Jump to content
taxig

Taxi gratis - Ne implicam si ajutam

Recommended Posts

Salut ,

Proiectul pe care o sa vi-l prezint este unul umanitar.

TAXI GRATIS este un proiect altruist, care vine in ajutorul oamenilor fara posibilitati financiare. Oferim transport gratuit in Bucuresti, in caz de urgenta. Ajutam persoane cu deficiente locomotorii, varstnici care au probleme de sanatate, urgente medicale minore etc.

De ce gratis ?

... este normal sa va intrebati : De ce gratis? Aproape toate serviciile se platesc in lumea asta , dar pot exista insa si exceptii, iar noi suntem una din ele.

Acest serviciu este gratis deoarece vrem sa demonstram ca ne putem ajuta intre noi si fara recompense materiale, mai ales atunci cand persoanele ajutate au o situatie financiara precara. Desigur, nefiind sponsorizati de nimeni, costuri exista, dar sunt suportate integral de initiatorul proiectului, din propriile venituri. Taxi Gratis reprezinta pana la urma un gest benevol , pentru ajutorarea acelora care chiar au nevoie de un mijloc de transport gratuit.

Transportul este efectuat cu o masina personala, necolantata, neinscriptionata. Practic, nu suntem taximetristi, ci doar persoane fizice, care se implica personal in aceasta initiativa. In proiect s-au implicat doua persoane la inceput, dar acum, din pacate, a mai ramas una singura.

Chiar nu exista nici un cost pentru cei care vor beneficia de acest transport gratuit?

Absolut nici unul ! Transportul este 100% gratuit !

Pentru a raspunde unor intrebari ale vizitatorilor , am creat o pagina cu raspunsuri la cele mai frecvente intrebari :

TAXIGRATIS.RO - Cum functioneaza? (va recomandam sa cititi aceasta pagina, va poate lamuri din multe puncte de vedere)

Nu dorim sa lezam pe nimeni cu aceste mesaje si nu dorim deloc un topic plin de flame-uri. Lucrurile prezentate sunt cat se poate de sincere si reale. Ne cerem scuze daca ofensam pe cineva.

Daca voi considerati ca aceasta initiativa merita apreciata, va suntem recunoscatori daca o distribuiti mai departe, prin orice mijloace posibile (facebook,link-uri etc.), merita sa fie cunoscuta.

URL :

- TAXIGRATIS.RO

- https://www.facebook.com/Taxi.Gratis.ro

Multumim pentru timpul acordat.

Exemple :

D-na Elena , bolnava de cancer ovarian :

dna-elena.jpg

Dna Gabriela , probleme locomotorii :

gabriela-si-mihai.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ideea e buna ,forumul e ales gresit.

Nu putem sa amestecam merele cu ciresele .

Fiecare face bine in felul in care poate ,noi de ani de zile am invatat copiii ca nu e bine sa fure si sa faca rau si drept rasplata forumul ne-a fost inchis si am fost numiti crimilali ,banda de hackeri ,grupare infractionala...etc

Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita,ai grija.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru pareri.

Fiecare persoana care apeleaza la ajutorul nostru traieste o drama. De multe ori, din pacate, o drama cumplita ..

Cu aprobarea lor, le vom povesti viata in cateva randuri si experienta prin care trecem noi atunci cand ii ajutam !

CITESTE AICI primul articol si spune-ti parerea : http://www.taxigratis.ro/drama-dnei-elena.html

Edited by taxig
Link to comment
Share on other sites

Bravo, daca nu ma insel voi ati aparut in vara pe la stiri si stiu de voi de atunci :). Oricum felicitari. Frumoasa initiativa. Incercati sa prindeti ceva proiect european care sa va dezvolte idea. Idea e bestiala dar din pacate mafia e destul de mare si la proiectele europene. Din pacate la noi in TM nu e nimeni care sa ofere asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Idea este una unica si una geniala. Dezvoltata de o singura persoana fara fonduri si fara casting dar totusi continua sa se dezvolte parerea mea este ca este ceva remarcabil. O sa incerc sa ma implic si eu si poate o sa se implice mai multi. Un sfat ar fi implementarea unui sistem verificat de donatii.

Link to comment
Share on other sites

Salut , multumesc pentru sustinere!

Din pacate, nu prea se ofera lumea sa se implice, din mai multe motive .. impedimentele financiare, timpul si asa mai departe. O sa ma gandesc si la o varianta de colaborare pentru doritori. Ideea e ca trebuie sa gasesc o solutie, am cam ajuns intr-un impas financiar, pentru ca chiar daca poate nu pare, costurile sunt foarte mari pentru posibilitatile mele financiare. Nefiind taximetrist, distanta si cheltuielile sunt de cateva ori mai mari (de exemplu : locul unde ma aflu -> persoana ajutata -> destinatie -> locul anterior). Cu toate astea, incerc sa mentin proiectul in picioare, sa ajut cand pot , si sa-l extind.

Ideea principala a proiectului este bazata pe faptul ca intr-o tara plina de oameni cu probleme, unde statul nu face nimic si majoritatea ong-urilor si a asociatiilor umanitare sunt doar de fatada, cineva trebuie sa se implice. Nu avem nevoie de sustinere politica pentru a schimba ceva, daca chiar vrem.

Edited by taxig
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios de ce ati ales RST ca sa postati asta. Care este motivul?

Sunt multe alte forumuri mari in Romania dar ati ales un forum de securitate informatica. Chiar daca rezonam cu ideea, nu este domeniul nostru.

Ati facut crossposting pe forumurile mari din romania? In caz contrar, la ce va asteptati de la RST prin acest post? Credeti ca specificul forumului va poate ajuta cumva in campania voastra? Daca da, cum?

