Jump to content
Andrei

DefCamp 2014

Recommended Posts

În perioada 25 - 29 noiembrie la Crystal Palace Ballroom, Bucure?ti, Centrul de Cercetare în Securitate Informatic? din România - CCSIR organizeaz? unul dintre cele mai hipnotizante evenimente de hacking & securitate informatic? din Europa Central? ?i de Est, DefCamp.

Ajuns la a cincea edi?ie, evenimentul continu? s? se eviden?ieze prin dezbateri efervescente despre subiecte delicate din domeniul securit??ii cibernetice dar ?i prin competi?ia interna?ional? - D-CTF. Vor fi speakeri români ?i str?ini ce vor prezenta ultimele nout??i despre securitate cibernetic?, razboi cibernetic, mecanisme de identificare ?i prevenire a atacurilor informatice dar ?i noi vulnerabilit??i ?i probleme descoperite, dublate de sesiunile de sear? unde se vor prezenta studii de caz specifice.

DefCamp 2014 este de departe cel mai mare eveniment din domeniul securitate informatic? & hacking din Romania, dar ?i unul din cele mai mari din Europa Centrala ?i de Est, fiind a?tepta?i în capital? peste 600 de participan?i din România ?i din ??rile vecine, participan?i cu nivele de experien?? variate - de la studen?i ?i elevi pân? la lideri în industrie, formatori de opinie ?i exper?i în securitate cibernetic? ?i research.

Printre speakerii confirma?i se num?r? Mika Lauhde Vice President, Government Relations and Business Development – SSH Communication Security ?i Paul de Souza, Director of Cyber Security Forum Initiative (CSFI) cei doi keynotes, sus?inu?i de Selene Giupponi, Head of Digital Forensics Unit @the Security Brokers, Paolo “Aspy” Giardini, Director OPSI, Roger W. Kuhhn JR. - CSFI Advisory Board Director, Raoul “Nobody” Chiesa, President of The Security Brokers.

“Evenimentul din aceast? toamn? este cu siguran?? a?teptat de mul?i români ?i nu numai; cercet?rile din cursul anului ?i problemele identificate ce ?in de mediul virtual vor fi discutate de lideri din domeniu atât din Europa cât ?i din USA. Estim?m c? anul acesta vom avea cea mai mare densitate de speciali?ti în securitate informatic? pe metrul p?trat din ultimii 5 ani. Activit??ile, experien?a ?i comunitatea DefCamp reu?ind s? dezvolte în fiecare an evenimentul.”, a declarat Andrei Av?d?nei, fondatorul ?i coordonatorul conferin?ei DefCamp.

Printre nout??ile acestui an se num?r? trainingurile premerg?toare conferin?ei. Impreun? cu Cyber Security Forum Initiative, cea mai mare organiza?ie de exper?i în domeniul securitate IT din USA cu peste 50,000 membri, aducem pentru prima dat? în Europa Central? ?i de Est un training care î?i întareste principiile fundamentale de a planui ?i executa opera?iuni în spa?iul cibernetic - Cyber Warfare Operations & Design. Acesta este înt?rit de alte dou? workshop-uri organizate în parteneriat cu Security Brokers Academy: Digital Forensics - î?i ofer? o imagine de ansamblu asupra tehnicilor folosite atunci când extragi informa?ii sau analizezi date din medii de stocare digitale ?i Open Source Intelligence (OSINT) - scopul cursului este de a furniza informa?ii despre ce înseamn? intelligence cu focus pe analiza de tip open source dublat? de utilitatea practic?.

Mai mult, am deschis ?i Call for Papers, a?a c? invit?m to?i speciali?tii în securitate s? aplice pentru a deveni speaker la eveniment . Printre activit??ile importante din acest an se num?r?:

- DefCamp Capture The Flag (D-CTF), una dintre cele mai mari competi?ii de tip CTF din CEE

- Free Pentest on Demand, teste de securitate gratuite pentru participan?ii la conferin??

- Target John, Hack The Machine, App2Own - competi?ii pentru pasiona?ii de tainele ?i secretele securit??ii cibernetice

DefCamp a incurajat mereu studen?ii ?i liceeni s? participe, s? cunoasc? ?i partea interna?ional? a securit??ii IT ?i s? descopere noi modalit??i de a pune in practic? toate cuno?tiin?ele dobândite pân? în prezent. Si în acest an, studen?ii beneficiaz? de 50% reducere din pre?ul biletului.

