Jump to content
sleed

Noul Cod Penal a Intrat in Vigoare

Recommended Posts

Noul Cod Penal a intrat în vigoare azi-noapte la ora 00:00. 400 de de?inu?i ar putea fi elibera?i în baza noului Cod. 200 dintre ei au depus deja cereri la ANP.

Noul cod de procedur? penal? prevede mic?orarea drastic? a unor pedepse.

Spre exemplu furtul ?i în?el?ciunea care, pân? acum erau pedepsite cu maximum 12 ani. Vor fi încadrate pân? la trei ani de închisoare. Pedeapsa pentru în?el?ciune cu consecin?e deosebit de grave scade pentru cei g?si?i vinova?i de la 20 de ani la o pedeaps? între 1 ?i 5 ani.

Prin urmare, cei care acum sunt condamna?i la peste maximum prev?zut de noua lege pentru astfel de fapte vor fi liberi printr-o simpl? cerere c?tre instan?a de judecat? întocmit? de comisii speciale din fiecare penitenciar.

Pedepsele cu executare vor avea alternative. Una dintre ele este renun?area la pedeaps?. Ar mai fi suspendarea execut?rii sub supraveghere. O alt noutate este no?iunea zilelor-amend?. Adic?, dac? un condamnat prime?te o pedeaps?, NU din categoria faptelor grave ?i foarte grave, poate s?-?i pl?teasc? eliberarea.

Cuantumul unei zile amend? se stabile?te în func?ie de posibilit??ile materiale ale condamnatului ?i poate fi între 10 ?i 500 de lei. Num?rul acestor zile îl stabile?te magistratul. Ar mai fi arestul la domiciliu care va trebui s? implice monitorizarea condamnatului cu o br??ar? dotat? cu cip.

Se introduce judec?torul de drepturi ?i libert??i. Mai exact, un magistrat care se va ocupa strict de m?surile preventive. Arestul preventiv, obliga?iile de a nu p?r?si ?ara ori localitatea ?i altele care vor intra exclusiv în atribu?iile acestei func?ii.

Apare no?iunea de suspect care o înlocuie?te, practic, pe cea de învinuit. Adic? odat? cu începerea urm?ririi penale în privin?a unei persoane aceasta devine suspect.

Audierile în cazurile suspec?ilor ori a inculpa?ilor se vor înregistra cu mijloace tehnice audio sau audiovideo. Dac? unele structuri de anchet? nu au astfel de echipamente vor fi obligate s? consemneze în procesele verbale întocmite în cauz? aceste aspecte.

Ceva mai drastic? va fi legea în ceea ce îi prive?te pe recidivi?ti sau pe cei care comit fapte concurente, mai multe infrac?iuni comise cu aproxima?ie în acela?i timp f?r? s? fie condamna?i cronologic. Mai exact, dac? o persoan? este condamnat? la trei fapte, spre exemplu, una de patru ani, celelalte de câte doi ani, va executa pedeapsa cea mai mare, de patru ani. Dar va mai primi un spor, obligatoriu, ce reprezint? o treime din suma matematic? a faptelor neexacutate.

Pe de alt? parte, vor fi incriminate, din nou, insulta ?i calomnia, limitând astfel informa?iile ce vor putea fi publicate în pres?.

Sursa :

OFF@ S-A DUS TARA ASTA DE RAPA. V-or iesi criminali si violatori din inchisori si va fi haos , again , hotii la hoti trag. In loc sa aspreasca legile pentru criminali si pentru violatori , etc.. , Guvernu a hotarat sa elibereze in jur de 1000-5000 detinuti, bineinteles , ca sunt alegeri politice anul acesta.Un lucru bun este in toata mizeria asta : Legalizeaza Prostitutia :) Deci o sa avem si noi Puf ca in Germania , sau poate cine stie , sau ca in Olanda, fetitele in geam... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
du`te in plm cu becali tau, a facut bine din banii care i`a furat..tot banii vostri..daca nu s`ar fura nu ar fi nevoie de oameni sa faca bine, ca toti am sta bine..tara fututa si prosti ca tine o fut

Vezi ca in Romania 90% din populatie fura si doar 1% mai dau si inapoi.

