Jump to content
Sithalkes

2016: Băncile, obligate să raporteze zilnic la Fisc deschiderea/închiderea de conturi

Recommended Posts

B?ncile, obligate s? raporteze zilnic la Fisc deschiderea sau închiderea de conturi

Daca aveti rulaj (cumulat) mai mare de 10k/an pe un cont, aveti grija ca va fi raportat, verificat si veti fi impozitati. Legal, persoanele care obtin venituri din freelancing, trebuie sa depuna anual la fisc declaratia 200 si declaratia 220.

LE m-am gandit sa fac cateva precizari. pana acu nu prea erau verificate la modu serios tranzactiile, dar acum, in contextul luptei contra finantarii terorismului se vor face verificari pe bune. Astfel, desi nu aveti nici o treaba cu arabetii, veti fi numa buni de impozitat de fisc.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

da dar conturile din panama cayman costa destul de mult nu?

20% iti ia banca la Cayman Islands.

Totusi, stau si ma intreb, sunt printre noi, aici pe forum, unii care se dau nationalisti (unul din ei are si un site numit exact asa) si tot timpul ca Romania in sus, Romania in jos, numai hoti in Romania, vrem o tara cinstita, vrem o tara ca afara, ne iubim tara, afara cu hotii, hotii la puscarie etc. Si cand e vorba sa-si plateasca impozitul, adica taxele catre statul mult iubit si atat de aclamat, automat o dau cotita ca vai, ca hotii ne fura, hoti vor sa ne ia banii, muie dam noi hotilor, nu le dam nimic.

Nu-i ciudat ? Nu era o vorba in care se spunea cam asa: "Schimbarea incepe cu tine !" ? :))

Edited by Che
Link to comment
Share on other sites

Totusi, stau si ma intreb, sunt printre noi, aici pe forum, unii care se dau nationalisti (unul din ei are si un site numit exact asa) si tot timpul ca Romania in sus, Romania in jos, numai hoti in Romania, vrem o tara cinstita, vrem o tara ca afara, ne iubim tara, afara cu hotii, hotii la puscarie etc. Si cand e vorba sa-si plateasca impozitul, adica taxele catre statul mult iubit si atat de aclamat, automat o dau cotita ca vai, ca hotii ne fura, hoti vor sa ne ia banii, muie dam noi hotilor, nu le dam nimic.

Nu-i ciudat ? Nu era o vorba in care se spunea cam asa: Schimbarea incepe cu tine ? :))

nu mai bine calculezi singur impozitul care l-ai datora statului iar cu banii respectivi ajuti copiii,batrani saraci sau din spitale?!e si asta o schimbare de sine...

Link to comment
Share on other sites

nu mai bine calculezi singur impozitul care l-ai datora statului iar cu banii respectivi ajuti copiii,batrani saraci sau din spitale?!e si asta o schimbare de sine...

Da, si ? Face cineva asta ? Cati de aici de pe forum care stau cu morcovu'n cur s-au dus sa doneze bani la un orfelinat ?

Asa ma gandeam si eu...

Link to comment
Share on other sites

nu mai bine calculezi singur impozitul care l-ai datora statului iar cu banii respectivi ajuti copiii,batrani saraci sau din spitale?!e si asta o schimbare de sine...

Nu stiu ce-i face sa creada ca banii dati la stat ajung la copii, batrani, spitale.

Si de unde pana unde datoram ceva statului comunist si ticalosit? :))))

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Banii din impozite, fie ele pe masini, imobile sau conturi nu ajung niciodata la stat. Sau doar trec pe acolo. Ei se varsa in visteria locala.(pe baza lor si multor altor factori se formeaza bugetul anual)

PS: Impozitele sunt singurul lucru prin care un stat poate creste, poate supravietui.

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Dac? scot banii din banc? altfel încât niciodat? s? nu se strâng? 10.000 se pune?

Am citit pu?in ?i tot nu am în?eles. Nu le am eu cu impozitele ?i chestii din astea. Ce se întâmpl? dac? fac o tranzac?ie de 5000 euro de exemplu?

https://rstforums.com/forum/106743-card-pentru-paypal-post662692.rst#post662692

In postul ala ziceai ca esti minor si nici card pentru Paypal nu aveai, de ce te intereseaza ce se intampla cand faci o tranzactie de 5k?

PS: Impozitele sunt singurul lucru prin care un stat poate creste, poate supravietui.

Cand statul construieste o catedrala de 400 milioane de euro din banii,parca nu iti mai vine sa ii platesti.

Aveti acu o gramada de carduri pentru Bitcoin, aia care se tem de fluctuatia Btc-ului au perfectmoney si xmlgold si il pot folosi ala.Iti poti scoate 2500 cu un singur card la unele, limite de 1000/zi dar nelimitat per total la altele.Variante sunt.

