Jump to content
Spock

Doriti revenirea Romaniei la monarhie?

Doriti revenirea Romaniei la monarhie?  

66 members have voted

  1. 1. Doriti revenirea Romaniei la monarhie?



Recommended Posts

Monarhie pentru ce ? Evoluezi sau te duci iarasi inapoi ? Forma de guvernare era depasita , nici o tara din cate stiu eu nu mai are ca forma de guvernare monarhia , ca sunt familii regale aia e de fatada nu au nici o putere , poate doar ceva tari prin africa ce mai sunt condusi de asa zisi regi .

Link to comment
Share on other sites

Monarhie pentru ce ? Evoluezi sau te duci iarasi inapoi ? Forma de guvernare era depasita , nici o tara din cate stiu eu nu mai are ca forma de guvernare monarhia , ca sunt familii regale aia e de fatada nu au nici o putere , poate doar ceva tari prin africa ce mai sunt condusi de asa zisi regi .

Serios? Ce parere ai de Marea Britanie? Dar de Norvegia? Asa rau o duc? Si da, eu sunt de acord. In toata istoria noastra cred ca doar in perioada interbelica am dus-o si noi bine, cand Bucuresti era denumit "Micul Paris" si aveam instaurata monarhia.

Link to comment
Share on other sites

puterea o va avea doar 1 om, si nu se va mai fura din toate partile ca si acum :) posibil sa se fure, dar nu la fel de mult.

Fals. Puterea o va avea tot parlamentul. Regele va avea exact aceeasi putere pe care o are presedintele acum. Va fi un reprezentant, mai mult un simbol si atat. In toate monarhiile e aceeasi situatie cu exceptia celei britanice unde regina are mai mult decat dreptul de veto.

Nu sunt de acord pentru ca ar insemna multe cheltuieli inutile in plus, cred ca s-ar mari de cateva ori fata de cele ale presedentiei. Si plus ca un presedinte il mai schimbi (alt cioclas, alta fata...) un rege ramane pana moare. Noi mai avem o experienta extrem de trista cu tembelul de Carol II-lea. Ia mai cititi istorie sa vedeti cat bine ne-a facut acel obsedat sexual. Mihai e in varsta si urmeaza la putere pretinsul principe Radu. Fiecare natie are o caracteristica nationala si fara suparare noi nu suntem pentru democratie. Avem nevoie de un regim autarhic, nu dictatura dar sa se aplice legea cu pusca. Ca pe vremea lui Moise, ochi pentru ochi. Tot apeland la istorie, doar in regimuri de gen am avut un comportament normal si s-a putut face treaba cu noi. Am scanat cam tot de la Burebista incoace si n-am gasit vreo exceptie. Astept pareri.

Link to comment
Share on other sites

Bai, astea is threaduri de cacat. Ai invatat si tu la istorie ce inseamna monarhie si acu intrebi aici? Tu crezi ca 20-30 de oameni care spun da aici schimba tara cu ceva? Nu schimba nimic, nu va mai dati mari politicieni. Daca pe tine nu te duce capu sa te descurci, sunt oameni care se descurca. Nu iti trebuie neaparat 7ar sau AMG, ai un logan ai 20-30 de lei in buzunar pe zi si esti sef. Deci incetati cu treburile astea..

LE: Pentru asta de mai jos, cred ca tu ai dat startu' postu tau nu are nici o treaba cu acest thread.

Edited by iBebe
Link to comment
Share on other sites

Bai, astea is threaduri de cacat. Ai invatat si tu la istorie ce inseamna monarhie si acu intrebi aici? Tu crezi ca 20-30 de oameni care spun da aici schimba tara cu ceva? Nu schimba nimic, nu va mai dati mari politicieni. Daca pe tine nu te duce capu sa te descurci, sunt oameni care se descurca. Nu iti trebuie neaparat 7ar sau AMG, ai un logan ai 20-30 de lei in buzunar pe zi si esti sef. Deci incetati cu treburile astea..

And the war and off-topic begins with this

Link to comment
Share on other sites

Serios? Ce parere ai de Marea Britanie? Dar de Norvegia? Asa rau o duc? Si da, eu sunt de acord. In toata istoria noastra cred ca doar in perioada interbelica am dus-o si noi bine, cand Bucuresti era denumit "Micul Paris" si aveam instaurata monarhia.

:))) Viseaza prietene la micul paris , monarhie fara putere , ce putere are regina in Marea Britanie la ora actuala ? Aproba legi ? Ce face ? Istoricule

Edited by DarkIceee
Link to comment
Share on other sites

@DarkIceee: Mai fa o ora de istorie, geografie. Mai treci pe la scoala in concluzie.

Fac ore de istorie cu tine cand vrei tu . El a intrebat de monarhie . MOnarhia e de 3 feluri constitutionala , absolutista si mai era una in fine ce e in MB si in Norvegia e constitutionala , regele sau regina au rol ceremonial . Monarhia absolutista e atunci cand are toata puterea mod de guvernare care mai exista doar prin africa .

Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca nu exista INCA un rege capabil, votez pentru revenirea la monarhie. De ce?

Pai e mult mai bine ca cineva pregatit sa conudca tara, nu orice miner/marinar/pompier etc.

Adica esti educat de mic cum se conduce o tara, ce fel de decizii sa iei etc. Astfel regele nu va fi doar un bun conducator, dar si un om cult care nu va face de ras Romania prin diferite alte tari. Si mai e si faza cu: nu se fura din atatea parti. Cel mai bine ar fi sa fie exact ca in perioadele de mult apuse, in care mostenitorul la tron este pus sa citeasca toata ziua, este educat etc (stiti voi la ce ma refer, un fel de izolare, nu faci alt ceva decat sa inveti ca sa ajungi un bun rege). In ziua de azi acest lucru poate fi considerat SF, dar consider ca ar fi cea mai buna varianta si am ajunge foarte sus daca s-ar respecta.

Daca asa nu merge, atunci "Cum nu vii tu, ?epe? doamne..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...