Jump to content
vatman32

Cafea combinata cu bauturi energizante

Recommended Posts

  • Active Members

Salut! Am folosit trucul din titlu timp de aproximativ 10 luni, lucrand doar de noapte, program 12 ore, functiona perfect. Parca eram bagat in priza, stateam si 2-3 zile efectiv fara sa dorm. Combinam cam un litru de energizant cu 3-4 cafele espresso. A fost frumos. Pana am zis ca dau ortu' intr-o noapte si am aruncat energizantul pe geam. Am trecut pe vitamine, dizolvabile. Functioneaza, dar nu abuzez, astea chiar mi se par exagerate.

 

La ce .."metode" apelati sa rezistati oboselii la munca? Ati abuzat vreodata in felul de mai sus de cafea si / sau energizante in scopul asta? Cunoasteti personal cazuri grave de la astfel de obiceiuri?

Link to comment
Share on other sites

Caz real: nemancat + cafea + energizant = a iesit la tigare, a tras 2 fumuri si a picat lat = resuscitare de smurd fara succes => deces.

 

"Bolnavii de inimă nu ar trebui să bea astfel de produse. Momentul ideal pentru a bea băuturi energizante este atunci când eşti odihnit şi că, în niciun caz, nu trebuie asociate cu alcoolul şi nici cu alte excitante nervoase, precum cofeina sau tutunul."

 

EDIT: adapteaza-ti stilul de viata la tura de noapte, cand esti liber te culci la aceiasi ora ca atunci cand vii de la servici (banuiesc ca 7-8-9 dimineata). La un moment dat organismul o sa se obisnuiasca.

Edited by brdan18
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca ai colesterol si nu ai aflat inca, si bagai energizante foarte des, ai toate sansele sa faci infarct. Arterele inimii fiind si asa pline de grasime - ptr cei cu colesterol- odata cu imboldul dat de energizant, asociat poate si cu alte afectiuni nestiute, duc incet dar sigur catre deces; e ca si un furtun supra-alimentat care va ceda eventual din cauza presiunii; sau combinate cu pastile de potenta, au efect devastator ;))  popa.gif

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vitamine, sport, odihna. Doar o singura cafea dimineata.

Poti sa incerci un tonic (Tonotil-N), dar fara sa faci exces si un complex de vitamine care sa aiba si magneziu.

Vezi Coenzima Q10, Magne B6, complexul de vitamine de la Solaray.

Si schimba-ti stilul de viata si locul de munca, asta daca nu vrei sa dai in primire.

Edited by ARUBA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca bagati energizante si cafea cu basculanta in voi, si eventual aveti si peste greutatea "normala", sa nu va speriati ca va ia inima, cat sa suporte si ea.

 

Cea mai buna metoda de a face fata la situatia prezentata este sa dormi frate, stii ca ai tura de noapte, dormi ziua si te duci acolo proaspat. La un moment dat o sa te obisnuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Cunosc caz real. Baiat de 32 ani ajuns la spital, probleme la inima din cauza cofeinei in exces, stilului de viata si programului (somn putin, munca multa, cofeina cacalau), i s-a recomandat sa nu mai bea energizante ca se curata..in 2 saptamani s-a dus.

Incearca sa dormi si incearca, la munca, sa-ti "colorezi" un pic activitatea. Nu pica in rutina. Incearca sa faci ceva care sa te tina conectat, cu creierul activ. Si apa rece pe fata ajuta cand mori de somn.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
On 1/22/2019 at 5:20 PM, ThaiFight said:

Cum de mai trăiesti,  nu știu :)

Un fel de pasaroi pheonix renascut din propiul c**** :))

19 hours ago, Wav3 said:

Cunosc caz real. Baiat de 32 ani ajuns la spital, probleme la inima din cauza cofeinei in exces, stilului de viata si programului (somn putin, munca multa, cofeina cacalau), i s-a recomandat sa nu mai bea energizante ca se curata..in 2 saptamani s-a dus.

