Jump to content
dragosh1904

Ce Facultate vei urma?[ai urmat?]

Recommended Posts

DAca tu prin "la munca" intelegi constructii atunci crede-ma ca te inseli, am cunostinte/rude care lucreaza acoo in constructii si nu e usor.

Tu ai cunostinte, eu am fost si am lucrat acolo, si prefer Italia deoarece am prieteni foarte multi, amici cu cine sa ma imbat in weekend, familie...

In Anglia se castiga mai bine, trebuie sa ma gandesc bine ce vreau sa aleg... amandoua porti imi sunt open largi

Link to comment
Share on other sites

Daca tu crezi ca facultatea de constructii e usoara... ori esti geniu ori nu stii cu ce se mananca!! 3 persoane apropiate mie au facut facultatea de constructii la cate un profil si crede-ma ... e una din cele mai grele facultati !

Facultatea de info e simpla la orice profil ... daca ai avut contact calumea cu domeniul asta , sau daca ai terminat un liceu de profil info!!

ba da stiu ce vorbesc!am o ruda foarte apropiata si a terminat cu o nota foarte mare,dar a invata ce-i drept fiind la cai ferate drumuri poduri.M-a sfatuit ca ceva usor e la instalatii.

Link to comment
Share on other sites

ba da stiu ce vorbesc!am o ruda foarte apropiata si a terminat cu o nota foarte mare,dar a invata ce-i drept fiind la cai ferate drumuri poduri.M-a sfatuit ca ceva usor e la instalatii.

Nu e nici greu nici usor, undeva pe la mijloc... taica-miu a absolvito acum cativa anisori

Link to comment
Share on other sites

tu o sa fii lider de proiect sau o sa detii alte functii mai importante in firma.Practic ei sunt zombi programatori si fac ce li se cere, tu o sa iei decizii legate de informatica si costuri.O sa ai un plus fata de altii care au facut doar programare; e nevoie de informaticieni care sa gandesca si dpdv economic, doar asta vrea o firma.Sa gasesti solutiile viabile unei probleme folosindu-te de informatica si de economie.La final ai o diploma 2 in 1.

Cei mai buni lideri de proiect sunt oameni care au scris cod cel pu?in 3 ani.

?stia care se cred mari PM/whatever, dar n-au scris în via?a lor un "Hello, world!" sunt degeaba. ?i sunt destui.

Utile ?i cuno?tin?ele de economie, nu zic nu, dar totu?i...

Daca vrei in schimb sa faci doar programare, iti recomand sa faci Politehnica.

Sau (dac? e?ti prin apropiere)

UAIC

singura facultate de informatic? din ?ar?

Link to comment
Share on other sites

La Facultatea de Matematica Informatica din cadrul Universitatii Bucuresti la licenta pentru Informatica se fac lucruri cu care o persoana s-ar putea descurca la o firma importanta de IT din SUA sa zicem ? Daca nu atunci la ce facultate ? Va multumesc!

La politehnica, automatica si calculatoare.

Cei mai buni lideri de proiect sunt oameni care au scris cod cel pu?in 3 ani.

?stia care se cred mari PM/whatever, dar n-au scris în via?a lor un "Hello, world!" sunt degeaba. ?i sunt destui.

...

De altfel nici nu te angajeaza nimeni ca lider de proiect fara experienta de senior level in domeniu.

Iar ca sa gasesti internship pe undeva, sa te angajeze aia ca junior fara experienta, rare ocazii...

Edited by nosferatu
Link to comment
Share on other sites

Am avut doar un curs de fizic? (un semestru) ?i trei de mate (sunt la Calculatoare). Dac? tragi tare po?i s? le treci f?r? probleme. Dar e foarte mult de asimilat intr-un timp foarte scurt. Mate si Fizica din facultate nu mai au nicio treab? cu cele din liceu. (Mult mai greu de digerat, table pline de formule, se pune foarte mult accent pe teorie)

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa dau la automatica...mai am un an de liceu si nu sunt la profil mate-info. te ajuta cu ceva faptul ca ai facut pascal in liceu , daca vrei sa dai la automatica sau informatica aplicata?

In primul an de la automatica si calculatoare faci un curs numit programarea calculatoarelor care te ia cam de la 0 cu programarea(se face C). Dar daca nu ai facut din nainte ceva programare o sa iti fie foarte greu pentru ca facultatea nu e ca si liceul. Ti se preda cursul, iti faci laboratorul si cam asta e, daca intelegi sau nu e problema ta.

