Jump to content
Guest Nemessis

Nemessis is out - Welcome TinKode

Recommended Posts

Guest Nemessis

Au trecut deja 5 ani de cand am intrat pentru prima data pe xss-watch.org, unul dintre domeniile vechi ale RST. La acea vreme nu aveam mari planuri de viitor si nu imi imaginam ca hackingul web ii poate aduce cuiva o notorietate atat de mare atat in tara cat si in restul lumii. Aici am cunoscut persoane de treaba cu care am ramas prieten foarte bun dar si persoane retardate sau muritori de foame parsivi pana in maduva oaselor. Tot pe RST am intalnit si femeia care m-a schimbat extrem de mult si m-a facut sa inteleg care imi sunt prioritatile in viata. Am reusit impreuna cu ceilalti membri HackersBlog.org sa schimbam pentru prima data in mod pozitiv perceptia internationala despre hackingul romanesc iar multi dintre voi ne-au urmat exemplul si au contribuit la expunerea partilor pozitive din actiunile hackerilor romani. Am avut ocazia sa discut cu oameni pe care ii admiram cu adevarat si am reusit sa imi fac contacte printre oamenii influenti din online. Daca pun cap la cap toate cele intamplate si invatate in ultimii 5 ani pot spune impacat ca RST m-a ajutat sa am o viata mult mai buna in clipa de fata.

Acum la varsta de aproape 30 ani este timpul sa merg mai departe si sa acord intreaga mea atentie familiei si situatiei financiare asa ca am decis sa ma retrag definitiv din scena hackingului inainte de a pleca definitiv din tara. Nu este doar o retragere de pe forum ci o retragere definitiva si totala din acest domeniu de activitate. Nu vreau sa fie o plecare "lacrimogena" ce starneste tot felul de comentarii dar dupa atatia ani petrecuti printre voi consideram ca este normal sa spun cateva cuvinte de final.

Cineva relevant pentru hackingul romanesc va trebui sa imi ia locul si sa reprezinte numele RST mai departe, iar singura persoana care la ora actuala atrage prin faptele sale atentia oamenilor care conteaza este TinKode. Stiu ca unii dintre voi aveti probleme cu existenta lui dar TinKode este in clipa de fata singura persoana din scena hackingului romanesc ce, intr-un mod destul de pozitiv, pune numele tarii noastre pe buzele tuturor celor interesati de securitatea IT. Poate ca nu este cel mai bun dar cu siguranta este cel mai relevant roman din domeniu. Asa ca in urmatoarele 48 ore accesul meu va fi ras definitiv, iar TinKode va primi functia de admin si membru RST Team cu puteri depline de decizie la fel ca si ceilalti ce detin deja aceste ranguri.

O sa mai las cateva lucruri neterminate pe care sper sa le duceti voi pana la capat. Nu am timp sa ma gandesc nici la sistemul "RST Court" si nici sa aleg juratii, dar acest sistem este cu adevarat necesar. De blog.rstcenter.com nu stiu cine se va ocupa si daca va mai exista, decizia aceasta apartinand lui Kw3rln si celorlalti membri ai HackersBlog. Domeniul HackersBlog.org va fi foarte probabil donat dar cu siguranta nu unui roman. Moderatorii si adminii RST carora li s-a limitat accesul isi vor primi inapoi functiile foarte curand.

In rest ce sa zic. Aveti grija de voi si invatati sa profitati in mod inteligent de expunerea pe care o puteti avea prin intermediul RST. Lasati frauda online pentru ca intotdeauna o persoana de incredere de aici sau din alta echipa de hacking va trece de partea cealalta peste noapte si va sti exact cum sa va gaseasca. Nu va bateti joc de vietile voastre si invatati. Invatati cat mai mult despre orice, fiti oameni cu ceilalti, fugiti de muritorii de foame obsedati de bani si de cei care se milogesc sa dea un interviu intr-un ziar doar ca sa para importanti. Invatati sa ii respectati pe cei care stiu sa va respecte si sa ii distrugeti pe cei care va gresesc fara sa va pese de soarta lor. Nu banii va fac puternici iar cand esti o persoana inteligenta vei face bani oricum fara sa ii arzi pe toti cei din jur. Credeti-ma ca este foarte bine sa dormi linistit noaptea fara sa iti faci griji ca oricand pot intra mascatii peste tine sa te bage la puscarie. Informatia inseamna putere iar internetul este cea mai mare sursa de informatie. Profitati cat de mult posibil de avantajele oferite de internet.

Nu o sa ne mai auzim, probabil ultima ocazie in care vor mai fi pronuntate pseudonimele Nemessis sau 2fingers ramanand un interviu pe care am promis ca o sa-l acord unei publicatii romanesti si care se pare ca va fi preluat integral de ********* <-- surpriza ;), un interviu iesit din tipare referitor la scena hackingului romanesc si la toate partile pozitive sau negative pe care le-a avut din ultimii ani.

Bafta baieti.

Link to comment
Share on other sites

Doamne, deci nu-mi vine sa cred...numai zic nimic, o decizie care sigur va starni vorbe, insa una inteleapta, mai rar ca tine neme, nu multi realizeaza care le sunt prioritatile in viata, iar cand vor realiza, probabil va fi prea tarziu.

Cat despre TinKode cred ca e alegerea cea mai buna,chiar a pus Romania acolo sus, e un tip super si se va tine si de treaba.

Cat despre tine Nemessis, iti urez sa ai o viata sanatoasa, plina de fericire si bucurii.

