Jump to content
tataye

Guvernu Boc da 500 milioane euro pentru un site !!!

Recommended Posts

A se citi stirea: Guvernul a aprobat proiectul e-Romania.

Pe langa faptul ca imbecilul de Boc semneaza fara sa citeasca nimic, sa citam din comunicatul ministerului comunicatiilor:

Executivul alocând aproape jum?tate de miliard de euro pentru perioada 2010-2013.

Astfel, în 2010 vor fi aloca?i 245.100.000 lei, în 2011 – 714.500.000 lei, în 2012 – 575.800.000 lei, iar în 2013 – 364.800.000 lei.

Bine, deci adunat ne da suma de 1.900.200.000 lei noi. Sa continuam citarea, afland astfel cati bani ne vin inapoi din acest magnific proiect:

La nivelul PIB, contribu?ia ?i efectele informatiz?rii serviciilor publice se vor cifra la 90 de milioane de euro în 2010 ?i 190 de milioane de euro în intervalul 2011-2013.

Deci noi investim 500 de milioane de euro si ne revin doar 280 de milioane de euro inapoi de pe urma proiectului? Restul de bani se duc pe apa sambetei?

Sutu a citit documentatia, a luat aspirine si ne-a selectat cam ce vor sa faca astia pe magnificul portal.

Acum eu vin serios si intreb, cine stie pe cineva in ministerul comunicatiilor. Vreau sa fiu project manager sau cel putin bagator de seama in cadrul acestui proiect. Ce mama dracu, criza e doar pe hartie, nu e pe bune in tara asta.

UPDATE: Am inceput si eu sa citesc PDF-ul cu pricina. Cum pizda masii sa dai 500 milioane de euro pe un proiect de 40 de pagini? Pai scriu doua pana maine.

Sa citam si din proiectul asta:

Securizarea datelor

Ceta?enii acord? un grad ridicat de încredere administra?iei în ceea ce prive?te protec?ia

datelor. Cet??enii pun un mare pre? pe protejarea vie?ii lor private. Sectoarele specifice de

identificare personal? sunt special concepute pentru a fi în conformitate cu standardele de

protec?ie a datelor. Acestea confer? siguran?a ca numai persoanele autorizate din cadrul

administra?iei au acces la datele cu caracter personal.

A se vedea ca are diacritice partiale. Aia e definitia securizarii datelor?

Update 2: sa va aduc aminte de spotul publicitar din 17 iunie 2009?:

44069838.jpg

Link to comment
Share on other sites

mai baieti eu m-am gandit la ceva. trebuie sa le deschidem ochii oamenilor,sa facem un documentar despre romania,sa o cunoasca mai bine,ca sa stie si ei ce se intampla in tara lor,si uploadam pe un site de torrent si sa-l raspandim,ca m-am cam saturat si io de muistii astia,numa ei sa fure...poi ce-i asta,cat despre romania...tara tuturor furturilor :)

Link to comment
Share on other sites

Clar, furt pe fata.

Nu va mai agitati ca oricum ei fac ce vor....o sa justifice cumva banii investiti

Editat(ce va ziceam...):

Contactat de HotNews.ro, Andrei Savulescu, director in cadrul Ministerului Comunicatiilor a explicat insa ca efectiv bani la buget pentru demararea lucrarilor nu sunt decat circa 3-4 milioane euro. De asemenea nu s-a luat inca o decizie daca acestia sa se duca catre eRomania1 sau catre eRomania2 sau catre ambele proiecte.

"Din cate stiu eu pana acum exista finantare pentru eRomania2. Pentru eRomania 1 ar putea fi finantare fie la rectificare bugetara fie sa se foloseasca alte surse de finantare decat direct credite de angajament sau la fel de bine s-ar putea decide ca finantarea de la eRomania2 sa fie data la eRomania1, depinde ce se decide ca este prioritar. Nu putem face nimic acum decat in masura bugetului aprobat, care in prezent este de aproximativ 3-4 milioane euro", a spus Savulescu.

Bun si daca este asa cum spune Savulescu(o eroare de comunicare), de ce din 15 martie 2010 cand a fost dat comunicatul si pana acum nu au scos panarama aia de comunicat de pe mcsi.ro ????