Daca vrei sa dai la calculatoare ar fi bine sa inveti putina programare in timpul liber care il mai ai acum. In caz contrar ma tem ca o sa iti fie foarte greu sa rezisti la facultatea aia, daca nu chiar imposibil. :)

Link to comment
Share on other sites

In primul an de la automatica si calculatoare faci un curs numit programarea calculatoarelor care te ia cam de la 0 cu programarea(se face C). Dar daca nu ai facut din nainte ceva programare o sa iti fie foarte greu pentru ca facultatea nu e ca si liceul. Ti se preda cursul, iti faci laboratorul si cam asta e, daca intelegi sau nu e problema ta.

Daca vrei sa dai la calculatoare ar fi bine sa inveti putina programare in timpul liber care il mai ai acum. In caz contrar ma tem ca o sa iti fie foarte greu sa rezisti la facultatea aia, daca nu chiar imposibil. :)

Am multi prieteni care nu aveau treaba cu programarea in liceu iar acum la facultate vad ca se descurca. Mai greu putin dar se descurca.

E bine sa inveti totusi dinainte.. daca stii un limbaj de programare iti formezi o logica pe baza careia poti invata mai usor alte limbaje de programare. In facultate nu va mai trebui sa te chinui asa mult sa intelegi lucrurile complicate.

Link to comment
Share on other sites

Cand alegeti o facultate ar fi bine sa luati in considerare vreo 2-3 lucruri.

1) Daca domeniul pe care il alegeti va place si este ceea ce ati vrea sa faceti daca nu tot restul vietii, macar o buna parte din aceasta.

2) Facultatea este diferita de liceu. De aceea te numesti "Student". Asta inseamna ca trebuie sa studiezi. Trebuie sa iti dai seama ca doar tu esti responsabil pentru viitorul tau si trebuie tratata aceasta problema cu maturitate.

3) Daca ai ales un domeniu care te pasioneaza si in care o sa inveti usor si cu interes atunci mai trebuie sa cauti o facultate care in urma absolvirii iti ofera o diploma care are o valoare cat mai mare in fata angajatorului. Altfel se uita la tine un agajator cand stie ca ai terminat politehnica si nu spiru haret.

Daca alegi o anumita facultate doar pentru ca ai auzit tu ca este de viitor si ca se castiga multi bani, o sa fie un chin pentru tine anii aia petrecuti in facultate. O sa ti se para totul greu si fara sens. Oricum nu a zis nimeni ca la facultate e usor. :)

Practic ar trebui sa alegi ceva ce iti place si care iti starneste interesul

Am multi prieteni care nu aveau treaba cu programarea in liceu iar acum la facultate vad ca se descurca. Mai greu putin dar se descurca.

E bine sa inveti totusi dinainte.. daca stii un limbaj de programare iti formezi o logica pe baza careia poti invata mai usor alte limbaje de programare.

Pai asta ziceam ca e bine sa inveti din timp pentru ca daca nu iti va fi foarte greu. E bine sa iti fie deja formata gandirea si modelele de ganndire in rezolvarea unei probleme. Nu stiu in ce an sunt studenti prietenii tai dar anul 1 e cel mai usor in comparatie cu ceilalti :) , cel putin asa mi se pare mie.

Edited by M2G
Link to comment
Share on other sites

@M2G :multumesc . acum m-am lamurit aproape in totalitate. iar diferenta dintre automatica si cibernetica este ca la prima faci fizica iar la cibernetica in loc de fizica faci economie? in principiu inveti acelasi lucru la ambele facultati cu diferenta ca la prima faci fizica iar la cea de-a doua(cibernetica) faci economie? am dreptate sau nu?

Edited by chillyboy
Link to comment
Share on other sites

VIA University e foarte bun?. Am destui cunoscu?i acolo ?i se face practic?, dar au zis c? li se pare cam u?uric?, poate ?i c? noi Românii suntem obi?nui?i cu teoria mult? ?i proast?. Normal, conteaz? ?i nivelul fiec?ruia. Plata chiriei pleac? de pe la 400 euro ?i mai ai nevoie ?i de mâncare. Fii sigur c? î?i permi?i. Cea din Copenhaga nu ?tiu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...