Incearca sa dormi si incearca, la munca, sa-ti "colorezi" un pic activitatea. Nu pica in rutina. Incearca sa faci ceva care sa te tina conectat, cu creierul activ. Si apa rece pe fata ajuta cand mori de somn.

Am adoptat chestia asta cu rutina de ceva vreme, ma mai uit la un film, mai iau la puricat o aplicatie random, articole how-to .. 

22 hours ago, QuoVadis said:

 

modafinil

Scump, plus ca merge si cu cocaina daca e sa o iau pe variante de genul :) 

Link to comment
Share on other sites

5 pliicuri de speed si esti good to go, glumesc desigur. 

Si eu am avut ture de noapte la fostul job, si cum au mentionat baietii mai sus, somnul sa fie somn, pe timp de zi, si seara mergi la munca linistit , nu mai fa chestii hardcore, ca iti futi si mintea si trupu, si ajungi rapind in cosciug.

Link to comment
Share on other sites

ce amatori =)))

 

Beau in jur de 20-24 de cafele pe zi (de vreo 8 ani). Pana acum 8 ani, ziua si un pachet de cafea de 500grame/zilnic. In medie, beau cafea de 24-26 de ani.

Daca conduc pe distante lungi, tot timpul am cu mine 1-2 termosuri cu cafea si cel putin 6-8 cutii de energizant.

Nu am avut niciodata probleme de sanatate. Doar raceli usoare ce au tinut cate o zi (odata la 6-7 ani cred)

 

ps: Sunt dependent de cofeina. Daca vreau sa dorm, beau un ness sau un espresso f. tare si ma culc.

 

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, aelius said:

ce amatori =)))

 

Beau in jur de 20-24 de cafele pe zi (de vreo 8 ani). Pana acum 8 ani, ziua si un pachet de cafea de 500grame/zilnic. In medie, beau cafea de 24-26 de ani.

Daca conduc pe distante lungi, tot timpul am cu mine 1-2 termosuri cu cafea si cel putin 6-8 cutii de energizant.

Nu am avut niciodata probleme de sanatate. Doar raceli usoare ce au tinut cate o zi (odata la 6-7 ani cred)

 

ps: Sunt dependent de cofeina. Daca vreau sa dorm, beau un ness sau un espresso f. tare si ma culc.

 

Am o curiozitate, cu inima esti ok? Nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba, sunt curios daca ti-ai facut analize in legatura cu subiectul asta.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, aelius said:

ce amatori =)))

 

Beau in jur de 20-24 de cafele pe zi (de vreo 8 ani). Pana acum 8 ani, ziua si un pachet de cafea de 500grame/zilnic. In medie, beau cafea de 24-26 de ani.

Daca conduc pe distante lungi, tot timpul am cu mine 1-2 termosuri cu cafea si cel putin 6-8 cutii de energizant.

Nu am avut niciodata probleme de sanatate. Doar raceli usoare ce au tinut cate o zi (odata la 6-7 ani cred)

 

ps: Sunt dependent de cofeina. Daca vreau sa dorm, beau un ness sau un espresso f. tare si ma culc.

 

God fucking dammit. Până acum aproape 3 luni, eram undeva la jumătatea nivelului tău, cam 8-12 pe zi, iar dintr-odată am zis că renunț și tot încerc cu una două pe zi.

 

Problema e că nu mai pot funcționa. Dar aveam impresia că e ceva în neregulă cu mine și de aia, însă acum, văzându-te pe tine, mare maestru al cofeinei, mi-a revenit pofta. No more cleansing!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, jreister said:

God fucking dammit. Până acum aproape 3 luni, eram undeva la jumătatea nivelului tău, cam 8-12 pe zi, iar dintr-odată am zis că renunț și tot încerc cu una două pe zi.

 

Problema e că nu mai pot funcționa. Dar aveam impresia că e ceva în neregulă cu mine și de aia, însă acum, văzându-te pe tine, mare maestru al cofeinei, mi-a revenit pofta. No more cleansing!

Fiecare corp îi diferit, unii pot băga 10G de coca alții doar 5G de coca, da dacă ești tu motivat psihic bagă cafe, somnu-i bun din punctu meu de vedere ești mai util odihnit.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...