E momentul perfect s? intri ?i tu în vibra?ie! Pentru mai multe detalii pute?i accesa site-ul evenimentului sau contacta direct la adresa contact@defcamp.ro.

Edited by Andrei
Link to comment
Share on other sites

"Si în acest an, studen?ii beneficiaz? de 50% reducere din pre?ul biletului."

Mai exact 20-25 de euro. Adica 100 RON (6 pachete de tigari, 1.5-2 grame de iarba, 2 seri de bere, 5 shaorme sau ce altceva vreti voi). Cine se plange de pret primeste ban.

Link to comment
Share on other sites

Sunt mandru ca Andrei este din acelasi oras cu mine :) Mi.as dori sa fiu si eu prezent dar nu cred ca se poate :(

OFF:Esti mandru de ceva aleatoriu ....... damn ... =))

Cum era vorba aia? ... "The key to happiness in life, is lowering your expectations." ...

ON: Sunt un "no-show" anu' asta ...

Edited by Cryo
Link to comment
Share on other sites

Intra pe defcamp.ro si dai click pe "Get Tickets" ,acolo ai informatii cu privire la costurile unui bilet in functie de diferite criterii.

Mai mult ca sigur,Cazarea nu este inclusa in pret :))

Daca mai vi cu niste prieteni bineinteles ca vor trebui si ei sa isi achizitioneze un Bilet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

As avea si eu niste dileme in legatur cu asta si poate ma ajuti:

- Cat costa un pret intreg.

- Se poate sa mai vin cu 2 prieteni?

- Cazarea se face acolo sau cum...

Multumesc anticipat

1. Daca esti student, 25 euro, daca nu 50 euro. Daca iti iei pana la sfarsitul lui august, beneficiezi de 20% reducere. Poti vedea asta si pe site-ul oficial, DefCamp 2014 | International Hacking & Information Security Conference – Bucharest, Romania

2. Da.

3. Defcamp nu asigura cazarea, va trebui sa iti faci tu rost.

Link to comment
Share on other sites

1. Daca esti student, 25 euro, daca nu 50 euro. Daca iti iei pana la sfarsitul lui august, beneficiezi de 20% reducere. Poti vedea asta si pe site-ul oficial, DefCamp 2014 | International Hacking & Information Security Conference – Bucharest, Romania

2. Da.

3. Defcamp nu asigura cazarea, va trebui sa iti faci tu rost.

Nu am zis ca asigura dar poate ne recomanda ceva !

Si ma asteptam sa imi raspunda unul din organizatori.. faci parte din ei?

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca asigura dar poate ne recomanda ceva !

Si ma asteptam sa imi raspunda unul din organizatori.. faci parte din ei?

Nu, eu nu am nicio treaba. @Andrei e singurul organizator de pe aici, dar din moment ce mi-a dat like la postul meu, inseamna ca informatiile sunt corect.

Cat despre cazare, o varianta ar fi in caminile din regie, dar nu stiu daca Andrei se poate ocupa de asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca asigura dar poate ne recomanda ceva !

Si ma asteptam sa imi raspunda unul din organizatori.. faci parte din ei?

Nu putem sa-ti facem recomandari din cateva motive:

1. Nu stim care este bugetul alocat pentru cazare

2. Nu stim perioada in care vrei sa stai/vii in Bucuresti

3. Nu stim cat de bine stii Bucurestiul astfel incat sa venim cu recomandari mai apropiate sau mai indepartate de locatia evenimentului

4. Nu stim cat de mult pui accent pe trade off-ul intre conditii/pret/distanta pana la locatia evenimentului

5. Nu stim cu cate alte persoane vii

6. Nu stim tipologia camerelor pe care le cauti: double/triple/single/matrimonial etc

7. Asa cum a spus GarryOne, caminele studentesti sunt o varianta si se pot face rezervari prin telefon destul de lejer sau exista Booking.com. In apropierea evenimentului vom aduce si noi cateva oferte de cazare cu discount-uri.

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei interesati de cazare, dati un search aici: Booking.com: 504,478 hotels worldwide. 32+ million hotel reviews. . E ok daca va strangeti mai multi, sa veniti in grup. Puteti cauta camere cu doua paturi.

PS: Cautati pensiuni. Pentru 5 nopti de cazare, la pensiune, dati sub 500 RON. La hostel e mult mai putin dar si conditiile sunt altfel.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...