Edited by tataye
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai agitati ca oricum ei fac ce vor....o sa justifice cumva banii investiti

Editat(ce va ziceam...):

director in cadrul Ministerului Comunicatiilor a explicat insa ca efectiv bani la buget pentru demararea lucrarilor nu sunt decat circa 3-4 milioane euro.

Si 3-4 e o suma uriasa pentru romania.

Link to comment
Share on other sites

costurile exacte se ridica la vreo 800-1,2 milioane de euro.am vorbit acum un an cu un olandez care exact despre asta mi a vorbit , facea parte dintr un proiect pentru serbia.

de la suma de mai sus pana la 3 4 milioane de euro .. (rectificare bugetara=se mai pot pune cu usurinta inca vreo 2 3 4 milioane) se duc pe firme fantoma si ma gandesc la firme de transport banda, hosting etc etc etc.cand e vorba sa fure legal .. au mai mare imaginatie decat daca ar face chestia asta ilegal.

"AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA" - dale as pamant pe inima.

Link to comment
Share on other sites

on: Ce prostie, cu 500 ron iti faci un site nota 11, ratati.

off:

Am o idee (raid)

Sa spargem siteurile astora, toate siteurile care tin de guvern din romania, ne folosim de tot ce putem (vunerabilitati, keyloggere, social e...etc..). Nu le dam deface, asteptam sa spargem cat mai multe si ne fixam o zi, de ex de 1 aprilie :)), in ziua aceea le dam deface la toate odata :)

Si am vazut ca zicea cineva de un documentar, in acel deface punem o lista cu toate documentarele despre romania, alea care o arata asa cum este ia cu adevarat. :D

to be continued...

Link to comment
Share on other sites

Astept lansarea site-ului sa vad si eu pe ce "securitate" vor da atat ia bani? si cred ca dupa lansare la cateva zile site-ul va fi si spart de cineva

O sa-l faca HTML simplu ::)))))) de 500 milioane euro

Mai bine ar da cate 100 de ron la fiecare om, presupunand ca sunt 17 milioane de locuitori in romania la acest moment, s-ar incadra bine in suma....

Edited by tataye
Link to comment
Share on other sites

on: Ce prostie, cu 500 ron iti faci un site nota 11, ratati.

Tare, no comment, depinde de site, depinde ce "module" ii faci, vrei sa iasa "un site" sau un site care sa vanda, unul profi, daca lucrezi cu asta sti si faci diferenta.

Eu unul pot sa iti spun ca iau pe un site, evident depinde de site intre (cel mai mic de pana acum, mai mici de atat le refuz, e vb de cv, timp, iar timpul inseamna bani) 350 euro si (cel mai mare de pana acum) 1300 euro.

Un site cum se asteapta astia sa fie nu e un site de 1300 ci mult mai mult, dar totusi nu prea imi vine sa cred ca s-ar ridica nici la juma de miliard, e sf.

Tare sunt curios cum o sa iasa siteul, abea astept atat pentru a-mi da seama cat de mare e diferenta intre pretul real si pretul platit din buget cat si daca o sa apara RST la stiri in urma unui pentesting mic, o sa fie o adevarata provocare pentru toti asa ca va urez bafta de pa acum! ;))

Link to comment
Share on other sites

Costa cat costa dar ar fi culmea la un moment dat sa il atace cativa :D si sa dea site de jumate de miliard de euro pe spate.Aia chiar ar fi o faza tare.Ori in suma inclusa revine si urmarirea atacatorilor siteului .........sa moara el de boc si toata gasca lui de hoti(sper sa nu iau ban warn pentru limbaj,am deja 2...ma paste ban :P

Link to comment
Share on other sites

Mai bine tragem tare si plecam in alta tara, ca e dezastru ce se intampla.

Cica-i criza si ei investesc 500 de milioane de euro intr-un site, de fapt, retea de siteuri.. Or fi avand servere dedicate... domeniii am vazut ca au pentru fiecare categorie (e-guvern, e-educatie..e-plm..)..

Pe langa asta, are si un design minimalist(sau cum plm ii zice..)..adica e simplu.. macar de faceau niste flash-uri...:|

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...