E doar o curiozitate, felicitari pentru initiativa!

Link to comment
Share on other sites

Am ales sa postez proiectul pe anumite forumuri, pentru ca merita sa fie cunoscut. Nu din alte motive .. nu pentru trafic (cum ar spune unii), nu ma ajuta cu nimic. Nu am reclame pe site sau chestii de genul asta. Consider ca e o initiativa ce merita sustinuta si promovata mai departe, spre deosebire de alte rahaturi din mass-media.

In plus, consider ca e benefic pentru mine, pentru proiect, sa lansez discutii si sa aud si parerile altora, indiferent de subiect.

Poate descoperiti si niste vulnerabilitati pe site :P

Edited by taxig
Link to comment
Share on other sites

drama pulii nu cred interesat pe cineva de cacaturi dastea pt ca pe forumu asta no sa vezi tu oameni cu probleme desi avem cativa cu capu' dar asta este ! am citit comentariile oamenilor astora : felicitari,blabla lumea moare de foame iar tu nu sti ce sa faci cu banii.

Link to comment
Share on other sites

drama pulii nu cred interesat pe cineva de cacaturi dastea pt ca pe forumu asta no sa vezi tu oameni cu probleme desi avem cativa cu capu' dar asta este ! am citit comentariile oamenilor astora : felicitari,blabla lumea moare de foame iar tu nu sti ce sa faci cu banii.

Fiecare face ce vrea cu banii lui ?i schimb?-?i în "pula mea" semn?tura c? e?ti agramat r?u.

"Uit?te-n" ??

Link to comment
Share on other sites

Fac ce consider ca e ok, pentru mine si pentru altii. Ceea ce fac ii ajuta foarte mult pe oamenii care au nevoie de asa ceva. Nu caut oameni cu probleme pe forumul asta, ci pareri, opinii, idei, ca de asta e un forum. Orice sugestie poate fi benefica pentru proiect, asa e uman, sa discuti un subiect, sa ceri si parerea altora. Si, spre surprinderea ta, majoritatea chiar stiu sa aprecieze proiectul, pentru ca merita.

Link to comment
Share on other sites

1. E o idee foarte tare. 2. Sper sa fie exact asa cum sustii, si aici ma refer la definitia cuvantului "gratis", ca nu percepi nici un fel de atentie din partea clientilor. 3. Din cate stiu voi incercati sa faceti intr-un fel sa fiti scutiti de taxe.Mi se pare foarte ok ideea de a fi scutit de taxe, atata timp cat obtii venit 0 din munca pe care o prestezi.Singurul lucru cu care ati gresit e ca ati facut ideea publica si acum stiu multi de ea.Mai mult ca sigur nu o sa se intample nimic cu planul pe care vi l-ati facut pentru ca traim in Romania si aici tot ce e bun trebuie sa dispara.Era mult mai ok daca lucrati gen "anonymous", faceati un site, il promovati, oamenii care aveau nevoie faceau apel la voi si atata tot.Eu va urez mult noroc si sanatate si tot respectul meu!Sper sa reusiti,bafta

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu voi incercati sa faceti intr-un fel sa fiti scutiti de taxe.Mi se pare foarte ok ideea de a fi scutit de taxe, atata timp cat obtii venit 0 din munca pe care o prestezi.

Ce taxe m?? Îi vezi biseric??

Singurul lucru cu care ati gresit e ca ati facut ideea publica si acum stiu multi de ea.Mai mult ca sigur nu o sa se intample nimic cu planul pe care vi l-ati facut pentru ca traim in Romania si aici tot ce e bun trebuie sa dispara.Era mult mai ok daca lucrati gen "anonymous", faceati un site, il promovati, oamenii care aveau nevoie faceau apel la voi si atata tot.

Nu ?tiu ce înseamn? "public" la tine, nu e acela?i lucru dac? ar fi pe un website? Tot prostul poate avea acces fie aici pe RST fie pe website-ul lor.

Edited by EAdrian
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
drama pulii nu cred interesat pe cineva de cacaturi dastea pt ca pe forumu asta no sa vezi tu oameni cu probleme desi avem cativa cu capu' dar asta este ! am citit comentariile oamenilor astora : felicitari,blabla lumea moare de foame iar tu nu sti ce sa faci cu banii.

De ce sa-mi irosesc banii pe un cersetor de la intersectie care nu munceste si imi spune ca il sparge stomacu de foame? Convinge-te singur: intreaba un cersetor sau chiar unul d-ala de-ti vinde ziare in intersectie ce vrea: bani sau tigari si ai sa vezi ca merita sa le fie foame.

Stau la curte si casa este mai departe de gardul din fata pe unde intru cu masina si i-am zis unui cersetor sa-mi deszapezeasca curtea pana la casa. Mi-a zis ca decat sa munceasca pe 50 de lei mai bine sta in intersectie.

Cam asta este cu muritorii de foame din Romania. Nu cred niciodata in viata asta ca ala care munceste moare de foame. Niciodata.

Link to comment
Share on other sites

Omule, tu nu ai nici un drept sa transporti persoane cu masina persoanala in regim de taxi, cred ca stii asta!Din cate am vazut la televizor tipul care a avut ideea asta era taximetrist si dorea sa fie scutit de taxe.Daca nu esti tu acel tip, imi cer scuze ca te-am confundat si m-am bagat aiurea...Cu bine!

@ EAdrian eu m-am referit ca era mai bine sa stea anonim, fara sa apara la televizor si fara sa faca prea multe detalii publice.

Edited by Que
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...