Numai respect,

me.mello

Link to comment
Share on other sites

Ti se va simti lipsa omule!Ma bucur insa ca ai reusit sa-ti pui ordine in viata si ai decis sa treci mai departe, este un pas cat se poate de firesc.Iti doresc sa ai succes pe viitor si sunt absolut sigur ca de vei pune tot atata suflet cat ai pus in hacking, iti vei atinge idealurile.Multa sanatate!

@temporarius nu ne impresionezi cu nimic.cel putin omul asta a fost o sursa de inspiratie pentru toti + a reusit sa duca la capat cam orice si-a propus (de la raiduri pana la chestii mai mari)

Edited by wildchild
Link to comment
Share on other sites

Acum la varsta de aproape 30 ani este timpul sa merg mai departe si sa acord intreaga mea atentie familiei si situatiei financiare asa ca am decis sa ma retrag definitiv din scena hackingului inainte de a pleca definitiv din tara.

Pe primul loc familia :). Mereu trebuie sa fie asa.

Cat despre TinKode, nu stiu nimic... doar sper ca ai facut alegerea potrivita :) .

Bafta in continuare !.

Link to comment
Share on other sites

Datorita tie am aflat despre acest forum ( hackersblog first , bineinteles ) pe vremea cand Unu facea senzatie aratand gravele probleme de securitate ale companiilor anti-virus .

Nu sunt pe acest forum pentru hackereala , din contra ... ma intereseaza mai mult cum sa te feresti de .

Citesc forumul in fiecare zi , ca pe ziar , cu 1344242 refresh-uri si am invatat o gramada de lucruri , multe dintre ele si de la tine . Ne-ai demonstrat tuturor ca nu ai nevoie de multa scoala , atat timp cat o ai pe cea a vietii ... si as spune eu : ai o inteligenta nativa.

Nu prea imi gasesc cuvintele ... e aproape 7 dimineata ... dar tot nu inteleg de ce ai luat aceasta decizie . Fara tine va fi un pic mai trist forumul , nu vom mai avea parte de acele idei geniale , la care noi nu ne-am fi gandit ... nu va mai fi caterinca , nu vor mai fi raiduri , sau cel putin nu vor mai fi la fel ...

In fine ... probabil ( sper ) ca nu vei rezista prea mult fara RST si te vei intoarce .

Mult succes in ceea ce faci in continuare !

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

Multumita lui mi-am dezvoltat limbajul creandu-mi un stil propriu de vorbire si de netichete.

Nemessis a fost, ca sa spunem asa, unul din pilonii forumului. Pentru unii poate a fost un guru, pentru altii insa a fost si este un bun prieten. Toti cei "batrani" de pe forum am avut cate ceva de invatat de la el, unii despre securitatea web, altii despre cateva lucruri importante in viata, precum familia, iubirea (ma refer aici la articolul acesta) sau drogurile. Acum, fara el, se va simti intr-adevar o schimbare in atitudinea RST-ului. Iti urez sanatate si numai bine in viata neme!

Cu Tinkode nu prea am vorbit, nici pe forum, nici pe messenger, asa ca nu pot da un verdict, insa nu am o impresie foarte buna despre el de la RoCyberCon #2. Asta e, poate va putea face mai multe decat neme pentru comunitate, dar nu va fi la fel de bun ca el. Sper sa pot spune cu zambetul pe buze "Le roi est mort. Vive le roi!".

Edited by Dragos
Link to comment
Share on other sites

Te salut ,(nu am reu?it sa avem un dialog vreodat?) ?tiu ca vine timpul sa pui lucrurile la cap ?i sa iei decizii importante care i?i schimba fluxul în viata , nu am reu?it sa ma împac cu diverse idei ?i schimb?ri dar va veni timpul .

Oare e greu sa accep?i sau e normal la un moment dat ? Probabil devine un lucru normal .

Edited by pyth0n3
Link to comment
Share on other sites

O viata fericita iti urez. Sper ca noi, toti de aici, in atatia ani cat ai construit (si alaturi de altii) imperiul RST, sa putem macar intelege. Oricum ar fi si orice parere ar avea oricare, esti un om care a lasat ceva in urma pentru atatia oameni, unii jigodii, altii nu. Imi pare bine ca am revenit la timp pentru a-ti spune la revedere si o viata fericita, imi pare rau ca nu te-am prins mai din timp. Ramai cu ambitia de fier si bucura-te de roadele muncii tale impreuna cu cei ce te iubesc si iti intregesc viata

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca-s nou aici si nu insemn mare lucru pentru comunitate, nu-l cunosc personal nici pe Neme nici pe Tin. Totusi, vestea ca Nemessis pleaca mi se pare una trista. Stiu ca el inseamna inceputurile RST. Istoria s-a scris cu el si datorita lui. Asa cum zicea si crs12decoder sper sa ne poti contacta din cand in cand, sa ne mai dai de stire cu ce se mai intampla.

Uite un exemplu de retragere in stil mare. Bill Gates. S-a retras, dar inca e parte din ceea ce a creat. Cred ca multi ar fi fericiti ca tu sa ramai printre noi, ca un prieten daca nu ca un hacker.

Iti doresc indeplinirea tuturori viselor, succes si o viata plina de impliniri si bucurii. Iti apreciez decizia.

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators
Hammerfall,crede-ma ca stiu ce vorbesc.

Nu chiar, daca tinkode se tine de treaba si promoveaza forumul pe unde umbla el. Partea proasta e ca exista sansa sa vina valuri de straini cu cereri precum "h0w do I hack this website" sau "can somebody hack this yahoo email pls?".

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...