Link to comment
Share on other sites

du`te in plm cu becali tau, a facut bine din banii care i`a furat..tot banii vostri..daca nu s`ar fura nu ar fi nevoie de oameni sa faca bine, ca toti am sta bine..tara fututa si prosti ca tine o fut

1) Invata sa raspunzi la ceva care nu iti convine fara sa jignesti .

2) Documenteaza-te inainte sa raspunzi ,astfel o sa stii cum sa argumentezi .

3) Nu te impacienta ,stiu ca nu poti sa faci asta acum ,totul o sa vina odata cu cresterea in varsta.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa-i dea drumu lui Becali si apoi sa-l modifice. Omul ala ,asa prost cum il crede lumea , a facut mult prea mult bine ca sa stea la inchisoare .

Daca nu am trai in Romania, ar fi cam greu sa faca asta. Daca intuiesc bine, pedeapsa nu se poate schimba, daca ai primit sentinta pe vechiul cod penal. La fel cum din punct de vedere legal e imposibil sa fi acuzat pe o lege care a aparut dupa ce tu ai savarsit fapta(ex: eu azi merg pe DN1 si maine nu mai am voie, nu primesc amenda ca azi merg, numai daca maine merg iarasi; se pune de maine taxa pe respirat - plates de maine, nu de cand m-am nascut).

Link to comment
Share on other sites

Multi tineri someri, pai credeti ca noua generatie de copii si tineri vor accepta asa ceva din partea comunistilor de la putere? Or sa vina alegerile, batranii de azi or sa voteze din nou cu acei politicieni de pe vremea lui Ceausescu, daca vor iesii la putere sigur va fi o noua revolutie. Acum sincer eu vreau sa plec din tara si sa vin peste multi ani sa vad cum o mai duc cei de aici, dar nu cred ca aceasta tara va fi cum a fost o data..

Link to comment
Share on other sites

du`te in plm cu becali tau, a facut bine din banii care i`a furat..tot banii vostri..daca nu s`ar fura nu ar fi nevoie de oameni sa faca bine, ca toti am sta bine..tara fututa si prosti ca tine o fut

Daca tot zici ca a furat si ca nu a facut nimic da si mie un exemplu de persoana (din Guvernul care este acum) care a facut ceva pentru tara si care nu a furat o sa iti fie imposibil. Si te rog frumos sa te controlezi cand te adresezi unei persoane care este mult mai respectata ca tine. Din moment exista gugle nu o sa stau sa iti enumar tie cate a facut Becali pentru Romania.

Peace!

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa mai fie nici o revolutie, poate doar una pe facebook, dar atat.

Ati umplut topicul cu ce a facut Becali, pe mine unul ma doare-n arhiva de scan ce a facut el.

Nu-l respect si nici nu imi pasa ce a facut.

Vreti sa respectati pe cineva?

Puteti sa-l respectati pe Ken Thompson, pe Rasmus Lerdorf, pe Larry Page si o gramada de persoane de aici de pe RST care au ajutat enorm comunitatea prin cunostintele lor.

Dar daca-l respectati pe Becali, va rog, tineti-o pentru voi, nu ne pasa!

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea despre tot raul care se intampla in ultimul timp lui Becali este ca vrut sa fie Europarlamentar

A fost europarlamentar.A devenit deputat si a demisionat din europarlament.Sunt alte chestii la mijloc privind condamnarea lui,una din ele fiind cea de a "arata" Europei ca in Romania este "justitie".

Link to comment
Share on other sites

A fost europarlamentar.A devenit deputat si a demisionat din europarlament.Sunt alte chestii la mijloc privind condamnarea lui,una din ele fiind cea de a "arata" Europei ca in Romania este "justitie".

