + Format C: D:

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt o persoana foarte grijulie, in sensul ca totdeauna, inainte de a instala ceva ce nu mi-e cunoscut, ma interesez pe forumuri cum sta treaba...linkuri si toate cele...ma feresc de ele...

Mai mult m-ar interesa asta pentru siguranta conturilor unde se invart banii...daca are cineva vreo parola ceva, imediat ma poate seca de bani....de asta zic...

Link to comment
Share on other sites

Cum poti sa dai sfaturi de securitate cand folosesti o versiune de antivirus de acum 4 ani? Si mai ales Nod32, pe care nu-l consider asa bun.

EDIT: 5 ani are de fapt :))

Pacat ca tu si cei care ti-au dat like nu s-au informat de pe internet ca acesta primeste actualizari la fel ca si versiunea noua.

Amandoua sunt la egaliltate in ceea ce priveste actualizarile din baza de date.

Te cam grabesti sa raspunzi.

Link to comment
Share on other sites

Si praf "informatician" si incapabil sa te exprimi in limba romana ? Cam mult pentru a da recomandari. Garry (din pacate) are dreptate.

Ca idee: nu ai nevoie de ultra cunostinte in INFORMATICA (wtf?!?!) pentru a pune un prapadit antivirus. Recomandarile nu sunt multe: firewall mai de doamne ajuta, un antivirus la zi cu update-urile, a se lasa in permanenta vizibila extensia fisierelor (gogu.txt , nu "gogu"), grija mare la executabilele luate de pe torrents si sharing (multe au deja reconfigurat installerul cu ceva de genul keylloger si/sau remote access, eventual botnet)...

Daca vezi ca tot nu te simti protejat poti incerca una din multe variante de linux. Ghimp nu este cel frumos "photoshop" (editor de imagini) dar isi face treaba (un exemplu de program din multele existente).

Inca un invidiv care nu s-a informat ca si versiunea care o folosesc eu are actualizare a bazei de date la zi.

Atat nod32 cel cu interfata noua cat si cel vechi au ca baza de date pentru virusi egal.

Mai citeste pe google.com nu .ro :))

I-ti accept tie si lui garryone orice virus, iar daca vreti si filmez in timp ce il va sterge automat, sa te convingi..

informaticianul puli mele.

Edited by FiliBlox
Link to comment
Share on other sites

Pacat ca tu si cei care ti-au dat like nu s-au informat de pe internet ca acesta primeste actualizari la fel ca si versiunea noua.

Amandoua sunt la egaliltate in ceea ce priveste actualizarile din baza de date.

Te cam grabesti sa raspunzi.

Da, stiam ca primeste actualizari si astazi, dar iti dai seama ce tehnologie veche are, fata de care o are acum, ultima versiune. Din spusele tale, e la egalitate cu ultima versiune. Atunci de ce s-au mai chinuit sa faca noi versiuni daca sunt toate la fel ca asta? Oricum, nu te supara, nu am zis-o in nume de rau, suntem prieteni :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...