Link to comment
Share on other sites

Si intrebarea e la orfelinat sau în alta parte nu se face impar?ial? ? Atât timp cat nu elibereaz? o chitanta un act nu ai nici o baza ca ajung unde vrei sa ajung? 100% iar daca elibereaz? trebuie înregistrat actu respectiv si iar intra statul la mijloc :) si ne invartim in cerc schimbarea pleac? de la mine de la tine si de la restu lumii care tace si le suporta toate abera?iile de legi care ne iau banii fara voia noastra doar pentru simplu fapt ca trebuie pl?tita ca e o taxa buna sau rea si ne conformam prea repede cu ea

Edited by FaNt0maX
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Si daca cineva iti raspunde stii tu ca asa e 100%? Du-te bai taica la cineva care stie si nu mai pune intrebari pe forumuri de zeci de mii de euro. Daca faci banii despre care vorbesti, din surse nu tocmai ok, ai bani sa angajezi un avocat 3 ore sa te puna la zi.

Link to comment
Share on other sites

Banii din salariu, adica acei 10.000 ron nu vor fi impozitati, insa fiinca banca acorda dobanda, se vor calcula impozite la veniturile din dobanzi. Aceste venituri (dobanda) va fi impozitata cu 16%, iar impozitul datorat statului va fi calculat si retinut de catre banca.

Deci, in acel cont, cu + intra sumele din salariu, si din dobanda, cu - sunt comisioanele bancii si impozitul.

La sfarsit de an, va fi: +10.000 (salar) + (venituri din dobanzi) - (comisioane banca) - (16% impozit aplicat veniturilor din dobanzi)

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Banii din salariu, adica acei 10.000 ron nu vor fi impozitati, insa fiinca banca acorda dobanda, se vor calcula impozite la veniturile din dobanzi. Aceste venituri (dobanda) va fi impozitata cu 16%, iar impozitul datorat statului va fi calculat si retinut de catre banca.

Deci, in acel cont, cu + intra sumele din salariu, si din dobanda, cu - sunt comisioanele bancii si impozitul.

La sfarsit de an, va fi: +10.000 (salar) + (venituri din dobanzi) - (comisioane banca) - (16% impozit aplicat veniturilor din dobanzi)

Tot mai multe cacaturi care trebuie sa le ai pe cap, eu nu inteleg de ce nu pot face lucrurile simple, taxe, impozite, besini si rahaturi.

Ma pis efectiv pe dezvoltarea tari cand vad ce rahaturi apar de anu asta. Bine ca primesc si amenda ca uit sa-mi dau salariul MEU din firma, in pula mea.

Link to comment
Share on other sites

Off. R?spunde?i-mi frate odat? la întrebare. Ce se va întâmpla dac? se raporteaz? o tranzac?ie de 10 000 euro? Unde trebuie s? m? duc, ce trebuie s? fac? Folosesc cardul mamei, iar dac? ia va fi luat? la întreb?ri cum c? de unde vin banii, ce dracu se va întâmpla? C? mama abia ?tie ce e ?la facebook, darminte internet marketing, freelancing. Deci s? în?eleg c? va trebui s? pl?tesc impozit, unde? Apoi de ce a? pl?ti? S? ajut ni?te câca?i care nici nu te bag? în seam? chiar dac? e?ti f?r? cas? pe strad??

O sa primesti acasa citatie de la anaf sau cel mai probabil diicot.

Faptul ca tranzactionezi cu bitcoin, ceea ce inseamna ca nu faci totul legal, trebuie sa gasesti o portita: Ai investit intr-o moneda virtuala acum 4 ani, ai uitat de acea moneda, iar acum te-ai trezit bogat peste noapte, vrei sa scoti banii, tu nu ai cont bancar, ii scoti pe numele mamei tale pentru ca tu nu ai cont bancar, mama ta nu e implicata, tu nu stii despre impozite etc. Un avocat o sa te scoata usor din treaba asta... avocatii tin cu cine le da bani. Da-le 5% din ceea ce ai facut tu si sunt multumiti :D

P.S.: Nu fi stresat, sunt zeci de mii ca tine. Cu totii spunem: "sunt frelancer, fac site-uri, videochat, promovez firme cu seo blablablablabla....etc". Stim cu totii ca vinzi pe net smtp, rdp si alte kkturi de care nu pot spune aici ca nu folosesc vpn si nu e cazul sa-mi intercepteze astia care au acces la calculatorul nostru in permanenta chiar daca rst-ul are ssl. pff... ma doare capul.. stai calm si fii pregatiti de avocat.

PA

Edited by tej
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...