Ii un om bun,dar ii lipseste creierul.Daca vrea sa faca manevre din astea trebuie sa actioneze mult mai subtil.

Link to comment
Share on other sites

Acum ceva timp in Iasi a fost o crima care a tinut mult timp prim-planul in media.Nu stiu cati dintre voi isi aduc aminte,dar a fost o adevarata drama atunci,tatal fetei respective s-a sinucis din cauza tragediei prin care a trecut si cand a auzit ca e posibil sa fie lasat in liberatate .

Uitati articolul aici Autorul teribilei crime din Ia?i a fost eliberat de noul Cod Penal. Cazul „Larisa“: au fost uci?i doi oameni, iar ?efii din Poli?ie au fost schimba?i | adevarul.ro .

Pe langa cel prezentat mai sus sunt poate zeci de persoane care au distrus familii si sunt pusi in liberate.

Asadar cei care il plang pe Becali si pe altii ca nu trebuie sa stea in puscarie, ar trebui sa se duca ei in locul lor la puscarie daca isi doresc asa mult liberatea detinutilor.

Link to comment
Share on other sites

du`te in plm cu becali tau, a facut bine din banii care i`a furat..tot banii vostri..daca nu s`ar fura nu ar fi nevoie de oameni sa faca bine, ca toti am sta bine..tara fututa si prosti ca tine o fut

Si atunci de ce nu au facut toti ca Becali? Cu banii pe care i`au furat?

El a furat dar a si facut, pecand ceilalti au furat si atat!

ON: MUIE lor cu noul cod penal futui in gura de hoti! Or sa fie din nou violaturi, criminali etc, etc, etc, pe strazi... Tara asta :)

Link to comment
Share on other sites

Si atunci de ce nu au facut toti ca Becali? Cu banii pe care i`au furat?

El a furat dar a si facut, pecand ceilalti au furat si atat!

ON: MUIE lor cu noul cod penal futui in gura de hoti! Or sa fie din nou violaturi, criminali etc, etc, etc, pe strazi... Tara asta :)

Nu toti vor sa fie presedinte. Capisci ?

Nu stiu de ce nu se face in felul urmator:

Toti liberi. Sa nu mai faca nimeni puscarie.

Dar in acelasi timp fiecare victima sa aiba dreptul la razbunare directa. Sharia ! Exact la la arabi. Ai omorat, iti debranseaza capul de trunchi, ai furat SI ESTI DOVEDIT, sa ti se taia mainile, ai violat sa ti se taie pula, ai facut acuzatie falsa de viol sa fii batuta cu pietre si sa ti se despice pizda cu toporu (asta fiindca din cauza ta altcineva ar fi putut ramane fara pula) s.a.m.d. Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte !

Link to comment
Share on other sites

Nu toti vor sa fie presedinte. Capisci ?

Nu stiu de ce nu se face in felul urmator:

Toti liberi. Sa nu mai faca nimeni puscarie.

Dar in acelasi timp fiecare victima sa aiba dreptul la razbunare directa. Sharia ! Exact la la arabi. Ai omorat, iti debranseaza capul de trunchi, ai furat SI ESTI DOVEDIT, sa ti se taia mainile, ai violat sa ti se taie pula, ai facut acuzatie falsa de viol sa fii batuta cu pietre si sa ti se despice pizda cu toporu (asta fiindca din cauza ta altcineva ar fi putut ramane fara pula) s.a.m.d. Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte !

LOL!De ce nu se face asa? Pentru ca suntem in secolul 21,stii tu,tehnologie,legi,asa zisa democratie,civilizatie,etc...Gandirea ta e cea de acum 3000 de ani.Si apropo de arabi,is niste retarzi.Cum plm sa stai o luna de zile fara sa mananci si sa bei nimic o zi intreaga(ramadan),sa nu mananci porc si multe alte aberatii de ale lor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...